Halloween nieodłącznie kojarzy się z poprzebieranymi dziećmi, które pukają od drzwi do drzwi z niewinnym żądaniem: cukierek albo psikus. Równie dobrym pomysłem na spędzenie tego dnia może być wspólna zabawa w gronie bliskich. Wyjaśniamy pochodzenie Halloween i znaczenie związanych z nim symboli. Podpowiadamy też, jak zorganizować imprezę halloweenową dla dzieci.

Reklama

Spis treści:

Halloween: co to za święto i kiedy się je obchodzi?

Halloween przypada 31 października, czyli w wigilię Wszystkich Świętych. W 2023 roku wypada ono we wtorek. Niewykluczone, że spora część małych i dużych fanów Halloween nie będzie czekać z imprezą halloweenową do ostatniego dnia października – wiele przyjęć zaplanowanych zostanie na ostatni październikowy weekend (zresztą np. w Szwecji Halloween obchodzi się właśnie w ostatnią sobotę października).

Halloween to przedchrześcijańskie święto ludowe związane z maskaradą i tzw. światem na opak, czyli zerwaniem z rutyną codzienności, przebieraniem się i zabawami.

Pochodzenie Halloween

Wbrew obiegowym opiniom święto Halloween nie wywodzi się z USA, tylko z tradycji Celtów, którzy zamieszkiwali tereny dzisiejszej Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii oraz północnej Francji. W Stanach Zjednoczonych Halloween pojawiło się dopiero w latach czterdziestych XIX wieku za sprawą irlandzkich imigrantów, którzy przywieźli ze sobą europejskie święta, tradycje i zwyczaje. Z czasem lokalna obrzędowość mniejszości narodowej zyskała światową popularność i została stałym elementem współczesnej popkultury.

Zobacz także

Halloween: czy to święto pogańskie?

Genezy Halloween dopatruje się w obrzędowości celtyckiej, a więc pogańskiej. W czasie święta Samhain, które symbolicznie wyznaczało koniec sezonu zbiorów plonów i początek zimy, Celtowie zakładali na siebie zwierzęce skóry i czaszki, co miało ułatwiać łączność z duchami zmarłych, a także w stare, podarte ubrania. Celtowie chodzili po wsiach, udając brudnych włóczęgów, co miało odstraszać lub zmylić duchy. Zanim zapadł zmierzch, gaszono wszystkie ogniska, kaganki oraz pochodnie w domostwach, a na zewnątrz wystawiano żywność. Niezatroszczenie się o pokarm dla istot z zaświatów mogło spowodować wiele nieprzyjemnych następstw, bo złe duchy mogły zaszkodzić żyjącym. Nocą palono ogniska, ucztowano i wspominano zmarłych.

Święto Samhain rozpoczynało również tę chłodniejszą i ciemniejszą połowę roku.

Jego tradycja przedostała się do Stanów Zjednoczonych wraz z potomkami dawnych Celtów.

Skąd się wzięła nazwa Halloween?

Nazwa Halloween wywodzi się ze średniowiecza. Po chrystianizacji północnej części Europy celtyckie święto Samhain zostało nazwane „All Hallows’ Eve” (ang. Wigilia Wszystkich Świętych), co z czasem przekształciło się w dobrze nam dziś znane Halloween.

Halloween a Kościół katolicki

Halloween w Polsce pojawiło się po raz pierwszy w latach dziewięćdziesiątych XX wieku i dość mocno zadomowiło się w naszej kulturze. Od początku jednak święto budzi spore kontrowersje, ponieważ:

  • zgodnie z wyznawaną doktryną wróżby to grzech śmiertelny przeciw Bogu,
  • Kościół potępia okultyzm, wiarę w duchy i inne postaci z zaświatów,
  • duchy znane nam z Halloween to w rozumieniu doktryny wiary katolickiej demony i dusze potępione,
  • symbolika czarownic, potworów, kościotrupów, odczytywane zgodnie z wiarą chrześcijańską, nawiązują do postaci Szatana.

O tym, czy katolik może obchodzić Halloween i czy pozwolić dziecku na wycięcie lampionu z dyni, przebranie się i obchodzenie domów oraz mieszkań w nadziei otrzymania słodyczy, każdy rodzic musi zdecydować zgodnie z własnymi przekonaniami.

Jak się obchodzi Halloween?

Współcześnie uczestnicy imprez halloweenowych przebierają się za duchy, wampiry, czarownice, a niektóre domy ozdabiane są dyniami, duchami, nietoperzami i czarnymi kotami.

Cukierek albo psikus – skąd wziął się ten zwyczaj?

Najważniejsza zabawa podczas Halloween to „cukierek albo psikus”. Ta halloweenowa zabawa praktykowana jest od początków XX wieku. Podczas Dnia Zadusznego biedni odwiedzali domy zamożnych sąsiadów, by dostać kawałek ciasta. W zamian za jedzenie obiecywali modlić się za wszystkich zmarłych w rodzinie. Współcześnie dzieci przebrane za czarownice, szkielety i inne straszydła chodzą po okolicznych domach z pojemnikami na cukierki. Pukają do drzwi, a jeśli ktoś nie zechce dać im cukierka – w zamian może liczyć na psikusa.

Symbole Halloween

Z Halloween związanych jest pięć symboli, bardzo popularnych w tradycji amerykańskiej, z której przeniknęły do obchodów Halloween na całym świecie.

  • Czarownica w średniowieczu osoby obchodzące pogańskie święta oskarżano o czary, a tej nocy czarownie zyskiwały wyjątkową moc.
  • Lampion z wydrążonej dyni – tradycyjne halloweenowe lampki były wykonywane z wydrążonej rzepy. Jednak gdy Irlandczycy przybyli do USA, rzepa została zastąpiona łatwiej dostępną dynią.
  • Czarny kot – wiara w rzekomo magiczne i niecne właściwości czarnego kota pochodzi ze średniowiecza. Za najniebezpieczniejsze uznawano koty o czarnym futrze, które w ciemnościach poruszały się niezauważone, a ich oczy świeciły jak zawieszone w powietrzu.
  • Nietoperz – gdy rozpalano ogniska, by uhonorować zmarłych, światło ściągało mnóstwo owadów, a za nimi nietoperze, które licznie gromadziły się nad głowami ucztujących, aby najeść się i zgromadzić zapasy przed zimową hibernacją. Tak pojawił się związek nietoperza z Halloween.
  • Duchy i szkielety – tej jedynej nocy duchy zmarłych (zgodnie z pradawnymi wierzeniami Celtów) mogą przenikać do świata żywych.

Święto Halloween w Polsce – jak zorganizować imprezę dla dzieci?

Chodzenie po domach w przebraniach i zbieranie cukierków jest w Polsce popularne od kilkunastu lat. Być może twoi mali sąsiedzi zechcą przyjść i nastraszyć cię w stroju uroczego duszka?

Pomysły na zabawy na Halloween:

  • Zamiatanie dyń – na podwórku lub w ogrodzie można zorganizować wyścig: kto pierwszy zamiecie długą szczotką dynię do linii mety.
  • Wrzucanie orzecha do ogniska. Pęknięcie orzecha z wyraźnie słyszalnym trzaskiem oznacza odwzajemnioną miłość.
  • Opowiadanie strasznych opowieści: uczestnicy zabawy siadają w kółeczku, każdy mówi jedno zdanie opowieści - a kolejna osoba tworzy dalszą część historii (w wersji mocno halloweenowej, podczas tej zabawy można zgasić światło a osoba, która mówi, może podświetlać sobie od dołu twarz latarką).

To oczywiście nie wszystkie zabawy na Halloween, które sprawią, że ten wieczór będzie wyjątkowo: straszny, śmieszny i pełen zdrowej rywalizacji. Limitu gier i konkursów nie wyczerpuje nawet nasz zestaw 23 najfajniejszych zabaw halloweenowych... Atmosfera grozy i świetnego humoru działa na wyobraźnię, co może zaowocować zupełnie nieoczekiwanymi pomysłami na to, jak spędzić czas.

Pomysły na rodzinne Halloween:

Stroje i zabawy na Halloween dla dzieci

Kluczowym elementem zabawy na Halloween są przebrania, maski i przekąski, które będą straszyć, nawiązywać do duchów, czarownic i rozświetlonych dyń. Jak przygotować stroje dla dzieci na Halloween? Możesz wykorzystać nawet zwykły ręcznik czy prześcieradło, by wyczarować czarownicę w pelerynie czy śmiesznego duszka.

Gdzie kupić przebranie?

Jeśli zależy wam na profesjonalnym przygotowaniu stroju na Halloween dla dziecka, wykorzystajcie to, co dostępne w sklepach już od połowy września. W październiku w dyskontach i marketach można znaleźć ofertę halloweenową, w której dostępne są stroje:

  • wampirów,
  • czarownic,
  • innych strasznych postaci.

Polecamy skorzystać z internetu, istnieje wiele firm, które specjalizują się w sprzedaży lub wypożyczaniu strojów dla dzieci idealnych na bale przebierańców.

Makijaż na Halloween

Oddzielnym elementem budowania atmosfery Halloween jest makijaż czy malowanie buzi przez dzieci.
Możecie namalować na twarzach dzieci:

  • motywy zwierzątek,
  • duszki,
  • szeroki uśmiech pełen białych zębów.

W internecie jest mnóstwo propozycji i porad, jak wykonać błyskawiczny makijaż na Halloween – skorzystajcie z gotowych wzorów i wskazówek.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama