Reklama

Bal Wszystkich Świętych organizuje coraz więcej parafii, szkół i przedszkoli, zwłaszcza katolickich. W niektórych imprezach uczestniczą tylko dzieci, w innych najmłodsi wraz z rodzicami. Jeśli ktoś nie chce, aby jego dzieci świętowały Halloween, którego obchody są potępiane przez Kościół, Bal Wszystkich Świętych może być dobrą alternatywą – pozwoli dziecku się bawić w zgodzie z sumieniem wierzących i praktykujących rodziców.

Reklama

Spis treści:

Co to jest Bal Wszystkich Świętych dla dzieci?

Bal Wszystkich Świętych to zabawa (np. w przedszkolu, szkole czy parafii), która ma być alternatywą dla amerykańskiego Halloween. Taki bal nie musi przebiegać w zadumie – od tego są Zaduszki. To też okazja do tego, by dzieci przekonały się, że świętym może zostać każdy, niezależnie od tego, ile wcześniej w życiu „nawywijał” i kim był.

Bale zazwyczaj organizują parafie, szkoły i przedszkola. Mają one promować świętość, a stroje świętych to alternatywa dla upiornych strojów dla dzieci na Halloween. Czasami za święte postaci przebierają się także rodzice. Za kogo? Np. za Anioła Stróża, który pilnuje dzieci i dba o ich bezpieczeństwo. Zwolennicy Bali Wszystkich Świętych uważają, że to lepszy sposób zrozumienia istoty dnia Wszystkich Świętych. W naszej tradycji zakorzeniło się, że Zaduszki to czas zadumy i smutku po utracie bliskich. Natomiast 1 listopada jest jednym z radośniejszych świąt w Kościele katolickim.

Jak przebiega Bal Wszystkich Świętych dla dzieci?

Parafialne Bale Wszystkich Świętych często rozpoczynają się udziałem we wspólnej mszy. Następnie dzieci (i dorośli) w strojach swoich ulubionych świętych spędzają wieczór na grach oraz zabawach nawiązujących do życia patronów i aniołów. Dzieci nie chodzą po domach i nie zbierają słodyczy, za to w niektórych parafiach organizowane są pochody Wszystkich Świętych ulicami miasta.

Organizację Balu Wszystkich Świętych warto rozpocząć od rozmowy z dziećmi o świętych – przedstawić im kilka ich sylwetek wraz z krótkim życiorysem. Oczywiście warto pomijać bardziej drastyczne elementy biografii niektórych z nich, np. biczowanie się do krwi. Takie rozmowy o świętych to świetna okazja do tego, aby dzieciaki wybrały sobie postaci, za które się przebiorą. Można np. porozmawiać o świętych, których imiona noszą dzieci.

Jaki strój wybrać na Bal Wszystkich Świętych?

Warto też zastanowić się razem z dzieckiem, jak może przebrać się za wybranego świętego, znajdując w jego życiorysie charakterystyczne elementy. To zdejmie rodzicom z głowy problem. Strój na Bal Wszystkich Świętych może nawiązywać do zawodu świętego, a czasami wystarczy jakiś charakterystyczny rekwizyt.

Pomysły na Bal Wszystkich Świętych dla dzieci

Jednym z elementów Balu Wszystkich Świętych może być pochód świętych. Jeśli zabawa odbywa się przy parafii, pochód może przejść wokół kościoła, jeśli w szkole – przez korytarze szkolne.

Dobrze jest też przygotować poczęstunek dla uczestników imprezy. Ciastka halloweenowe oczywiście nie wchodzą w grę – wystarczą zwykłe domowe ciasta, muffinki, owoce i cukierki, a do tego napoje. Fajnym pomysłem jest upieczenie ciasteczek z karteczkami, takich, jakie można też upiec na Andrzejki, z cytatami z Biblii lub cytatami z wypowiedzi świętych (podpowiedzi znajdziesz poniżej).

Warto także pokusić się o dekoracje. Można wspólnie z dziećmi zrobić portrety świętych i narysować symbole kojarzące się z wiarą chrześcijańską. Są to: znak ryby, klucze św. Piotra, wiosło – symbol św. Wojciecha, księga jako symbol Biblii, anioły, pastorał, lilia, baranek itp. Niedrogie i efektowne będą baloniki: białe, niebieskie i żółte, które mogą posłużyć do konkursów.

Zabawy na Bal Wszystkich Świętych dla dzieci

Bal Wszystkich Świętych dla dzieci nie może odbyć się bez zabaw. Oto kilka propozycji:

1. Konkursy na Bal Wszystkich Świętych. Jeśli w ramach przygotowań do balu odbyły się pogadanki o świętych, konkurs będzie świetną okazją do tego, aby zobaczyć, co dzieci o nich zapamiętały. Jeden konkurs może polegać na odgadywaniu imienia świętego na podstawie charakterystycznego fragmentu jego biografii, a inny na podstawie charakterystycznego dla niego symbolu. Poniżej podpowiedzi dotyczące symboli kojarzących się z 15 świętymi:

  • armata – św. Barbara,
  • baranek – Jan Chrzciciel,
  • drabina – św. Aleksy,
  • halabarda – św. Juda Tadeusz,
  • jednorożec – św. Justyna z Padwy,
  • kogut, łódź – Piotr Apostoł,
  • lew – Marek Ewangelista,
  • młotek – Józef z Nazaretu,
  • orzeł – Jan Ewangelista,
  • osioł – Antoni Padewski,
  • pies – Rafał Archanioł,
  • ptaszki – Franciszek z Asyżu,
  • ul – św. Ambroży,
  • wiosło – św. Wojciech.
  • zbroja – św. Joanna d'Arc.

2. Przekłuwanie baloników. Przed nadmuchaniem można w części z nich umieścić ciekawe cytaty z wypowiedziami świętych. Dzieci będą przekłuwać baloniki w poszukiwaniu cytatów. Oto 10 podpowiedzi na teksty do zamieszczenia na karteczkach:

  • Wcale nie trzeba wielu słów, aby się dobrze modlić. Wiarą wierzymy, że tam, w św. Tabernakulum, obecny jest dobry Bóg; jemu otwierajmy serce; że nas dopuszcza do siebie, z tego się radujmy; oto najlepszy sposób modlitwy. św. Jan Maria Vianney
  • Miłość jest źródłem i początkiem wszelkiego dobra, jest wypróbowaną obroną i drogą wiodąca do nieba. Kto nią postępuje, nie może ani błądzić, ani się lękać. Miłość kieruje, chroni i prowadzi. św. Fulgencjusz z Ruspe
  • Miłość pochodzi od Boga, ponieważ Bóg jest miłością. św. Leon Wielki
  • Wspaniałym środkiem, aby cieszyć się Bogiem, jest przyjaźń z Jego przyjaciółmi. św.Teresa z Avila
  • Zmartwychwstały Chrystus czyni życie ludzkie nieustającym świętem. św. Atanazy
  • Wszyscy według swych zadań celów mają miejsce w pięknie wszechświata. św. Augustyn
  • Sługa Boży ma być zawsze wesoły i spokojny, bo wie, że nad nim opieka Boska. św. Brat Albert – Adam Chmielowski
  • Sławić Ciebie pragnie cząstka tego świata, któryś stworzył. Ty sprawiasz, że Sławić Cię jest błogo. Stworzyłeś nas bowiem jako skierowanych ku Tobie. I niespokojne jest nasze serce, dopóki w Tobie nie spocznie. św. Augustyn
  • Zniechęcać się nigdy nie trzeba, po burzy bywa spokój, po zimie zielona wiosna. św. Brat Albert – Adam Chmielowski
  • Nie zapomnę o tym, że nie jestem nigdy sam, choćby nawet nie było przy mnie nikogo. Zawsze bowiem widzi mnie Bóg, Maryja i mój Anioł Stróż. bł. papież Jan XXIII.

3. Zabawy ruchowe na Bal Wszystkich Świętych. Bal może obejmować zabawy niekoniecznie związane z tradycją chrześcijańską. Dla wyładowania energii najmłodszych uczestników balu można zorganizować zabawy ruchowe dla dzieci. Jedną z nich da się powiązać ze św. Piotrem, który był rybakiem. Zabawa nazywa się łowienie ryb. Drogą wyliczanki wybiera się dwoje dzieci, które tworzą sieć, trzymając się za ręce. Dzieci-sieć stają naprzeciwko pozostałych, które są rybami. Na sygnał „Rybak zarzucił sieci” maluchy biegną naprzeciwko siebie, a dzieci, które są siecią, trzymając się za ręce, starają się „złowić ryby”. Złowione dziecko staje się częścią sieci, powiększając ją. Zabawę prowadzi się do momentu, aż wszystkie ryby są złowione.

4. Konkurs na najlepszy strój na Bal Wszystkich Świętych. Aby więcej dzieci zostało uhonorowanych, można stworzyć kategorie: najładniejszy strój, najładniejszy strój zrobiony własnoręcznie, najlepszy strój postaci damskiej i męskiej.

Uwaga! Konkursy muszą wiązać się z nagrodami! Mogą nimi być obrazki ze świętymi (warto zapytać w parafii lub u katechety, czy mógłby takie dostarczyć na ten cel) albo wspomniane wyżej ciasteczka z karteczkami.

Sprawdź też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama