Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Niedziela Palmowa: co to jest, kiedy ją obchodzimy i po co święci się palmy
Adobe Stock
Aktualności

Niedziela Palmowa: co to za święto, kiedy je obchodzimy i po co święci się palmy?

Czym jest Niedziela Palmowa i kiedy przypada? Wyjaśniamy, co oznacza Niedziela Palmowa dla katolików i jakie zwyczaje oraz obrzędy się z nią wiążą. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat ostatniej niedzieli Wielkiego Postu.

Niedziela Palmowa nazywana jest również: Niedzielą Męki Pańskiej, Różdżkową, Wierzbną albo Kwietną. Jak wiele innych świąt chrześcijańskich, ma korzenie w czasach pogańskich.

Spis treści:

Święconka - symbolika pokarmów w koszyczku wielkanocnym [WIDEO]

Niedziela Palmowa: co to jest?

Niedziela Palmowa to ostatnia niedziela Wielkiego Postu. To właśnie od niej zaczyna się Wielki Tydzień, w którym jest Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz Wielka Sobota. Niedziela Palmowa upamiętnia wjazd Jezusa do Jerozolimy. Mimo że Chrystus podróżował na osiołku a nie w karocy godnej władcy – witany jest jak król. Według Biblii, wiwatujący na cześć Jezusa ludzie trzymali w dłoniach gałązki palmowe. Wraz z płaszczami rzucali mu je pod nogi, wołając: „Hosanna” (słowo wyrażające uwielbienie, radość i błaganie o pomoc).

Od jak dawna w Kościele obchodzi się Niedzielę Palmową?

W Polsce Niedziela Palmowa jest kościelnym świętem od czasów średniowiecza. Najpierw (od IV w.) obchodzona była w Jerozolimie, skąd zwyczaj ten rozprzestrzenił się na chrześcijańskie kraje europejskie.

Tradycja ta pojawiła się w miejsce pogańskiego kultu nadchodzącej wiosny. W tym czasie od wieków miały miejsce praktyki związane z kultem „rózgi życia” – młodej, zielonej gałązki, będącej symbolem odżywania przyrody po zimie.

Co oznacza Niedziela Palmowa?

Tego dnia nabożeństwa rozpoczyna uroczysta procesja i poświęcenie palm. Po co? Na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. A trochę też dlatego, by nie było wątpliwości, że kult budzącej się do życia roślinności nie ma nic wspólnego z pogaństwem.

Palma wielkanocna symbolizuje mękę i zmartwychwstanie Chrystusa oraz nieśmiertelność duszy. Niedziela Palmowa oznacza, że: do zmartwychwstania Jezusa pozostało siedem dni, podczas których w sposób szczególny należy rozważać znaczenie męki i zmartwychwstania Bożego Syna. Dla katolików to znak, że zbliża się najważniejsze święto w kalendarzu liturgicznym. Wielki Tydzień to czas głębokich duchowych przeżyć, w tym wiary, że życie jest silniejsze niż śmierć. Zgodnie z wolą Jana Pawła II w Niedzielę Palmową obchodzony jest również Światowy Dzień Młodzieży.

Kiedy przypada Niedziela Palmowa?

Niedziela Palmowa ma miejsce w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc. W związku z tym, że Wielkanoc jest świętem ruchomym – Niedziela Palmowa każdego roku również przypada w innym terminie (pomiędzy 15 marca a 18 kwietnia).

W 2023 roku Palmowa Niedziela przypada 2 kwietnia. Wtedy też rozpocznie się Wielki Tydzień, w ciągu którego katolicy będą wspominać podczas liturgii: modlitwę Jezusa w Ogrójcu, zdradę Judasza, ostatnią wieczerzę, śmierć Chrystusa na krzyżu i Jego zmartwychwstanie.

Niedziela Palmowa: zwyczaje i obrzędy

Z Niedzielą Palmową od wieków wiązały się liczne zwyczaje i obrzędy. Współcześnie nabożeństwo w Niedzielę Męki Pańskiej rozpoczyna procesja połączona z poświęceniem palm. Takie poświęcone palmy wielkanocne często towarzyszą domownikom do kolejnej Palmowej Niedzieli. Tak jak dawniej, gdy jeszcze wierzono, że:

  • Palma wielkanocna w domu chroni domowników przed chorobami i nieszczęściami,
  • Zatknięcie palmy na budynku gospodarczym – ochroni zwierzęta hodowlane przed chorobami,
  • Rzemień od bata, którym przewiązano gałązki składające się na palemkę, zapewni zdrowie koniom,
  • Uderzanie poświęconymi palemkami zapewnia ludziom siłę, zdrowie i szczęście – siła i witalność przechodzi bowiem z gałązki na ciało ludzkie (stąd wzięło się powiedzenie: „Palma bije, nie zabije”),
  • Połknięcie wierzbowych bazi z poświęconej palemki zagwarantuje brak infekcji i chorób gardła,
  • Kreślenie krzyża palmą wielkanocną nad polem – zapewni urodzaj,
  • Podczas burzy palmę wielkanocną należy umieścić w oknie, by chroniła przed uderzeniem pioruna,
  • Zeschniętą, starą palmę należy spalić lub ułożyć w stodole, pod zbożem,
  • Okadzanie dymem z palonej palmy wielkanocnej przynosi pomyślność i zdrowie (okadzano więc izby, obejścia oraz ludzi – m.in. kobiety w ciąży).


Dla wielu osób zbliżanie się Palmowej Niedzieli oznacza przygotowanie palm, które mogą mieć różną postać – począwszy od prostego bukietu z kilku gałązek wierzbowych (sosnowych, leszczyny, barwinka, bukszpanu) aż po okazałe konstrukcje ozdobione kolorową bibułą i wstążkami. Wielkanocne palmy kurpiowskie lub podlaskie osiągają długość nawet 2-3 metrów.

Źródła:
S. Bystroń: Dzieje obyczajów w dawnej Polsce, t. 2, Warszawa 1960
M. Kowalczyk: Geneza i obchód Wielkanocy w Polsce. „Studia Elbląskie” 2020, nr XXI
B. Ogrodowska:  Zwyczaje, obrzędy i tradycje w Polsce, Warszawa 2001
I. Skubiś: Prawdy Niedzieli Palmowej, „Niedziela” 2015, nr 13

Zobacz także:

wielkanoc 2022 dni wolne od szkoły
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Wielkanoc 2023: dni wolne od szkoły – kiedy przerwa wielkanocna?
Przerwa wielkanocna w szkole ma zawsze taką samą długość. Ale data jej rozpoczęcia jest każdego roku inna, ponieważ uzależniona jest od terminu, w którym wypada Wielkanoc. A ta, przypomnijmy, jest świętem ruchomym. Sprawdź, kiedy uczniowie mają wolne od szkoły z okazji Wielkanocy w 2023 roku.

Większość uczniów z niecierpliwością czeka na przerwę wielkanocną w szkole. Ile dni wolnych od szkoły wypada z okazji  świąt wielkanocnych w 2023? Wolny będzie nie tylko weekend wielkanocny, ale także dwa dni przed nim i dwa dni po nim. Przygotowałyśmy specjalną rozpiskę dni wolnych w kwietniu 2023 roku, która ułatwi zaplanowanie wolnego czasu w trakcie świąt.  Wielkanoc 2023 – dni wolne od szkoły W tym roku Wielkanoc wypada w niedzielę, 9 kwietnia. Uczniowie zaczną przerwę świąteczną kilka dni wcześniej, ponieważ przerwa wielkanocna w szkole obejmuje również Wielki Czwartek i Wielki Piątek. Wolny jest również Lany Poniedziałek i pierwszy wtorek tuż po świętach.  Przerwa wielkanocna w szkole będzie trwać aż 6 dni . Dni wolne w kwietniu z okazji świąt wielkanocnych: 6 04. 2023 r. –  Wielki Czwartek 7. 04. 2023 r. –  Wielki Piątek 8. 04. 2023 r. – Wielka Sobota 9. 04. 2023 r. –  Wielka Niedziela 10. 04. 2023 r. – Lany Poniedziałek (drugi dzień świąt) 11. 04. 2023 r. – wtorek (pierwszy dzień po świętach) Uczniowie do szkolnych ławek wrócą dopiero 12 kwietnia, w środę. Jednak niedługo po przerwie świątecznej znów będą mieć wolne od nauki, z okazji majowego weekendu. Sprawdź, kiedy dokładnie wypadają kolejne  dni wolne od szkoły 2023 . Zobacz także :  Owies na Wielkanoc – jak i kiedy siać oraz dlaczego warto to zrobić? Baranek wielkanocny: co symbolizuje, historia, ciekawostki Potrawy wielkanocne w Polsce, czyli co kładziemy na świątecznych stołach: lista

Wspólna modlitwa. Wielkanoc 2022
Adobe Stock: deagreez
Święta i uroczystości
Modlitwa na śniadanie wielkanocne: jaką odmówić? [TEKSTY MODLITW]
Modlitwa odmawiana przy śniadaniu wielkanocnym i składanie sobie świątecznych życzeń w gronie rodziny i najbliższych zwykle rozpoczynają obchody Wielkanocy. W końcu dla chrześcijan Wielkanoc jest najważniejszym świętem w całym roku liturgicznym. Czy wiesz, co się czyta przy stole wielkanocnym?

Modlitwa na śniadanie wielkanocne to jeden z głównych punktów obchodów Wielkanocy. W wielu domach poza tradycyjnymi wielkanocnymi daniami jest ważna również wielkanocna modlitwa. Sprawdź, co warto na jej temat wiedzieć. Dowiedz się: Co się czyta przy śniadaniu wielkanocnym?  Jaką modlitwę powinno się odmówić na śniadaniu wielkanocnym?  Jak powinno wyglądać śniadanie wielkanocne? Błogosławieństwo pokarmów wielkanocnych w domu – tekst Co się czyta przy śniadaniu wielkanocnym?  Do najważniejszego dnia Wielkanocy przygotowują wiernych rekolekcje wielkopostne . Dodatkowo w niektórych domach śniadanie wielkanocne rozpoczyna się odczytaniem fragmentu Biblii. Zgodnie z tradycją głowa rodziny odczytuje na głos Ewangelię św. Łukasza (24, 36-43) : „Jezus ukazuje się Apostołom; A gdy rozmawiali o tym, On sam stanął pośród nich i rzekł do nich: «Pokój wam!» Zatrwożonym i wylękłym zdawało się, że widzą ducha. Lecz On rzekł do nich: «Czemu jesteście zmieszani i dlaczego wątpliwości budzą się w waszych sercach? Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie się Mnie i przekonajcie: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam». Przy tych słowach pokazał im swoje ręce i nogi. Lecz gdy oni z radości jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia, rzekł do nich: «Macie tu coś do jedzenia?». Oni podali Mu kawałek pieczonej ryby. Wziął i jadł wobec nich”. Po odczytaniu fragmentu Biblii głowa rodziny może raz jeszcze złożyć najbliższym życzenia, wypowiadając słowa: „Prosimy Cię, Zmartwychwstały Panie, daj nam tu zebranym razem przy stole – w naszej rodzinie i w gronie przyjaciół – z wiarą przeżywać Twoją obecność podczas naszego świątecznego posiłku w dzień Twego zwycięstwa. Prosimy Cię, abyśmy mogli...

Malowanie jajek
Adobe Stock/Darios
Aktualności
Malowanie pisanek i innych jajek wielkanocnych – różne techniki: tradycyjne, ekologiczne, proste i dla zaawansowanych
Malowanie jajek ma bardzo długą tradycję. Nic dziwnego, że przez wieki powstawały naprawdę rozmaite techniki zdobienia jaj: woskiem, naturalnymi barwnikami, wydrapywanymi wzorkami, listkami roślin, naklejkami, farbami czy tuszem. Jeśli zastanawiasz się, jak w tym roku ozdobić jajka, zapraszamy po garść inspiracji. Opisujemy zarówno metody tradycyjne, jak i nowoczesne. Pomysłów na malowanie jajek wielkanocnych jest naprawdę sporo.

Malowaniem jajek wielkanocnych zajmowali się już nasi przodkowie żyjący w czasach Mieszka I. Najdawniejsze pozostałości po pisankach, które znaleziono w okolicach Opola, według ekspertów pochodzą z X wieku. Kiedy maluje się jajka wielkanocne? Odpowiedź brzmi po prostu: przed Wielkanocą. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w waszej rodzinie odbywało się to w konkretny dzień (np. w Wielki Czwartek) , ale równie dobrze może być to np. ostatni weekend przed świętami.  Dawniej zdobieniem jaj na Wielkanoc zajmowały się wyłącznie kobiety. Dziś nic nie stoi na przeszkodzie, by pisanki, kraszanki, wydrapywanki czy naklejanki przygotowywała cała rodzina. Malowanie jajek wielkanocnych dla dzieci będzie prawdziwym wydarzeniem! Wybierzcie technikę zdobienia jaj i wzór, który sprawi, że święta będą jeszcze bardziej bogate w bliskie nam znaczenia. Ręcznie zdobione jajka wielkanocne z pewnością będą wspaniałą ozdobą wielkanocnego stołu. Pomysły na zdobienie jajek wielkanocnych: Malowanie jajek wielkanocnych woskiem Malowanie jaj naturalnymi barwnikami Malowanie jajek wielkanocnych we wzory roślinne Malowanie jajek: wydrapywanki Pisanki: ręcznie malowane jajka Malowanie jajek: naklejanki Wzory i wzorki na jajkach wielkanocnych   Malowanie jajek wielkanocnych woskiem Aby wyczarować jajka malowane woskiem, potrzebne są: jajka (umyte, bo brudna skorupka nie przyjmie wosku), rozpuszczony, gorący wosk (najlepiej pszczeli), tzw. cebulak, czyli woda ugotowana z łupinami cebul – ważne, aby był wystudzony, drewniany patyczek, którego końcówką będziemy robić woskowe wzorki. Drewniany patyczek maczamy w wosku i szybkim ruchem „rysujemy” tymże woskiem wzorek. Ozdobione woskowymi wzorami jajka wrzucamy do wystudzonego cebulaka (wywaru z łupin cebuli, przepis niżej) i zagotowujemy....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz