Mikołajki w szkole: pomysły na wspólne świętowanie
Mikołajki to przedsmak nadchodzących świąt Bożego Narodzenia, które uwielbiają zarówno dzieci, jak i dorośli. Podpowiadamy, jak zorganizować mikołajki w szkole, by dzieci poczuły magię świąt i świetnie się bawiły.
Mikołajki to zwyczaj, który został zapoczątkowany w X wieku. Obchodzono je w Austrii, Holandii, Czechach, a także w Polsce. Mikołajki polegały na obdarowywaniu tzw. grzecznych dzieci drobnymi upominkami w postaci owoców czy orzechów. Obecnie mikołajki mają nieco bogatszą formę. Doradzamy, jak zorganizować mikołajki klasowe, które uczniowie zapamiętają na długie lata.
Pomysły na mikołajki w klasie i w szkole
Świąteczne losowanie
Obdarowywanie się drobnymi prezentami jest wpisane w mikołajki. Warto jednak nieco urozmaicić zabawę i włączyć w nią wychowawcę. Do pudełka bądź miski należy włożyć karteczki z imieniem i nazwiskiem wszystkich osób w klasie i wychowawcy. Wylosowaną osobę należy w mikołajki obdarować drobnym prezentem – przed losowaniem należy ustalić maksymalną kwotę, którą można wydać na podarek. Dobrze jest poprosić uczniów o zachowanie tajemnicy, co tylko uatrakcyjni (i oczywiście, utrudni) zabawę. Dlaczego jest to lepsze rozwiązanie aniżeli samodzielny wybór osoby, której da się prezent? Jest to zdecydowanie bardziej sprawiedliwe wyjście, które pozwoli też na lepsze poznanie osoby, której będzie wręczać się podarek.
Ważne: w każdej klasie są skonfliktowane osoby. Warto uczulić dzieci przed mikołajkami, że w ten dzień nie ma mowy o żadnych kłótniach i podziałach czy też przykrych psikusach związanych z prezentami. Ma być miło i serdecznie. Niech będzie to szansa na poprawę relacji pomiędzy uczniami.
Tematyczne mikołajki
Mikołajki warto potraktować jako okazję do zacieśnienia więzi koleżeńskich. Można poświęcić jedną lekcję, np. plastyki i poprosić dzieci o własnoręczne przygotowanie ozdób świątecznych, które potem zawisną w klasie.
Porada: jeśli planujecie zorganizowanie mikołajek w całej szkole, można ogłosić konkurs na najładniej przystrojoną klasę w całej szkole. W zależności od budżetu wygraną może być wyjście do kina wygranej klasy czy skrócenie zajęć w ostatni dzień szkoły przed świętami.
Tematyczne mikołajki nie muszą odnosić się tylko do wystroju. Można pokusić się także o narzucenie tematów wręczanych prezentów – im bardziej będą świąteczne, tym lepiej. Aby nieco utrudnić dzieciom zadanie (ale też zmotywować) można zaproponować np. konkretny kolor prezentu i kolor przebrania na mikołajki. Niech będzie to np. czerwony i zielony. Zawęzi to nieco pole do popisu, ale i pobudzi w dzieciach kreatywność.
Przeczytaj też: Zabawy mikołajkowe: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły na mikołajki
Fotobudka
Nie ma nic lepszego niż stare, dobre, analogowe fotografie. W ten dzień, zarówno w szkole, jak i klasie, warto zorganizować tzw. fotobudkę. Nie trzeba od razu zamawiać fotobudki takiej, jaka stoi zwykle w centrach handlowych czy na weselach. Lepszym rozwiązaniem będzie zrobienie takiej budki samodzielnie, np. z kartonu bądź z drewnianych desek (inspiracja na zdjęciu poniżej). Najlepiej jest zrobić ją wspólnie. Jak więc zrobić zdjęcia? Z pewnością ktoś w szkole lub w klasie posiada aparat analogowy albo popularnego Instaxa. Klisze do aparatu można zakupić w porozumieniu z radą rodziców czy dyrekcją.
Wspólne gotowanie
Jeśli jest taka możliwość, warto przeznaczyć dwie godziny na wspólne gotowanie. Im bardziej będzie świątecznie, tym lepiej. Co zrobić do jedzenia w ramach mikołajek? Można wspólnie zrobić pierniczki (do tego potrzebny będzie przenośny piekarnik) kompot z suszonych owoców czy sałatkę (np. jarzynową). W trakcie gotowania warto przytoczyć historię, dlaczego akurat te potrawy wigilijne znajdują się na świątecznym stole.
Świąteczne opowieści
Dzień przed mikołajkami każdy uczeń powinien przygotować i wydrukować swoją ulubioną opowieść świąteczną – jeśli takiej nie ma, może napisać ją… samodzielnie! Z okazji nadchodzących świąt dobrze byłoby, gdyby dzieci przy wspólnym stole na głos podzieliły się wspomnieniami, jak wyglądają święta u nich w domu i co najbardziej w nich cenią. W trakcie świątecznych opowieści warto włączyć świąteczną muzykę – można poprosić uczniów o skomponowanie listy ulubionych piosenek. Ponadto, jeżeli któreś z dzieci umie grać na instrumencie, miłym gestem byłoby poproszenie go o zagranie świątecznej piosenki czy kolędy. Najważniejsze jest jednak wspólne spędzenie wartościowego czasu razem. Jeśli dzieci w klasie nie lubią śpiewać, nie należy ich do tego zmuszać. Równie dobrze możecie obejrzeć wspólnie świąteczny film.
Zobacz też: