Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Boże Narodzenie, niemowlę
Fotolia
Święta i uroczystości

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w Boże Narodzenie?

Co tam kołysze się, migoce i kusząco błyszczy? Zwykła choinkowa bombka w rękach dziecka jest tak groźna jak prawdziwa bomba. Zobacz, jak przygotować bezpieczne święta.

Tyle pokus i tylko jedna mama do pilnowania malca – jak tu nie skorzystać z okazji? Świąteczny rozgardiasz sprzyja kilkumiesięcznemu odkrywcy. Kiedy dorośli są zajęci, maluszek może sobie spokojnie poraczkować tam, gdzie poniosą go oczy. Może usiąść cichutko pod stołem i szarpać za obrus. Przycupnąć koło choinki i pociągnąć za gałązkę albo choinkowe lampki. Takie wędrówki to dla dziecka bardzo ryzykowna sprawa. Ale z drugiej strony – przesiedzieć całe Boże Narodzenie w kojcu? Żadna przyjemność. Sprawdź zatem, jak przygotować bezpieczne Święta.

Świąteczne pułapki

Czyli środki czystości, które w błyszczących opakowaniach mogą przypominać zabawki. Jeśli maluch będzie miał okazję, na pewno na nie zapoluje. A to teraz łatwo – myjąc okna, odstawiasz płyn, gdzie popadnie; szorując fugi, nie troszczysz się o butelkę z odplamiaczem. Tymczasem połknięcie któregoś ze środków czystości może spowodować bóle brzucha, wymioty, zaburzenia krążenia i oddychania, utratę przytomności albo oparzenia przełyku. Jak chronić dziecko przed takimi pułapkami?

  • Ustaw wysoko – trzymaj poza zasięgiem dziecka nie tylko środki czystości, ale też proszki do prania czy farby do włosów. Najlepiej zamknij je w szafce, aby widok buteleczek i pudełek nie zachęcał malca do wspinaczki.
  • Załóż blokady – świąteczne porządki to dobra okazja, aby jeszcze raz obejrzeć mieszkanie i sprawdzić, czy rosnący maluszek nadal może czuć się w nim bezpiecznie. Raczkujące dziecko może otwierać szuflady i szafki (i zamykając, przytrzasnąć paluszek).
  • Zamknij bramki – tak, choinka jest dla dziecka, ale najlepiej, aby miało ono do niej ograniczony dostęp. Z mamą albo tatą może oglądać ją do upojenia, ale kiedy dorośli są zajęci, np. nakrywaniem do stołu, choinkę od malca musi odgradzać bramka. Taki sprzęt przyda się wam także w kuchni albo np. przed kominkiem.

Zobacz też: Obrazki do kolorowania do wydruku na Boże Narodzenie

Choinka

Wczoraj jeszcze jej nie było, dziś zajmuje cały kąt pokoju. Na widok takiej nowości ciekawskie dziecko już przebiera nóżkami – nie może się doczekać, aby powąchać, pognieść igły, włożyć je do nosa albo posmakować ziemi z doniczki, w którą wsadzona jest choinka. Słowem, zielone drzewko to dla dziecka największa świąteczna atrakcja i jednocześnie... najbardziej niebezpieczna pułapka.
Co powinno zwrócić twoją uwagę?

  • Mocowanie – przywiąż czubek choinki np. do karnisza. Dzięki temu będzie stabilniejsza i maluch mimo wysiłków nie zrzuci jej sobie na głowę. Możesz też zrezygnować z rozłożystego drzewka: mała, sztuczna choinka ustawiona na stoliku zrobi na dziecku takie samo wrażenie, a będzie bardziej bezpieczna.
  • Bombki – najbezpieczniejsze będą te wykonane z nietłukącego tworzywa albo ze styropianu. Te prawdziwe mogą spaść i stłuc się, kiedy np. malec potrząśnie drzewkiem. Choć może nie będą tak efektowne, to na pewno o wiele bezpieczniejsze.
  • Światełka – uważaj przede wszystkim na kable, nie ma bowiem dziecka, które nie lubiłoby za nie szarpać. Zwróć uwagę, czy przewody są dobrze zabezpieczone i maluch ich np. nie przegryzie. Ułóż je pod dywanem albo przeciągnij za meblami wzdłuż ściany. By było bezpiecznie, nie mocuj lampek na najniższych gałęziach, maluszek mógłby ścisnąć żaróweczkę w dłoni i się poparzyć. Uwaga! Mrugające światełka zanadto stymulują układ nerwowy i męczą oczy dziecka – zmęczony „dyskoteką” malec może płakać i mieć kłopoty z zasypianiem.
  • Ziemia w doniczce – twój maluch jeszcze nie skosztował, jak ona smakuje? Jeśli napotka na swej drodze choinkę w doniczce, teraz na pewno nadrobi zaległości! Aby nie kusić dziecka, okryj ziemię folią albo papierem. W doniczkowej ziemi często znajdują się pleśnie, które mogą uczulać malucha.
     

ZOBACZ TEŻ: 7 rad, jak mieć spokojne święta


Łańcuch na choinkę z elementów pasmanteryjnych – film (DIY)

Dziecko zaraz się poparzy przechylając garnek
fotolia
Zdrowie
5 niebezpieczeństw czyhających na dziecko w domu – twoim też!
Mama odwróciła się tylko na chwilę - właśnie to zdanie najczęściej słyszą lekarze, gdy przyjmują maluszki, które uległy najróżniejszym wypadkom. Sprawdź, jak ich uniknąć i co robić, gdy już się wydarzą.

Bo właśnie tak jest: wystarczy moment, by dziecko wpakowało się w poważne tarapaty. Dlatego nie ma rady: dzieci trzeba pilnować nieustannie. Gdy z jakichś powodów nie możesz tego zrobić (musisz pójść do toalety, jesteś bardzo zajęta), poproś kogoś o pomoc albo zostaw dziecko w kojcu. Byłoby cudownie, gdyby dzieci siedziały cichutko i oglądały obrazki w swoich książeczkach. Niestety, nie można na to liczyć. Maluszki jak zwykle myszkują po wszystkich kątach i wchodzą dorosłym pod nogi, starszaki jak zawsze eksperymentują („Czy ten pachnący jabłkami płyn smakuje jak sok?”, „ Czy da się zrobić maseczkę z pasty do zębów?”). Kłopot w tym, że zajęci rodzice mają mniej czasu , by pilnować swoich pociech. Na co uważać? Co zrobić, by uchronić malca przed poważnymi kłopotami? Jak postępować, gdy zdarzy się coś złego? Oto podpowiedzi. 1. Niebezpieczne dla dziecka - dropsy czy tabletki  Dzieci uwielbiają eksperymenty z tabletkami, proszkiem do prania, pastą do butów, kostkami do toalet, farbą do włosów, nawozem do kwiatów. Nic dziwnego: wszystkie łudząco przypominają cukierki, soczki czy czekoladę w tubce! Tymczasem połknięcie któregoś z nich może spowodować nie tylko bóle brzucha czy wymioty, ale także zaburzenia krążenia i oddychania , drgawki, utratę przytomności albo poważne oparzenia przełyku! Czasem wystarczy płukanie żołądka czy podanie odtrutki, innym razem potrzebne jest długotrwałe leczenie, a nawet wieloetapowa operacja. Zdarza się niestety i tak, że dziecka nie da się uratować . Uwaga! Trzymaj poza zasięgiem dziecka wszystko, co nie nadaje się do jedzenia: leki, środki czystości, proszki do prania, farby do włosów , nawozy do roślin doniczkowych, pokarmy dla rybek, karmy dla psów czy kotów, alkohole. Schowaj je w zamykanej na klucz szafce, plastikowym „sejfie” albo gdzieś wysoko....

Dziecko ściąga bombkę z choinki
AdobeStock
Święta i uroczystości
Jak ubrać choinkę, żeby przetrwała do świąt przy małym dziecku?
To duże wyzwanie, ale dzięki naszym patentom ma szansę powodzenia, a przy tym taka choinka będzie wyglądać naprawdę pięknie!

Dom wysprzątany, z kuchni unosi się zapach cynamonu i pomarańczy, w salonie stoi przepięknie udekorowana choinka, wszyscy są zadowoleni, życzliwi. Czy również według ciebie jest to opis idealnych przygotowań do świąt? Dlaczego więc miałoby to wyglądać inaczej? Zapewniamy, że nie musisz rezygnować z tak ważnej świątecznej ozdoby , jaką jest choinka, jedynie dlatego, że twoja pociecha może być nią przesadnie zainteresowana… I wcale nie musisz ozdabiać drzewka w nudne, plastikowe bombki z marketu! Podpowiadamy, jak zrobić to inaczej, stylowo i pięknie (a do tego bezpiecznie)! Postaw na nietłukące ozdoby choinkowe   Myśląc o nietłukących bombkach , od razu masz przed oczami te zwykłe, plastikowe, okrągłe bombki, które są do kupienia w każdym markecie, i które nie są specjalnie urodziwe? Nie martw się, twoja choinka wcale nie musi być w nie ubrana, aby była bezpieczna dla ciekawskiego malucha. Proponujemy inne rozwiązania, np. piękne czerwone bombki z filcu albo szare lub białe filcowe bombki z bałwankami . Jeśli lubisz ubierać choinkę monotematycznie, możesz wybrać tylko jeden wzór, ale jeszcze piękniej będzie wyglądać, jeśli pomieszasz oba, a do tego dołożysz jeszcze drewniane ozdoby . Taka choinka będzie wyglądać nie tylko olśniewająco, lecz także niepowtarzalnie. Na pewno wzbudzi zachwyt wszystkich gości… i oczywiście twojego malucha. Na to, że będzie on chciał ściągać bombki, raczej nie ma rady. Możesz jedynie pozawieszać je wszystkie wyżej, poza zasięgiem jego rączek , ale wtedy dół choinki będzie łysy. Możesz też dać dziecku kilka ozdób do zabawy i pozwalać na majstrowanie przy tych, które będą zawieszone najniżej, jednocześnie napawać oczy pięknie udekorowaną resztą świątecznego drzewka . Kup dziecku osobną choinkę W ten sposób będzie miało możliwość dekorowania jej i rozbierania do woli. Nam...

mama, niemowlę, święta, choinka
Panthermedia
Święta i uroczystości
6 pomysłów na drugi dzień świąt
Chcesz intensywnie przeżyć Święta, nasycić się nimi, bo szybko mijają. Dzieci jednak patrzą na to zupełnie inaczej.

Gdy w rodzinie pojawi się dziecko, Święta nabierają nowego blasku. Na prezenty, światełka na choince, śnieg za oknem znów zaczynasz patrzeć oczami dziecka. Wszystko wydaje się takie ekscytujące, że żal, żeby pociechę coś ominęło. Maluchy mogą jednak na świąteczne atrakcje, a szczególnie ich nadmiar reagować inaczej. Gdy w domu panuje rozgardiasz, pojawia się dużo ludzi, mogą się źle czuć. Czasem do łez i zdenerwowania doprowadzają wizyty w domach bliskich. Warto zatem starać się połączyć tradycję , swoje świąteczne potrzeby z potrzebami malucha. Skoro początek Świąt ma być intensywny, warto kolejne dni  zaplanować tak, aby maluch mógł wytracić nadmiar świątecznej energii, uspokoić się, poczuć dowartościowany . Ale to wcale nie oznacza, że musi być nudno.  Nacieszyć się prezentami Każda zabawka staje się jeszcze bardziej atrakcyjna, gdy dziecko może pobawić się nią razem z rodzicami . Od nich dowiaduje się, co można z nią zrobić, jakie ma możliwości, do czego ją wykorzystać. Pewnie nie było jeszcze na to zbyt dużo czasu. Wiadomo – spotkania rodzinne, siedzenie przy stole, rozmowy. Ale w drugi dzień Świąt, gdy tylko maluch wyskoczy z łóżka, na pewno pierwsze kroki skieruje do nowych zabawek . Może urządzicie piżamowy klub zabaw na dywanie? W Święta rodzice również mogą poczuć się jak dzieci. Przyjrzeć się choince Do tej pory dbałaś pewnie głównie o to, by maluch jej na siebie nie przewrócił, więc starałaś się skupić jego uwagę na czym innym. Weź dziecko na ręce, poprzeglądajcie się w bombkach, pooglądajcie zabawkowe ozdoby albo zacznijcie wyjadanie cukierków, które zdobią gałązki (umówcie się, że będziecie zjadać np. jeden cukierek dziennie). A jak miło jest położyć się pod choinką i  w  świetle choinkowych lampek coś poopowiadać, pośpiewać kolędy albo zwyczajnie pomarzyć......

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta