Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kiedy dziecko odkryje, że Mikołaj nie istnieje
Fotolia
Święta i uroczystości

Kiedy dziecko odkryje prawdę o Św. Mikołaju, napisz taki list!

Moment, którego się obawiamy, nadejdzie, nie ma innego wyjścia: pewnego dnia nasze dzieci odkryją, że Mikołaj nie istnieje. I co wtedy? Może napiszemy taki piękny list?

Kiedy dziecko odkrywa, że Mikołaja nie ma, czuje się zawiedzione. Ośmielam się stwierdzić, że nawet nie tak bardzo oszukane, że wszyscy wokoło karmili go kłamstwami, co rozczarowane, że Mikołaj nie istnieje, bo zdążyło go już pokochać. Mikołaj jest fajny i dobry, a oczekiwanie na jego przybycie jest jedną z najprzyjemniejszych rzeczy w dzieciństwie.

Nie ma jednak wyjścia: pewnego dnia twoje dziecko wróci z przedszkola lub szkoły i oznajmi ze złością lub smutkiem, że Mikołaj nie istnieje. Co wtedy zrobić? Może wziąć przykład z pisarki Marthy Brockenbrough, która napisała cudowny list do swojej córki Lucy, w którym wyjaśnia jej prawdę o Mikołaju? Jej córka także poinformowała ją w liście o swoim smutnym odkryciu.

Kiedy dziecko odkryje, że nie ma Mikołaja

Martha Brockenbrough pozwoliła nam podzielić się z wami jej listem, wcześniej opublikowała go w "New York Times":

"Kochana córko,

Zadałaś mi bardzo dobre pytanie: "Czy to Ty jesteś Mikołajem?".

Wiem, że już długo czekasz na odpowiedź na to pytanie, ale musiałam się nad nią dobrze zastanowić.

Odpowiedź brzmi: nie. Nie jestem Mikołajem. Nikt nie jest Mikołajem.

Ale to ja wkładam prezenty do skarpetek. Wybieram też i pakuję prezenty, które znajdujesz pod choinką, tak samo, jak kiedyś robiła moja mama dla mnie, a wcześniej jej mama dla niej. (Tak, tatuś też przy tym pomaga).

Myślę, że Ty też kiedyś będziesz robić to samo dla swoich dzieci i wiem, że będziesz szczęśliwa, widząc, jak zbiegają w Święta po magicznych świątecznych schodach. Będziesz szczęśliwa, widząc je siedzące pod choinką, z twarzyczkami rozjaśnionymi światłem choinkowych lampek. To nie będzie jednak oznaczało, że jesteś Mikołajem.

Mikołaj to coś więcej niż ludzie, a jego praca trwa dłużej niż my wszyscy żyjemy. To, co robi jest proste, ale ma ogromne znaczenie. Mikołaj uczy dzieci wiary w rzeczy, których nie widzą i nie mogą dotknąć.

To ciężka praca i bardzo ważna. Przez całe swoje życie będziesz potrzebować umiejętności, by wierzyć: w siebie, w swoich przyjaciół, swój talent i swoją rodzinę. Będziesz też musiała wierzyć w rzeczy, których nie da się zmierzyć lub wziąć do ręki. Mam tu na myśli miłość – tę potężną moc, która będzie oświetlać Twoje życie nawet podczas najciemniejszych i najzimniejszych chwil.

Mikołaj jest nauczycielem, a ja byłam jego uczennicą, a teraz Ty znasz już jego sekret i wiesz, jak się przedostaje w Wigilię przez te wszystkie kominy – pomagają mu ci wszyscy ludzie, których serca napełnił kiedyś radością.

Z pełnymi sercami, ludzie tacy jak tatuś i ja, pomagamy Mikołajowi wykonywać pracę, która bez nas byłaby niemożliwa do wykonania.

Więc nie – nie jestem Mikołajem. Mikołaj to miłość, magia, nadzieja i szczęście. Jestem w jego drużynie, a teraz i Ty do nas dołączyłaś.

Kocham Cię i zawsze będę Cię kochać,

Mama."

Pięknie to ujęła, prawda? Moja córka ma 9 lat i wciąż wierzy w Mikołaja, ale wiem, że niedługo to się skończy. Wiem też, że będzie bardzo smutna, kiedy odkryje prawdę. Myślę, że ten list pomoże nam w tej trudnej chwili. Na razie jednak z całego serca cieszymy się świąteczną magią, czego i wam życzę! 

A wasze dzieci? Czy wierzą jeszcze w Mikołaja? Napiszcie w komentarzu.

Zobacz także
Dzień św. Mikołaja

Mikołajki – skąd się wzięło to święto i zwyczaj dawania prezentów 6 grudnia?

mikołaj kolorowanka

Mikołaj: kolorowanki do druku (28 obrazków)

Wiara w Świętego Mikołaja

Wiara w Świętego Mikołaja: 10 powodów, dla których warto w niego wierzyć

Szybkie ciasto dla dzieci bez ciasta. Najszybsze i w dodatku przepyszne!

Święty Mikołaj, po co dzieciom święty mikołaj
Fotolia
Święta i uroczystości
Kim jest ten Święty?
Dzieci czekają na niego z wypiekami na policzkach. Czy to dobrze, że maluchy wierzą w istnienie Świętego Mikołaja?

Być może i ty zastanawiasz się, czy warto mamić malca istnieniem Świętego Mikołaja, tego dobrotliwego staruszka uszczęśliwiającego podarkami wszystkich ludzi. Albo rozważasz, co zrobić, gdy twój kilkulatek zacznie dociekać prawdy o św. Mikołaju. Odsłonić tajemnicę, czy może lepiej podtrzymywać fikcję? Kto przynosi prezenty? Malec jest święcie przekonany, że zabawki pod choinką zostawia Mikołaj. Ty chcesz wyprowadzić dziecko z błędu, jednak twój partner radzi zaczekać, aż synek sam zapyta, jak to jest ze św. Mikołajem. Kto ma rację? Tym razem partner. Psychologowie radzą, by z wyjaśnieniami lepiej poczekać, aż maluch sam zacznie zgłaszać wątpliwości. Wiara w Świętego Mikołaja jest bardzo korzystna dla dziecka: stymuluje jego rozwój psychiczny uczy cierpliwości uwrażliwia na potrzeby innych. Dziecko może też doświadczyć w święta czegoś niezwykłego. Przecież Mikołaj to jakby dobry czarodziej – sunie saniami po chmurach, odgaduje najskrytsze marzenia... Dziecko czuje się ważne, że ktoś tak wyjątkowy pamięta o nim. Dlatego przybysza z dalekiej krainy oczekuje z wielką radością. Nie trzeba mu w tym przeszkadzać. Piękne przeżycia z pewnością wzbogacą jego dzieciństwo. Zobacz też: Czy już czas na zapraszanie Mikołaja dla dziecka? Kiedy wyjawić prawdę? Dziecko zaczyna powątpiewać w istnienie św. Mikołaja. Zastanawia się np., dlaczego zawsze przychodzi wtedy, kiedy wołasz je do kuchni, po czym natychmiast znika. Jak w takiej sytuacji reagować? Dopóki dziecko tylko delikatnie krąży wokół tematu (wątpliwości zwykle pojawiają się w wieku czterech–sześciu lat), nie burz jego wiary w Mikołaja. Ono może podejrzewać, że to rodzice kładą prezenty pod choinką, ale nie być jeszcze gotowe na potwierdzenie swoich domysłów. Dlatego spróbuj podtrzymać w nim wiarę w realną obecność wyjątkowej osoby. Wytłumacz np.,...

boże narodzenie, święty mikołaj
Fotolia
Święta i uroczystości
Św. Mikołaj w wyobraźni dzieci
Bez Świętego Mikołaja życie byłoby smutne! Dlatego nie ma co spieszyć się z „uświadamianiem” dziecka. Lepiej łagodnie wprowadź malucha w tę cudowną, świąteczną magię.

Dziecko smacznie śpi, a ty owijasz w kolorowy papier zabawki i słodycze, które już niedługo znajdą się pod choinką. Niestety, cały ten trud i tak nie tobie zostanie przypisany. Wszystkie zasługi zbierze staruszek z siwą brodą, którego w dodatku nikt nigdy nie widział! A może skończyć już z tą konspiracją? Czy nie lepiej otwarcie powiedzieć dziecku, że Święty Mikołaj to postać historyczna? Czy kolorując rzeczywistość, nie sprawimy, że dziecko boleśnie się zawiedzie, gdy wreszcie odkryje prawdę? Nie zabieraj dziecku magii Twój kilkulatek wcale nie musi wiedzieć, że staruszek z białą brodą podrzucający prezenty pod choinkę to bajka wymyślona przez dorosłych. Przeciwnie, wiara w zdarzenia niezwykłe i tajemnicze to coś, czego przedszkolaki, a nawet dzieci w wieku wczesnoszkolnym bardzo potrzebują, bo: rozpala wyobraźnię, rozwija fantazję i kreatywność. uczy rozpoznawać swoje pragnienia i wyrażać je. Już samo pisanie listu do św. Mikołaja jest dla malucha ważnym doświadczeniem. ćwiczy trudną sztukę cierpliwości, czekając na przybycie magicznej postaci. czuje się kimś ważnym i wyjątkowym, co ma duże znaczenie dla poczucia własnej wartości dziecka, gdy zostaje obdarowany (choć nieraz malca korci, by narozrabiać, nie kaprysi przy stole i bez ociągania idzie spać, by zasłużyć na wymarzone podarki). Nie spiesz się z całą prawdą Któregoś dnia malec zacznie jednak powątpiewać w istnienie Świętego Mikołaja. Zaskoczy pytaniem np., jakim cudem Święty wchodzi do domu przez nikogo niezauważony czy sunie po chmurach saniami zaprzężonymi w renifery. Czy to oznacza, że w tym momencie należy powiedzieć dziecku prawdę o Świętym Mikołaju? Niekoniecznie. Cztero-, sześciolatek często zadaje takie pytania wcale nie dlatego, że domyśla się prawdy. Interesują go po prostu różne szczegóły dotyczące magicznej postaci....

mikołaj kolorowanka
Adobe Stock
Gry i zabawy
Mikołaj: kolorowanki do druku (28 obrazków)
Kolorowanki ze św. Mikołajem wprowadzą dziecko w świąteczny nastrój. Nie wiesz, czym zająć malucha? Wykorzystaj gotowe kolorowanki do druku. Pobierz szablony i daj maluchowi. Przy okazji możesz porozmawiać z nim o tej niezwykłej postaci. Przygotowaliśmy aż 28 obrazków do kolorowania z tym zimowym ulubieńcem dzieci.

Kolorowanki świąteczne z Mikołajem uprzyjemnią maluchowi oczekiwanie na Boże Narodzenie. Oprócz Świętego Mikołaja są też na nich choinki, renifery, prezenty i inne świąteczne gadżety. Oto wesoły zbiór 28 kolorowanek ze św. Mikołajem gotowy do druku. Wystarczy pobrać obrazek, puścić na drukarkę i dać dziecku, które z chęcią go pokoloruje.  Św. Mikołaj – kolorowanki Chyba każde dziecko zna sympatycznego staruszka w czerwonym stroju z długą białą brodą. Według legend Święty Mikołaj mieszka wraz z elfami w Laponii. Raz do roku rozwozi grzecznym dzieciom prezenty saniami zaprzęgniętymi w renifery. Nie ma malucha, który nie odliczałby dni do Gwiazdki! Oczekiwanie możesz umilić dziecku świątecznymi kolorowankami z Mikołajem.    Kolorowanki świąteczne – Mikołaj:  Święty Mikołaj biskup – kolorowanka Czapka Mikołaja – kolorowanka List do Mikołaja – kolorowanka do wydrukowania Sanie Mikołaja – kolorowanka z reniferem Worek Mikołaja – kolorowanka do wydrukowania Głowa Mikołaja – świąteczna kolorowanka Kolorowanka: twarz Mikołaja Mikołaj na saniach – zimowa kolorowanka Skarpeta Mikołaja – kolorowanka do druku Kolorowanka: Mikołaj z reniferami  Postać Mikołaja – kolorowanka Mikołaj – tradycyjna kolorowanka  Mikołaj z długą brodą – obrazek do pokolorowania Grzeczne dzieci – kolorowanka Mikołaj w śniegu – kolorowanka do druku Mikołaj w domu – kolorowanka Mikołaj z prezentami – pokoloruj obrazek Kolorowanka: Mikołaj na nartach  Święty Mikołaj z dzieckiem – kolorowanka do druku Mikołaj i góra prezentów – obrazek do...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj