ile kosztuje chrzest
Adobe Stock
Święta i uroczystości

Ile kosztuje chrzest w 2022 roku? Opłaty za lokal, fotografa, ofiara dla księdza

To ile kosztuje chrzest, zależy od tego, ile osób zaprosimy na uroczystość i czy będziemy ją robić w lokalu, czy też w domu. Skromna uroczystość dla najbliższej rodziny w domu to wydatek ok. 1,5 tys. złotych, a zorganizowana w restauracji to już koszt przynajmniej 2 tys. złotych. Średnio na wszystko trzeba wydać ok. 2,5-3 tys. złotych. Oto zestawienie, z jakimi wydatkami trzeba się liczyć, organizując chrzest dziecka w 2022 roku.

Koszt wyprawienia chrztu zależy od zasobności naszego portfela i liczby zaproszonych gości. Trzeba liczyć się przede wszystkim z wydatkami na obiad, jaki tradycyjnie odbywa się po chrzcie w kościele. Do tego dochodzą ofiara za sakrament chrztu w kościele, zakup ubranka czy pamiątek chrztu i opłacenie fotografa.

Ile kosztuje chrzest:

Ile kosztują chrzciny w lokalu

Obiad to największy wydatek podczas organizowania chrztu dziecka. Najczęściej lokale mają ustalony cennik organizowania takich przyjęć. W zależności od miejscowości i jakości lokalu koszt konsumpcji jednej osoby waha się od 80 do 300 złotych. Są też lokale, w których dzieci do 3 lat jedzą za darmo, a za te starsze trzeba zapłacić tylko połowę stawki.

Średnio za jedną osobę trzeba zapłacić 120 złotych (przystawki, zupa, drugie danie, ciasta i napoje), czyli w sumie przyjęcie na 20 osób kosztuje 2,4 tys. złotych. Do tego trzeba jeszcze doliczyć dodatkowo koszt tortu na chrzest kupionego w cukierni, czyli około 150 złotych.

Ile kosztuje chrzest – przyjęcie w domu

Przyjęcie z okazji chrztu zorganizowane w domu to najtańsza forma uroczystości, ale też najbardziej czasochłonna i wymagająca bardzo dużego zaangażowania rodziców. Za składniki na obiad dla 20 osób zapłacimy około 1000-1200 złotych, do tego jeszcze dochodzą koszty napojów i tortu na chrzest.

Niewykluczone, że trzeba będzie wypożyczyć dodatkowy stół z krzesłami oraz zastawę. Koszt stołu to około 50 złotych (okrągły, średnica 180 cm), krzesła – 8 złotych i 7 złotych za zastawę dla jednej osoby.

Ile kosztuje catering na chrzest

Dobrym rozwiązaniem może być zorganizowanie przyjęcia w domu, ale z zamówionym cateringiem i obsługą kelnerską. Jednak taka opcja nie należy do tanich i nawet w najtańszej wersji kosztuje około 1,6 tys. złotych.

Koszt posiłku za jedną osobę waha się od około 70 do 180 złotych. Cena uzależniona jest od liczby i rodzaju dań, czy wliczone są do niego napoje, desery oraz dowóz jedzenia do klienta. Najtaniej wychodzi menu złożone z zupy, drugiego dania i surówki. Najdrożej, jeżeli zawiera do wyboru kilka zup, drugich dań i surówek oraz ciast. W przypadku wynajęcia kelnera obsługa wynosi około 20 złotych za godzinę.

Fotograf na chrzest – cena

Koszt wynajęcia fotografa, który uwieczni na zdjęciach uroczystość w kościele, wynosi od około 400-500 złotych w górę. Jeżeli dodatkowo zdecydujemy się na profesjonalną sesję dziecka w studiu fotograficznym, cena fotografa wyniesie od 800 do 1000 złotych, w zależności od miejsca zamieszkania.

Oczywiście można tego kosztu uniknąć, jeśli ma się w rodzinie utalentowanego fotografa amatora z przyzwoitym sprzętem: aparatem i lampą błyskową, która będzie niezbędna w kościele. Sesję chrzcielną, zamiast w studio, można zrobić w domu lub w parku albo we własnym ogródku. Taka pamiątka będzie jeszcze cenniejsza, bo w jej zrobienie będzie zaangażowany ktoś bliski.

Ile trzeba zapłacić księdzu za chrzest

To, ile dać księdzu za chrzest, zależy od kilku czynników. Są kościoły w Polsce, w których płaci się za udzielenie chrztu i takie, w którym jest to posługa darmowa. W większości parafii sakrament jest jednak darmowy. Tam, gdzie trzeba będzie zapłacić, daje się księdzu „co łaska”, czyli ile ktoś chce i może dać pieniędzy. 

Czasem jest to wysokość dowolna, kiedy indziej zasugerowana i uzależniona od tego, czy chrzcimy jedno, czy więcej dzieci. Stąd koszt ceremonii w kościele może się wahać od 50 złotych w małych parafiach do nawet 300 złotych w tych największych. Średnio jest to około 150-200 złotych.

Ile kosztuje ubranko na chrzest

Wybór ubranka na chrzest i jego zakup to wydatek około 150 złotych, przy czym jego wysokość jest uzależniona od pory roku, w której chrzcimy dziecko. Najtaniej wychodzi w okresie letnim, a najdrożej w jesienno-zimowym, kiedy trzeba dziecku jeszcze sprawić ubranko wierzchnie, czy też rożek, becik lub kombinezon.

Koszt podstawowego ubranka dla dziewczynki – sukienki, bucików, body, sweterka lub bolerka i rajstopek to wydatek ok. 200 złotych. Znacznie taniej wyjdzie, jeżeli ubierzemy dziecko w odświętny pajacyk – zapłacimy około 50 złotych.


W przypadku chrztu chłopca, koszt jego ubranka – białej bluzeczki lub koszulowego body z kołnierzykiem, spodni i bucików to wydatek 100 złotych. Taniej jest nałożyć dziecku odświętny pajacyk – to wydatek około 80 złotych.


Trzeba jeszcze doliczyć koszt tradycyjnej białej szatki na chrzest, którą kupuje matka chrzestna (około 30-50 złotych) oraz świecy zakupionej przez ojca chrzestnego (około 30 złotych):

 

Ile kosztuje zaproszenie na chrzest

Coraz częściej rodzice przygotowują dla gości eleganckie zaproszenia na chrzest dziecka. W sklepach internetowych zajdziemy ich ogromny wybór.

Ceny zaproszeń wahają się od 2 do nawet 60 złotych. Przeciętnie jednak koszt jednego zaproszenia wynosi około 5-6 złotych, czyli w sumie za komplet zaproszeń zapłacimy około 80-100 złotych.

Źródło: zadluzenia.com, money.pl

Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA