Dzień Zaduszny związany jest z zadumą i skupieniem. Wszak w tym dniu, zgodnie z doktryną katolicką, wierni modlą się za dusze wszystkich zmarłych chrześcijan. W Zaduszki w parafiach odbywają się obchody liturgiczne mające na celu upamiętnienie tych, którzy odeszli.

Reklama

Dzień Zaduszny:

Dzień Zaduszny: czym jest i co oznacza?

Dzień Zaduszny jest dniem modlitw za dusze zmarłych (stąd nazwa: Zaduszki). Święto to zostało ustanowione w 998 roku przez św. Odilona, opata benedyktynów w Cluny we Francji i szybko zyskało popularność na terenach zarządzanych lub zamieszkałych przez katolików. W XIII wieku Dzień Zaduszny był powszechnym świętem w Kościele katolickim. Wato pamiętać, że początkowo katolickie Zaduszki miały pragmatyczny charakter. Wprowadzono je bowiem jako przeciwwagę dla pogańskich obrządków związanych z kultywowaniem pamięci po zmarłych przodkach, a obecnie genezę Dnia Wszystkich Zmarłych upatruje się w przedchrześcijańskich wierzeniach Słowian zachodnich, Celtów i German. Współcześnie Dzień Zaduszny łączy w sobie elementy katolickie (np. wiara w duszę, czyściec) oraz ludowe, pogańskie (np. wiara w duchy z zaświatów, czy w moc oczyszczająca ognia).

Dzień Zaduszny: kiedy jest obchodzony?

Zaduszki obchodzone są 2 listopada. W 2023 roku dzień ten wypada w czwartek.

Dzień Zaduszny: czym się różni od 1 listopada?

1 listopada obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych, a w zasadzie Uroczystość Wszystkich Świętych (łac. Sollemnitas Omnium Sanctorum). W Kościele katolickim jest to dzień, w którym wspomina się wszystkie osoby zmarłe, nie tylko świętych i beatyfikowanych, które dostąpiły zbawienia i przebywają w niebie. Zgodnie z tradycją tego dnia odwiedza się groby najbliższych, a 1 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Zobacz także

Natomiast 2 listopada wypada Dzień Zaduszny, zwany inaczej Dniem Wszystkich Zmarłych, Świętem Zmarłych, Zaduszkami lub Wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych (łac. Commemoratio Omnium Fidelium Defunctorum). Tego dnia wierni modlą się za zmarłych, których dusze odbywają w czyśćcu pokutę. Zaduszki są świętem kościelnym, dlatego też ten dzień nie jest świętem wolnym od pracy, nie obowiązuje też zakaz handlu.

Dzień Zaduszny w kościele katolickim

Przepisy Kodeksu Prawa Kanonicznego nie regulują tej kwestii (KPK 1246 - § 1), natomiast tego dnia odbywają się trzy msze żałobne (celebrans odprawia mszę w intencjach własnych, w intencji wszystkich zmarłych, w intencji Ojca Świętego) oraz procesja. W trakcie procesji wierni na każdej z pięciu stacji modlą się w intencji zmarłych: biskupów i kapłanów, krewnych, dobrodziejów, pochowanych w parafii i wszystkich zmarłych.

Nie, w Zaduszki nie obowiązuje post. Kodeks Prawa Kanonicznego wskazuje, że „wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa” (KPK 1251).

Źródło: Kodeks Prawa Kanonicznego

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama