
Lampion adwentowy jest elementem tradycji oczekiwania na Boże Narodzenie. Tradycyjnie lampiony adwentowe nosi się na roraty, ale mogą też służyć jako dekoracja świąteczna. Lampion na roraty możesz bardzo łatwo zrobić z dzieckiem. Przygotowałyśmy prostą instrukcję oraz wzory lampionów.
Spis treści:
- Co to jest lampion adwentowy?
- Jak zrobić lampion adwentowy na roraty?
- Lampion adwentowy: szablony do druku
Co to jest lampion adwentowy?
Zgodnie z tradycją lampiony adwentowe oświetlają pierwszą część mszy świętej roratnej, podczas której w kościele pogaszone są światła i panuje symboliczna ciemność. Światło świec jest symbolem dobrej nowiny o zbliżającym się nadejściu Jezusa. Dawniej roraty odbywały się wyłącznie o świcie i drogę do kościoła także oświetlało się lampionem adwentowym.
Lampion na roraty może służyć również jako świąteczna dekoracja domu. Wprowadzi radosny i magiczny czas oczekiwania na święta. W ten sposób twój maluch na pewno poczuje nastrój świątecznych przygotowań. Światło lampionu to niezaprzeczalny dowód, że święta są już naprawdę tuż-tuż.
Lampiony adwentowe mogą mieć różne kształty i być wykonane z różnych materiałów:
- tektury,
- drewna,
- plastiku,
- metalu.
Lampiony mają zwykle wygodny uchwyt do noszenia na roraty. Do środka niektórych z nich można włożyć świeczkę, ale większość wyposażona jest w bezpieczne lampki LED.
Nie masz czasu robić z dzieckiem lampionu adwentowego? Nic nie szkodzi, tutaj kupisz niedrogie i efektowne lampiony:
Jak zrobić lampion adwentowy na roraty?
Wykonanie lampionu na roraty to superpomysł na kreatywne spędzenie grudniowego wieczoru. Aby zrobić lampion adwentowy, potrzebujesz:
- karton, np. po butach,
- bibułę w różnych kolorach,
- kredki,
- nożyczki,
- linijkę,
- ołówek,
- klej.
Lampion na roraty DIY:
Lampion dobrze jest przygotować własnoręcznie, z kartonu. Ma on formę czworoboku, a jego ścianki są ozdobione symbolami chrześcijańskimi, świątecznymi lub scenami biblijnymi, np. szopki bożonarodzeniowej.
1. Na kartce tektury rozrysuj szablon lampy, a następnie go wytnij. Dłuższa ściana powinna mieć wymiar 14 cm, a krótsza – 9 cm (możesz oczywiście je zmienić). Ponieważ ściany będą sklejane, musisz do nich dorysować zakładki.
2. Wytnij na dwóch ścianach lampionu okna, tak aby światło z jego środka przenikało na zewnątrz. Na dwóch pozostałych ścianach możesz wyciąć np. gwiazdę betlejemską lub aniołka.
4. Przyklej od wewnętrznej strony lampionu bibułę w różnych kolorach, tak aby od środka zakrywała ona wycięte okna i kształty – w ten sposób na zewnątrz będzie się wydobywało kolorowe, nastrojowe światło.
5. Przygotuj uchwyt na lampę – wytnij wąski pasek i zrób w górnej części po obu stronach lampionu odpowiedniej wielkości nacięcia, tak aby uchwyt wchodził w nie z oporem. Możesz także przygotować kawałek sznurka.
5. Sklej boki lampionu.
6. Wsuń uchwyt w nacięcia i przyklej go od środka na długości ok. 2 cm (albo zamocuj sznurek do ścianek lampionu)
Lampion adwentowy możesz ozdobić na różne sposoby. Musi mieć okna, tak aby jego światło pięknie rozchodziło się na zewnątrz, ale to, jak udekorujesz jego pozostałe ściany, zależy od ciebie. To dobry moment, aby twój maluch wykazał się wyobraźnią i np. pomalował lampion kredkami lub farbami według własnego pomysłu.
Dawniej do wnętrza lampionu wsadzało się woskową świeczkę. Obecnie o wiele bezpieczniej jest umieścić w środku świeczkę LED, która daje niepowtarzalny efekt, a nie stwarza żadnego zagrożenia dla dziecka.
Jak zrobić lampion adwentowy: przykładowe wzory do druku
Kliknij we wzory lampionów na roraty, aby je wydrukować.
Zobacz też:

Wieniec adwentowy to prosty stroik ze świerkowych gałązek, z czterema świecami, ozdobiony eleganckimi dodatkami – kokardkami, dzwoneczkami, suszonymi pomarańczami, szyszkami. To, czym go udekorujesz, zależy już od dziecka i twojej wyobraźni – tylko dwie rzeczy w wianku są tak naprawdę niezbędne – świerk i cztery świece , symbolizujące cztery niedziele pozostałe do Bożego Narodzenia. Zapalasz je po jednej w kolejne niedziele Adwentu, a gdy zgaśnie ostatnia czwarta, nastanie Wigilia i czas świętowania. Podpowiadamy, jak samodzielnie wykonasz taki wieniec adwentowy. Spis treści: Jak zrobić wieniec adwentowy? Skąd pochodzi tradycja wieńca adwentowego? Co symbolizuje wianek adwentowy z gałązek? Tradycyjny wieniec adwentowy z szyszek i nie tylko Jak zrobić wieniec adwentowy? Nasz wianek będzie miał tradycyjny okrągły kształt i mnóstwo aromatycznych dodatków, dzięki którym dom wypełni się zapachem i klimatem świąt Bożego Narodzenia. Do wykonania wianka potrzebujesz: koło ze styropianu o średnicy 15-20 cm, elastyczny zielony drucik, klej do klejenia na gorąco, nożyce (najlepiej ogrodowe), kawałek drucika lub kilka wykałaczek, cztery grube świece, gałązki sosny, świerku lub jodły (wedle uznania), bombki, suszone pomarańcze, laski cynamonu, małe pierniki, anyżowe gwiazdki. Sposób wykonania wieńca adwentowego: 1. Do koła ze styropianu przymocuj gałązki iglaka i owiń je drutem. Dołóż kilka gałązek i ponownie obwiąż drutem. Powtórz czynność z kolejnymi gałązkami – w ten sposób powstanie zielona baza wianka. Rada: układaj rośliny dość ciasno i delikatnie pod kątem, tak, aby kolejne partie gałęzi zachodziły na te umieszczone wcześniej. W ten sposób ukryjesz łodygi obwiązane drutem. Staraj się mocować gałązki nie tylko od góry, ale...

Symbole adwentowe mają swoje znaczenie religijne. Pełnią jednak jeszcze jedną funkcję: umilają oczekiwanie na święta! Wielu dzieciom czas przed świętami dłuży się niemiłosiernie. Ale to wcale nie musi być pełne zniecierpliwienia wyczekiwanie Wigilii. Świąteczna atmosfera może towarzyszyć nam już od początku grudnia, kiedy to zapalimy w domu świecę na adwentowym wieńcu. Jest to jeden z czterech najbardziej znanych symboli adwentu. Dzięki nim twój maluch zrozumie, że święta to także czas oczekiwania, któremu towarzyszy magiczny okres przygotowań. To dzięki temu Boże Narodzenie jest tak wyjątkowe. Sprawdź, jakie jeszcze są symbole adwentu. Jakie są symbole adwentowe? Adwent ma pomóc chrześcijanom przygotować się do dnia narodzin Jezusa Chrystusa. Jest to szczególnie piękny okres liturgiczny. Przemawia za tym bardzo rozbudowana w naszej tradycji symbolika. 4 najpopularniejsze symbole adwentu to: Wieniec adwentowy Lampiony adwentowe Kalendarz adwentowy Roraty Znaczenie symboli adwentowych: wieniec adwentowy Wieniec adwentowy symbolizuje jedność rodziny, która duchowo przygotowuje się na przeżycie świąt Bożego Narodzenia. Kształt wieńca oznacza także, że Bóg jest wieczny (nie ma ani początku, ani końca). Wykonuje się go z gałązek drzew iglastych, które są zawsze zielone – to oznacza życie wieczne, jakie otrzymają wszyscy, którzy wierzą w Chrystusa. Wieniec adwentowy to świetny pomysł, aby pomóc dziecku w czekaniu na święta i odliczaniu czasu, jaki pozostał do... otrzymania prezentów. To prosty stroik ze świerkowych gałązek, z czterema świecami, ozdobiony kokardkami, dzwoneczkami, suszonymi pomarańczami lub szyszkami. Co oznaczają 4 świece adwentowe na wieńcu? Symbolizują cztery niedziele pozostałe do Bożego Narodzenia. Należy zapalać po jednej w kolejne niedziele adwentu, gdy zgaśnie ostatnia – twój maluch w...