Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Co to są roraty?
Adobe Stock/Екатерина Переславце
Święta i uroczystości

Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?

Roraty to jeden z najważniejszych zwyczajów adwentowych w tradycji katolickiej. Sprawdziliśmy, od jak dawna odprawiane są w polskich kościołach, ak wyglądają i czy zawsze muszą rozpoczynać się przed wschodem słońca.

W 2022 roku adwent rozpoczyna się w niedzielę, 27 listopada. Oznacza to, że od poniedziałku, 28 listopada aż do soboty, 24 grudnia w kościołach odprawiane będą roraty. Adwentowe msze najczęściej odbywają się bardzo wcześnie rano, kiedy jest jeszcze ciemno (w niektórych parafiach — w godzinach wieczornych). Mrok nocny rozpraszać mają płonące świece i lampiony, które są nieodłącznym elementem roratów, które określane są również jako słoneczne msze. 

Spis treści:

Jak udekorować pierniczki – różne pomysły [WIDEO i ZDJĘCIA]

Co to są roraty?

W kościele katolickim roraty to msza święta odprawiana rankiem w czasie adwentu. Nabożeństwo to otwiera pieśń, której słowa pochodzą z biblijnej Księgi Izajasza (45, 8). Roraty to msza maryjna, dlatego podczas jej odprawiania śpiewane są pieśni na cześć Matki Boskiej.

Prócz wczesnej pory odprawiania, mszy msze roratnie różnią się od innych mszy również tym, że ich początek jest odprawiany niemal po ciemku. Światło w świątyni zostaje zapalone dopiero podczas śpiewania pieśni „Chwała na wysokości Bogu”. Do tego momentu nabożeństwo trwa wyłącznie przy świetle świec i specjalnych adwentowych lampionów, które przynoszą ze sobą wierni. Trzeba przyznać, że tworzy to wyjątkowy nastrój. I od razu wiadomo, że nazwa „złota msza” wzięła się od tego ciepłego, złotego blasku licznych płomyków.  

Po co chodzi się na roraty?

Uczestnictwo w tym adwentowym nabożeństwie ma przygotowywać wiernych nie tylko do Bożego Narodzenia, ale również do powtórnego przyjścia Jezusa. Wstawanie bardzo wczesnym rankiem to nie tylko rodzaj wyrzeczenia, ale także znak tego, że katolicy chcą w sposób pobożny czuwać i być gotowi na spotkanie z Chrystusem. Uczestnictwo w roratach pozwala katolikom przeżyć adwent, tak, by czas oczekiwania na Boże Narodzenie nie kojarzył się jedynie z przedświąteczną gorączką zakupową.

Roraty - kiedy? Czy są odprawiane codziennie?

Roraty odbywają się wyłącznie w dni powszednie w czasie adwentu, czyli od poniedziałku do soboty włącznie. Jeśli wigilia nie wypada w niedzielę – msza roratnia odprawiana jest również 24 grudnia. W tym roku pierwsze roraty zostaną odprawione w poniedziałek 28 listopada.

Zgodnie z tradycją, msze roratnie odprawiano przed wzejściem słońca, co symbolizowało oczekiwanie na Chrystusa będącego jak świt i światło dnia. W większości polskich parafii roraty odbywają się pomiędzy godziną 6. a 7. rano. Jednocześnie, można spotkać się z odprawianiem rorat w godzinach wieczornych – możliwość taką dopuścił specjalny dekret wydany przez prymasa Stefana Wyszyńskiego w 1969 roku.

Roraty trwają tyle, ile inne msze – z reguły nie są krótsze niż pół godziny, a nie dłuższe niż jedna godzina.

Historia rorat

Najstarsza odkryta wzmianka na temat rorat pochodzi z XIII wieku, z mszału cystersów śląskich pochodzącego z około 1250 roku. Wiadomo, że do końca XIII stulecia znana była nie tylko na terenach dzisiejszego Śląska, ale Poznana i Krakowa. Wiadomo też, że w XVI wieku roraty odprawiano już na terenie całego kraju. Co ciekawe – nie tylko w czasie adwentu, ale przez cały rok liturgiczny.

„W ciemne poranki adwentu, zanim nadejdzie świt, w kościele śpiewa się starą pieśń: Rorate coeli desuper (Spuśćcie rosę, niebiosa…)” – pisała Małgorzata Musierowicz w książce „Na Gwiazdkę”. To właśnie pierwszemu słowu tej pieśni, poranne adwentowe nabożeństwa zawdzięczają nazwę: roraty… Wszak rosa jest zjawiskiem, które pojawia się w naturze bardzo wcześnie rano.

Warto dodać, że światło jako bardzo ważny symbol adwentu – obecne było podczas dawnych rorat w postaci dodatkowej, siódmej świecy. Tzw. roratka była przystrojona i stała w centrum ołtarza. Siedem świec oznaczało siedem stanów społecznych takich jak: król, prymas, senatorowie, szlachta, mieszczaństwo i stan kmiecy (chłopi).

W codziennym mszach roratnich uczestniczyli tacy władcy Polski jak: Zygmunt Stary, królowa Bona, Zygmunt August czy żona króla Sobieskiego, Marysieńka.

Źródła:

G. Bereszyński: „Przyjdź, Panie, nie zwlekaj”. Liturgia i pobożność ludowa podczas adwentu. „Warszawskie Studia Teologiczne 2010, nr 23.,
M. Musierowicz: Na Gwiazdkę. Łódź 2007

Zobacz także:

jak zrobić kalendarz adwentowy
AdoobeStock
Święta i uroczystości
Jak zrobić kalendarz adwentowy? Mamy dla was 7 inspiracji
Kalendarz adwentowy to wielka atrakcja dla dzieci. Każdego dnia na malucha czeka nowa niespodzianka. Jest to idealny sposób na urozmaicenie czekania na święta Bożego Narodzenia. Podpowiadamy, jak zrobić kalendarz adwentowy samodzielnie w domu.

Adwent to wyjątkowy okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia. W tym czasie w sklepach można znaleźć wiele propozycji kalendarzy adwentowych. Jednak wcale nie musisz kupować gotowego kalendarza – możesz zrobić go też samodzielnie w domu, a następnie włożyć do niego drobne upominki lub słodycze. Poniżej przedstawiamy aż 7 inspiracji do tego, jak zrobić kalendarz adwentowy. Jak zrobić kalendarz adwentowy?  Kalendarz adwentowy z woreczków Kalendarz adwentowy na gałęzi Kalendarz adwentowy ze skarpetek Kalendarz adwentowy z paczuszek Kalendarz adwentowy ze wstążeczek Kalendarz adwentowy z rolek papieru  Kalendarz adwentowy z kopert 1. Kalendarz adwentowy z woreczków Kalendarz adwentowy z woreczków będzie idealny na małe drobiazgi dla dziecka. Możesz tam włożyć cukierki, malutkie zabawki, biżuterię. Takie ozdobne woreczki kupisz przez internet. Często są także dołączane do biżuterii, więc może masz już takie w domu. Woreczki przyczep do sznurka lub kawałka materiału za pomocą ozdobnych spinaczy. 2. Kalendarz adwentowy na gałęzi Kalendarz adwentowy na gałęzi to bardzo oryginalny pomysł! Paczuszki z prezentami dla dziecka możesz przymocować za pomocą sznureczków (podobnie, jak samą gałąź, która musi zawisnąć na gwoździu). Dodatkowo możesz ją ozdobić np. złotym sprayem, a całość udekorować drobnymi, świątecznymi ozdobami. 3. Kalendarz adwentowy ze skarpetek Kalendarz adwentowy ze skarpet ucieszy każde dziecko! W końcu prezenty w skarpetach to bardzo świąteczny styl! Warto kupić ozdobne, bożonarodzeniowe skarpety. Wtedy całość będzie się prezentować bardzo świątecznie. 4. Kalendarz adwentowy z paczuszek To najbardziej klasyczny kalendarz adwentowy, ale jednocześnie też najprostszy. Do jego zrobienia możesz wykorzystać nawet......

symbole adwetowe
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Symbole adwentowe – co oznaczają?
Najpopularniejsze symbole adwentowe to: kalendarz adwentowy, lampiony oraz wieniec. Każdy z nich wprowadza do domu atmosferę oczekiwania na święta. Dowiedz się, jakie jest znaczenie tych symboli adwentowych.

Symbole adwentowe mają swoje znaczenie religijne. Pełnią jednak jeszcze jedną funkcję: umilają oczekiwanie na święta! Wielu dzieciom czas przed świętami dłuży się niemiłosiernie. Ale to wcale nie musi być pełne zniecierpliwienia wyczekiwanie Wigilii. Świąteczna atmosfera może towarzyszyć nam już od początku grudnia, kiedy to zapalimy w domu świecę na adwentowym wieńcu. Jest to jeden z czterech najbardziej znanych symboli adwentu. Dzięki nim twój maluch zrozumie, że święta to także czas oczekiwania, któremu towarzyszy magiczny okres przygotowań. To dzięki temu Boże Narodzenie jest tak wyjątkowe. Sprawdź, jakie jeszcze są symbole adwentu. Jakie są symbole adwentowe? Adwent ma pomóc chrześcijanom przygotować się do dnia narodzin Jezusa Chrystusa. Jest to szczególnie piękny okres liturgiczny. Przemawia za tym bardzo rozbudowana w naszej tradycji symbolika. 4 najpopularniejsze symbole adwentu to:   Wieniec adwentowy Lampiony adwentowe Kalendarz adwentowy Roraty Znaczenie symboli adwentowych: wieniec adwentowy Wieniec adwentowy symbolizuje jedność rodziny, która duchowo przygotowuje się na przeżycie świąt Bożego Narodzenia. Kształt wieńca oznacza także, że Bóg jest wieczny (nie ma ani początku, ani końca). Wykonuje się go z gałązek drzew iglastych, które są zawsze zielone – to oznacza życie wieczne, jakie otrzymają wszyscy, którzy wierzą w Chrystusa. Wieniec adwentowy to świetny pomysł, aby pomóc dziecku w czekaniu na święta i odliczaniu czasu, jaki pozostał do... otrzymania prezentów. To prosty stroik ze świerkowych gałązek, z czterema świecami, ozdobiony kokardkami, dzwoneczkami, suszonymi pomarańczami lub szyszkami. Co oznaczają 4 świece adwentowe na wieńcu? Symbolizują cztery niedziele pozostałe do Bożego Narodzenia. Należy zapalać po jednej w kolejne niedziele adwentu, gdy zgaśnie ostatnia – twój maluch w...

Postanowienia adwentowe
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Postanowienia adwentowe dla dzieci i rodziców
Postanowienia adwentowe są dobrym pomysłem na zorganizowanie sobie czasu oczekiwania na święta. Postanowienia mogą być różne, np. zrezygnowanie na czas Adwentu z oglądania telewizji i spędzanie więcej czasu z bliskimi. Warto również pomyśleć o postanowieniach dla dzieci, może to być choćby ograniczenie jedzenia słodyczy. Najlepiej jednak, żeby to dzieci same je sobie wymyśliły. Jakie mogą być postanowienia dla najmłodszych i reszty rodziny?

Adwent to czas radości – ludzie wierzący oczekują narodzin Jezusa Chrystusa, zaś wszyscy, bez względu na wiarę, cudownego czasu spędzonego z najbliższymi w spokoju i odpoczynku. Tradycyjnie wypełniają go przygotowania do świąt, a więc przede wszystkim zakupy, robienie prezentów i dekorowanie domu.  Ale to także czas refleksji i postanowień adwentowych. Dzięki spisaniu własnych postanowień i ich systematycznemu realizowaniu możemy sprawić, że grudzień będzie naprawdę wyjątkowym, pięknym i pełnym miłości miesiącem. Spis treści: Jakie mogą być postanowienia adwentowe dla dzieci? Postanowienia adwentowe – wyzwania dla całej rodziny Postanowienia adwentowe dla dzieci – przykłady Jakie mogą być postanowienia adwentowe? Postanowienia adwentowe mogą być duchowym przygotowaniem się do świąt, co jest szczególnie ważne dla wierzących. Mogą też być skupione na zacieśnianiu relacji z najbliższymi albo trenowaniu swojej silnej woli i wytrwałości. Ale równie dobrze mogą to też być zadania, które będziemy razem z dziećmi robić w czasie przygotowań do Bożego Narodzenia. Ważne, aby postanowienia były skrojone na miarę naszych możliwości: postanowienia realne – niech będą możliwe do wypełnienia, najlepiej nie za łatwe, ale też nie za trudne, postanowienia konkretne – nie wyznaczajmy sobie ogólnego zadania pod tytułem np. że będziemy spędzać razem więcej czasu z dzieckiem, tylko na przykład postanówmy, że w każdy weekend przed świętami pójdziemy na spacer, postanowienia nienarzucane z góry – pozwólmy dziecku, tak, jak i sobie, wybrać postanowienie. Postanowienia adwentowe – wyzwania dla całej rodziny Czas przygotowań do świąt może być dobrym momentem popracowania nad sprawami, których w ferworze codziennej gonitwy nie zawsze udaje się nam...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta