Masz dziecko? Jedziecie na wakacje? Te zasady bezpieczeństwa musisz znać!
Wyjeżdżasz z dzieckiem na wakacje lub długi weekend? Zadbaj o jego bezpieczeństwo w podróży, na spacerze i podczas ekscytujących letnich przygód! Oto rady dotyczące bezpieczeństwa poza domem dla rodziców niemowląt, małych dzieci i przedszkolaków.
- Hanna Szczesiak
Lato to zwiększone ryzyko oparzeń słonecznych, urazów i powikłań po ukąszeniach owadów (zwłaszcza w sytuacji, gdy dziecko jest uczulenie na jad owadów). Jak więc upewnić się, że nasze dziecko jest bezpieczne, kiedy przebywa poza domem? Oto zasady dla dzieci w różnym wieku – od niemowlaka do przedszkolaka.
Bezpieczeństwo na dworze i w podróży: niemowlę
Oto kilka ważnych zasad bezpieczeństwa dla niemowląt:
- W upalne dni przełóż podróż samochodem na wieczór lub wczesny ranek.
- Każdy przedmiot, który umieszczasz w samochodzie na czas podróży, powinien być przemyślany – nawet zabawka czy parasol mogą być zagrożeniem, kiedy dojdzie do kolizji. Nigdy nie umieszczaj przedmiotów na tylnej półce – wystarczy gwałtowne hamowanie na światłach, żeby spadły i zrobiły dziecku krzywdę. Nie dawaj też dziecku kredek i twardych przedmiotów na czas podróży. Jeśli część bagażu kładziesz na wycieraczce (np. torbę z jedzeniem), przypnij ją gumą.
- Nie karm dziecka piersią ani butelką w czasie podróży autem.
- Jeśli pogoda jest brzydka, zdejmij dziecku kurtkę przed zapięciem go w foteliku – kiedy dziecko jest w kurtce, pasy bezpieczeństwa nie trzymają go odpowiednio mocno.
- Chroń dziecko przed ukąszeniami owadów. Używaj moskitiery w wózku, a jeśli sięgasz po repelenty, upewnij się, że są przeznaczone dla niemowląt. Naturalne sposoby na miejsca po ukąszeniu przyniosą ulgę przy opuchliźnie lub uporczywym świądzie.
- Niemowlęta powinny unikać przebywania na słońcu.
- Stosuj kremy z filtrem (sprawdź, jak dobrać krem z filtrem UV do wieku dziecka). Kremy z filtrem nakładamy na ok. 30 minut przed wyjściem z domu. Pamiętaj, żeby smarować wszystkie części ciała dziecka – nie tylko twarz! Nie zapominaj o szyi, dłoniach i stopach.
- Oprócz kremów z wysokimi filtrami pamiętaj o używaniu parasolek przeciwsłonecznych, namiotów plażowych i unikania spacerów w upalne dni między 10.00-15.00.
Bezpieczeństwo na dworze i w podróży: dziecko 1-3 lata
Dziecko w 2. i 3. roku życia wymaga ochrony podobnej jak niemowlę. Na co jeszcze powinnaś zwrócić uwagę?
- Małe dzieci często uciekają podczas spacerów, dlatego musisz mieć oczy dookoła głowy. Jeśli twoje dziecko nie podróżuje w wózku, a lubi uciekać, pomyśl o specjalnych szelkach. Oszczędzą ci sporo nerwów. To kontrowersyjne rozwiązanie, ale w wyjątkowych przypadkach może być nieocenione!
- Podczas spaceru po lesie czy łące ubierz dziecko tak, żeby miało jak najmniej odsłoniętych części ciała. Pamiętaj o nakryciu głowy!
- Najlepsze będą jasne ubrania, na których najłatwiej będzie zauważyć kleszcza.
- Miej przy sobie narzędzie do wyciągania kleszczy (kupisz je w aptece), a przed spacerem koniecznie spryskaj dziecko odpowiednim dla jego wieku repelentem. Pamiętaj, że w przypadku dzieci preparaty z DEET nie mogą mieć stężenia większego niż 30 proc. Wybieraj bezpieczne preparaty na kleszcze i komary dla dzieci.
- Nie dawaj dziecku jedzenia podczas jazdy autem – to niebezpieczne! Grozi zakrztuszeniem się lub zadławieniem. W samochodzie nie będziesz w stanie szybko pomóc dziecku.
Bezpieczeństwo na dworze i w podróży: dziecko 3-6 lat
Przedszkolak jest ciekawy świata i trudno mu usiedzieć w miejscu. Podróżując z dzieckiem w tym wieku, pamiętaj o tych zasadach:
- Jeśli planujecie spędzić dużo czasu na dworze, pamiętaj o zabraniu zapasu wody i zdrowych przekąsek dla dziecka (takich, które nie psują się szybko poza lodówką!). Jedzenie w czasie jazdy nie jest dobrym pomysłem – zatrzymajcie się na postoju, gdzie będziecie mogli odpocząć i zjeść posiłek.
- Podczas jazdy na rowerze czy hulajnodze dziecko powinno mieć kask! Również rolki wymagają odpowiednich ochraniaczy. Sprawdź, jak dobrać kask rowerowy dla dziecka.
- Przedszkolak nadal potrzebuje kremu z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Pamiętaj o nakładaniu go co godzinę, jeśli dziecko przebywa w pełnym słońcu.
- Dzieci mogłyby spędzać cały dzień na słońcu czy w wodzie – kontroluj, żeby miały przerwy na odpoczynek, na wyciszenie, jedzenie, picie, cień i... wizytę w toalecie!
- Podczas podróży samochodem nie dawaj dziecku tabletu! Udowodniono, że podczas wypadku jest śmiertelnie niebezpieczny i może działać jak gilotyna! Jeśli puszczasz dziecku filmy podczas jazdy, zainwestuj w specjalny podróżny odtwarzacz, który montuje się tak, by był bezpieczny dla dziecka.
Zobacz też