Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Wniosek o urlop rodzicielski należy złożyć bezpośrednio u pracodawcy. Może z niego skorzystać zarówno matka, jak i ojciec dziecka. Prawo do urlopu rodzicielskiego przysługuje rodzicom po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze.
Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego należy złożyć u pracodawcy lub w dziale HR swojej firmy. Prawo daje rodzicom możliwość wykorzystywania urlopu rodzicielskiego na kilka sposobów. Jeden rodzic (zarówno mama, jak i tata) może wziąć cały urlop rodzicielski od początku do końca. Rodzice mogą też korzystać z niego naprzemiennie lub jednocześnie (jeśli zdecydują się na urlop w tym samym czasie, jego długość skróci się o połowę).
Spis treści:
- Kiedy można wziąć urlop rodzicielski?
- Kiedy złożyć wniosek o urlop rodzicielski?
- Wniosek o urlop rodzicielski - niezbędne dokumenty
- Czy z urlopu rodzicielskiego można zrezygnować?
- Wniosek o urlop rodzicielski PDF
- Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego
- Wniosek o rezygnację z urlopu rodzicielskiego
- Wniosek o urlop rodzicielski dla ojca
- Spóźniony wniosek o urlop rodzicielski
Kiedy można wziąć urlop rodzicielski?
Bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze rodzic ma prawo do urlopu rodzicielskiego. Urlop ten jest płatny i do 26.04.2023 roku trwał 32 tygodnie przy jednym dziecku lub 34 tygodnie przy ciąży mnogiej. Od 26 kwietnia 2023 wynosi on:
- 41 tygodni – gdy urodzi się jedno dziecko,
- 43 tygodnie – w przypadku porodu mnogiego.
Pracownicy będący rodzicami dziecka posiadającego zaświadczenie stwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, mają prawo do urlopu rodzicielskiego w celu sprawowania opieki nad tym dzieckiem w wymiarze do:
- 65 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
- 67 tygodni – w przypadkach porodu mnogiego.
Urlop rodzicielski udzielany jest jednorazowo lub nie więcej niż w 4 częściach, z których każda trwa nie krócej niż 8 tygodni, do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. Jeśli z urlopu rodzicielskiego korzystają jednocześnie oboje rodzice – wtedy łączny wymiar urlopu rodzicielskiego skraca się do 16 tygodni.
Kiedy złożyć wniosek o urlop rodzicielski?
Od czasu, w którym złożysz wniosek o urlop rodzicielski, zależy wysokość zasiłku macierzyńskiego, który będziesz otrzymywać w czasie jego trwania. Przed zmianami w 2023 roku:
- wniosek złożony nie później niż 21 dni po porodzie – oznaczał, że zasiłek wyniesie 80 proc. podstawy wymiaru przez cały czas trwania urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.
- wniosek złożony nie później niż 21 dni przed rozpoczęciem urlopu rodzicielskiego – oznaczał, że zasiłek w czasie urlopu macierzyńskiego i części urlopu rodzicielskiego będzie wynosił 100 proc. a w kolejnych tygodniach tylko 60 proc. podstawy wymiaru.
Od 26 kwietnia 2023 wniosek o urlop rodzicielski można składać nie tylko osobiście, ale i drogą elektroniczną.
Dla wniosków składanych po 26 kwietnia 2023 r. wysokość zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego wynosić będzie 70 proc. podstawy wymiaru. Jeśli jednak ubezpieczony rodzic złoży wniosek o zasiłek w terminie 21 dni od dnia porodu, wówczas podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego za cały okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego wyniesie 81,5 proc.
Ubezpieczony pracownik będący ojcem dziecka za okres nieprzenoszalnej 9-tygodniowej części urlopu, od 26 kwietnia 2023 przysługuje zasiłek w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku.
Wniosek o urlop rodzicielski - niezbędne dokumenty
Pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek o urlop rodzicielski złożony przez pracownika. Wraz z wnioskiem trzeba przygotować inne dokumenty:
- pisemne oświadczenie o braku zamiaru korzystania z urlopu przez drugiego rodzica w okresie wskazanym we wniosku,
- lub oświadczenie o okresie, w którym drugi rodzic zamierza korzystać z tego urlopu.
Czy z urlopu rodzicielskiego można zrezygnować?
Urlopy dla rodziców można dzielić na części, można też z nich rezygnować (z wyjątkiem pierwszych 14 tygodni urlopu macierzyńskiego). Jeśli wniosek o urlop został złożony przed upływem 21 dni od porodu, musisz u swojego pracodawcy złożyć kolejny wniosek o rezygnacji z urlopu rodzicielskiego. Musisz zrobić to nie później niż 21 dni przed powrotem do pracy. O wykorzystanie pozostałej części urlopu rodzicielskiego może wnioskować w tej sytuacji tata dziecka.
Jeśli wniosek o urlop rodzicielski nie został złożony od razu po porodzie, z urlopu rodzicielskiego można zrezygnować z każdym terminie. Konieczne jest jednak uzgodnienie tego faktu ze swoim pracodawcą.
Wniosek o urlop rodzicielski PDF
Kliknij we wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego, aby go wydrukować:
Kliknij w oświadczenie drugiego rodzica dot. urlopu rodzicielskiego, aby je wydrukować:
Po urodzeniu dziecka, zarówno ty, jak i tata malucha zyskujecie prawo do urlopów dla rodziców, przysługuje wam jeszcze m.in. urlop wychowawczy, a ojcu dziecka także urlop ojcowski.
Wniosek o rezygnację z urlopu rodzicielskiego
Jeśli urlop udzielany jest „z góry”, pracownica może z niego zrezygnować bez zgody pracodawcy. Musi jednak zrobić to najpóźniej na 21 dni przed przystąpieniem do pracy. Rezygnacja z urlopu rodzicielskiego udzielonego „z dołu” (na podstawie wniosku złożone w terminie 21 dni przed rozpoczęciem urlopu rodzicielskiego) wymaga zgody pracodawcy. Wniosek o rezygnację z urlopu macierzyńskiego także powinnaś złożyć bezpośrednio u pracodawcy.
Wydrukuj WZÓR WNIOSKU O REZYGNACJĘ Z URLOPU RODZICIELSKIEGO
Wniosek o urlop rodzicielski dla ojca
Ojciec także może ubiegać się o urlop rodzicielski, musi jedynie wypełnić odpowiedni wniosek. Następnie należy dostarczyć go do pracodawcy w odpowiednim terminie – nie dłuższym, niż 21 dni po porodzie.
Wydrukuj WZÓR WNIOSKU O URLOP RODZICIELSKI DLA OJCA
Spóźniony wniosek o urlop rodzicielski
Pracodawca może odrzucić spóźniony wniosek, choć wcale nie musi tego zrobić. Jakie są konsekwencje spóźnienia się z wnioskiem i odrzucenia go przez pracodawcę? Jeśli nie zdążysz złożyć wniosku „z góry” w ciągu 21 dni od porodu, może okazać się konieczne złożenie wniosku o urlop rodzicielski „z dołu”. Konsekwencją spóźnienia się ze złożeniem wniosku o urlop rodzicielski „z dołu” może być brak ciągłości między urlopem macierzyńskim a rodzicielskim.
Zobacz także: