Dzień Babci i Dziadka – co to za święto? Tak naprawdę to połączone ze sobą obchody dwóch świąt – Dnia Babci, przypadającego 21 stycznia, i Dnia Dziadka, który wypada 22 stycznia. Babcie i dziadkowie najczęściej świętują razem, bo tak jest po prostu wygodnie. W przedszkolach, szkołach i wielu domach uroczystości z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka odbywają się w tym samym terminie. Sprawdź najważniejsze informacje na temat święta babć i dziadków.

Reklama

Spis treści:

Dzień Babci i Dziadka – data

Dzień Dziadków wypada zwykle w terminie Dnia Babci lub Dnia Dziadka, czyli 21 lub 22 stycznia. Przedszkola, szkoły, a także wiele rodzin czci nestorów rodzin zazwyczaj 21 stycznia, czyli w Dniu Babci, który wypada w kalendarzu przed Dniem Dziadka. Tego dnia przedszkolaki i uczniowie zapraszają dziadków na specjalne występy, recytują dla nich wierszyki, składają życzenia i wręczają własnoręcznie wykonane laurki.

To, co wymyślą wnukowie w związku ze świętem swych babć i dziadków, zależy wyłącznie od inwencji dzieci. Im młodsze wnuczęta, tym bardziej na miejscu jest pomoc rodziców lub starszego rodzeństwa.

W 2024 roku 21 stycznia przypada w niedzielę, a 22 stycznia w poniedziałek. O ile zatem w szkołach i przedszkolach imprezy z okazji Dnia Babci i Dziadka odbywać się będą w dniach, w których odbywają się zajęcia, to rodzinne obchody można zaplanować na przedostatni tydzień stycznia.

Zobacz także

Dzień Babci i Dziadka na świecie

Wspólne obchody Dnia Babci i Dziadka mają też swoją tradycję na świecie – w USA obchodzi się National Grandparents Day (Narodowe Święto Dziadków), podobnie jest w Kanadzie, Turcji, Włoszech i Wielkiej Brytanii.

W USA – National Grandparents Day, czyli Narodowy Dzień Dziadków, jest nawet świętem o charakterze państwowym – ma swój hymn i kwiatowy symbol w postaci niezapominajki. Niezapominajki przypisane są do Dnia Babci i Dziadka również we Włoszech. Włosi czczą swoich dziadków w dniu, gdy w kościele katolickim świętowany jest Dzień Aniołów Stróżów. To również wymowny symbol szczególnej troski, jaką dziadkowie roztaczają nad wnukami.

Warto dodać, że w USA, Kanadzie i Wlk. Brytanii babcie i dziadkowie obchodzą swoje święto jednego dnia: w pierwszą niedzielę października. W Grecji Dzień Babci i Dziadka wypada 1 października, a w Ukrainie 28 października.

Historia Dnia Babci i Dziadka

Ustanowienie wspólnego Dnia Babci i Dziadka postulował papież Jan Paweł II. Chciał on, by święto przypadało 26 lipca, w dniu imienin Anny i Joachima – rodziców Matki Boskiej Maryi, a dziadków Jezusa. Gdyby jednak przyjęło się w wakacyjnym terminie, szkoły i przedszkola nie mogłyby organizować przedstawień i innych atrakcji w wykonaniu maluchów.

Od kiedy w Polsce obchodzimy Dzień Babci?

Dzień Babci pojawił się w Polsce w latach sześćdziesiątych XX wieku. W 1966 „Express Wieczorny” ogłosił 21 stycznia Dniem Babci na pamiątkę tortu wręczonego rok wcześniej aktorce Mieczysławie Ćwiklińskiej. Obchodziła wtedy 85. urodziny, a tort wręczono jej po spektaklu, w którym grała... babcię.

Kto wymyślił Dzień Dziadka?

O Dniu Dziadka pomyślano trochę później – w latach siedemdziesiątych XX wieku. Istnieje przypuszczenie, że nie chcieliśmy być gorsi od innych krajów, które czciły i babcie, i dziadków, i to w dodatku często jednego dnia.

Pomysły na Dzień Babci i Dziadka

Co można przygotować dla dziadków z okazji ich święta? Tradycyjne kartki z życzeniami, kwiaty, a może kreatywne prezenty? Skorzystaj z naszych pomysłów:

Dzień Babci i Dziadka – życzenia i wierszyki

Polski Dzień Babci i Dziadka nie doczekał się swojego hymnu, tak jak amerykańskie święto, ale przecież nic nie wzruszy nestorów rodziny bardziej niż własnoręcznie przygotowana przez wnuka lub wnuczkę laurka dla babci i dziadka, wyrecytowany (nawet z potknięciami) wierszyk z życzeniami czy zaśpiewana piosenka dla babci i dziadka.

Babcie i dziadkowie mający wnuki w przedszkolu lub w młodszych klasach szkoły podstawowej, na pewno otrzymają zaproszenia na Dzień Babci i Dziadka i obejrzą wzruszające przedstawienia w wykonaniu wnucząt.

Dzień Babci i Dziadka – prezenty

Miłym dopełnieniem uroczystości w przedszkolu lub w domu stanie się specjalne upieczone na to święto ciasto, lub tort (podajemy przepisy na ciasto na Dzień Babci i Dziadka) oraz drobne okolicznościowe upominki na Dzień Babci i Dziadka.

Karnawałowe przyjęcie z okazji Dnia Babci i Dziadka

Dobrym rozwiązaniem dla rodziny, której kłopot sprawia bieganie z życzeniami od jednej babci do drugiej, będzie zaproszenie dziadków z obu stron na wspólny uroczysty obiad. Lub kawę czy herbatę i pączki, czy faworki, które są w końcu charakterystycznymi smakołykami w czasie karnawału. Można też umówić się na wspólne smażenie pączków lub faworków lub nawet... zorganizować rodzinny bal karnawałowy (np. maskowy).

Świetnym pomysłem podczas spotkania będą domowe występy, np. teatrzyk przygotowany specjalnie na tę okazję przez dzieci. Idealnym uzupełnieniem tych miłych chwil będzie wręczenie prezentu wykonanego własnoręcznie przez dziecko!

Wizyta przedszkolaków lub uczniów w domu seniora

Uczniowie i przedszkolaki w okolicach Dnia Babci i Dziadka coraz częściej odwiedzają seniorów, którzy na co dzień mieszkają w Domach Spokojnej Starości. Zwłaszcza dla samotnych osób są to chwile pełne wzruszeń i radości, zwykle połączone z wesołymi śpiewami, wierszykami i życzeniami dla seniorów.

Kiedy nadchodzi Dzień Babci i Dziadka, nie wszyscy możemy złożyć naszym bliskim życzenia. Część z nas odwiedzi tego dnia cmentarz, gdzie spoczywa ukochany dziadek lub babcia (prababcia, pradziadek). To okazja do zapoznania najmłodszych z historią rodziny i podzielenia się z nimi wspomnieniami, które sprawiają, że nieżyjący dziadkowie wciąż są dla nas ważni.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama