Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy ochrzcić dziecko – to indywidualna decyzja rodziców. Większość z nich decyduje się na chrzciny w ciągu kilku pierwszych miesięcy życia dziecka. Inni czekają z chrztem, aż maluch pójdzie do przedszkola lub szkoły. Jeszcze inni pozwalają, by dzieci same zadecydowały, czy chcą zostać ochrzczone.

Reklama

Chrzest dziecka: w jakim wieku zorganizować chrzest?

Rodzice mogą podjąć decyzję o ochrzczeniu dziecka w każdym momencie życia malucha, jednak zarówno chrzczenie noworodka, jak i dziecka w wieku szkolnym ma swoje plusy i minusy.

Teoretycznie możesz ochrzcić już noworodka, jednak lepiej przemyśl swoją decyzję – myśl przede wszystkim o zdrowiu maluszka. W pierwszym miesiącu życia dzieci są niezwykle podatne na wszelkie infekcje. Jeśli maluch nie ma jeszcze wszystkich obowiązkowych dla tego okresu szczepień, tym bardziej warto się zastanowić, czy aby na pewno chcesz go narażać. Chrzciny mogą być również zbyt stresujące dla tak małego brzdąca, który w pierwszych tygodniach po porodzie potrzebuje przede wszystkim twojej bliskości. Godzinna uroczystość, a następnie przyjęcie, mogą być dla niego zbyt męczące.

Warto rozważyć odczekanie co najmniej sześciu tygodni od narodzin malca. Niemowlę jest już wtedy na tyle duże, że rodzice nie boją się o jego samopoczucie i zdrowie, a jednocześnie na tyle małe, że prawdopodobnie prześpi całą uroczystość (dziecko, które ma około roku, może już okazywać swoje zniecierpliwienie).

Pamiętaj, by przy podejmowaniu decyzji o ochrzczeniu dziecka kierować się wyłącznie wiarą i rzeczywistą potrzebą przyjęcia tego sakramentu. Jeśli masz wątpliwości, czy będziesz wychowywać dziecko w wierze, lub decydujesz się na chrzest, bo tego oczekują np. twoi rodzice lub teściowe, być może warto jeszcze raz to przemyśleć.

Zobacz także

Kiedy najlepiej ochrzcić dziecko?

Zastanawiasz się, kiedy najlepiej ochrzcić dziecko i zorganizować przyjęcie z tej okazji? Podejdź do tego zadania praktycznie. Jeśli twoje dziecko urodziło się zimą, lepiej wstrzymać się z przyjęciem sakramentu. W zimnym kościele łatwo będzie o przeziębienie (zwłaszcza że podczas uroczystości ksiądz zdejmie czapeczkę dziecka i poleje jego główkę wodą). W okresie jesienno-zimowym łatwo też złapać infekcję od innych – lepiej więc unikać tłumów i ochrzcić dziecko w cieplejszych miesiącach.

Pamiętaj też, że choć prawo kościelne umożliwia zorganizowane chrztu w zasadzie przez cały rok, w każdej parafii mogą panować inne zwyczaje. Zanim nastawisz się na konkretny termin, sprawdź, czy w twojej parafii chrztu nie udziela się dzieciom np. tylko w pierwszą niedzielę miesiąca.

Rodzice często chrzczą dzieci w święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc lub Nowy Rok. Pamiętaj o tym, jeśli chcesz uniknąć tłumów, i postaraj się wybrać inny termin.

Chrzest dziecka w wieku szkolnym

Jak już wiesz, możesz ochrzcić dziecko niezależnie od jego wieku. Chrzest dziecka w wieku szkolnym będzie jednak różnił się od chrztu niemowlaka. Rodzice, którzy chcą ochrzcić starsze dziecko, muszą zgłosić się do proboszcza parafii zamieszkania. W rozmowie z księdzem będą zobowiązani wyjaśnić, dlaczego nie ochrzcili dziecka wcześniej i zapewnić, że dołożą wszelkich starań, aby ich dziecko praktykowało wiarę.

Następnie ksiądz proboszcz zwraca się z prośbą do kurii o włączenie dziecka w diecezjalne przygotowanie do sakramentu. Proboszcz (albo inny kapłan) spotyka się z dzieckiem i jego rodzicami na katechezach. Dopiero po czasie przygotowań do chrztu dziecko może przystąpić do tego sakramentu w parafii swojego zamieszkania.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama