Reklama

Jak poświęcić koszyczek wielkanocny w 2021? Najbliższe święta, tak, jak poprzednie, na pewno nie będą należeć do typowych. Z powodu trwającej pandemii, wielu Polaków na pewno zdecyduje się na świętowanie Wielkanocy poza kościołem. Episkopat podaje więc instrukcję, jak poświęcić jedzenie w domu. Znajduje się ona w księdze „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”. Podpowiadamy, jak może wyglądać modlitwa dziękczynna za to, co znajduje się na świątecznym stole.

Reklama

Jak poświęcić koszyczek wielkanocny w domu?

W Księdze „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich” (t. 2, Katowice 2001, numery 1347-1350) znajduje się formuła „błogosławieństwa stołu przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego”. Oto jej treść:

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego (jeden z dwóch do wyboru):

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.
Albo:
Mt 6, 31 ab.32b-33: Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi: Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Po pobłogosławieniu pokarmów i wspólnej, rodzinnej modlitwie cała rodzina może zasiąść do świątecznego śniadania.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi: Uczniowie poznali Pana. Alleluja.
Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Przewodniczący: Módlmy się: Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Kiedy święci się koszyczek wielkanocny?

Koszyczki święci się zawsze o poranku w Wielką Sobotę. Przedświąteczna krzątanina zwykle mocno ciekawi najmłodszych członków rodziny. Warto wykorzystać ten czas, by nieco bardziej przybliżyć dzieciom symbolikę świąt i sedno wiary chrześcijańskiej wyznawanej przez rodziców, tym bardziej że właśnie te święta są dla niej kluczowe. Noszenie pokarmów na święcenie to zwykle lubiana przez dzieci czynność - warto więc przybliżyć im jej religijny sens.

Jak to robić? Sposobów jest wiele. Możesz np.:

  • przeczytać dziecku fragment o zmartwychwstaniu z ilustrowanej Biblii dla dzieci, a następnie porozmawiać z nim o tym;
  • sprawdzić, co symbolizują poszczególne pokarmy wkładane do święconki i opowiedzieć o tym dziecku, gdy razem będziecie wypełniać koszyczek;
  • powiedzieć dziecku, dlaczego tak ważnym elementem świąt wielkanocnych jest baranek, a następnie wspólnie z nim zrobić baranka, by i w waszym domu go nie zabrakło;
  • zachęcić dziecko do wspólnego kolorowania obrazków wielkanocnych jako pretekst do rozmowy o świętach;
  • nauczyć dziecko modlitwy „Ojcze Nasz”, czyli tej, którą polecił odmawiać sam Pan Jezus (wyjaśnij, że to ten, którego zmartwychwstanie będziemy właśnie świętować).

Źródło: liturgia.wiara.pl

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama