komunia
Adobe Stock
Wychowanie

Komunia – czym jest dla chrześcijanina, kto nie może przyjąć komunii świętej?

Uczestniczenie w komunii świętej jest bardzo ważną częścią życia każdego chrześcijanina. Przed przystąpieniem przez dziecko do pierwszej komunii warto porozmawiać z nim na temat tego sakramentu i wyjaśnić jego znaczenie.
Pierwsza komunia święta jest wyjątkowym wydarzeniem w życiu osoby wierzącej. Tłumaczymy, na czym polega sakrament eucharystii, czym dokładnie komunia jest dla chrześcijanina, a także kto nie może jej przyjmować. 

Spis treści

Elegancki makijaż na chrzest i komunię świętą – w 7 minut! [WIDEO]

Czym jest komunia święta? 

Komunia święta jest jednym z siedmiu sakramentów przyjmowanych przez osoby wierzące w kościele katolickim. Przyjmuje się ją podczas mszy świętej. Komunia, czyli inaczej eucharystia, polega na spożywaniu przez kapłana hostii, czyli opłatka zamoczonego w winie. Wierni w trakcie komunii spożywają mniejsze opłatki, tzw. komunikanty. Młodsze dzieci mogą zastanawiać się, jak wygląda hostia i komunikant. To biały, okrągły opłatek, który jest bezzapachowy i bezsmakowy. Hostia i wino symbolizują ciało i krew Jezusa Chrystusa. Zgodnie z nauczaniem kościoła katolickiego Jezus przez ręce kapłana przychodzi na ziemię pod postacią maleńkiego kawałka chleba, by tworzyć wspólnotę i jedność ze wszystkimi wiernymi.

Według nauczania kościoła komunia jest sakramentem, w trakcie którego odczuwamy żywą obecność Chrystusa – ciało Jezusa przyjmuje się pod postacią opłatka na pamiątkę ostatniej wieczerzy. 

Czym dla chrześcijanina jest komunia?

Komunia święta dla chrześcijanina jest spotkaniem z Jezusem. Celem komunii świętej jest umocnienie ducha i wiary. Komunia jednoczy z Bogiem, a także ze wszystkimi ochrzczonymi ludźmi. Ten sakrament, według nauczania kościoła, jest „widzialnym znakiem niewidzialnej łaski”. Każde przyjęcie komunii powinno być wielkim wydarzeniem. 

Znaczenie słowa komunia

Słowo komunia pochodzi od łacińskiego słowa „communio”, czyli współdzielić. Ponieważ nazywana jest też sakramentem eucharystii, warto poznać znaczenie pochodzącego z języka greckiego słowa „eucharystia”, czyli dziękczynienie.

Katechizm kościoła katolickiego podaje też następujące nazwy sakramentu komunii świętej: Eucharystia; Wieczerza Pańska; Sakrament Ołtarza; Najświętsza Ofiara.

Sakrament pierwszej komunii świętej

Sakrament pierwszej komunii świętej jest ważnym wydarzeniem w życiu dziecka wychowywanego w wierze katolickiej. To okazja do pogłębienia więzi między dzieckiem a Bogiem. Ważne jest, by odpowiednio przygotować dziecko do przyjęcia sakramentu komunii i podkreślić duchowy aspekt tego wydarzenia.

Do pierwszej komunii świętej dopuszczone może być dziecko, które zostało ochrzczone i zna podstawowe prawdy wiary, przykazania oraz modlitwy. Przyjęcie pierwszej komunii świętej jest niezbędne, by móc w pełni uczestniczyć we wspólnocie kościoła.

Kto nie może przyjmować komunii świętej?

Aby dostąpić możliwości przyjęcia sakramentu komunii świętej należy wcześniej pojednać się z Bogiem poprzez sakrament pokuty, czyli przystąpić do spowiedzi świętej. Jeżeli dana osoba nie otrzyma rozgrzeszenia – nie może przyjąć komunii.

Komunii świętej nie może przyjmować osoba, która jest w stanie grzechu ciężkiego. Zgodnie z nauką kościoła katolickiego dusza ludzka jest przygotowana na godne przyjęcie komunii świętej tylko wtedy, kiedy znajduje się w stanie łaski uświęcającej, czyli jest bez grzechu ciężkiego.


Zobacz także: 

prezent na komunię dla chłopca
adobe stock
Święta i uroczystości
Prezent na komunię dla chłopca. Propozycje upominków + ceny
Prezent na komunię dla chłopca powinien godnie upamiętniać wydarzenie, jakim jest pierwsza komunia święta. Warto dopasować go zarówno do okazji, jak i do zainteresowań obdarowanego. Sprawdź, co może stać się atrakcyjnym i wartościowym prezentem komunijnym dla synka, chrześniaka, bratanka lub wnuka.

Kupno prezentu na komunię dla chłopca nie musi być wyzwaniem. Fajny prezent uda się kupić, nie wydając majątku. W tej kategorii znajdą się bardziej tradycyjne upominki, takie jak np. fajny zegarek. Oczywiście, jeśli ktoś chce i może wydać więcej, można pokusić się o oryginalny prezent, taki który zachwyci przystępującego do komunii chłopca i naprawdę mile go zaskoczy. Pomysły na prezenty komunijne dla chłopca: Zegarek Książki Rower Konsola do gier Gotówka Instrument muzyczny Hulajnoga elektryczna Gogle VR Pomysł na prezent komunijny dla chłopaka: zegarek Zegarek jest sprawdzonym i wartym uwagi prezentem na komunię dla chłopca. Możesz zdecydować się zarówno na klasyczny model, jak i bardziej nowoczesny — np. smartwatch. Pamiętaj, by wybrać uniwersalny model, tak, aby zegarek posłużył chłopcu na długie lata. Cena: 100-300 zł   Co dla chłopca na komunię: książki Książka jest zawsze dobrym pomysłem! Warto jej tematykę dopasować do zainteresowań chłopca. Książka o mądrej i pouczającej treści to prezent na lata, do którego można wrócić, niezależnie od wieku. Cena: 30-150 zł Fajny prezent na komunię dla chłopca: rower Rower to świetny prezent na komunię dla chłopca. Zachęci do aktywności fizycznej oraz wycieczek w gronie rodziny i przyjaciół . Rower dla chłopca jest niezawodnym wyborem od wielu lat! Cena: 700-2000 zł Co dla chłopca na komunię: konsola do gier Decydując się na zakup konsoli do gier, możesz sprawić dziecku wiele frajdy! Oprócz tego, że będzie to dla niego formą rozrywki, to także — przy zakupie odpowiednich gier edukacyjnych — formą rozwoju. Cena: 500-600 zł Tradycyjny prezent na komunię: gotówka Jeśli nie wiesz, co kupić dziecku, lub po prostu uważasz, że...

prezent na komunię dla dziewczynki
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Prezent na komunię dla dziewczynki 2022: ciekawy, fajny, oryginalny. Co kupić na komunię?
Wybór prezentu na komunię dla dziewczynki wcale nie musi spędzać snu z powiek. Korzystając z naszych pomysłów, możesz sprawić, że stanie się on niezapomnianą pamiątką. Podpowiadamy, jaki prezent kupić na komunię dla dziewczynki. Co dają chrzestna i chrzestny, a co inni goście?

Prezent na komunię dla dziewczynki powinien być przemyślany, dopasowany do okazji oraz zainteresowań młodej katoliczki. To musi być coś, co nie zużyje się po kilku użyciach i coś, czego dziecko nie odstawi od razu na półkę. Jeśli chcesz, aby twój prezent był wyjątkowy i posłużył dziewczynce na długie lata, przejrzyj naszą listę i się zainspiruj! Poniżej przedstawiamy pomysły na ciekawe prezenty na komunię dla dziewczynki. Ważne, by dobrze przemyśleć wybór prezentu na komunię i rozeznać się w propozycjach. Pomysł na prezent komunijny dla dziewczynki to nie tylko zegarek lub medalik. Takim fajnym i oryginalnym prezentem na komunię dla dziewczynki może być na przykład... sztabka złota. Sprawdź nasze pozostałe podpowiedzi. Spis treści: Prezent na komunię dla dziewczynki – pieniądze Prezent dla dziewczynki od chrzestnej na komunię Niedrogi prezent na komunię dla dziewczynki  Pamiątki komunijne dla dziewczynki Tradycyjne pamiątki komunijne dla dziewczynki Oryginalny prezent na komunię dla dziewczynki Prezent na komunię dla dziewczynki Z okazji komunii możemy podarować dziewczynce kopertę z pieniędzmi. W ten sposób dołożymy się do czegoś, na co dziecko od dawna zbiera i pomożemy mu zrealizować plany – choć pojawia się pytanie, ile się daje na komunię w kopercie. Nad takim prezentem nie trzeba się zastanawiać, a dodatkowe fundusze zawsze się przydadzą. Pamiętaj też, by do koperty dołączyć życzenia na komunię . Jeśli jednak chcemy postawić na coś oryginalnego, coś, co dziecko zapamięta na dłużej, będzie dla niego wyjątkową pamiątką, musimy postarać się nieco bardziej. Jaki będzie najlepszy prezent na komunię dla dziewczynki? Co podarować od chrzestnej? Co może kupić mama, tata czy ciocia? Przedstawiamy naszą listę najbardziej sprawdzonych prezentów na...

Pierwsza komunia święta
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)
Jaki prezent na komunię wybrać? To duże wyzwanie nie tylko dla rodziców dziecka, lecz także chrzestnych czy dziadków. Pierwsza komunia święta jest ważnym wydarzeniem w życiu małego katolika, dlatego warto się postarać, by prezent na komunię był przemyślany, dobrze wspominany oraz by sprawił dziecku radość.

Prezent na komunię – zgodnie z tradycją – powinien nawiązywać do charakteru uroczystości, a więc najlepiej, aby przypominał dziecku o okazji, z powodu której ten prezent otrzymało. Od wielu lat obserwujemy jednak inne podejście. Wydaje się, że obecnie prezent na komunię ma być funkcjonalny i dostosowany do potrzeb dziecka. My polecamy zarówno religijne, tradycyjne i najpopularniejsze prezenty na komunię, jak i te mniej oczywiste oraz nietypowe. Spis treści: Jaki prezent na komunię? Tradycyjne prezenty na komunię Modne prezenty na komunię Oryginalne prezenty na komunię Jaki prezent na komunię? Moda na prezenty komunijne szybko się zmienia i... chyba coraz mniej nawiązuje do duchowego aspektu uroczystości. Na pewno wiele zależy od tego, jakie podejście do samej komunii ma rodzina dziecka. Dla jednych nie do pomyślenia są drogie prezenty na komunię, które nie mają nic wspólnego z religijnym wymiarem sakramentu. Dla innych liczą się jedynie kosztowne i modne gadżety, bo to one świadczą o randze całego wydarzenia. Jak znaleźć złoty środek? Niezależnie od tego, czy wybierzemy tradycyjny, czy bardziej nowoczesny prezent, warto, żeby był on przemyślany. Zastanówmy się, co najbardziej przyda się dziecku. Warto też pomyśleć o czymś, co nada prezentowi bardziej osobistego charakteru. Możesz np. dołączyć do prezentu krótkie życzenia komunijne albo wygrawerować na biżuterii specjalną dedykację. Oto lista z naszymi pomysłami na prezent komunijny w 2022 roku: to prezenty na komunię dla chłopców i prezenty na komunię dla dziewczynek , modne oraz tradycyjne: Tradycyjne prezenty na komunię Pismo święte Dla każdego katolika Biblia jest niewątpliwie najcenniejszym z prezentów. Zarówno w sklepie z dewocjonaliami, jak i księgarni znajdziemy różne rodzaje Pisma Świętego: z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj