Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy?
Rocznica pierwszej komunii świętej to uroczystość, która ma upamiętniać ważne wydarzenie w życiu małego katolika. Wielu rodziców zastanawia się, czy udział w takiej rocznicy jest obowiązkowy. Wiele osób ma też kłopot z tym, czy rocznica pierwszej komunii to okazja do zamawiania tortu i wręczania prezentów.
Prezenty z okazji rocznicy Komunii świętej mają tyle samo zwolenników, ilu przeciwników. Ta uroczystość religijna jest przede wszystkim przeżyciem duchowym, i, zwyczajowo, nie jest już tak hucznie obchodzona. Mimo to rodzice dzieci uczestniczących w rocznicy Komunii świętej często organizują skromne przyjęcie, na które zapraszają chrzestnych, babcie, dziadków i najbliższą rodzinę. Pojawia się zatem pytanie, czy zaproszeni goście są zobowiązani do wręczania prezentu z okazji rocznicy Komunii świętej? Wyjaśniamy też, czy udział w rocznicy pierwszej Komunii świętej jest obowiązkowy, czy nie.
Spis treści:
- Czy daje się prezent na rocznicę Komunii świętej?
- Jaki prezent na rocznicę Komunii świętej?
- Tort na „powtórkę” Komunii: tak czy nie?
- Czy udział w rocznicy Komunii jest obowiązkowy?
Czy daje się prezent na rocznicę Komunii świętej?
Wręczanie prezentów nie jest obowiązkiem, a miłym gestem, którym chcemy sprawić przyjemność drugiej osobie. Jeśli w twojej rodzinie nie ma zwyczaju wręczania prezentów z okazji rocznicy Komunii świętej lub uważasz, że nie ma takiej potrzeby, to nie musisz tego robić. Jednak wręczenie symbolicznego upominku może być bezcenną pamiątką, która będzie przypominać dziecku o twojej obecności w tym wyjątkowym dla niego dniu.
Jaki prezent na rocznicę Komunii świętej?
Jeśli zdecydujemy się wręczyć dziecku prezent z okazji rocznicy Komunii świętej, to dobrym pomysłem będą upominki o tematyce religijnej.
Przykładowe prezenty na rocznicę Komunii świętej:
- modlitewniki;
- książki: bajki i opowiadania o tematyce religijnej;
- audiobooki i słuchowiska katolickie dla dzieci;
- zakładki do książek z modlitwą;
- puzzle i gry religijne;
- kubki z motywem religijnym;
- srebrna biżuteria (dewocjonalia);
- różaniec-bransoletka;
- aniołki – figurki lub witraże;
- obrazy z wizerunkiem świętych.
Taki podarunek sprawdzi się zarówno dla dziewczynki, jak i chłopca.
Tort na „powtórkę” Komunii: tak czy nie?
Wśród rodziców dzieci, które rok wcześniej przystąpiły do pierwszej Komunii świętej, są też tacy, którzy nie widzą potrzeby, by z okazji rocznicy organizować przyjęcie, choćby w okrojonym gronie bliskich. To, czy zorganizujesz wystawny obiad, czy spotkanie z chrzestnymi dziecka, zależy wyłącznie od ciebie. To samo dotyczy tortu na rocznicę pierwszej Komunii: możesz go podać podczas przyjęcia rocznicowego lub podczas spotkania przy kawie w gronie najbliższych. Jeśli uważasz, że tort na rocznicę Komunii świętej może zostać zastąpiony innym ciastem lub np. lodami – to też będzie w porządku.
Czy udział w rocznicy Komunii jest obowiązkowy?
Teoretycznie udział w rocznicy Komunii świętej nie jest obowiązkowy. Jednak dla osób wierzących, uczestnictwo w „powtórce” Komunii jest oczywiste. Nawet jeśli rodzina nie organizuje przyjęcia ani nie oczekuje prezentów dla dziecka.
Udział w rocznicy Komunii świętej to uroczystość, w której prawdopodobnie weźmie udział spora część uczniów z klasy dziecka. Dlatego też, rodzice niebędący praktykującymi katolikami, nie chcą się „wyłamywać”, idą tego dnia z dzieckiem do kościoła. Nie wiąże się to z dodatkowymi wydatkami na strój (zwłaszcza gdy dziecko przystępowało do pierwszej komunii w albie). Z kosztami może wiązać się jedynie wizyta dziewczynki u fryzjera, lub wianek z żywych kwiatów, jeśli oczywiście rodzice uznają, że może to być dla dziewczynki w tym dniu ważne.
Zobacz także: