Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dzień Dziadka
Adobe Stock
Święta i uroczystości

Dzień Dziadka 2023 – kiedy jest Dzień Dziadka w Polsce i na świecie?

Dzień Dziadka jest obchodzony w styczniu. Ale tylko w Polsce. Na świecie dziadkowie świętują w różnych miesiącach. Sprawdź, kiedy wypada Dzień Dziadka, żeby nie przegapić tego święta. Przygotuj wcześniej dziadkowi odpowiednią niespodziankę.

Dzień Dziadka obchodzimy w Polsce 22 stycznia. Święto wypada w kalendarzu tuż po Dniu Babci. Świętowane jest w naszym kraju hucznie od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zgodnie z tradycją wnuki obdarowują wtedy swoich dziadków laurkami i drobnymi prezentami, śpiewają im piosenki i recytują wierszyki oraz składają życzenia. Dzień Dziadka to ważna uroczystość w przedszkolach i szkołach. Dziadkowie i babcie zapraszani są na specjalne apele oraz na przedstawienia na swoją cześć.

Wyjaśniamy, jaka jest historia Dnia Dziadka, kiedy wypada Dzień Dziadka na świecie i jak się go świętuje.

Spis treści:

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Skąd się wziął Dzień Dziadka?

Pierwszy raz Dzień Dziadka obchodzono w Polsce w 1981 roku. W 2023 roku będziemy więc celebrować święto dziadków już po raz 42. Powodem wpisania tego święta do kalendarza był... istniejący już od wielu lat Dzień Babci (święto wprowadzono w 1964 roku). Początkowo Dzień Dziadka miał być obchodzony 30 maja – w dzień urodzin słynnego piosenkarza, Mieczysława Fogga. Ostatecznie jednak święto polskich dziadków ustanowiono dzień po Dniu Babci, czyli dokładnie 22 stycznia. W 2023 roku Dzień Dziadka wypada w niedzielę.

Dzień Dziadka: kiedy jest obchodzony na świecie?

Dzień Dziadka na świecie obchodzony jest w różnych terminach. Wciąż są też kraje, w których dziadkowie nie mają swojego święta. Przykładem jest Bułgaria lub Norwegia.

Mało kto wie, że Jan Paweł II za czasów swego pontyfikatu proponował, by Dzień Dziadka obchodzony był na całym świecie 26 lipca, w dzień wspomnienia Anny i Joachima – babci i dziadka Jezusa. Tego dnia Dzień Dziadka obchodzony jest w Brazylii i Hiszpanii. 

Kiedy wypada Dzień Dziadka na świecie?

  • we Włoszech – 2 października;
  • w Wielkiej Brytanii, Francji i RPA – w pierwszą niedzielę października;
  • w Niemczech – w drugą niedzielę października;
  • w Belgii – 22 listopada (świętowany jest razem z Dniem Babci);
  • w Stanach Zjednoczonych – w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, które wypada w pierwszy poniedziałek września (amerykański Narodowy Dzień Dziadków ma najdłuższą tradycję – w 2023 roku będzie obchodzony już po raz 45). Symbolem tego święta jest niezapominajka;
  • w Japonii – nie ma Dnia Dziadka ani Dnia Babci, jest za to Dzień Szacunku dla Wieku. Święto to wypada 15 września.

Jak obchodzi się Dzień Dziadka?

Wszędzie tam, gdzie świętuje się Dzień Dziadka, seniorzy rodu mogą liczyć na moc serdeczności ze strony swych wnuków. Życzeniom często towarzyszą upominki, których rodzaj zależy od pomysłowości wnucząt.

Tradycje związane z Dniem Dziadka na świecie:

  • Dzień Dziadków w Stanach Zjednoczonych to ogólnonarodowe święto i czas pamięci o osobach starszych. To także okazja do tego, by uczyć dzieci szacunku dla dziadków. W szkołach organizowane są spotkania, podczas których najmłodsi dowiadują się, jak wiele im zawdzięczają. Symbolem tego święta jest niezapominajka.
  • We Włoszech święto dziadków to jednocześnie katolickie święto Aniołów Stróżów – symbolizuje opiekę, jaką dziadkowie sprawują nad młodszymi członkami rodziny.
  • W Japonii Dzień Szacunku dla Wieku ma przypominać o ogromnym autorytecie, jakim cieszą się w tym kraju starsze osoby. To święto spędzane w rodzinnym gronie i czas podziękowań za troskę i miłość.

Aby mieć pewność, że dziadek poczuje się naprawdę wyjątkowo w dniu swojego święta, zacznij z dzieckiem przygotowania wcześniej, nie zostawiaj ich na ostatnią chwilę (czyli do 22 stycznia!).

Pomyślcie o tradycyjnych polskich sposobach na uczczenie święta dziadka. Zawczasu przygotujcie zaproszenia na Dzień Babci i Dziadka, pomóż dziecku nauczyć się wierszyka lub piosenki, przygotujcie prezent dla dziadka, upieczcie ciasto dla dziadków. Nie zapomnijcie o laurce dla kochanego dziadka – to najmilszy prezent od wnuka!

Zobacz też: 

Dzień Babci
Fotolia
Święta i uroczystości
Dzień Babci 2023: kiedy i jak obchodzony jest w Polsce i na świecie?
Dzień Babci wypada w drugiej połowie stycznia. Wydaje się, że święto to istnieje od dawien dawna, tymczasem w Polsce obchodzimy je dopiero od 57 lat. Wyjaśniamy, jaka jest geneza tego święta i kiedy obchodzi się je w różnych krajach.

Dzień Babci to radosne święto wszystkich babć i wnuków. Laurki, piosenki, wierszyki, prezenty – to wszystko składa się na obchody tego święta. Z okazji Dnia Babci przedszkola organizują występy, podczas których dzieci nie tylko śpiewają i recytują wierszyki, ale też wręczają babciom własnoręcznie zrobione prezenty. Spis treści: Dzień Babci: kiedy go obchodzimy i od kiedy Dzień Babci: jak obchodzi się go w Polsce i na świecie Dzień Babci – życzenia, wierszyki, kolorowanki, laurki Dzień Babci: kiedy go obchodzimy i od kiedy Dzień Babci obchodzimy co roku tego samego dnia,  21 stycznia. Od kiedy oficjalnie obchodzimy Dzień Babci? Pomysł świętowania Dnia Babci wysunęło najpierw pismo „Kobieta i życie” w 1964 roku. Rok później za sprawą redakcji „Expressu Poznańskiego” przyjęło się na dobre. Powodem do ustanowienia święta były urodziny znanej aktorki. To właśnie w Poznaniu 21 stycznia 1965 roku dziennikarze wręczyli Mieczysławie Ćwiklińskiej, aktorce filmowej i teatralnej, tort z okazji jej występu w tym mieście. Gwiazda obchodziła tego dnia 85 lat i była znana z roli babci w sztuce „Drzewa umierają, stojąc", dlatego na torcie napisano „Dla babci". Rok później w poznańskich cukierniach 21 stycznia można było kupić torty na Dzień Babci, wzorowane na tym wręczonym aktorce. Dzisiaj także z okazji tego święta przygotowuje się torty i ciasta dla babci . Bardzo często Dzień Babci obchodzimy razem z Dniem Dziadka, który przypada 22 stycznia. Ponieważ te dni ze sobą sąsiadują, wiele rodzin Dzień Babci i Dziadka świętuje „za jednym zamachem” – jest to po prostu dla wszystkich wygodne. Dzień Babci: jak się go obchodzi w Polsce i na świecie Dzień Babci w Polsce wygląda we wszystkich regionach bardzo podobnie: babcie odwiedza się w ich domu bądź...

Dzień Dziecka ciekawostki
AdobeStock
Święta i uroczystości
Dzień Dziecka - ciekawostki o historii, zwyczajach i obchodach w innych krajach
Brak wymaganego mundurka w szkole lub ubieranie dzieci na biało to tylko niektóre ze zwyczajów panujących w różnych krajach podczas obchodów Dnia Dziecka. Nie wszędzie też dziewczynki świętują Dzień Dziecka wspólnie z chłopcami. Oto 20 ciekawostek o Dniu Dziecka na świecie.

Dzień Dziecka to wyjątkowe święto, które polega na uhonorowaniu najmłodszej części społeczeństwa. W naszym kraju dzieci podczas Dnia Dziecka bawią się i dostają prezenty. W większości szkół organizowane są wspólne gry, zabawy i konkursy sportowe. Nie wszędzie jednak Dzień Dziecka obchodzi się tak samo.  20 ciekawostek o Dniu Dziecka Początkowo Dzień Dziecka nazywał się Dniem Róży, później nazwę zmieniono na Kwiatową Niedzielę. Nazwa wzięła się od tego, że dzień ten obchodzono w niedzielę i obdarowywano dzieci kwiatami. W Szwecji dzieci nie dostają prezentów z okazji Dnia Dziecka. Tego dnia dyskutuje się po prostu o takich kwestiach jak szkolnictwo czy prawa dziecka. W wielu krajach Dzień Dziecka obchodzony jest 20 listopada – w rocznicę uchwalenia Deklaracji praw dziecka.  Dzień Dziecka w Polsce był kiedyś świętowany 22 września. Dopiero po zakończeniu ll wojny światowej zmieniono datę na 1 czerwca. Zmiana ta dotyczyła całego bloku państw socjalistycznych, którego częścią była wówczas Polska. Pierwsze obchody Dnia dziecka w Polsce odbyły się w 1929. Wtedy w ramach obchodów rano dzieci i rodzice szli na mszę, a później do szkoły, gdzie odbywały się przedstawienia i żartobliwe lekcje, w których uczestniczyli również rodzice. Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony 20 listopada 1954 roku. Zdecydowało o tym Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Celem tego dnia było między innymi upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka. W Dniu Dziecka od 1994 roku obraduje w naszym kraju Sejm Dzieci i Młodzieży. Uchwały i rezolucje dotyczące spraw młodych ludzi podejmowane są właśnie przez nich. Inne kraje, między innymi Wielka Brytania, Francja, Portugalia wzięły przykład z Polski. Dzień Dziecka w Paragwaju obchodzi się 16 sierpnia. Ta data jest jednak też wspomnieniem krwawej...

Życzenia dla dziadka na laurkę
AdobeStock
Święta i uroczystości
Życzenia dla dziadka: wesołe, krótkie, wzruszające, oryginalne wierszyki (na laurkę i nie tylko)
Najlepsze życzenia dla dziadka, dzięki którym powiesz mu "kocham cię, dziękuję, że jesteś". Zabawne i wzruszające wierszyki i rymowanki idealne na kartkę dla ukochanego dziadka.

Dziadkowie mają swoje szczególne święto 22 stycznia, czyli w Dzień Dziadka , ale nie tylko wtedy o nich pamiętajmy. Poniższe życzenia dla dziadka świetnie nadadzą się również z okazji imienin czy urodzin ukochanego dziadziusia. Proponujemy różne wierszyki i rymowanki, które na pewno spodobają się wszystkim dziadkom i wywołają na ich twarzach promienne uśmiechy. Życzenia można wpisać na laurkę dla dziadka lub po prostu pięknie wyrecytować. Drogi prezent nie jest konieczny, ale samodzielnie upieczone ciasto dla dziadka lub zrobiony własnoręcznie, niepowtarzalny prezent na pewno będą miłą niespodzianką.  A oto życzenia, które możecie wykorzystać, by podziękować dziadkom za to, że są i troszczą się o was: Wesołe życzenia dla dziadka Oryginalne wierszyki dla dziadka  Wzruszające życzenia dla dziadka  Krótkie życzenia dla dziadka do wysłania SMS-em Wesołe życzenia dla dziadka Dla Dziadunia dzięcioł stuka, ryczy krowa, brzęczy mucha, osioł skacze, aż do nieba, zawsze Dziadka kochać trzeba! * Dzisiaj dzień jest nadzwyczajny, dzisiaj dziadek mój świętuje. Wnuczka (wnuczek) biegnie z życzeniami, dziadka w czoło wycałuje!  * Dużo czasu wolnego, samych przyjemności, Jak najmniej kłopotów i wiele radości! Nic do naprawiania, dźwigania, trzepania, Tylko miękki fotel i coś do chrupania.  Oryginalne wierszyki dla dziadka Ty dziadku, dla gromadki wnuków kochających jesteś podporą, przykładem i siłą. Życzymy Ci dzisiaj, aby szczęścia słońce zawsze dla Ciebie, Dziadziu, radością świeciło! * Niech Ci zdrowie i siły służą, Żyj nam dziaduniu sto lat. Niech Ci zdrowie i siły służą, Niech troski żadne Twego czoła nie chmurzą i z wnuków bądź zawsze rad! * Dziadku! Niech stale radość i uciecha Twoją zdobi skroń, I niebo...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz