Ile trwa komunia – odpowiedź na to pytanie chcą znać i rodzice, i chrzestni, a także goście obecni na przyjęciu. Można mniej więcej przewidzieć, ile potrwa komunia w kościele. Ale czy są zasady określające, ile powinna trwać komunia w restauracji? Wyjaśniamy, na jak długi czas zaplanować przyjęcie komunijne i czy równie długo trwa rocznica komunijna.

Reklama

Spis treści:

Ile trwa komunia w kościele?

Pierwsza komunia w kościele to szczególna uroczystość, dlatego msza komunijna trwa dłużej niż zwykła, czyli zdecydowanie więcej niż godzinę. Czas trwania komunii w kościele zależy od:

  • liczby dzieci, które przystępują do komunii świętej,
  • formuły przemówień i podziękowań, które wygłasza się w trakcie mszy.

Przyjmuje się, że komunia w kościele trwa ok. półtorej godziny i nie dłużej niż dwie godziny. Warto wziąć też pod uwagę czas na dojazd lub dojście do kościoła oraz późniejszy wyjazd, lub wyjście z kościoła i dotarcie na miejsce przyjęcia.

Ciekawostka: w niektórych parafiach praktykuje się zwyczaj rozdzielania mszy komunijnej na dwie części. Pierwsza msza komunijna odbywa się rano lub w godzinach przedpołudniowych, a druga dopiero po południu. Niektórzy sądzą, że w ten sposób księża próbują zniechęcić gości komunijnych do... nadużywania alkoholu w trakcie przyjęcia.

Zobacz także

Ile godzin trwa komunia w restauracji?

Przyjęcie komunijne to tradycyjnie uroczysty obiad z tortem i kawą, który często odbywa się w restauracji. Rodzice z dzieckiem, rodzicami chrzestnymi oraz gośćmi udają się na miejsce bezpośrednio po mszy komunijnej. Jeśli więc komunia w restauracji rozpoczyna się ok. godziny 13, powinna potrwać co najmniej 3-4 godziny – do ok. 17.

Czasem rodzice dziecka decydują się na przedłużenie przyjęcia komunijnego i podanie gościom kolejnego ciepłego posiłku po deserze (wiele osób za punkt kulminacyjny przyjęcia uważa podanie tortu na komunię).

Taka komunijna kolacja może zatem trwać do godziny 18, a nawet 20. Wiele zależy od gościnności gospodarzy oraz atmosfery panującej na przyjęciu. A także od tego jak wielu gości przyjechało na uroczystość z odległych miejscowości (osoby, które mają przed sobą kilkugodzinny niedzielny powrót do domu, prawdopodobnie opuszczą przyjęcie komunijne jako jedne z pierwszych).

Ile trwa przyjęcie komunijne w domu?

Komunia w domu to zwykle bardziej kameralne przyjęcie, które rządzi się własnymi prawami. Menu komunijne w domu, wąskie grono rodziny i bliskich przyjaciół sprzyja długiemu świętowaniu, dlatego przyjęcie może trwać nawet do późnych godzin wieczornych.

Ile trwa Biały Tydzień?

Biały Tydzień (inaczej oktawa komunijna) to okres następujący bezpośrednio po Komunii świętej. Dzieci ubierają się w białe stroje komunijne na znak czystości duchowej i codziennie uczestniczą w uroczystej mszy świętej. Biały Tydzień rozpoczyna się pierwszego dnia po Komunii i trwa przez kolejnych 7 dni.

W 2020 i 2021 roku ze względu na pandemię rezygnowano z obchodów Białego Tygodnia lub ograniczano go do jednego bądź dwóch dni. Od 2022 roku jednak Biały Tydzień znów trwa tradycyjnie 7 dni.

Ile trwa rocznica komunijna?

Rocznica komunii to podniosła msza święta odprawiana rok po tym, jak dzieci przystąpiły do Pierwszej Komunii. Uroczystość jest zazwyczaj równie rozbudowana jak msza pierwszokomunijna, trzeba się więc spodziewać, że będzie trwać ok. półtorej godziny. Ważne: udział w rocznicy komunii nie jest obowiązkowy ani dla dziecka, ani dla rodziców i chrzestnych. Nie trzeba też organizować wystawnego przyjęcia z okazji rocznicy komunijnej.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama