dzień babci i dziadka
AdobeStock
Święta i uroczystości

Dzień Babci i Dziadka 2022 –​ kiedy obchodzimy, jaka jest historia tych świąt?

Dzień Babci i Dziadka przypada w styczniu. To dwa osobne święta, które często obchodzi się tego samego dnia. Opisujemy historię Dnia Babci i Dziadka oraz związane z nim tradycje w Polsce i na świecie.

Dzień Babci i Dziadka to połączone obchody dwóch świąt – Dnia Babci, przypadającego 21 stycznia i Dnia Dziadka, który wypada 22 stycznia. Babcie i dziadkowie najczęściej świętują razem, bo tak jest po prostu wygodnie. W przedszkolach, szkołach i wielu domach uroczystości z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka odbywają się w tym samym terminie. 

Spis treści:

Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]

Dzień Babci i Dziadka – data

Dzień Dziadków wypada zwykle w terminie Dnia Babci lub Dnia Dziadka, czyli 21 lub 22 stycznia. Przedszkola, szkoły, a także wiele rodzin czci nestorów rodzin zazwyczaj 21 stycznia, czyli w Dniu Babci, który wypada w kalendarzu przed Dniem Dziadka. Tego dnia przedszkolaki i uczniowie zapraszają dziadków na specjalne występy, recytują dla nich wierszyki, składają życzenia i wręczają własnoręcznie wykonane laurki. 

Dzień Babci i Dziadka na świecie

Wspólne obchody Dnia Babci i Dziadka mają też swoją tradycję na świecie – w USA obchodzi się National Grandparents Day (Narodowe Święto Dziadków), podobnie jest w Kanadzie, Turcji, Włoszech i Wielkiej Brytanii. 

W USA – National Grandparents Day, czyli Narodowy Dzień Dziadków, jest nawet świętem o charakterze państwowym – ma swój hymn i kwiatowy symbol w postaci niezapominajki. Niezapominajki przypisane są do Dnia Babci i Dziadka również we Włoszech. Włosi czczą swoich dziadków w dniu, gdy w kościele katolickim świętowany jest Dzień Aniołów Stróżów. To również wymowny symbol szczególnej troski, jaką dziadkowie roztaczają nad wnukami (poznaj inne ciekawostki dotyczące święta babć i dziadków).

Historia Dnia Babci i Dziadka

Ustanowienie wspólnego Dnia Babci i Dziadka postulował papież Jan Paweł II. Chciał, by święto przypadało 26 lipca, w dniu imienin Anny i Joachima – rodziców Matki Boskiej Maryi, a dziadków Jezusa. Gdyby jednak przyjęło się w wakacyjnym terminie, szkoły i przedszkola nie mogłyby organizować przedstawień i innych atrakcji w wykonaniu maluchów.

Od kiedy w Polsce obchodzimy Dzień Babci? 

Dzień Babci pojawił się w Polsce w latach sześćdziesiątych XX wieku. W 1966 „Express Wieczorny” ogłosił 21 stycznia Dniem Babci na pamiątkę tortu wręczonego rok wcześniej aktorce Mieczysławie Ćwiklińskiej. Obchodziła wtedy 85. urodziny, a tort wręczono jej po spektaklu, w którym grała... babcię. 

Kto wymyślił Dzień Dziadka? 

O Dniu Dziadka pomyślano trochę później – w latach siedemdziesiątych XX wieku. Istnieje przypuszczenie, że nie chcieliśmy być gorsi od innych krajów, które czciły i babcie, i dziadków, i to w dodatku często jednego dnia.

Pomysły na Dzień Babci i Dziadka

Co można przygotować dla dziadków z okazji ich święta? Tradycyjne kartki z życzeniami, kwiaty, a może kreatywne prezenty? Skorzystaj z naszych pomysłów:

Dzień Babci i Dziadka – życzenia i wierszyki

Polski Dzień Babci i Dziadka nie doczekał się swojego hymnu, tak jak amerykańskie święto, ale przecież nic nie wzruszy nestorów rodziny bardziej niż własnoręcznie przygotowana przez wnuka lub wnuczkę laurka dla babci i dziadka, wyrecytowany (nawet z potknięciami) wierszyk z życzeniami czy zaśpiewana piosenka dla babci i dziadka.

Babcie i dziadkowie mający wnuki w przedszkolu lub w młodszych klasach szkoły podstawowej, na pewno otrzymają zaproszenia na Dzień Babci i Dziadka i obejrzą wzruszające przedstawienia w wykonaniu wnucząt.

Dzień Babci i Dziadka – prezenty

Miłym dopełnieniem uroczystości w przedszkolu lub w domu stanie się specjalne upieczone na to święto ciasto lub tort (podajemy przepisy na ciasto na Dzień Babci i Dziadka) oraz drobne okolicznościowe upominki na Dzień Babci i Dziadka.

Dobrym rozwiązaniem dla rodziny, której kłopot sprawia bieganie z życzeniami od jednej babci do drugiej, będzie zaproszenie dziadków z obu stron na wspólny uroczysty obiad. Świetnym pomysłem podczas spotkania będą domowe występy, np. teatrzyk przygotowany specjalnie na tę okazję przez dzieci. Idealnym uzupełnieniem tych miłych chwil będzie wręczenie prezentu wykonanego własnoręcznie przez dziecko!
 

Babcia i dziadek – bardzo ważne postacie

O tym, że babcia i dziadek odgrywają niezwykłą rolę w życiu wnucząt, nikogo nie trzeba przekonywać. Rodzice rodziców tworzą z wnukami szczególny rodzaj więzi. Jej charakter świetnie oddaje stare powiedzenie, zgodnie z którym rodzice są od wychowywania, a dziadkowie są od rozpieszczania. Oczywiście najlepiej dla wszystkich stron, gdy i wychowanie, i rozpieszczanie odbywa się w rodzinnej harmonii, której przyświeca dobro dzieci (piszemy o tym w tekście Mama i babcia – jak ułożyć wzajemne relacje?). Warto pamiętać, że dzisiejsza babcia i dziadek nie przypominają już wiekowych, nieaktywnych zawodowo osób. O tym, kim są, przeczytacie w tekście Współcześni dziadkowe.

Zobacz też:

Praktyczny prezent dla babci
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Praktyczny prezent dla babci –​ 5 sprawdzonych pomysłów 
Praktyczny prezent to świetny pomysł na upominek dla babci, która ceni sobie przydatne akcesoria zamiast bibelotów, ozdób czy słodyczy. Wszystkie nasze propozycje znajdziesz w sklepach internetowych i na Allegro.

Praktyczny prezent dla babci to taki, który ułatwia życie i codzienne czynności. Wiele prezentów możesz znaleźć i wygodnie zamówić w sklepach internetowych. Oto nasze propozycje prezentów. Pomysły na praktyczny prezent dla babci: Koc elektryczny Piękny fartuch kuchenny Akcesoria kuchenne Wózek na zakupy Butelka termiczna Koc elektryczny To wyjątkowo praktyczny pomysł na prezent – koc z wewnętrzną grzałką z pewnością przyda się tym babciom, które często marzną lub muszą regularnie wygrzewać się z powodów zdrowotnych. Tego typu akcesorium może także koić dolegliwości bólowe mięśni i je rozluźniać, a także łagodzić objawy reumatyzmu.  Praktyczny, ale za to piękny fartuch dla babci Fartuch kuchenny to niewątpliwie praktyczny prezent dla babci. Jeśli wybierzesz taki z pięknymi wzorami, sprawisz, że będzie to też prezent oryginalny. Za każdym razem, gdy babcia będzie wkładać taki fartuch, czyli niemal codziennie, będzie myśleć o tobie. Poza tym to naprawdę przyjemność korzystać na co dzień z ładnych rzeczy. Dlatego jeśli twoja babcia lubi pichcić, nie wahaj się – piękny fartuch będzie dla niej dobrym prezentem!   Akcesoria kuchenne dla babci Babcie często mają swoje kulinarne sposoby, których lubią się trzymać. Czasem jednak robią pewne rzeczy z przyzwyczajenia i omijają nowinki technologiczne, które mogą usprawnić i ułatwić im pracę w kuchni. Blender, elektryczny grill lub sokowirówka pomogą dziadkom przygotować wiele zdrowych i pełnych witamin potraw przy minimalnym nakładzie pracy!    Przydatny prezent dla babci: wózek na zakupy Po co męczyć się z noszeniem siatek, skoro można je wieźć w torbie na kółeczkach? Sprytne wózki zakupowe to nie tylko rozwiązanie dla seniorów, ale wszystkich osób, które regularnie dźwigają zakupy obciążając...

zabawy na dzień babci i dziadka
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Zabawy na Dzień Babci i Dziadka –​ ruchowe, integracyjne, konkursy [10 PROPOZYCJI]
Zabawy na Dzień Babci i Dziadka mogą pełnić funkcję integracyjną między dziadkami a wnukami. Przede wszystkim jednak są doskonałym sposobem na miłe spędzenie wspólnego czasu. Oto najlepsze propozycje.

Zabawy na Dzień Babci i Dziadka to pomysł na świetną rodzinną rozrywkę w tym wyjątkowym dniu. Gdy dzieci wręczą już laurki babci i dziadkowi , powiedzą piękny wierszyk – czas na zabawowe szaleństwo.    Dzień Babci i Dziadka – zabawy z babcią i dziadkiem: Konkursy na Dzień Babci i Dziadka Zabawy integracyjne na Dzień Babci i Dziadka Zabawy ruchowe na Dzień Babci i Dziadka   Konkursy na Dzień Babci i Dziadka  Zaproponowane przez nas konkursy dla babci i dziadka nie tylko dostarczą wspaniałej rozrywki, ale rozruszają całą rodzinę. Najważniejsza w konkursach jest oczywiście... nagroda! Dla wnuka może być to kawałek pysznego ciasta , które upiekła babcia, natomiast dziadkowie z pewnością ucieszą się z buziaka lub rysunku od ukochanego wnuczka/wnuczki.  Przenoszenie jajka Uczestnicy mają za zadanie przenieść przez całą długość pokoju jajko ułożone na płaskim talerzyku. Wygrywa osoba, która jako pierwsza dojdzie do końca pokoju i nie stłucze jajka.   Zwijanie włóczki Zadaniem uczestników jest jak najszybsze zwinięcie włóczki w kłębek. Ważne, aby fragment włóczki nie był zbyt długi, ponieważ zabawa stanie się nudna.  Kto ulepi więcej pierogów W tej zabawie konkurować mogą ze sobą np. tylko babcia z dziadkiem, a dziecko będzie sędzią. Jeśli jednak maluch również ma ochotę się bawić, niech dołączy do jednej z osób dorosłych – będzie sprawiedliwiej ;) Wygrywa osoba, która ulepi najwięcej pierogów w ciągu 7 minut.  Prucie szalika Każdy uczestnik powinien otrzymać kawałek wydzierganego na drutach szalika. Zadanie polega na tym, aby jak najszybciej spruć swój szalik (potem można urządzić konkurs w zwijanie włóczki). Zabawy integracyjne na Dzień Babci i Dziadka Zabawy integracyjne na Dzień Babci i Dziadka to...

prezent z masy solnej dla babci
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Prezent z masy solnej dla babci [6 propozycji]
Upominki z masy solnej dla babci i dziadka nie są bardzo trudne w wykonaniu. Wystarczy przygotować masę solną i uformować z niej ciekawy wzór. Zobaczycie, że przy tworzeniu tych prezentów będziecie mieć bardzo dużo frajdy!  

Prezent na Dzień Babci z masy solnej to świetna propozycja, by upominek był oryginalny. Babcia, ale również dziadek – z pewnością ucieszą się z własnoręcznie wykonanego przez wnuczka podarku. Dziecko może też zrobić laurkę dla babci i dziadka , wyrecytować wierszyk  lub przygotować ciasto . Możecie skorzystać z naszego przepisu na masę solną .  Masa solna: Dzień Babci i Dziadka - propozycje:  Prezent z masy solnej dla babci - choineczka Prezent z masy solnej dla babci - proste serduszka Ozdoby z masy solnej na Dzień Babci - rybki Upominki z masy solnej dla babci i dziadka - serduszka z buźkami Prezent na Dzień Babci z masy solnej - kotki Prezent z masy solnej dla babci - napis Prezent z masy solnej dla babci - choineczka Choineczka będzie prostą do wykonania ozdobą. U niektórych dziadków 21 i 22 stycznia pewnie będzie jeszcze stała świąteczna choinka, a więc może prezent od wnuczka zdąży jeszcze na niej zawisnąć :) Prezent z masy solnej dla babci - proste serduszka Ta propozycja będzie dobra również dla młodszych dzieci. Uformowanie prezentu w kształcie serduszka nie będzie bardzo trudne. Jeśli jednak maluch jest za mały - użyjcie foremek, np. tych do bożonarodzeniowych pierniczków .  Ozdoby z masy solnej na Dzień Babci - rybki Przy rybkach z masy solnej trzeba się już odrobinę bardziej napracować. Tę ozdobę możecie wykonać w kilku wariantach: każdą rybkę oddzielnie lub połączone. Będzie to idealny prezent dla dziadka, który uwielbia wędkować.  Upominki z masy solnej dla babci i dziadka - serduszka z buźkami Te serduszka również są dość łatwe w wykonaniu. Cała magia tkwi jednak w tym, jak je ozdobicie. Tutaj potrzebna będzie odrobina kreatywności - serduszka z pięknymi ustami lub rumieńcami? Świetny pomysł! Możecie również dorobić im rączki i nóżki, np....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj