Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
pisanki dla dzieci
gpointstudio/Adobe Stock
Święta i uroczystości

Pisanki dla dzieci - 8 fajnych pomysłów na zdobienie jajek

Pisanki dla dzieci to duża atrakcja, zwłaszcza gdy mogą je zrobić samodzielnie. Pisanki mogą być malowane, wyklejane barwione. Oto pomysły na pisanki tradycyjnie i nowoczesne. Idealne dla młodszych i starszych dzieci.

Trudno wyobrazić sobie Wielkanoc bez pisanek. Pisanki dla dzieci to prawdopodobnie najbardziej charakterystyczny symbol Wielkanocy. Oznaczają odrodzenie się życia po zimie. Możliwości zdobienia jajek jest naprawdę wiele, a dzieci w tej sprawie mają nieograniczoną wyobraźnię. Oto łatwe pomysły na pisanki dla dzieci oraz wzory do ich udekorowania. Życzymy wspaniałej zabawy!

Spis treści:

1. Pisanki dla dzieci – łatwe i efektowne pomysły:

2. Pisanki dla dzieci: rady dla początkujących
3. Skąd się wzięła nazwa pisanki?
4. Tradycje związana z pisankami

Jajka wielkanocne z koronki - instrukcja krok po kroku

Pisanki dla dzieci - łatwe i efektowne pomysły

Wszystkie kolorowe wielkanocne jajka nazywa się po prostu pisankami, czyli farbowanymi jajkami z „pisanymi” na nich wzorami. Technik ozdabiania wielkanocnych jajek jest wiele. Poniżej prezentujemy kilka z nich wraz z instrukcją, jak wykonać widoczne na zdjęciach pisanki. Niektóre z tych technik wymagają, aby towarzyszyć dziecku. Z resztą wspólne malowanie jajek to naprawdę miło spędzony czas, do którego będziecie po latach wracać pamięcią. 

Łatwy pomysł na pisanki malowane w kwiatki

Kwiaty kojarzą się z wiosną, a ta pora roku na stałe jest związana z tradycją wielkanocną, bo to symbol odrodzenia się życia. Oto pomysł na kwieciste pisanki, do których będziesz potrzebować:

  • jajka;
  • mały pędzelek;
  • farby, np. ekologiczne plakatówki;
  • ewentualnie ołówek.


Jeżeli nie masz pewnej ręki, aby od razu nanieść wzór farbą, wcześniej naszkicuj go na skorupce miękkim ołówkiem (nie powinien być ostro zatemperowany, aby nie uszkodzić jajka). Pokryj kwiecisty wzór na pisance farbą. I kolorowa pisanka gotowa.
 

 

 

Kraszanki - łatwe pisanki dla dzieci

To pisanki, które są najprostsze do wykonania, nawet przez małe dziecko. Potrzebne są tylko:

  • specjalne barwniki spożywcze do farbowania jaj (ok. 2 złote za sztukę.);
  • jajka.


Barwniki do farbowania rozpuść w wodzie, dodaj odrobinę octu, aby wzmocnić barwę na jajkach. Następnie zanurz w nich ugotowane wcześniej jaja lub wydmuszki. Dawniej do robienia pisanek używano wyłącznie barwników naturalnych, jak np. kory olchy (barwi na zielono), soku z buraków (na czerwono) albo uzyskiwano kolor pisanek z łupinek cebuli (brunatno-czerwony kolor).

Tradycyjne pisanki – kraszanki malowane woskiem

Ja robię je z wydmuszek. Aby barwniki nie wlewały się do środka, a później nie wylewały, niekontrolowanie barwiąc skorupkę, trzeba zasklepić otwory po wydmuchiwaniu. Ale po kolei:

  • Zrób wydmuszki, robiąc igłą jak najmniejsze otwory na szczycie i spodzie jaja.
  • Przygotuj: wosk – trzeba go będzie roztopić, drewniany trzonek z wbitą w niego szpilką – łepek ma wystawać. Najlepiej jest trochę wcześniej skrócić szpilkę, aby później lepiej kontrolować nakładanie wosku. Szpilka z małym łebkiem będzie rysować cieńsze linie, a ta ze szklanym łebkiem – grubsze.
  • Umyj dokładnie wydmuszki wodą z płynem do mycia naczyń. Wysusz je dokładnie.
  • Roztopionym woskiem zaklej otwory po wydmuchiwaniu.
  • Maczając łepek szpilki w wosku, rysuj na jajku linie – przykładasz łepek z woskiem i pociągasz nim po jajku.
  • Po narysowaniu wzoru, wykąp jajo w barwniku. Wysusz.
  • Wielokolorowe wzory uzyskasz, na zmianę rysując wzory woskiem i kąpiąc jajo w barwnikach. Obszar pokryty woskiem będzie miał kolor, na jaki go nałożysz. Kąp jaja w barwnikach zimnych, aby nie roztopić wosku!
  • Możesz jaja zostawić z wypukłymi wzorami z wosku lub podgrzać wosk i rozetrzeć go na całej powierzchni jaja papierowym ręcznikiem – pisanki staną się wtedy błyszczące.


Poniżej własnoręcznie ozdobione w ten sposób przeze mnie pisanki:
 

kraszanki
Ewa Janczak-Cwil
fot. Ewa Janczak-Cwil

Prosty sposób na pisanki - drapanki

Bardzo prosta, a efektowna technika. Do wykonania pisanek-wydrapanek potrzebujesz:

  • jajek;
  • barwników spożywczych lub naturalnych;
  • ostry przedmiot jak nożyk, metalowy pilniczek czy szpikulec do wydrapywania.


Najpierw zabarw jaja na wybrany kolor. Najlepiej ufarbować je w łupinach cebuli - 2 garście łupin włóż do garnka i zalej zimną wodą. Powoli gotuj w nich jaja, aż nabiorą pięknego brązowego koloru. Gdy ostygną, wydrap na skorupce wzorki. Posłuż się końcem noża lub metalowym szpikulcem. Ze względu na użycie ostrych narzędzi tą metodą ozdabiaj pisanki ze starszymi dziećmi.

Fajny pomysł na pisanki dla dzieci – zdobienie techniką decoupage

Ta technika zdobienia polega na przyklejaniu wzory z papierowej serwetki na powierzchnię skorupki wielkanocnej pisanki. Potrzebować będziesz:

  • kolorową serwetkę najlepiej w małe wzorki;
  • klej - do decoupage'u lub wikol (klej do drewna); 
  • lakier - w sprayu lub mocny lakier do włosów.


Wytnij z papierowej serwetki wzorek. Oddziel pozostałe warstwy bibuły, pozostaw tylko tę ze wzorem. Jajko posmaruj klejem, nałóż wycięte motywy na całą skorupkę. Pozostaw do wyschnięcia. Utrwal wzór lakierem.

 

 

 

Fajny pomysł na pisanki oklejane sznurkiem

Doskonała propozycja dla 3-4 latka, aby mógł ćwiczyć zdolności manualne. Do wykonania pisanek owijanych sznurkiem, przygotuj:

  • zwykły klej do papieru;
  • kawałki różnokolorowego sznurka lub kolorowej włóczki.


Nanieś równomiernie klej na skorupkę, powoli owijaj ją sznurkiem, rozpoczynając od szczytu jajka. Pisanki oklejane sznurkiem krok po kroku [kliknij w zdjęcie i zobacz szczegóły]:


Piotr Syndoman, www.arfo.com.pl
Piotr Syndoman, www.arfo.com.pl
Piotr Syndoman, www.arfo.com.pl
Piotr Syndoman, www.arfo.com.pl

Oryginalny pomysł na pisanki wyklejane skorupkami

Pisanki udekorowane skorupkami są bardzo oryginalne i proste w wykonaniu. 

Potrzebować będziesz:

  • jajek;
  • kleju;
  • barwników


Ugotuj część jajek w kolorowych barwnikach spożywczych lub użyj barwników naturalnych. Część jajek obierz i pokrusz skorupki na nieregularne, ale drobne kawałeczki. Pokruszone skorupki przyklejaj do nieobranych jajek w fantazyjne wzory.


Pisanki oklejane skorupkami krok po kroku [kliknij w zdjęcie i zobacz szczegóły]:

Piotr Syndoman, www.arfo.com.pl
Piotr Syndoman, www.arfo.com.pl
Piotr Syndoman, www.arfo.com.pl

Ciekawy pomysł na pisanki w roślinne wzorki

Potrzebne będą:

  • gałązki wiotkich, drobnych roślin, np. pietruszki, kopru, selera, bazylii;
  • kawałek pończochy lub rajstopy;
  • łupiny cebuli, ewentualnie spożywczy lub naturalny barwnik do pisanek.


Nałóż na skorupki wilgotne listki. Następnie naciągnij ostrożnie na jajo kawałek pończochy i zwiąż jej końce tak, aby listki się nie ruszały. Ugotuj jaja w łupinach cebuli lub w barwniku. Po zdjęciu rajstop oraz listków pisanki będą gotowe.


Pisanki oklejane skorupkami krok po kroku [kliknij w zdjęcie i zobacz szczegóły]:

Piotr Syndoman, www.arfo.com.pl
  
Piotr Syndoman, www.arfo.com.pl
Piotr Syndoman, www.arfo.com.pl
Piotr Syndoman, www.arfo.com.pl

 

Pisanki dla dzieci: rady dla początkujących

Aby udekorować jajka warto przestrzegać kilku zasad:

  • wybieraj na pisanki najbardziej białe jajka - dzięki temu ich kolor będzie bardziej czysty i intensywny;
  • po barwieniu, wystudzeniu i wysuszeniu przetrzyj je ściereczką nasączoną oliwą lub roztopionym woskiem - będą się pięknie błyszczeć;
  • pokrywanie jajek woskiem sprawia, że w tych miejscach nie przyjmie się barwnik. Ale nie znaczy, że jajka nie będa różnokolorowe!

Skąd się wzięła nazwa pisanki?

Każdy wie co to są pisanki, ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się skąd się wzięła ich nazwa? Twoje dziecko na pewno będzie chciało to wiedzieć. Dlatego zanim zaczniesz zdobić jajka z dzieckiem wytłumacz mu skąd się wzięła ich nazwa. 

Określenie pisanki pochodzi od specjalnej techniki dekorowania jajek woskiem. Metoda polega na tym, że na czystej i odtłuszczonej skorupce jajka „pisze” się wzór, używając specjalnego pisaka i gorącego roztopionego wosku. Potem jaja zanurza się w ciepłym barwniku. Miejsca pod woskiem zostają nie ufarbowane. W ten sposób powstają jasne wzorki na jednolitym, ciemniejszym tle.

  • kraszanki - powstają przez barwienie jajek przez zanurzanie lub gotowanie w barwniku. Dawniej kolory uzyskiwano wyłącznie ze składników naturalnych; kraszenie jajek to ich barwienie.
  • oklejanki - przyozdobione skrawkami kolorowego, błyszczącego papieru, tkaniny, nici lub gotowymi foliami;
  • drapanki - powstają przez drapanie ostrym narzędziem zewnętrznej barwionej powłoki jajka tak, aby ją usunąć i stworzyć wzór;
  • nalepianki - ozdabianie skorupki jajka różnobarwnymi wycinankami z papieru czy innymi dekoracjami;
  • ażurki - wykonywane z wydmuszek jaj kurzych, kaczych, gęsich, strusich, z których usuwa się część skorupki, tworząc misterne wzory.

Tradycje związane z pisankami

Według tradycji dobrze jest zrobić na Wielkanoc dużo pisanek, aby potem obdarować nimi bliskich i znajomych, którzy przyjdą w odwiedziny, albo do których my wybierzemy się ze świąteczną wizytą. Według dawnych wierzeń pisanki miały odpędzać zło i przynosić szczęście, miłość i pomyślność - o takich tradycjach warto opowiadać dziecku.

Więcej o ozdobach wielkanocnych:

święconka - symbolika
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Święconka - symbolika pokarmów w koszyczku wielkanocnym [WIDEO]
Symbolika święconki współcześnie zaczyna być zapominana. Wiesz, co symbolizują potrawy w koszyczku wielkanocnym? Dla naszych dziadków były to oczywiste. A dla nas? No właśnie! Zobacz, jakie produkty włożyć do koszyczka i dlaczego właśnie te. Co symbolizuje chleb wielkanocny, baranek, sól? Sprawdź i opowiedz o tym dziecku, w trakcie przygotowywania święconki.

Symbolika święconki ma wymiar religijny i jest częścią polskiej tradycji. Poza tym przygotowywanie i zdobienie koszyczka jest też po prostu... bardzo miłe! Ale koszyk wielkanocny ma znaczenie symboliczne, a produkty, które się w nim znajdują - nie są przypadkowe. Baranek wielkanocny, babka drożdżowa, sól, chrzan, a nawet bukszpan, którym ozdabiamy rączkę koszyczka – każda z tych rzeczy coś oznacza. Święcenie pokarmów - symbolika Symbolika pokarmów święconych w Wielką Sobotę jest bardzo ważna dla chrześcijan. Tradycja święcenia jedzenia sięga prawdopodobnie Vlll wieku. W żadnym koszyczku nie może zabraknąć baranka oraz podstawowych pokarmów, takich jak: chleb, sól, jajka. Są to symbole wiary, dobra, Chrystusa. Z biegiem lat ludzie jednak coraz bardziej modyfikują zawartość koszyczka i pojawiają się tam nowe rzeczy, np. czekoladowe jajeczka.  Koszyczek wielkanocny - symbolika i znaczenie potraw Zastanawiasz się, co oznaczają święcone pokarmy? Każdy z nich symbolizuje coś innego:    Baranek wielkanocny – to symbol zwycięstwa życia nad śmiercią i dobra nad złem. Babka wielkanocna – symbolizuje dostatek i mnożenie dobra. Tak jak ciasto, z którego piecze się babkę, rośnie na drożdżach, tak samo rośnie nasza wiara, nadzieja i miłość. Chleb  – jest dla chrześcijan symbolem ciała Chrystusa. Nasi przodkowie wierzyli, że jeśli włożą chleb do koszyka wielkanocnego, to będą cieszyć się zdrowiem i szczęściem przez cały kolejny rok.  Sól – symbolizuje prawdę i strzeże dom przed złem. Wysypana przed progiem chroniła rodzinę przed diabłem. Jajka – oznaczają początek („ab ovo” to po łacinie znaczy „od jajka”, czyli właśnie „od początku”) i życie. To najbardziej popularny symbol Wielkanocy! Chrzan – oznacza siłę fizyczną. Nasi...

wielkanocne pisanki, ozdabianie jajek z dzieckiem
Fotolia.pl
Święta i uroczystości
Nie chce malować jajek? Ozdóbcie je inaczej!
Nie wszystkie maluchy pałają wielką miłością do kredek, farb i pisaków. Jeśli martwisz się, że twoje dziecko nie zechce przyozdobić ani jednej pisanki, spróbuj do tematu podejść inaczej.

Czasem łatwiej niż do rysowania czy malowania zachęcić malucha do wycinania, darcia, klejenia albo lepienia z plasteliny.  Jajko wydzieranka Podarcie kolorowych kartek na kawałki to duża frajda dla każdego malucha. Najmniejsze kawałki papieru pomóż maluszkowi nakleić na posmarowane klejem jajko. Możesz powycinać z gazety kwiatki, autka, zdjęcia ludzi i zachęć dziecko do pisankowych kolaży. Małym nakładem pracy maluszek uzyska duży efekt – a to zmotywuje go dalszej twórczości.    Jajko kolorowankę można też obklejać, nie tylko kolorowym papierem, ale także potłuczonymi skorupkami Jajko w plastelinie Dwu-trzylatki lubią eksperymentować z plasteliną i ciastoliną. Kto powiedział, że nie można nimi przyozdobić jajeczka. Gniecenie, dzielenie na kawałki, krojenie, przeciskanie przez praski i foremki to wciągająca zabawa. Może przy okazji ulepicie wielkanocne kurczaki czy zajączki. Lepienie ćwiczy dłonie, wyrabia mięśnie, siłę ucisku (to wszystko przyda się w przedszkolu i szkole). Jest też niezłym ćwiczeniem dla wyobraźni. Pisanki można także zdobić kolorową wełną i sznurkiem. Jajko detektywa  ...czyli z odciskami palców. To najprostszy sposób do ozdobienia jajek z użyciem farb. Wystarczy tylko umoczyć w nich paluszki i zostawiać na skorupce barwne ślady. Podobno kropki są znów modne tej wiosny... Zobacz także inne pomysły na Wielkanocne ozdoby i dekoracje A gdy dziecko znudzi się pracą nad pisankami wydrukuj labirynt wielkanocny i pobawcie się nieco inaczej. Dla fanów zabaw z kredkami przygotowaliśmy zaś fantastyczny zbiór wielkanocnych kolorowanek do druku

wielkanocne kolorowanki do druku
Fotolia
Święta i uroczystości
Wielkanocne kolorowanki do druku (11 obrazków dla dzieci)
Wielkanocne kolorowanki umilą dziecku oczekiwanie na święta. Mamy aż 11 obrazków do kolorowania o tematyce związanej z symbolami Wielkanocy. Wszystkie przygotowane do druku. Są wśród nich kurczaczki, pisanki, zajączek, wielkanocne jajka, które spodobają się każdemu dziecku. Kolorowanki wielkanocne dla dzieci to świetna zabawa. Koniecznie sprawdź nasze propozycje.

Wielkanocne kolorowanki pomogą wprowadzić dziecko w tematykę świąt. Podczas kolorowania obrazków z wielkanocnymi motywami lub  malowania pisanek  można rozmawiać o tradycjach wielkanocnych. Kiedy będziecie kolorować zajączki i wielkanocne kurczaczki z pisankami, można opowiadać dziecku wielkanocne ciekawostki  o koszyczku, potrawach, które jemy podczas wielkanocnego śniadania, dlaczego jajko i pisanki stały się  symbolem Wielkanocy . Wybierz jedną z naszych 11 kolorowanek świątecznych .  Aby ją wydrukować, wystarczy kliknąć w wybrany obrazek .  Wielkanocne kolorowanki do druku: Kurczak ze spadochronem Kurczak na spadochronie w kropki Zajączek wielkanocny – kolorowanka Symbole wielkanocne – kolorowanka z pisankami Kurczak wielkanocny w pisance Radosny kurczak Wielkanocny kurczaczek lecący w koszyczku  Kwoka z pisklętami i pisankami Kurczaczek na górze pisanek Kurczaczek w koszyczku Wielkanocny zając do druku Kolorowanki wielkanocne – kurczak ze spadochronem Wesoły kurczak leci na pasiastym spadochronie zrobionym ze skorupki jaja. Rysunek  idealny dla młodszych dzieci, gdyż nie wymaga wielkiej precyzji w kolorowaniu. Kolorowanka kurczak na spadochronie w kropki Kurczak swobodnie spadający ze spadochronem wykonanym ze skorupki jaja. Obrazek nieco bardziej pracochłonny,  niż poprzedni, ale ciągle w zasięgu możliwości każdego przedszkolaka! Zajączek wielkanocny – kolorowanka Sympatyczny zajączek – bardzo prosta kolorowanka na Wielkanoc. Bardziej uzdolnione manualnie dzieci mogą mu dorysować dodatkowe elementy , np. wzorzystą koszulkę. Symbole wielkanocne – kolorowanka z pisankami Przy okazji kolorowania tego rysunku możesz wytłumaczyć dziecku, skąd wziął się...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak