Reklama

Wyjątkowa tradycja wielkanocna

Nie czekajcie, aż malec podrośnie, tylko już teraz spróbujcie wyjaśnić mu sens tych świąt. Już rocznemu brzdącowi można powiedzieć, że świętujecie nadejście radości. Przedszkolakowi da się wytłumaczyć o wiele więcej – można opowiedzieć mu o zmartwychwstaniu Chrystusa i o tym, że jest to najważniejsze święto dla wszystkich chrześcijan. Malca w każdym wieku warto zabrać do kościoła na święcenie pokarmów. Starszak będzie puchł z dumy, niosąc koszyczek i odsuwając serwetkę, by ksiądz nie wymachiwał kropidłem na darmo. Z kolei niemowlę będzie miało na co popatrzeć – wokół dzieje się tyle ciekawych rzeczy!

Reklama

Sprytny zajączek wielkanocny

Ponoć skandynawskie maluchy robią przed Wielkanocą papierowe gniazdka, w których w niedzielny poranek zostawia im podarunki zajączek. Może i ty przygotuj dla malucha różne drobne prezenty – zabawki lub zdrowe łakocie.

Wielkanocna magia w kuchni

Właśnie tu w Wielkanoc dzieją się przedziwne rzeczy: jajka zanurzone w garnku z łupinami cebuli zmieniają kolor, baba podglądana przez szybkę piekarnika rośnie, a bakalie do ozdabiania mazurka znikają w tajemniczych okolicznościach… Czy to wszystko nie jest dziwne? W świętach wielkanocnych magii jest dużo więcej. Wysprzątane mieszkanie wydaje się większe, wypucowane okna pokazują czyściejsze niebo, a rzeżucha rośnie w szybkim tempie, choć, gdy się na nią patrzy, trudno ją na tym rośnięciu przyłapać. Warto na te drobiazgi zwracać uwagę maluszka i przy okazji opowiadać o tym, co akurat robisz (np. teraz podleję rzeżuchę).

Ozdoby wielkanocne: pisanki, odciskanki i bazgranki

Tradycja tradycją, ale free style (byle bez przesady) też jest ważny. Kto powiedział, że skorupek nie mogą zdobić motylki, dinozaury czy księżniczki? Pozwól dziecku ozdabiać jajka po swojemu: niech robi na nich odciski palców (z tym zadaniem poradzi sobie nawet malutki brzdąc), esy-floresy, przykleja kolorowy papier i naklejki. Pokolorujcie je kredkami. Może nie będą wyglądały jak te, które wyszły spod rąk artystek ludowych, ale z pewnością będą jedyne w swoim rodzaju!

Wyjątkowa Wielkanoc dla dziecka

Poniedziałkowy śmigus-dyngus, wymachiwanie palemką – dla małego człowieka wszystko to jest trochę niesamowite. No bo dlaczego jajka wyglądają inaczej niż zwykle? Dlaczego wszyscy całują się i przytulają, skoro już się witali? No i dlaczego można polewać się wodą, choć zazwyczaj nie wolno tego robić?

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama