Jak zrobić domek z piernika? To nie jest tak trudne, jak ci się wydaje. Nasze rady i gotowy szablon sprawią, że będzie to proste zadanie.

Reklama

Ciasto i szablon domku z piernika to kluczowe sprawy. Poszczególne elementy piecze się osobno, a następnie skleja lub łączy np. wstążeczką. Możesz wykorzystać wzór, który ci podsuwamy, lub zrobić własny. Nie ma jednego przepisu na idealny domek z piernika. Zobacz, jak nie popełnić błędów i jak zaprojektować własny kształt domku.

Spis treści:

Jak zrobić domek z piernika – szablon

Domek z piernika składa się z czterech ścianek i dwóch połaci dachu – komin jest opcjonalny.

  • 2 poziome ścianki – mają kształt wąskich prostokątów (wytniesz w nich potem dwa okna),
  • 2 pionowe ścianki – mają kształt prostokątów z nałożonymi na nie trójkątami (wytniesz w nich potem jedno okno).
  • 2 połacie dwuspadowego dachu też są prostokątne (na rysunku poniżej mają wzór w drobną kratkę).

Tak naprawdę jako szablon wystarczy narysować na kartonie i wyciąć po jednym wymienionym elemencie. Później trzeba pamiętać, aby 2 razy wyciąć każdy kształt z ciasta:

Zobacz także

Jeśli chcesz zrobić domek z piernika z kominem, potrzebujesz 2 prostokącików, z czego 2 mają trójkątne wcięcia na dach. Kształt wycięcia powinien być podobny do kształtu szczytu wyższej ścianki domku.

jak zrobić domek z papieru: wymiary
Adobe Stock

Elementy potrzebne do zrobienia domku z piernika:

jak zrobić domek z piernika szablon
Adobe Stock

fot. Adobe Stock

Domek z piernika – wymiary:

Jeśli narysujesz szablon zgodnie z tymi zasadami, twój domek uda się bez problemu złożyć i będzie ładnie wyglądał.

Domek z piernika – dokładne wymiary:

  • 2 x ściana boczna o wymiarach: 9 cm x 19 cm + 2 wycięcia na okno (3,5 cm x 3,5 cm)

domek z piernika: ściana boczna
Joanna Biegaj
  • 2 x przód / tył domku (raz bez drzwi) o wymiarach: 9 cm (wysokość), 10 cm (skos dachu), 14 cm (szerokość – podstawa domku). W podstawie domku należy uwzględnić też wycięcie na drzwi (6,5 cm wysokość, 4 cm szerokość). W tej części znajdzie się też wycięcie na okno (3,5 cm wysokość, 3,5 cm szerokość).
domek z piernika: wymiary
Joanna Biegaj
  • 2 x dach: prostokąt o wymiarach: 23 cm szerokości, 12 cm wysokości
  • 1x komin:
    – dwa prostokąty o wymiarach 4 cm (pierwsza wysokość), 5 cm (druga wysokość) górny skos 1,5 cm (wysokość), 2 cm (szerokość dolna)
    – jeden prostokąt o wymiarach: 4 cm (wysokość), 2 cm (szerokość)
    – jeden prostokąt o wymiarach: 5 cm (wysokość), 2 cm (szerokość).

jak zrobić domek z piernika: wycinanie okien
Adobe Stock

Okna trzeba wycinać przed pieczeniem. Po nim wycinanie może spowodować złamanie ścianki domku.

Przepis na ciasto na domek z piernika

Poniżej znajdziesz przepis na twarde ciasto piernikowe. Jest idealne do robienia domku, bo mniejsze będzie ryzyko złamania się poszczególnych elementów podczas składania go w całość. Ale bez obaw – domek z piernika i tak będzie jadalny!

Czas przygotowania: 15 minut. Czas pieczenia: 9 minut. Temperatura pieczenia: 180 stopni Celsjusza.

Składniki na twarde ciasto na domek z piernika:

  • 2 szklanki mąki,
  • pół szklanki cukru,
  • 1/4 kostki masła,
  • 1/4 słoika płynnego miodu (mowa o słoiku 500 gramów)
  • 1 jajko
  • łyżeczka sody oczyszczonej
  • przyprawa do piernika (40 g)
  • 2 łyżki kakao (opcjonalnie; ciasto z kakao będzie ciemniejsze, bez niego – jaśniejsze).

Nie chcesz ryzykować, że dzieciaki połamią mleczaki na domku z piernika? Skorzystaj z przepisu na miękkie pierniczki. Tylko delikatnie składaj potem domek!

Jak zrobić ciasto i elementy domku z piernika

Rozpuść masło i przestudzić, żeby nie parzyło. Wszystkie składniki zmieszaj w dużej misce albo na stolnicy i wyrób gładkie, klejące się ciasto. Jeśli jest zbyt klejące, trzeba dodać trochę mąki. Ciasto może być lekko kruche, ale nie za bardzo, aby dobrze się wałkowało. Jeśli chcesz mu nadać trochę plastyczności, uformuj z ciasta kulę, zawiń ją w folię i włóż na 2 godziny do lodówki.

Kulę podziel na trzy mniej więcej równe części. Rozwałkuj pierwszą część na grubość ok. 0,5 cm. Przed wałkowaniem posyp blat i wałek mąką, aby ciasto do nich nie przywierało. W razie potrzeby podsypuj więcej mąki. Nożem wytnij z ciasta dwa prostokąty, które utworzą dach. Z rozwałkowanej drugiej części wytnij dwie boczne ściany domku – te ze skosem na górze. Z trzeciej wytnij boczne prostokątne ścianki domku oraz elementy komina. Do wycinania kształtów na cieście trzeba położyć szablon.

jak zrobić domek z piernika: kartonowy szablon
Adobe Stock

Zastanów się, czy domek chcesz skleić, czy jego elementy związać wstążką. Jeśli wolisz to drugie rozwiązanie, powinnaś teraz zrobić otworki na wstążkę. Zrobisz je słomką – co prawda podczas pieczenia najpewniej nieco się zmniejszą, ale nic nie szkodzi. Gdzie wyciąć te otworki? Zrób je nie mniej niż 0,5 cm od krawędzi następujących elementów:

  • dwie dziurki (po jednej na górze i dole) przy bocznych krawędziach ścian domku (tych, które staną pionowo),
  • trzy dziurki (przy krawędziach i na środku) w jednej dłuższej krawędzi każdej połaci dachu.

Wszystkie elementy ułóż na blasze wyłożonej papierem i wstaw do nagrzanego piekarnika. Piecz ciasto przez 9 minut – może się nieco zrumienić. Jeśli wszystkie elementy nie zmieszczą się na jednej blaszce, piecz je partiami. Po upieczeniu pozostaw do całkowitego wystudzenia, a najlepiej do kolejnego dnia – to ważne, bo w tym czasie ciasto stanie się twarde.

jak zrobić domek z piernika upieczony szablon
Adobe Stock

fot. Adobe Stock

Czym skleić domek z piernika?

Jeżeli domek ma być tylko dekoracją (przy dzieciach się to nie uda!), można go skleić klejem na gorąco. Jadalny domek z piernika trzeba skleić jadalną masą. Do tego celu nadaje się gęsty lukier lub karmel – po zastygnięciu połączą elementy domku. Niestety klejenie nie będzie bardzo mocne, więc z takim domkiem trzeba się delikatnie obchodzić. Gęsty lukier, który zaczyna już zastygać, trzeba nałożyć na krawędzie elementów, które chce się połączyć.

Najlepiej na początek skleić ścianki domku, a następnie dach, od razu nakładając go na ścianki. Na końcu skleja się komin – można to zrobić od razu na dachu.

Uwaga: zanim zaczniesz kleić, oczyść elementy domku z resztek mąki!

jak zrobić domek z piernika: sklejanie
Adobe Stock

Jak związać elementy domku z piernika wstążką?

Łącz wstążką ścianki domku, które mają ze sobą sąsiadować. Wiązanie wstążki można zrobić od wewnętrznej lub zewnętrznej strony narożników domku. Zwiąż też ze sobą połacie dachu. Wiązanie nie może być za ścisłe, bo ciasto może pęknąć! Gdy złożysz wszystkie ścianki domku, wystarczy na niego nałożyć dach – on też ustabilizuje kształt domku z piernika.

Przepis na lukier do domku z piernika

Nie oszukujmy się – najwygodniej jest kupić gotowy lukier, który w dodatku można dostać w różnych kolorach – to bardzo ułatwia pracę. Oczywiście nie jest to konieczne, można zrobić samemu lukier do domku z piernika. Do jego przygotowania potrzebny jest cukier puder oraz woda z dodatkiem soku z cytryny. Całość trzeba wymieszać na gładką masę. Lukier musi być gęsty, jeśli chcesz nim rysować wzorki. Zanim zaczniesz dekorować domek, sprawdź, czy lukier po nałożeniu utrzymuje kształt. Jeśli rozlewa się, dodaj więcej cukru pudru. Pamiętaj, że lukier może być biały lub kolorowy!

Patent na darmowy aplikator lukru: przełóż lukier do woreczka foliowego wykonanego z dość solidnej folii. Opuść lukier do jednego z rogów torebki i pozbywając się powietrza, zakręć torebkę tak, aby lukier został uwięziony w środku. Odetnij narożnik torebki, przy którym zgromadził się lukier – powstały otworek musi być niewielki (zawsze możesz go w razie potrzeby poszerzyć). Dekorując domek, wyciskaj lukier przez otworek w torebce – w ten sposób możesz lukrem tworzyć dowolne kształty na domku, np. rysować dachówki, okiennice itp.

jak zrobić domek z piernika: gotowy domek
Adobe Stock

Domek z piernika można dekorować, doklejając do niego kolorowe słodkie ozdoby: gwiazdki, pastylki, wiórki, posypki. Te najlepiej kupić gotowe.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama