Tak naprawdę widok Świętego Mikołaja – dobrotliwego, energicznego staruszka na saniach ciągniętych przez renifery i pohukującego „Ho, ho, ho" – to wytwór amerykańskiej popkultury. Tak jak w wielu innych dziedzinach życia wywarła ona także spory wpływ na sposób obchodzenia świąt Bożego Narodzenia i wizerunek ich największego symbolu – świętego Mikołaja. Obecnie Święty Mikołaj może wyglądać na dwa sposoby.

Reklama

Spis treści:

Jak wygląda Święty Mikołaj

Wizerunek Mikołaja jako starszego mężczyzny z białą brodą i ubranego w czerwony strój i czapkę z białym pomponem ma dokładnie 90 lat. Stworzył go w 1930 roku amerykański artysta Fred Mizen na potrzeby reklamy Coca-Coli. Był to na tyle udany obraz świętego, trafiający w wyobrażenia o nim, że przypadł do gustu milionom ludzi na świecie. Od tej pory nikt nawet nie pomyślał sobie, że ten dobrotliwy brodacz mógłby wyglądać inaczej. A mógłby, ale o tym za chwilę.

Jak wygląda święty Mikołaj biskup

Gdyby tak trzymać się wiernie przekazów z kronik historycznych to prawdziwy Mikołaj powinien wyglądać inaczej. Przecież wszyscy wiemy, że jego pierwowzorem jest święty Mikołaj, który żył na przełomie III i IV wieku n.e. w Mirze (obecnie Demre w południowej Turcji). Był biskupem, a jego świętość wzięła się nie tylko z jego religijności, ale przede wszystkim z pomocy udzielanej ubogim. Rozdał na ten cel cały majątek odziedziczony po rodzicach.

jak wygląda Mikołaj biskup
Adobe Stock

św. Mikołaj (fot.Adobe Stock)

Zobacz także

Prawdziwy święty Mikołaj z Miry był przedstawiany w kronikach jako starzec z siwą brodą, często w infule (czapce kapłańskiej) i z pastorałem, z workiem prezentów i pękiem rózg w ręce. Zgodnie z tradycją 6 grudnia (wtedy to przypada rocznica jego śmierci) przynosi grzecznym dzieciom prezenty, głównie słodycze, a niegrzecznym – rózgę. Są miejsca w Polsce, np. na Śląsku, w przedszkolach katolickich, gdzie nadal można zobaczyć tak wyglądających świętych Mikołajów:

jak wygląda Mikołaj
Adobe Stock

Święty Mikołaj jako biskup z Miry (fot.Adobe Stock)

Jak wygląda Święty Mikołaj – opis

Święty Mikołaj jest starszym panem o dość obfitych kształtach. Ma duży brzuch, siwe wąsy i brodę. Strój Mikołaja jest bardzo charakterystyczny. Jego podstawą są czerwone spodnie i czerwony kubrak spięty w pasie szerokim pasem. Spodnie i kubrak mają mankiety z białego futra. Buty Świętego Mikołaja są duże, czarne lub brązowe i dość wysokie.

Jak wygląda czapka Mikołaja

Jest czerwona jak kubrak i spodnie. Jest dość długa i zwęża się, a na jej końcu znajduje się biały pompon. Jej brzeg często wykończony jest pasem z białego futra.

Akcesoria Świętego Mikołaja

Mikołaj może nosić okulary, ale nie są one niezbędnym elementem jego wyglądu, podobnie jak ciepłe rękawice. Za to żadnemu Świętemu Mikołajowi nie powinno zabraknąć worka na prezenty. Może on być w dowolnym kolorze – ozdobny albo zwykły, np. juty. Na pewno jednak nie powinien być plastikowy! Mikołaj może w ręce trzymać złoty dzwonek, którym informuje o swoim przybyciu.

Jak wyglądają sanie Mikołaja

Sanie Świętego Mikołaja przedstawiane na obrazkach i reklamach są często czerwone, mają złote lub żelazne płozy i ozdobione są lampkami lub złotymi dodatkami. Nie mają daszka, za to jest w nich ławeczka dla świętego i miejsce na worek z prezentami. Sanie Mikołaja ciągną renifery – ich liczba może być dowolna – czasami są to dwa renifery, czasami sześć lub osiem zwierzaków ustawionych parami. Renifery mają uprzęże, które bywają ozdobne, np. czerwone ze złotymi elementami, a czasami są całkiem zwyczajne i proste.

jak wygląda Mikołaj sanie Mikołaja
Adobe Stock

Jak wygląda renifer Mikołaja

W zaprzęgu Świętego Mikołaja do 1939 roku były zwykłe renifery, jednak w 1939 roku pojawił się tam jeden szczególny – Rudolf. Stało się tak dzięki opowieści napisanej przez Roberta L. May'a dla sieci sklepów Ward. Tam książeczka była bezpłatnie rozdawana dzieciom przed świętami.

Cechą szczególną renifera Rudolfa jest to, że urodził się ze świecącym czerwonym nosem. I tak właśnie przedstawia się tego wyjątkowego renifera Świętego Mikołaja – z dużym czerwonym nosem:

jak wygląda Mikołaj renifer Mikołaja
Adobe Stock

Rudolf – wyjątkowy renifer Świętego Mikołaja (fot. Adobe Stock)

Jak wygląda dom Mikołaja

Nieoficjalny dom Mikołaja znajduje się w Laponii, a dokładniej w Finlandii w miejscowości Rovaniemi. To miejsce odwiedzane jest przez rodziny z całego świata. Podobne wioski Świętego Mikołaja znajdują się w północnej Norwegii i Szwecji. Nie są jednak aż tak znane rezydencja Mikołaja w Rovaniemi. Jest tu duży drewniany dom na kamiennej podmurówce, w którym są liczne pomieszczenia, w których odwiedzający mogą zobaczyć elfy pakujące prezenty albo upiec ciasteczka z Panią Mikołajową. Na miejscu są też oczywiście renifery Mikołaja i jego sanie, którymi można się przejechać.

Kultura masowa nie tylko zmieniła strój świętego Mikołaja, ale i nadała mu bardziej ludzkie cechy charakteru. Uczyniła z niego bardziej jowialnego, a nawet rubasznego staruszka. W pierwszych reklamach Coca-Coli z lat 30 i 40 XX wieku był on przedstawiany jako zabawna postać.

Odbiegało to od wyglądu świętego przedstawionego jako pobożnego biskupa. Przynoszący prezenty Mikołaj często np. bawił się zabawkami pod choinką i zakradał się do lodówki, aby zabrać kilka butelek słynnego napoju. I właśnie taki wygląd świętego Mikołaja pokochały dzieci na całym świecie!

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama