komunia
Adobe Stock
Wychowanie

Komunia – co takiego oznacza dla chrześcijan, jak przyjmuje się komunię, kto nie może przyjąć komunii świętej?

Uczestniczenie w komunii świętej jest bardzo ważną częścią życia każdego chrześcijanina. Przed przystąpieniem przez dziecko do pierwszej komunii warto porozmawiać z nim na temat tego sakramentu i wyjaśnić jego znaczenie.
Pierwsza komunia święta jest wyjątkowym wydarzeniem w życiu osoby wierzącej oraz całej jej rodziny. Tłumaczymy, na czym polega sakrament eucharystii, czym dokładnie komunia jest dla chrześcijanina, jak wygląda jej przyjmowanie (na stojąco, klęcząc, na rękę czy do ust), a także, kto nie może jej przyjmować. 

Spis treści

Czym jest komunia święta? 

Komunia święta jest jednym z siedmiu sakramentów przyjmowanych przez osoby wierzące w kościele katolickim. Przyjmuje się ją podczas mszy świętej. Komunia, czyli inaczej eucharystia, polega na spożywaniu przez kapłana hostii, czyli opłatka zamoczonego w winie. Wierni w trakcie komunii spożywają mniejsze opłatki, tzw. komunikanty. Młodsze dzieci mogą zastanawiać się, jak wygląda hostia i komunikant. To biały, okrągły opłatek, który jest bezzapachowy i bezsmakowy. Hostia i wino symbolizują ciało i krew Jezusa Chrystusa. Zgodnie z nauczaniem kościoła katolickiego Jezus przez ręce kapłana przychodzi na ziemię pod postacią maleńkiego kawałka chleba, by tworzyć wspólnotę i jedność ze wszystkimi wiernymi.

Według nauczania kościoła komunia jest sakramentem, w trakcie którego odczuwamy żywą obecność Chrystusa – ciało Jezusa przyjmuje się pod postacią opłatka na pamiątkę ostatniej wieczerzy. 

Czym dla chrześcijanina jest komunia?

Komunia święta dla chrześcijanina jest spotkaniem z Jezusem. 
Celem komunii świętej jest umocnienie ducha i wiary. Komunia jednoczy z Bogiem, a także ze wszystkimi ochrzczonymi ludźmi. Ten sakrament, według nauczania kościoła, jest „widzialnym znakiem niewidzialnej łaski”. Każde przyjęcie komunii powinno być wielkim wydarzeniem. 

Znaczenie słowa komunia

Słowo komunia pochodzi od łacińskiego słowa „communio”, czyli współdzielić. Ponieważ nazywana jest też sakramentem eucharystii, warto poznać znaczenie pochodzącego z języka greckiego słowa „eucharystia”, czyli dziękczynienie.

Katechizm kościoła katolickiego podaje też następujące nazwy sakramentu komunii świętej: Eucharystia; Wieczerza Pańska; Sakrament Ołtarza; Najświętsza Ofiara.

Sakrament pierwszej komunii świętej

Bez względu na to kiedy dziecko przystępuje do pierwszej komunii świętej, często jest to bardzo ważne wydarzenie dla całej rodziny. To okazja do pogłębienia więzi między dzieckiem a Bogiem. Istotne jest, by odpowiednio przygotować dziecko do przyjęcia sakramentu komunii i podkreślić duchowy aspekt tego wydarzenia.

Do pierwszej komunii świętej dopuszczone może być dziecko, które zostało ochrzczone i zna podstawowe prawdy wiary, przykazania oraz modlitwy. Przyjęcie pierwszej komunii świętej jest niezbędne, by móc w pełni uczestniczyć we wspólnocie kościoła.
 
Dla rodzin katolickich jest to wyjątkowo ważne wydarzenie. Podobnie jak chrzest, pierwsza komunia to nie tylko uroczystość w kościele, ale okazja do świętowania w gronie bliskich, podczas której dziecko przyjmuje moc życzeń i prezentów.
 

Jak wygląda udzielanie komunii i kto może  jej udzielać?

Komunię przyjmuję się na stojąco lub klęcząc. Jeśli przyjmujemy komunię na stojąco, uprzednio należy na chwilę uklęknąć lub skłonić się. 

Komunię można przyjmować pod postacią chleba (czyli opłatka) lub chleba i wina (opłatka zanurzonego w winie). W drugim przypadku wykluczone jest przyjmowanie komunii na rękę — komunię pod postacią chleba i wina można przyjmować wyłącznie do ust. W przypadku samego komunikantu — to osoba przyjmująca komunię decyduje, czy chce, by podana ona została mu do ust, czy na rękę. Jednocześnie osoba udzielająca komunii nie powinna udzielać komunii na rękę komuś, kto mógłby sprofanować poświęcony opłatek. Osoba przyjmująca komunie na rękę powinna spożyć ją na oczach osoby, która udzieliła jej komunii. 

Komunii mogą udzielać: księża, diakoni (klerycy), zakonnicy oraz tzw. szafarze nadzwyczajni, czyli mężczyźni w wieku 35-65 lat, specjalnie namaszczeni w tym celu przez biskupa. Kandydatem na szafarza może być jedynie mężczyzna z wykształceniem średnim lub wyższym, o nienagannej opinii i głęboko wierzący. Szafarze nadzwyczajni — podobnie jak szafarze w sutannach czy habitach — mogą udzielać komunii w kościele oraz zanosić komunię chorym i konającym do domu, szpitali czy hospicjów. Wierni, którym stan zdrowia nie pozwala wstać czy uklęknąć — mogą przyjmować komunię, leżąc w łóżku.

Kto nie może przyjmować komunii świętej?

Aby dostąpić możliwości przyjęcia sakramentu komunii świętej, należy wcześniej pojednać się z Bogiem poprzez sakrament pokuty, czyli przystąpić do spowiedzi świętej. Jeżeli dana osoba nie otrzyma rozgrzeszenia – nie może przyjąć komunii.

Komunii świętej nie może przyjmować osoba, która jest w stanie grzechu ciężkiego. Zgodnie z nauką kościoła katolickiego dusza ludzka jest przygotowana na godne przyjęcie komunii świętej tylko wtedy, kiedy znajduje się w stanie łaski uświęcającej, czyli jest bez grzechu ciężkiego.


Zobacz także: 

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA