Jeśli jesteś w ciąży, powinnaś wiedzieć, jakie zmiany w prawie dla kobiet ciężarnych przygotowano w 2017 roku. Tegoroczne zmiany dla ciężarnych dotyczą nie tylko wyboru lekarza, systemu nagradzania dobrych szpitali położniczych, ale też świadczeń rodzinnych i prawa pracy. Bez zmian w 2017 roku pozostają przepisy dotyczące urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego, wysokość tzw. kosiniakowego oraz zasiłku macierzyńskiego oraz (na razie?) program 500+. A co się zmieni dla kobiet w ciąży i po porodzie w2017 roku?

Reklama

Całodobowa opieka nad kobietą w ciąży

W styczniu 2017 roku rozpoczął się nabór placówek, które będą brać udział w programie skoordynowanej opieki okołoporodowej nad kobietą w powikłanej ciąży oraz dzieckiem do 3. roku życia. W lipcu ub roku ruszył już program koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży (KOC). Co to oznacza dla ciebie? W ramach tego programu każda kobieta w ciąży, która zgłosi się do programu, będzie miała zapewnioną opiekę wybranego przez nią lekarza i zespołu prowadzącego ciążę (położna i ginekolog), którzy będą prowadzić jej ciążę i towarzyszyć jej podczas całego pobytu w szpitalu.

Opieka będzie trwać od poczęcia do końca połogu (czyli 6 tygodni po porodzie). Co więcej, przez całą dobę będziesz mogła skontaktować się telefonicznie z placówką prowadzącą twoją ciążę, a po porodzie masz gwarantowane domowe wizyty położnej, która wesprze cię także w zakresie karmienia piersią.

Ankieta zadowolenia = pieniądze dla szpitala

Ciekawa zmiana dotyczy wynagrodzeń finansowych dla placówek medycznych za satysfakcjonującą opiekę nad kobietą w ciąży i w połogu. Zasady przyznawania bonusów są proste: to ty wypełniasz specjalną ankietę, w której oceniasz szpital pod kątem opieki, którą w nim trzymałaś, a placówka, która zapewni przyszłej mamie profesjonalną pomoc, szybkie terminy wizyt i badań, otrzyma dodatkowe pieniądze. Nie wszystkie szpitale mogą brać udział w tym programie, warunkiem jest to, żeby przeprowadzały m.in. 600 porodów rocznie, podawały znieczulenie, zapewniały dostęp do poradni ginekologiczno-położniczych oraz położnej.

Zmiany w prawie pracy dla ciężarnych

Do tej pory kobieta w ciąży mogła pracować przy komputerze maksymalnie cztery godziny na dobę. Od 1 maja 2017 będzie ci przysługiwać 15-minutowa przerwa w każdej godzinie spędzonej przed monitorem. W ten sposób czas pracy wydłuży się z 4 godzin do 6.

Zobacz także

Skoordynowana opieka nad dzieckiem do 3 roku życia

W ramach programu skoordynowanej opieki nad dzieckiem do 3 r.ż., do którego właśnie trwa nabór placówek medycznych, dziecko otrzyma, jak podaje portal Rynekdrowia.pl: "zintegrowaną opiekę neonatologiczną, wielospecjalistyczną opiekę pediatryczną (zgodnie z indywidualnymi wskazaniami) oraz programy rehabilitacyjne dla dzieci. Obejmuje się nią dzieci do ukończenia 3. roku życia, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą ich życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu. Świadczenie to będzie przysługiwać także noworodkom urodzonym wcześniej niż w 33. tygodniu ciąży, klasyfikowanym jako noworodki o bardzo niskiej urodzeniowej masie ciała".

"Za życiem", czyli 4 tys. zł na chore dziecko

1 stycznia 2017 weszła w życie ustawa "Za życiem". Każda rodzina, niezależnie od odchodów, w której urodzi się dziecko z nieodwracalnym upośledzeniem lub nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, przysługuje jednorazowe świadczenie finansowe w wysokości 4 tys. zł. Aby otrzymać pieniądze należy złożyć wniosek o świadczenie w urzędzie gminy lub ośrodku pomocy społecznej w miejscu zamieszkania, w terminie nie później niż 12 miesięcy od narodzin dziecka. Do wniosku należy załączyć zaświadczenie lekarskie potwierdzające chorobę dziecka. Urząd wypłaci pieniądze w ciągu miesiąca, jeśli wniosek został prawidłowo wypełniony i jest kompletny. Ustawa "Za życiem" przewiduje także, że do dyspozycji rodziny będzie asystent, pełniący rolę informatora i koordynatora w zakresie pomocy dla dziecka.

Wsparcie dla dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin

Poza jednorazowym wsparciem finansowym, dzieci objęte programem "za życie", od 1 stycznia 2017 będą objęte "opieką koordynowaną" w ramach NFZ. Głównym założeniem jest wsparcie rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci – w ramach tej opieki do 18. roku życia dziecku niepełnosprawnemu przysługuje opieka paliatywna i hospicyjna poza kolejnością. Rodzina chorego dziecka przez cały ten czas ma prawo do pomocy psychologa, może również umieścić dziecko w hospicjum stacjonarnym lub zakładzie opiekuńczym, a także skorzystać z 10-dniowej opieki wyręczającej w placówce medycznej.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama