Dzień Dziecka - ciekawostki o historii, zwyczajach i obchodach w innych krajach
Brak wymaganego mundurka w szkole lub ubieranie dzieci na biało to tylko niektóre ze zwyczajów panujących w różnych krajach podczas obchodów Dnia Dziecka. Nie wszędzie też dziewczynki świętują Dzień Dziecka wspólnie z chłopcami. Oto 20 ciekawostek o Dniu Dziecka na świecie.
Opublikowano: czwartek, 26 maja 2022 16:23
Reklama
Dzień Dziecka to wyjątkowe święto, które polega na uhonorowaniu najmłodszej części społeczeństwa. W naszym kraju dzieci podczas Dnia Dziecka bawią się i dostają prezenty. W większości szkół organizowane są wspólne gry, zabawy i konkursy sportowe. Nie wszędzie jednak Dzień Dziecka obchodzi się tak samo.
Reklama
20 ciekawostek o Dniu Dziecka
- Początkowo Dzień Dziecka nazywał się Dniem Róży, później nazwę zmieniono na Kwiatową Niedzielę. Nazwa wzięła się od tego, że dzień ten obchodzono w niedzielę i obdarowywano dzieci kwiatami.
- W Szwecji dzieci nie dostają prezentów z okazji Dnia Dziecka. Tego dnia dyskutuje się po prostu o takich kwestiach jak szkolnictwo czy prawa dziecka.
- W wielu krajach Dzień Dziecka obchodzony jest 20 listopada – w rocznicę uchwalenia Deklaracji praw dziecka.
- Dzień Dziecka w Polsce był kiedyś świętowany 22 września. Dopiero po zakończeniu ll wojny światowej zmieniono datę na 1 czerwca. Zmiana ta dotyczyła całego bloku państw socjalistycznych, którego częścią była wówczas Polska.
- Pierwsze obchody Dnia dziecka w Polsce odbyły się w 1929. Wtedy w ramach obchodów rano dzieci i rodzice szli na mszę, a później do szkoły, gdzie odbywały się przedstawienia i żartobliwe lekcje, w których uczestniczyli również rodzice.
- Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony 20 listopada 1954 roku. Zdecydowało o tym Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Celem tego dnia było między innymi upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.
- W Dniu Dziecka od 1994 roku obraduje w naszym kraju Sejm Dzieci i Młodzieży. Uchwały i rezolucje dotyczące spraw młodych ludzi podejmowane są właśnie przez nich. Inne kraje, między innymi Wielka Brytania, Francja, Portugalia wzięły przykład z Polski.
- Dzień Dziecka w Paragwaju obchodzi się 16 sierpnia. Ta data jest jednak też wspomnieniem krwawej bitwę pod Acosta Nu w 1869 roku, podczas której zginęła połowa mieszkańców, w tym aż 3500 dzieci.
- Dzień Dziecka w Niemczech obchodzony jest aż dwa razy – 20 września (wtedy wypadał Dzień Dziecka w RFN) oraz 1 czerwca (obchody Dnia Dziecka w NRD). Choć oficjalną datą jest 20 września, to w praktyce obchodzony jest również w czerwcu.
- W Wielkiej Brytanii oraz w Stanach Zjednoczonych Dzień Dziecka jest świętem ruchomym. W UK obchodzi się go zawsze w drugą niedzielę maja, natomiast w USA jest to druga niedziela czerwca.
- W Japonii Dzień Dziecka obchodzi się 5 maja, jednak ta data zarezerwowana jest do świętowania jedynie dla chłopców. Ojcowie wraz ze swoimi synami robią wtedy flagi w kształcie karpia, który jest symbolem siły i odwagi i wieszają je na drzwiach. Dziewczynki świętują 3 marca.
- We Włoszech i Francji dzieci świętują swój dzień 6 stycznia. Otrzymują wtedy prezenty, które są upamiętnieniem darów, jakie Jezus otrzymał od Trzech Króli. Obchodzony jest tam wtedy „Dzień Rodziny”.
- W Turcji Dzień Dziecka celebruje się 23 kwietnia. Najmłodsi często są wtedy ubrani w narodowe stroje. Wszyscy jedzą, tańczą i puszczają latawce. Obchodzone jest tam wtedy również Święto Niepodległości.
- W Australii z kolei Dzień Dziecka obchodzi się w pierwszą sobotę lipca, a w Brazylii dopiero 12 października.
- W Indiach Dzień Dziecka obchodzi się 14 listopada, czyli w dniu urodzin Jawaharlal Nehru, pierwszego premiera Indii, który ustanowił to święto. W związku ze świętem, dzieci nie muszą zakładać do szkoły mundurków i mogą przyjść ubrane na kolorowo.
- W Chinach Dzień Dziecka jest wolny od szkoły, a w tym dniu osoby poniżej 14, roku życia dostają prezent od władz. Święto to obchodzi się 1 czerwca.
- W Hiszpanii z kolei świętuje się Dia del Nino, czyli Dzień Dziecka, który wypada 15 kwietnia. Wyjątkiem jest Madryt, gdzie tego dnia obchodzone jest święto patrona Madrytu. Tam Dzień Dziecka przypada na drugą niedzielę maja.
- Dzień Dziecka na wyspach Oceanii to tzw. Biała Niedziela. Celebruje się ją w ten sposób, że dzieci ubrane na biało wybierają się z rodzicami do kościoła.
- W Nowej Zelandii Dzień Dziecka celebruje się 20 listopada. Głównej ideą tego dnia jest to, aby świętować pokój i miłość.
- Istnieją też inne święta związane z dziećmi, np. Dzień Dziecka Afrykańskiego (16 czerwca).
Zobacz także:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama