Czym się kierować przy wyborze prezentu dla dziecka z okazji komunii świętej? Przede wszystkim zainteresowaniami dziecka oraz tym, ile możemy wydać. To nie jest odkrycie Ameryki! Przecież z okazji komunii nie damy sprzętu grającego dziecku, które nie lubi słuchać muzyki, prawda? Poza tym, może od razu warto przypomnieć starszej generacji: muzyki słucha się teraz głównie ze smartfonów!

Reklama

Kilka sensownych zasad wyboru prezentu na komunię

Raczej też nie podarujemy serii książek o anatomii dziecku, które nie cierpi czytać, a w dodatku wnętrze człowieka w ogóle go nie ciekawi. Encykliki Papieskie dla 9-latka? Także niezbyt udany pomysł... To dość logiczne czy tylko ja tak myślę? Jeśli nas nie stać na drogi prezent, nie kupujemy - przecież te zasady są proste i oczywiste? Niestety okazuje się, że nie dla wszystkich...

Zobacz też: Fryzury na komunię - krok po kroku [TUTORIALE]

Komunijne pewniaki na prezent - tak czy nie?

Drobiazgi pamiątkowe w stylu albumów ze zdjęciami, czy łańcuszków, pierścionków, zegarków to tzw. komunijne pewniaki i to od ponad 50 albo i więcej lat! O nich z kolei, wydaje mi się, nawet nie trzeba wspominać. Każdy to wie i jeśli nie zależy nam specjalnie na tym, by przystępujący do komunii na widok prezentu zrobił "WOW', to spokojnie można coś takiego wybrać. Ale jakich nowoczesnych prezentów na komunię oczekują dzieci (mają przecież swój gust i zdanie!) oraz co jest ostatnio najmodniejsze w czasie komunijnych przyjęć? Warto wiedzieć.

Najmodniejsze prezenty na komunię

Najpopularniejsze prezenty komunijne i to niezależnie od płci dziecka (!), a więc odpowiednie i dla dziewczynek, i dla chłopców, to przede wszystkim gadżety elektroniczne, takie jak:

Zobacz także
 • smartfony,
 • laptopy,
 • drony (przebój już od zeszłego roku),
 • tablety,
 • gry i konsole (coraz rzadziej, ale nadal dobrze się sprzedają).

Coraz mniej kupowane i modne są za to aparaty fotograficzne czy odtwarzacze MP3. W topowej czołówce prezentowej jest także sprzęt sportowy, np.

 • rowery,
 • trampoliny (o ile ktoś jeszcze nie ma tego obowiązkowego wyposażenia ogródka, mimo ostrzeżeń ortopedów)
 • czy deskorolki z napędem elektrycznym.

Quady podobno nie są już przebojem, wersje za ok. 2,5 tysiąca złotych się psuły, a droższe są jednak zbyt drogie na taką okazję...

Ile wydasz na prezentowy hit? Nie mniej niż 400 zł

Ile takie prezenty będą kosztować?

 • Smartfon lub tablet to wydatek od ok. 400 do nawet 3000 zł!
 • Najtańszy laptop kupimy już za ok. 1000 zł, podobna będzie cena konsoli do gier.
 • Jeśli wybierzecie coś bardziej tradycyjnego, np. rower – można go już kupić za około 400-500 zł.
 • Natomiast hit wśród dzieci czyli deskorolka z napędem elektrycznym to już mniej... o ok. 1000 zł w kieszeni.
 • Dron - przebój już od co najmniej zeszłego roku to "przyzwoity" koszt od 150 do 800 zł i więcej - zależnie od wersji.

Można się tu oburzać, że te prezenty są za drogie, czy że jest mnóstwo innych pomysłów, które będą bardziej edukacyjne i wartościowsze dla dzieci... Jednak jak wynika ze statystyk to są właśnie te najczęściej kupowane i upragnione prezenty. Polacy kupują te gadżety elektroniczne i sprzęt sportowy na komunie już od połowy kwietnia.

Czy tak drogie prezenty to dobry pomysł?

Oczywiście tak wysoki koszt prezentu może budzić pewne wątpliwości – czy zakup modnego aktualnie gadżetu to rzeczywiście dobry pomysł, skoro po pewnym czasie gadżet może się po prostu znudzić, zniszczyć? Czy bardzo drogi prezent dla dziecka nie jest też krępujący dla rodziców? Niektórzy rodzice zastrzegają zaproszonym gościom, by nie obdarowywali dzieci tak drogimi prezentami, ale inni… no, cóż... Bywa różnie.

Zobacz też: 15 wyjątkowych fryzur na komunię [GALERIA]

Tak drogie prezenty mogą też stanowić problem wśród samych dzieci – nie wszystkie mają zamożnych rodziców czy rodzinę, nie wszystkie dostają tak drogie podarunki. Potem niestety w szkole dochodzi do przechwalania się, jedne dzieci czują się lepsze, innym smutno, że dostały tylko medalik i Biblię. Warto o tym wszystkim pomyśleć już zawczasu i kierować się zdrowym rozsądkiem oraz dobrem dziecka.

Psychologowie ostrzegają, że już od dawna komunia nie jest dla dzieci i rodziców duchowym przeżyciem, a liczą się wyłącznie prezenty. Duchowni wciąż apelują, by jedynym prezentem komunijnym był... Jezus Chrystus, który przebacza grzechy i jednoczy się z nami w Komunii Świętej. I nie ma potrzeby kupowania innych prezentów w tym dniu.

A pieniądze w prezencie dla dziecka?

Czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby przekazanie tej kwoty z myślą o dofinansowaniu wymarzonego przez dziecko wyjazdu wakacyjnego lub zimowego? Może lepiej zacząć uczyć dziecko oszczędzania i zbierania na spełnienie jakiegoś większego marzenia lub celu? Taka edukacja finansowa to zupełnie sensowna inwestycja w przyszłość dziecka. Czy to nie jest wartościowsze i na dłużej mu posłuży? Albo wspólne przekazanie pieniędzy na jakiś cel charytatywny? Czy to nie nauczy dziecka więcej, niż kolejny gadżet?

Zobacz też: Ile pieniędzy na komunię?

Niezależnie od tego, jaką formę prezentu na komunię wybierzecie, pamiętajcie, by kierować się zdrowym rozsądkiem. Przed ostatecznym podjęciem decyzji, najlepiej przeanalizujcie własne możliwości finansowe i pod żadnym pozorem nie zaciągajcie kredytu z takiego powodu! Statystyki mówią, że są rodzice, którzy zaciągają długi, tylko po to, by kupić dziecku quada! Absurd. Lepiej unikać postawy „zastaw się, a postaw się”. To naprawdę nie ma sensu. I wpaja dziecku niewłaściwe wzorce. Na pewno tego chcecie dla swojego dziecka?

A co wy kupujecie/zamierzacie kupić jako prezent na komunię w tym roku?

Źródło: materiały prasowe, dziennik wschodni.pl

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama