Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dzień Dziecka
Adobe Stock
Święta i uroczystości

Dzień Dziecka w Polsce i na świecie – kiedy, jak się go obchodzi?

Dzień Dziecka to święto wszystkich dzieci na świecie. W Polsce Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca, ale w różnych krajach świętuje się go w różnym czasie i na różne sposoby. Wyjaśniamy, kiedy narodziła się ta wspaniała idea i dlaczego w ogóle obchodzimy Dzień Dziecka.

Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto każdego malucha. Wyczekiwane przez dzieci podobnie jak urodziny czy gwiazdka. Tego dnia każde dziecko powinno poczuć się wyjątkowo i miło spędzić czas z najbliższymi. Na świecie Dzień Dziecka nie zawsze jest celebrowany w ten sam dzień i w ten sam sposób. Przeczytaj, skąd wziął się zwyczaj świętowania Dnia Dziecka, jak obchodzi się go w Polsce i w innych krajach. 

Spis treści:

Redaktorki Mamotoja.pl na Dzień Dziecka – musisz obejrzeć to wideo!

Kiedy obchodzi się Dzień Dziecka?

Dzień Dziecka w Polsce obchodzony jest 1 czerwca. W 2023 roku ten dzień wypada w czwartek.

Jednak w innych krajach święto to ma inne daty.  Zgromadzenie Ogólne ONZ w swojej rezolucji uznało, że każde państwo może organizować obchody Dnia Dziecka w terminie, który uzna za właściwy.  

Dzień Dziecka w Polsce nie zawsze był obchodzony 1 czerwca. Od 1929 roku świętowano go 22 września. Tego dnia dzieci były zwolnione z zajęć szkolnych, po mszach w szkołach odbywały się akademie, a następnie zabawy, w których trakcie rozdawano słodycze. Dopiero po zakończeniu II wojny światowej komunistyczne władze Polski i innych krajów bloku wschodniego postanowiły świętować Dzień Dziecka 1 czerwca. Odcinały się w ten sposób od daty Międzynarodowego Dnia Dziecka, co było podyktowane ideologią walki z kapitalizmem. Z czasem jednak polityka zeszła na dalszy plan. Dziś święto to ma ciepły, rodzinny charakter. Jest to także dla uczniów dzień wolny od zajęć – w szkołach odbywają się tego dnia zawody sportowe, pikniki rodzinne lub wycieczki.

Dzień Dziecka na świecie (ciekawostki)

Dzieci obchodzą swoje święto we wszystkich krajach na świecie. W niektórych państwach obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka powiązane są z innymi uroczystościami, więc przypadają w innym terminie niż w Polsce. Poznaj ciekawostki o Dniu Dziecka.

  • W Ukrainie Dzień Dziecka obchodzony jest tak jak w Polsce, 1 czerwca. Co ciekawe, Dzień Dziecka w Ukrainie oficjalnie stał się świętem dopiero w 1998 roku, kiedy ówczesny prezydent Ukrainy podpisał specjalny dekret dotyczący opieki socjalnej nad dziećmi i ich mamami. W Ukrainie oraz innych krajach słowiańskich Dzień Dziecka obchodzony jest podobnie jak w Polsce — pociechy otrzymują życzenia i upominki.
  • We Francji i we Włoszech Dzień Dziecka obchodzony jest 6 stycznia. W obu krajach dzieci otrzymują od rodziców symboliczne prezenty upamiętniające dary, które Jezus otrzymał od Trzech Króli.
  • W Japonii Dzień Dziecka przypada 5 maja. Ale świętują wówczas tylko chłopcy. Ojcowie robią z synami flagi w kształcie karpia (symbol siły i odwagi) i wieszają je na drzwiach. Japońskie dziewczynki mają swój dzień 3 marca, kiedy to przygotowują wystawy lalek w tradycyjnych strojach i piją specjalny napój ryżowy.
  • W Turcji Dzień Dziecka obchodzony jest 23 kwietnia – dzieci tańczą, śpiewają i puszczają latawce, ubrane w narodowe stroje. 
  • W Niemczech Dzień Dziecka obchodzi się aż dwukrotnie: 20 września i 1 czerwca. A to dlatego, że dawniej w RFN dzień ten przypadał na 20 września, a w NRD 1 czerwca. Co prawda, po zjednoczeniu Niemiec oficjalne obchody Dnia Dziecka przypadają we wrześniu, jednak wiele rodzin obchodzi to święto także w czerwcu. 
  • W Wielkiej Brytanii i USA Dzień Dziecka jest świętem ruchomym. Na Wyspach święto przypada w drugą niedzielę maja, natomiast w Stanach Zjednoczonych w drugą niedzielę czerwca. 
  • W Paragwaju Dzień Dziecka obchodzony jest 16 sierpnia i ma szczególny, podniosły charakter, a beztroska zabawa przeplata się z zadumą. W tym dniu wspomina się krwawej bitwę pod Acosta Nu (1869), w której zginęła połowa mieszkańców Paragwaju, w tym 3500 dzieci.

Dzień Dziecka – historia

Międzynarodowy Dzień Dziecka ustanowiono 20 listopada 1954 roku decyzją Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych jako święto mające na celu upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka oraz promowanie działań na rzecz ich pomyślnego rozwoju.

Pierwsze wzmianki o Dniu Dziecka pojawiały się już wcześniej — ponad 100 lat temu. W 1924 roku obradująca w Genewie Liga Narodów przyjęła Deklarację Praw Dziecka, w której podkreślono, że każde dziecko ma prawo do normalnego rozwoju i opieki, a „ludzkość powinna dać dziecku wszystko, co posiada najlepszego”. Jednak Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony dopiero 30 lat później.

Od 1994 roku w Dniu Dziecka w Polsce obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży. Obrady polegają na tym, że młodzież zasiada w sali plenarnej Sejmu, podejmowane są uchwały i rezolucje dotyczące spraw młodych ludzi. Za przykładem Polski poszły inne kraje i „dziecięce” parlamenty są także w Wielkiej Brytanii, Portugalii, Francji.

Jak obchodzi się Dzień Dziecka?

Dzieci uwielbiają swoje święto. I trudno się dziwić – dostają tego dnia masę podarunków, nie tylko od rodziców, ale i dziadków, krewnych (zobacz nasze propozycje prezentów na Dzień Dziecka). Jednak przede wszystkim powinien być to dzień, w którym każde dziecko powinno mocno poczuć, jak bardzo jest kochane i ważne dla swoich rodziców. Jeżeli zastanawiasz się, jak ubrać to w słowa albo chciałabyś wyjątkowo przygotować wierszyk dla dziecka, możesz skorzystać z gotowych propozycji rymowanych życzeń. A może pokusisz się o nauczenie się i odśpiewanie w tym dniu piosenek na Dzień Dziecka

Dzień Dziecka jest świętem... dzieci, dlatego powinniśmy dać im to, czego na co dzień najbardziej nam brakuje, czyli czas. Spędźmy ten dzień razem na fajnych zabawach na Dzień Dziecka, a być może okaże się, że jest to najwspanialsza rzecz, którą możemy im podarować.


 Zobacz też:

dzień ojca 2021 kiedy
AdobeStock
Święta i uroczystości
Dzień Ojca 2023 – kiedy w Polsce i na świecie (daty, jak się obchodzi)
Dzień Ojca: co to za święto? Sprawdź kiedy wypada, by nie przegapić święta taty. I nie pomylić go np. z Dniem Teścia, który tak jak Dzień Matki wypada w maju. W Polsce dzień ojca to stała data, ale w niektórych państwach jest to ruchome święto.

Dzień Ojca nie jest tak popularny, jak Dzień Matki, dlatego wiele osób ma kłopot z podaniem dokładnej daty tego święta. A szkoda, bo przecież tata to bardzo ważna osoba w życiu dziecka.  Poniżej historia Dnia Ojca oraz daty, pod którymi świętują ojcowie na całym świecie. Opisujemy też tradycje związane z dniem taty. W Dniu Ojca koniecznie podziękujmy naszym ojcom za wszystko, co dla nas robią. Spis treści:  Kiedy Dzień Ojca w Polsce? Kiedy Dzień Ojca na świecie Dzień Ojca - jak się obchodzi? Historia Dnia Ojca Kiedy Dzień Ojca w Polsce? Dzień Ojca w Polsce jest obchodzony   co roku 23 czerwca (w 2023 roku święto to wypada w piątek). Dzień Ojca w Polsce w 2023 roku przypada dokładnie na dzień zakończenia roku szkolnego. Ciekawostką jest, że 23 czerwca wypada również Dzień Wędkarza (dla dzieci pasjonatów wędkarstwa może to być wskazówką, jak obchodzić Dzień Ojca). Ostatnio w wielu przedszkolach i szkołach uroczystości związane z Dniem Ojca organizuje się, łącząc to święto z Dniem Matki (26 maja). Warto jednak pamiętać, że data święta Dnia Ojca w kalendarzu przypada miesiąc i trzy dni później od święta mam. Z kolei w maju swoje święto mają również teściowie — Dzień Teścia wypada 20 maja . Dzień taty jest znany u nas od ponad 50 lat – pierwszy polski Dzień Ojca świętowany był w Polsce w 1965 roku.  Kiedy Dzień Ojca na świecie? Tego samego dnia co w Polsce ojcowie świętują jeszcze tylko w jednym kraju na świecie – w Nikaragui. Dzień Ojca w innych krajach na świecie wypada w różnych terminach. W niektórych państwach jest świętem ruchomym, w innych obchodzi się go w marcu, czerwcu lub nawet w listopadzie. Kiedy świętuje się Dzień Ojca na świecie? We...

Życzenia na Dzień Ojca od córki
Adobe Stock/Тарас Нагирняк
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca od małej córeczki lub dorosłej córki: wzruszające, śmieszne, wierszyki
Z okazji Dnia Ojca każdemu kochanemu tacie należą się wyjątkowe życzenia. Zwłaszcza od córek i córeczek, które – jak wiadomo nie od dziś – potrafią być prawdziwym oczkiem w głowie swych ojców. Z myślą o kochających córkach przedstawiamy pomysły na życzenia na Dzień Taty.

Dzień Ojca tuż-tuż, a to znaczy, że chyba każdy tata zastanawia się, czy i jakie dostanie życzenia od swojej córki (lub córek!). Wśród naszych propozycji znajdziesz wierszyki dla taty, które świetnie sprawdzą się zarówno na laurce od maleńkiej, jak i tej całkiem dorosłej córeczki. Niektóre z tych życzeń są zabawne, inne wzruszające, ale… dla taty najważniejsze będzie, że dostanie je od swojej córki.  Życzenia na Dzień Ojca od córki Wśród poniższych propozycji znajdziesz zarówno wzruszające, jak i śmieszne życzenia. Sprawdź, które z nich najbardziej spodobają się tacie z okazji Dnia Ojca .  Dzisiaj od samego rana  Chcę Ci wskoczyć na kolana  I przytulić Cię za szyję. Przecież dzięki Tobie żyję.  Dzięki Tobie tańczę, skaczę,  Nawet jeśli czasem płaczę. Nawet jeśli czasem szlocham, To Cię bardzo, Tato, kocham. *** Tato, w dniu Twojego święta, Twoja córeczka o Tobie pamięta I nigdy, ani też nigdzie Nie przestanie Cię kochać nad życie. *** Mimo że jestem duża, to bez swego Taty,  Ciągle wpadałabym w tarapaty. Nauczyłeś mnie jak być dzielną  I stawiać czoła problemom.  To zaszczyt być Twoją córką. *** Z okazji Dnia Taty  Przyjmij od swej małolaty Życzenia pełne miłości  Słodyczy i radości. *** Tatusiu, z okazji Dnia Ojca Przyjmij od swojego słońca Życzenia najlepsze i uściski mocne Sto promyków i siły do tańca. *** Na początku lata Świętuje każdy Tata, Ale Ty – najwięcej, Bo Cię kocham najgoręcej. *** Dziś Dzień Ojca – Tato, wiesz? Do uścisków szykuj się. I do życzeń, do laurki Od kochającej córki. *** Jesteś wspaniały Tato! I dziękuje Ci właśnie za to. A dziś powiem ci na uszko, Że kocha Cię moje serduszko. ***...

Życzenia na Dzień Ojca
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Życzenia na Dzień Ojca powinny wyrażać miłość i wdzięczność za trud, jaki tata włożył w nasze wychowanie. Przedstawiamy różne pomysły na życzenia z okazji Dnia Taty. Znajdziecie wśród nich krótkie wierszyki i śmieszne rymowanki, idealne do wysłania SMS-em, a także bardziej poważne propozycje. To życzenia piękne, mądre i wzruszające, które uszczęśliwią każdego tatę.

Poniżej wzruszające, śmieszne i poważne życzenia dla taty. Skorzystajcie z naszych gotowych życzeń albo zainspirujcie się nimi, pisząc własne. Takie pełne ciepłych uczuć wierszyki na Dzień Taty z pewnością wywołają uśmiech na twarzy każdego ojca i sprawią, że poczuje się w tym dniu bardzo wyjątkowo.  Spis treści:  Życzenia na Dzień Ojca: poważne Śmieszne życzenia wierszem na Dzień Ojca Krótkie życzenia na Dzień Ojca Życzenia na Dzień Ojca: wzruszające Mądre życzenia na Dzień Ojca Życzenia na Dzień Ojca: poważne Przedstawiamy inspiracje do życzeń na Dzień Ojca – dla wszystkich, którym zależy, by do Święta Taty podejść na poważnie. Wśród nich znajdziesz propozycje, które mogą sprawdzić się jako życzenia od starszych oraz dorosłych dzieci. Kochany Tato! Dałeś mi mądrość i wiedzę, nauczyłeś iść pod wiatr, z Twą dobrocią i uśmiechem łatwiej kroczyć mi przez świat. *** Brakuje mi słów, aby podziękować za ojcowską odwagę, cierpliwość, dobroć, zrozumienie, a tak bardzo chcę wyrazić wdzięczność właśnie Tobie, Tato. Najbardziej kochającemu z Ojców... *** Na Dzień Taty chcę Ci złożyć serdeczne życzenia, abyś setnych lat mógł dożyć, nie wiedząc, co to zmartwienia. *** W Dniu Ojca życzę Ci Tato wiary i nadziei głębokiej, że warto mieć marzenia, plany i chęć ich spełnienia, a także siłę, aby zwalczać wszelki trud i niepowodzenia. To Ty mnie nauczyłeś, że warto się starać, mieć cel w życiu i się nie poddawać. Teraz ja Twoje słowa dalej przekazuje, a Tobie za Twą mądrość stokrotnie dziękuję. Śmieszne życzenia wierszem na Dzień Ojca Wśród tych zabawnych rymowanek z pewnością znajdziesz życzenia dla taty, które wywołają na jego twarzy uśmiech. Bez...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz