Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ozdoby z makaronu
Adobe Stock
Święta i uroczystości

Ozdoby z makaronu na święta Bożego Narodzenia

Świąteczne ozdoby z makaronu są proste do wykonania, więc da się je przygotować razem z dzieckiem. Z makaronu można zrobić gwiazdę na choinkę, bombki, stroik na świąteczny stół. Do dekoracji makaronowych kształtów najlepiej wykorzystać farbki, koraliki, bibułki.

Ozdoby z makaronu wykonane własnoręcznie są bardziej wartościowe niż te kupione gotowe. Choinka ubrana w bombki z makaronu będzie bardziej wasza i z indywidualnym charakterem. A dziecko będzie dumne, że samo przygotowało na nią ozdoby. Dodatkowo możecie wykonać np. choinkę z makaronu, którą postawicie na stole wigilijnym.

Spis treści:

Ozdoby na choinkę z makaronu

Przygotowanie takich ozdób świątecznych jest naprawdę proste, ponieważ w sklepach dostępnych jest wiele rodzajów makaronu, z których można wyczarować przeróżne dekoracje. Spróbuj wykonać gwiazdkę z makaronu albo choinkę. By przygotować ozdoby choinkowe z makaronu, potrzebujesz:

 • makaronu penne tzw. rurek,
 • pistoletu do klejenia na ciepło,
 • brokatu,
 • ozdobnego sznurka.

 

gwiazdki z makaronu
screen YouTube/Klub Primusia i Werki

fot. screen You Tube/Klub Primusia i Werki
 

Jak zrobić ozdoby świąteczne z makaronu krok po kroku

Żeby zrobić bombki-gwiazdki z makaronu:
 1. Sklej dwie rurki bokami za pomocą pistoletu do klejenia na gorąco. Powtórz to 4 razy, by uzyskać 4 ramiona gwiazdy. 
 2. Następnie złóż 4 ramiona pod kątami prostymi do siebie i sklej je, tworząc gwiazdę.
 3. Dodatkowo możesz dokleić po skosach po jednej rurce z makaronu, dzięki temu gwiazdka będzie pełniejsza.
 4. Na środku dołóż trochę kleju i wysyp na niego brokat.
 5. Do jednego z ramion, czyli do środka makaronowej rurki wlej trochę kleju i doklej nim sznureczek, dzięki któremu powiesisz gwiazdę z makaronu na choince. 

Inspirując się zdjęciem, możesz zrobić także inne ozdoby choinkowe z makaronu. Ogranicza cię tylko twoja fantazja.

Ozdoby z makaronu muszelki

Do tej wersji bombki choinkowej z makaronu musisz mieć dwa rodzaje makaronu, a etap klejenia jest trochę bardziej skomplikowany. By ją przygotować, potrzebujesz:

 • 6 makaronowych dużych muszelek,
 • makaron typu muszelki małe,
 • pistolet do klejenia na gorąco,
 • sprej w złotym kolorze,
 • złoty i czerwony brokat,
 • wstążka do wykonania zawieszki.
   
gwiazda z makaronu
screen YouTube/Polskie Kolędy

fot. screen You Tube/ Polskie Kolędy
 

Przygotowanie takiej ozdoby z makaronu jest już trochę bardziej skomplikowane, ale przy odrobinie cierpliwości z pewnością się uda ją zrobić.

Jak przygotować gwiazdkę z makaronu

 1. Ułóż duże muszelki we wzór gwiazdki i sklej je ze sobą klejem na ciepło.
 2. Następnie z obu stron wylej trochę kleju na środek i przyklej wymyślony przez ciebie wzór z małych muszelek.
 3. Wyschniętą bombkę z makaronu pomaluj złotym sprejem z obu stron.
 4. Brzegi dużych muszelek od spodu posmaruj klejem i posyp czerwonym brokatem.
 5. Na małe muszelki nałóż trochę kleju i posyp złotym brokatem.
 6. Do jednego ramienia przyklej tasiemkę, by zawiesić ozdobę świąteczną na choinkę.

Choinka z makaronu – prosta ozdoba świąteczna

Do przygotowania takiej ozdoby z makaronu niezbędny jest pistolet, który klei na gorąco. Taki sprzęt jednak możesz pożyczyć np. od koleżanki. Popytaj wśród znajomych, na pewno znajdzie się osoba, która go ma, a jeśli się to nie uda, warto go kupić (nie jest bardzo drogi, a przyda się jeszcze nie raz).


Do przygotowania choinki z makaronu będziesz potrzebowała:

 • białego kartonu,
 • zszywacza ze zszywkami,
 • makaronu tzw. muszelek,
 • pistoletu do klejenia na ciepło,
 • malarskiej folii ochronnej,
 • białego lub zielonego spreju (lub takiego, w jakim kolorze chcesz mieć choinkę),
 • białej tasiemki,
 • koralików.


Oto jak wykonać taką ozdobę z makaronu:

 1. Wytnij z kartonu stożek, który następnie zwiniesz i zszyjesz zszywaczem.
 2. Rozgrzej klej i zacznij przyklejać muszelki od dołu. Możesz nałożyć pasek kleju w poziomie i naklejać kilka muszelek za jednym razem. 
 3. Gdy skończysz klejenie, odstaw choinkę do wyschnięcia.
 4. Następnie połóż ją na folii malarskiej i pomaluj sprejem na wybrany kolor, dodatkowo możesz użyć brokatu.
 5. Ubierz choinkę za pomocą białej tasiemki i koralików.

Tak przygotowaną choinkę z makaronu możesz postawić na wigilijnym stole albo w salonie, jako ozdobę świąteczną.

Zobacz także:

Choinka ze słomek - jak ją zrobić [WIDEO]

dzieci, dziewczynki, święta, Boże Narodzenie, chionka, łańcuchy, bombki
Święta i uroczystości
Świąteczny kram z pomysłami
Lubicie kiermasze z kramikami pełnymi różnych świecidełek i innych cudeniek? My też! Zapraszamy was do naszego stoiska. Poznajcie pomysły mam na grudniowe zabawy.

Nawet w kolejce do pocztowego okienka czas nie dłuży się aż tak niemiłosiernie jak wówczas, gdy czeka się na święta. Oczywiście dotyczy to dzieci, bo dla nas, dorosłych, płynie zupełnie inaczej – pędzi jak oszalały. Zapytaliśmy zaprzyjaźnione mamy oraz jednego tatę, w jaki sposób osładzają swoim pociechom trudy oczekiwania na święta. Okazało się, że można to robić na mnóstwo najróżniejszych sposobów. W dodatku nie wymaga to jakichś szczególnych talentów ani zarwanych nocy! Oto niektóre ich pomysły. Zegar zamiast kalendarza IWONA: Wymyśliłam go wieczorem pierwszego grudnia, kiedy uświadomiłam sobie, że nie mam dla córeczki żadnego kalendarza adwentowego ani cukierków czy czekoladek, z których mogłabym go zrobić. Do sporego kółka z bardzo grubego kartonu przyczepiłam pinezką (ale nie zwykłą, tylko taką, jakie sprzedawane są do tablic korkowych) tekturową wskazówkę. Zamiast godzin na cyferblacie wypisałam cyfry od 1 do 24. Hania ozdobiła zegar naklejkami i namalowała na nim serduszka i gwiazdki. Codziennie przesuwała wskazówkę o jedną cyferkę i liczyła, ile jeszcze dni zostało do świąt. W tym roku też zrobimy zegar, ale staranniej, bo zeszłoroczny omal nam się nie rozpadł na kilka dni przed Wigilią... Laurka dla Mikołaja BEATA: List do Mikołaja to bardzo poważna sprawa. Bartek „pisze” ich zwykle kilka, bo nie może się zdecydować, co chciałby dostać. Zawsze jednak przypominam mu, żeby narysował Mikołajowi laurkę – w końcu święci też lubią dostawać prezenty. Nowoczesna szopka MAGDA: Ku zgrozie niektórych członków rodziny rok temu zrobiliśmy szopkę z… klocków lego. Żeby było bardziej świątecznie, przystroiliśmy klockowe figurki pelerynkami z bibuły, dołożyliśmy sianko (pożyczyliśmy je od chomika) i gwiazdę betlejemską wyciętą z błyszczącego papieru. Zwierzęta zrobiliśmy również z klocków –...

dziewczynka, święta, choinka, bombka, dziecko
Święta i uroczystości
Przygotuj się do świąt
Co roku obiecujesz sobie, że tym razem znajdziesz czas na wspólne robienie ozdób choinkowych czy pieczenie pierniczków... I co roku kończy się na obietnicach. Co zrobić, by tak nie było?

Specjaliści od organizacji czasu i pracy twierdzą, że za sukcesem kryje się dobry plan. To nie wszystko. Taki plan bowiem trzeba... zrealizować. To proste :) O świąteczny plan się nie martw, już go ułożyliśmy. Dzięki niemu spokojnie przygotujecie się do Wigilii – ty, maluszek, cała rodzina. Bo wszystkim zależy, zwłaszcza nam, tu w „Mamo, to ja”, by młoda mama była zrelaksowana (na tyle, na ile się da). Pewnie powiesz, że jeszcze za wcześnie, by myśleć o Bożym Narodzeniu . Nieprawda! Pomyśl, o ile będziesz spokojniejsza, jeśli organizacją świąt zajmiesz się już teraz, a nie za pięć dwunasta. No i wszystko zrobisz tak, jak chcesz. Pamiętaj też, że dzieci są jak wykrywacze bomb – wyczują twój nastrój natychmiast. A zadowolona mama równa się szczęśliwe dziecko. I jeszcze jedno: oczekiwanie na święta jest tak samo fascynujące, jak ich przeżywanie. 15 listopada – podejmij decyzję Gdzie w tym roku spędzicie Wigilię? A może tym razem to ty zaprosisz wszystkich do siebie? Zrób listę gości, a potem zadzwoń do każdego. Powinni już wiedzieć o twoich planach. Im więcej osób, tym lepiej – dzięki temu malec przekona się, że rodzina to nie tylko mama i tata. Dowie się też, że może liczyć aż na tyle osób! 19 listopada – zrób listę prezentów Za wcześnie? Nie! Lubię tę chwilę, gdy zapisuję pomysły na podarunki. Myślę wtedy o bliskich, przyjaciołach, o tym, co lubią... Nie chcę kupować prezentów na łapu-capu. Dlatego zabieram się do tego wcześniej, by być otwartą na ich wszystkie: „Podoba mi się...”, „Chciałbym...”, rzucone ot, tak sobie. Dzięki temu, gdy otworzą prezent, usłyszę: „A skąd wiedziałaś?”. Nie dotyczy to dzieci. One piszą  listy do Świętego Mikołaja . Ale o tym później. 21 listopada – pamiętaj o kartkach W grudniu nie będziesz miała do tego...

dziecko, święta, mama, pierniczki
Święta i uroczystości
Jak przygotować się z dziećmi do świąt
To co, że święta są dopiero za kilka tygodni. Możemy nimi się cieszyć już od teraz. Najlepiej... bawiąc się ze swoimi dziećmi. Jak? Oto pomysły na grudniowe zabawy.

Nawet w kolejce do pocztowego okienka czas nie dłuży się aż tak niemiłosiernie jak wówczas, gdy czeka się na święta. Oczywiście dotyczy to dzieci, bo dla nas, dorosłych, czas płynie zupełnie inaczej – wręcz pędzi jak oszalały. Zapytaliśmy zaprzyjaźnione mamy oraz jednego tatę, w jaki sposób osładzają swoim pociechom trudy oczekiwania na święta. Okazało się, że można to robić na mnóstwo najróżniejszych sposobów. W dodatku nie wymaga to jakichś szczególnych talentów ani zarwanych nocy! Oto niektóre ich pomysły.   Zegar zamiast kalendarza IWONA: Wymyśliłam go wieczorem pierwszego grudnia, kiedy  uświa­domiłam sobie, że nie mam dla córeczki żadnego kalendarza adwentowego ani cukierków czy czekoladek, z których mogłabym go zrobić. Do sporego kółka z bardzo grubego kartonu przyczepiłam pinezką (taką do tablic korkowych) tekturową wskazówkę. Zamiast godzin na cyferblacie wypisałam cyfry od 1 do 24. Hania ozdobiła zegar naklejkami i namalowała na nim gwiazdki. Codziennie przesuwała wskazówkę o jedną cyferkę i liczyła, ile jeszcze dni zostało do świąt. W tym roku też zrobimy zegar, ale staranniej, bo zeszłoroczny omal nam się nie rozpadł na kilka dni przed Wigilią.     Laurka dla Mikołaja BEATA: List do Mikołaja to bardzo poważna sprawa. Bartek „pisze” ich zwykle kilka, bo nie może się zdecydować, co chciałby dostać. Zawsze jednak przypominam mu, żeby narysował Mikołajowi laurkę – w końcu święci też lubią dostawać prezenty. I tutaj mamy dla was coś ciekawego. Tutaj znajdziecie list do Mikołaja, który trzeba wypełnić wpisując wymarzone podarki! Zaś tutaj znajdziecie przepis na pierniczki, które na pewno zasmakują Świętemu (szczególnie, gdy będą specjalnie dla niego podpisane).     Nowoczesna szopka MAGDA: Ku zgrozie niektórych członków rodziny...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj