Tuż po świętach wiele osób zastanawia się, do kiedy powinna stać w domu choinka. Na to pytanie nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Istnieją bowiem trzy daty właściwe do pozbycia się świątecznego drzewka. Wyjaśniamy, kiedy rozbiera się choinkę zgodnie z tradycją.

Reklama

Do kiedy może stać w domu choinka ?

Jedni uważają, że choinka powinna stać w domu do 6 stycznia, inni, że do Niedzieli Chrztu Pańskiego, a jeszcze inni za właściwą datę uznają Święto Ofiarowania Pańskiego. Dlaczego istnieją aż 3 terminy rozbierania świątecznego drzewka i kiedy wypadają?

6 stycznia, czyli Uroczystość Objawienia Pańskiego

Uroczystość Objawienia Pańskiego, znana również jako święto Trzech Króli, to najwcześniejszy moment, kiedy zgodnie z tradycją można rozebrać choinkę. Zwolennicy pozbywania się choinki w tym czasie uważają, że moment odwiedzenia Jezusa przez Mędrców ze Wschodu oznacza, iż jego narodziny już się dokonały. Z tego powodu warto schować choinkę i inne świąteczne ozdoby, a skupić się na dalszych losach Zbawiciela i historii zbawienia. Tradycja rozbierania choinki 6 stycznia nie cieszy się jednak większą popularnością. Dla wielu osób to zdecydowanie za wcześnie. Chcą dłużej cieszyć się świątecznym nastrojem i widokiem świątecznego drzewka.

Niedziela Chrztu Pańskiego

Jest świętem ruchomym, przypadającym zawsze w pierwszą niedzielę po 6 stycznia (w 2022 roku wypada 9 stycznia). To druga zwyczajowa data, uznana za właściwy moment, do którego powinna stać w domach choinka. W dniu chrztu Jezusa, dokonanego przez Jana Chrzciciela, wierzący nie patrzą już na Jezusa jako na Dzieciątko, ale na Mesjasza, Zbawiciela. Jest to zatem dobry moment, by uprzątnąć choinkę, szopkę i inne bożonarodzeniowe dekoracje. Poza tym właśnie w Niedzielę Chrztu Pańskiego kończy się liturgiczny okres Bożego Narodzenia w kościele katolickim.

2 lutego, czyli Święto Ofiarowania Pańskiego

Święto Ofiarowania Pańskiego jest znane również jako Matki Boski Gromnicznej. Obchodzi się je na pamiątkę ofiarowania małego Jezusa (pierworodnego syna) w świątyni zgodnie z prawem mojżeszowym. To właśnie tego dnia najczęściej rozbiera się choinkę. Robi się to nie tylko w domach – jest to też moment, do kiedy choinki stoją w kościele. Choć liturgiczne zakończenie okresu bożonarodzeniowego przypada wcześniej, zwyczajowo uznaje się za tę datę właśnie 2 lutego. Do tego dnia śpiewa się też w kościołach kolędy.

Zobacz także

Kiedy rozbiera się choinkę – najlepszy termin

Ponieważ coraz częściej przystrajanie choinki odbywa się wcześniej niż w Wigilię, jak nakazuje tradycja, więc trzymanie w domu świątecznego drzewka aż np. do 2 lutego może staje się kłopotliwe (zwłaszcza gdy kupiliśmy żywe drzewko). W kwestii pozbycia się choinki z domu warto kierować się zdrowym rozsądkiem i zrobić to wtedy, gdy drzewko nie cieszy już oka i zamiast dekorować wnętrze, zaczyna przeszkadzać.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama