Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Święcenie pokarmów: kiedy i co wkładamy do koszyczka
Adobe: Pio Si
Święta i uroczystości

Święcenie pokarmów: dlaczego i kiedy to robimy? Lista pokarmów do święcenia i ich znaczenie

Święcenie pokarmów, wielkanocny koszyczek, jajko i baranek to dla większości z nas tradycja i symbol Wielkanocy. Czy wiesz, skąd wziął się ten zwyczaj i czego symbolem są święcone przez nas pokarmy?

Święcenie pokarmów to zwyczaj, który ma przypominać wiernym o zmartwychwstaniu Jezusa. Ma też swoje korzenie w przedchrześcijańskich, pogańskich obrzędach związanych z powitaniem wiosny. Dlatego też wszystko to, co związane ze święceniem pokarmów, ma swoje znaczenie.

Święconka - symbolika pokarmów w koszyczku wielkanocnym [WIDEO]

Skąd się wzięło święcenie pokarmów?

Tradycja święcenia pokarmów ma swoje przedchrześcijańskie korzenie. Wywodzi się ze zwyczajów pogańskich, kiedy to w czasie wiosennego przesilenia celebrowano budzącą się do życia przyrodę. Był to czas świętowania i składania dziękczynnych darów bóstwom. Radość z powodu kończącej się zimy łączyła się z nadzieją, że zbliżający się zasiew i zbiory zapewnią dostatek.

Dlaczego święcimy pokarmy?

Obecny zwyczaj święcenia pokarmów bezpośrednio jest związany obrzędowością wielkanocną i tradycją chrześcijańską. Święcenie pokarmów i kropienie ich wodą to sakramentalia. Na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa świętujemy, radujemy się i ucztujemy w gronie rodziny i najbliższych, a śniadanie wielkanocne ma charakter duchowy i religijny.

Święcenie pokarmów jest drugorzędnym obrzędem liturgii wielkanocnej (w odróżnieniu od sakramentów paschalnych czy eucharystii). Zgodnie z ludową tradycją święcenie pokarmów miało zapewnić zdrowie, szczęście i dostatek na cały rok.

Kiedy święcimy pokarmy?

Wielka Sobota kończy Wielki Tydzień i dla chrześcijan jest dniem wyciszenia, kontemplacji i oczekiwania na zmartwychwstanie Pana. Tradycyjnie w tym dniu w kościołach święci się pokarmy, które znajdą się na naszych stołach w pierwszy i drugi dzień świąt Wielkiej Nocy.

Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę zostało ustanowione w VIII wieku. W Polsce zwyczaj ten przyjął się dopiero w wieku XIV. Co ciekawe, powszechny zwyczaj święcenia pokarmów w kościołach pojawił się stosunkowo niedawno, bo w pierwszej połowie XX wieku.

Koszyczek wielkanocny: symbolika

Zgodnie z tradycją święcimy pokarmy w wiklinowych koszyczkach przybranych bukszpanem i okrytych lub wyściełanych białą serwetką. Dekoracja, jak i to z czego wykonany jest koszyczek wielkanocny, ma głębsze znaczenie.
 

  • Wiklina, czyli gałązki wierzbowe, z której wykonane są koszyczki, w tradycji ludowej symbolizuje płodność, życie i siły witalne. Przynosi szczęście i zdrowie. Co ciekawe, pierwsze palmy wykonywano z gałązek wierzbowych, a Niedziela Palmowa zwaną była Wierzbną.
  • Bukszpan, którym tradycyjnie dekorujemy koszyczek, jest wiecznie zieloną rośliną. Dlatego też uważany jest za symbol nieprzemijalności, trwałości życia i nieśmiertelności.
  • Biel serwetki ma symbolizować niewinność, czystość oraz odnowę życia duchowego.

Jakie potrawy święcimy na Wielkanoc?

Zgodnie z polską tradycją, na szlacheckich dworach czy to w chłopskich chatach święcenie pokarmów było wielkim wydarzeniem. Przed domostwami wystawiano stoły i ławy, na których ustawiano wszystkie pokarmy, które będą spożywane podczas świąt. Do domostw i na wiejskie place, na których wierni ustawiali stoły z wiktuałami, przyjeżdżał ksiądz i święcił wszystkie pokarmy. Z czasem zwyczaj ten przeniósł się do kościołów i, ze względów praktycznych, do koszyczków wielkanocnych wkładamy tylko niektóre potrawy wielkanocne, które zagoszczą na świątecznym stole.

Tradycyjna święconka składa się z:

  • babki wielkanocnej lub innego ciasta drożdżowego, które symbolizuje precyzję i umiejętności;
  • baranka z ciasta, cukru, marcepanu lub masła jako symbolu zmartwychwstania Jezusa Chrystusa;
  • chleba – to najważniejszy symbol dla chrześcijan: ciało Chrystusa, a w tradycji ludowej chleb oznacza godność i dobrobyt;
  • chrzanu jako oznaki zdrowia i siły witalnej, w tradycji chrześcijańskiej to znak pokonania męki i śmierci Zbawiciela;
  • jajka, czyli symbolu płodności i nowego, odradzającego się życia oraz zwycięstwa nad śmiercią;
  • soli, która w kulturze ma moc magiczną, oznacza sedno życia i prawdy, a także chroni przed zepsuciem, ma właściwości oczyszczające i odstrasza zło;
  • wędlin, najczęściej w postaci kawałka kiełbasy, które mają symbolicznie zapewnić zdrowie, płodność i dostatek, zamożność.

 
W niektórych regonach Polski do koszyczka ze święconką wkłada się ser, który jest symbolem przyjaźni wzajemnego szacunku i harmonii między człowiekiem a zwierzęciem.

Zobacz także:

rzeżucha
PatriciaDz/Adobe Stock
Święta i uroczystości
Rzeżucha – jak i kiedy posiać, żeby wyrosła na Wielkanoc
Rzeżucha to nie bez powodu popularna dekoracja wielkanocna. Jest apetycznie zielonym akcentem na stole, łatwo ją wyhodować, a w dodatku jest bardzo zdrowa. Sprawdź, jak i kiedy ją posiać, aby wyrosła na czas.

Zanim zabierzesz się za przygotowywanie tradycyjnych świątecznych potraw i przygotowywanie wielkanocnego koszyczka , warto pomyśleć o tym, jak sprawić, by stół w Wielkanoc prezentował się wyjątkowo. Zieleń rzeżuchy  pięknie komponować się będzie z bielą obrusa i baranka wielkanocnego , z żywymi kolorami żonkili czy tulipanów, oraz apetycznymi barwami zapełnionych półmisków. Podpowiadamy, jak posiać rzeżuchę, ile rośnie i dlaczego warto ją jeść. Spis treści: Kiedy posiać rzeżuchę? Jak posiać rzeżuchę? Pomysły na sadzenie rzeżuchy Właściwości rzeżuchy Kiedy posiać rzeżuchę? Jeśli rzeżucha ma wyrosnąć na Wielkanoc , najlepiej zasiać ją 7-8 dni przed świętami, a najpóźniej 5-6 dni wcześniej. Kiełkowanie i wzrost rzeżuchy są uzależnione od ciepła, natomiast światło słoneczne nie jest niezbędne do kiełkowania. Ile kiełkuje rzeżucha? W korzystnych warunkach po pierwszym dniu nasiona napęcznieją, a po 2-3 pojawią się pierwsze kiełki. I to niezależnie od tego, na jakim podłożu rzeżucha zostanie posiana. Aby cieszyć się zieloną łączką, trzeba będzie poczekać kolejne 2-3 dni. Aby rzeżucha była intensywnie zielona, po wykiełkowaniu warto ustawić ją w jasnym miejscu. Jak posiać rzeżuchę? Rzeżuchę można posiać w uniwersalnej ziemi ogrodowej, na wacie lub na ręczniku papierowym . Jedyna różnica między tymi podłożami jest taka, że ziemia z korzeniami rzeżuchy jest odpadem zielonym, który można kompostować. Natomiast watę i ręczniki papierowe trzeba będzie z korzeniami wyrzucić do śmieci zmieszanych, komunalnych, więc ta metoda uprawy nie jest zbyt ekologiczna. Jak posiać rzeżuchę. fot. Poliuszko/Adobe Stock Jeśli rzeżucha ma wyrosnąć wysoka , należy bardzo gęsto posiać nasiona – dosłownie jedno przy drugim. Wtedy kiełkujące roślinki będą...

życzenia wielkanocne
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Życzenia wielkanocne 2023: poważne, krótkie, religijne, śmieszne, oficjalne
Życzenia na Wielkanoc coraz częściej są rozsyłane mailowo i SMS-owo, dlatego przygotowałyśmy dla was ściągawkę z różnymi wzorami życzeń do rozesłania. Znajdziecie tu poważne, oficjalne, ale też krótkie i oryginalne oraz religijne życzenia wielkanocne.

Życzenia wielkanocne to piękna tradycja, którą należy pielęgnować. Najpiękniejsze życzenia świąteczne to takie, które napiszemy sami. Jeżeli jednak brakuje czasu lub po prostu nie za bardzo nam to wychodzi, przygotowałyśmy dla was najciekawsze propozycje życzeń na Wielkanoc, które można wysłać na kartce, SMS-ie lub mailem, albo złożyć osobiście. Przedstawiamy najpiekniejsze życzenia na święta wielkanocne . Mamy różne propozycje, które ułatwią wam składanie życzeń: poważne, mądre, śmieszne, krótkie i religijne, ale też oficjalne – sami wybierzcie! Spis treści :  Życzenia wielkanocne poważne Mądre życzenia wielkanocne  Krótkie życzenia wielkanocne Religijne życzenia wielkanocne Ś mieszne życzenia wielkanocne Oficjalne życzenia wielkanocne Osobiste składanie życzeń wielkanocnych Życzenia wielkanocne poważne Kolejny rok wojny tuż za wschodnią granicą, niestabilna sytuacja ekonomiczna w kraju to powody, dla których składanie poważnych wielkanocnych życzeń może być bardzo na miejscu. Tego typu życzenia sprawdzą się, gdy chcemy je złożyć osobie, której nie znamy zbyt dobrze lub z którą łączą nas np. wyłącznie służbowe relacje. Oto kilka podpowiedzi. *** Spokoju w sercu i pokoju na świecie. Niech Wielkanocny czas odrodzi wszystko, co dobre.  Przegoni troski i smutki. Obudzi nadzieję na lepsze jutro. *** Zdrowych i smacznych świąt oraz ciepłej rodzinnej atmosfery przy wielkanocnym stole. Niech ta Wielkanoc będzie dla nas wszystkich zapowiedzią odrodzenia pokoju na świecie i nadzieją na lepsze, spokojne i pomyślne czasy. *** Niech dom będzie dla Was zawsze ostoją spokoju, a na stole nigdy nie zabraknie chleba. Niech Wielkanoc jednoczy i wzmacnia całą rodzinę. Niech nigdy nie zabraknie Wam tego, co w życiu najważniejsze: zdrowia, miłości i...

Baranek wielkanocny: co symbolizuje, historia, ciekawostki
Adobe Stock
Aktualności
Baranek wielkanocny: co symbolizuje, historia, ciekawostki
Co symbolizuje baranek wielkanocny? Jakie znaczenie ma baranek paschalny z chorągiewką? Dlaczego od wieków towarzyszy nam podczas świąt wielkanocnych pod postacią figurki z ciasta, masła, marcepanu, cukru, czekolady lub... porcelany czy złota?

Baranek to jeden z najważniejszych  symboli Wielkanocy . Od zarania dziejów, to właśnie cierpliwe i łagodne jagnięta, owce i baranki bardzo często stanowiły ofiary na przebłaganie bóstw czy bogów. Historia baranka wielkanocnego ma swój początek w Piśmie Świętym. Już w Starym Testamencie mowa jest o tym zwierzęciu jak o ofierze przebłagalnej za grzechy, składanej na ołtarzu.  Baranka wielkanocnego wiele osób wkłada do koszyczka wielkanocnego, by następnie umieścić figurkę baranka na stole, wśród tradycyjnych potraw świątecznych . Obok specjalnie posianej na Wielkanoc rzeżuchy lub owsa , lub tradycyjnie – bezpośrednio na tych zielonych roślinach. Spis treści: Baranek wielkanocny: jakie ma znaczenie Baranek wielkanocny w Biblii – symbolika Baranek wielkanocny w polskich święconkach – historia Baranek wielkanocny – ciekawostki Baranek wielkanocny – jakie ma znaczenie Przez całe wieki chrześcijaństwa utrwalała się tradycja, według której baranek wielkanocny symbolizuje: ofiarę, łagodność (uległość), czystość, niewinność, niezasłużone cierpienie, triumf życia nad śmiercią. Przede wszystkim jednak baranek wielkanocny to symbol Jezusa, który ofiarował swe życie podczas męki na krzyżu, a po trzech dniach zmartwychwstał. Zmartwychwstanie Chrystusa świętujemy w Wielkanoc, najważniejsze święto chrześcijańskie. Baranek jako symbol ofiary i związek z ogniem (łac. agnus – baranek, sanskr. agni – ogień) oznacza odnawianie się świata. Baranek wielkanocny w Biblii – symbolika „Baranek Boży” lub po prostu „baranek” bardzo często pojawia się na kartach Starego lub Nowego Testamentu. Między innymi: w Księdze Wyjścia, gdzie ofiarą są dwa barany (Wj 29,38-42) w Księdze Liczb, gdzie ofiarą...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz