Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
zajączek wielkanocny
AdobeStock
Święta i uroczystości

Zajączek wielkanocny – kiedy przychodzi, co symbolizuje?

Zajączek wielkanocny jest komercyjnym symbolem Wielkanocy, ale nie tylko. Choć ma pogański rodowód, na dobre rozgościł się między barankami i pisankami. Wyjaśniamy, kiedy zając przynosi prezenty i skąd wziął się zwyczaj obdarowywania słodyczami podczas świąt wielkanocnych. Sprawdzamy, w jaki sposób postać zająca zainspirowała twórców czekoladowych figurek i dlaczego niektórzy nazywają go królikiem wielkanocnym.

Zając wielkanocny tak mocno wrósł w pejzaż świąt Wielkiej Nocy, że stał się jednym z symboli wielkanocnych i dziś trudno wyobrazić sobie święta bez niego. Dla jednych zajączek jest tylko czekoladową figurką lub pretekstem, a czasem także przymusem do kupowania prezentów, dla innych – okazją do wspaniałej wielkanocnej zabawy, której urokowi ulegają nie tylko dzieci.

Święconka - symbolika pokarmów w koszyczku wielkanocnym [WIDEO]

Kiedy zajączek przynosi prezenty – w Wielki Czwartek czy Niedzielę?

Utarło się, że wielkanocny zając przychodzi z prezentami w pierwszy dzień świąt wielkanocnych. Dzieci dostają prezenty w Wielką Niedzielę, z samego rana, przed śniadaniem. Tak jest w całej Polsce, z wyjątkiem południa kraju. W niektórych regionach Śląska zgodnie ze zwyczajem dzieci otrzymują prezenty od zajączka już w Wielki Czwartek – to ostatni dzień przed Wielkanocą, kiedy można jeszcze zjeść coś słodkiego.

Najczęściej zajączek przychodzi z prezentami do domu, Niektóre dzieci odnajdują je pod poduszką (tak jak prezent od Mikołaja), inne wystawiają w Wielką Sobotę wieczorem własnoręcznie zrobione koszyczki, w które zając ma podrzucić prezent.

W wielu rodzinach żywy jest zwyczaj ukrywania prezentów od zajączka w mieszkaniu lub – najlepiej – w ogrodzie, zgodnie ze starą tradycją. Dzieci wstają rano i ruszają na poszukiwania czekoladowych jajek lub innych słodyczy i drobiazgów. We Francji np. maluchy razem z rodzicami szukają jajek schowanych przez zająca w miejskich parkach.

Zajączek wielkanocny z czekolady – kto to wymyślił?

Czekoladowe zajączki wielkanocne pochodzą z Niemiec. Zaczęto je produkować w XIX w. i bardzo szybko stały się popularne w wielu krajach, także w Polsce. To za sprawą niemieckich sąsiadów dotarł do nas również zwyczaj nagradzania  grzecznych dzieci słodkimi prezentami od zajączka. Najpierw pojawił się na Śląsku i w Wielkopolsce – w regionach, w których silne były wpływy niemieckie – a potem rozszerzył się na niemal cały kraj. Do tej pory można jednak znaleźć miejsca lub rodziny, w których tradycja prezentów na zajączka nie jest znana.

Co wspólnego z zającem wielkanocnym ma Goethe?

Podobno wielkim miłośnikiem organizowania poszukiwań prezentów od zajączka był niemiecki poeta Johann Wolfgang Goethe. W Wielki Czwartek przed Wielkanocą ukrywał w swoim ogrodzie jajka i zapraszał dzieci, aby ich szukały. Do dziś w domu pisarza w Weimarze kontynuowana jest ta tradycja.

Skąd się wziął zajączek wielkanocny i co symbolizował?

Zając był popularnym symbolem w czasach pogańskich, zarówno u Słowian, jak i u Celtów. Dla Słowian, którzy na przedwiośniu obchodzili Jare Gody (święto nadchodzącej wiosny), aktywne na przedwiośniu zające były jednym z symboli odradzającej się przyrody. W zająca przeistaczała się również anglosaska bogini wiosny, Eostre (Ostara). To od jej imienia powstała nazwa Wielkanoc (ang. Easter, niem. Ostern).

Co oznacza zając w symbolice religijnej?

O ile większość chrześcijan zna doskonale symbolikę baranka wielkanocnego, to w przypadku zajączka bywa różnie. Religia chrześcijańska wchłonęła część obrzędów i symboli pogańskich, wraz z nimi trafił do niej zając. Zanim przybrał kształt wielkanocnego zajączka, pojawiał się w symbolice religijnej, oznaczając grzesznika lub człowieka, który czerpie siłę z nauki Chrystusa (takim symbolem stał się w sztuce wczesnochrześcijańskiej). Ze świętami wielkanocnymi zając jest utożsamiany od około XVII w. Do Polski dotarł dopiero na początku XX wieku. Mimo to wciąż rzadko można znaleźć go w koszyczkach wielkanocnych.

List do zajączka jak do Mikołaja

Wielkanocny Zajączek, podobnie jak Święty Mikołaj, ma swoje miasteczko. Jest nim Ostereistedt – mała miejscowość w Dolnej Saksonii (polskie tłumaczenie nazwy to Wielkanocne Miasteczko). Istnieje w nim tradycja pisania przez dzieci listów do zajączka Hanni Hase (muszą to być listy tradycyjne). Odpowiada na nie podobno pracownik miejscowej poczty.

Zajączek wielkanocny a może królik?

Polacy mają zajączka wielkanocnego. Anglicy natomiast Easter Bunny, czyli wielkanocnego królika. Skąd się wziął królik – zapewne stąd, że zającowate, do których należą króliki i zające, są często ze sobą mylone. Co ciekawe – kraje niemieckojęzyczne, które przyczyniły się do wypromowania zająca, jako symbolu Świąt Wielkanocnych, nie są w 100 proc. wierne tej tradycji. W niektórych regionach Niemiec, Austrii czy Szwajcarii w przynoszeniu dzieciom prezentów na Wielkanoc zająca zastępuje kogut, lis, a nawet kukułka. 
 

 


Zobacz:

Wspólna modlitwa. Wielkanoc 2022
Adobe Stock: deagreez
Święta i uroczystości
Modlitwa na śniadanie wielkanocne: jaką odmówić? [TEKSTY MODLITW]
Modlitwa odmawiana przy śniadaniu wielkanocnym i składanie sobie świątecznych życzeń w gronie rodziny i najbliższych zwykle rozpoczynają obchody Wielkanocy. W końcu dla chrześcijan Wielkanoc jest najważniejszym świętem w całym roku liturgicznym. Czy wiesz, co się czyta przy stole wielkanocnym?

Modlitwa na śniadanie wielkanocne to jeden z głównych punktów obchodów Wielkanocy. W wielu domach poza tradycyjnymi wielkanocnymi daniami jest ważna również wielkanocna modlitwa. Sprawdź, co warto na jej temat wiedzieć. Dowiedz się: Co się czyta przy śniadaniu wielkanocnym?  Jaką modlitwę powinno się odmówić na śniadaniu wielkanocnym?  Jak powinno wyglądać śniadanie wielkanocne? Błogosławieństwo pokarmów wielkanocnych w domu – tekst Co się czyta przy śniadaniu wielkanocnym?  Do najważniejszego dnia Wielkanocy przygotowują wiernych rekolekcje wielkopostne . Dodatkowo w niektórych domach śniadanie wielkanocne rozpoczyna się odczytaniem fragmentu Biblii. Zgodnie z tradycją głowa rodziny odczytuje na głos Ewangelię św. Łukasza (24, 36-43) : „Jezus ukazuje się Apostołom; A gdy rozmawiali o tym, On sam stanął pośród nich i rzekł do nich: «Pokój wam!» Zatrwożonym i wylękłym zdawało się, że widzą ducha. Lecz On rzekł do nich: «Czemu jesteście zmieszani i dlaczego wątpliwości budzą się w waszych sercach? Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie się Mnie i przekonajcie: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam». Przy tych słowach pokazał im swoje ręce i nogi. Lecz gdy oni z radości jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia, rzekł do nich: «Macie tu coś do jedzenia?». Oni podali Mu kawałek pieczonej ryby. Wziął i jadł wobec nich”. Po odczytaniu fragmentu Biblii głowa rodziny może raz jeszcze złożyć najbliższym życzenia, wypowiadając słowa: „Prosimy Cię, Zmartwychwstały Panie, daj nam tu zebranym razem przy stole – w naszej rodzinie i w gronie przyjaciół – z wiarą przeżywać Twoją obecność podczas naszego świątecznego posiłku w dzień Twego zwycięstwa. Prosimy Cię, abyśmy mogli...

Okres wielkanocny: co to jest, ile trwa, symbole
Adobe Stock
Wychowanie
Okres wielkanocny – co to jest, ile trwa, symbole
Kiedy zaczyna się okres wielkanocny i kiedy kończy? Jakie uroczystości wyznaczają ramy okresu wielkanocnego w kościele katolickim? I co właściwie oznacza ten czas dla wiernych? Okazuje się, że dla katolików to nie tylko czas radości, ale i pewnych obowiązków.

Sprawdź, co warto wiedzieć o okresie wielkanocnym, o czasie jego trwania i symbolice. Dowiedz się, jakie święta w czasie okresu wielkanocnego są obchodzone w kościele katolickim.  Spis treści Okres wielkanocny – czym jest? Od kiedy do kiedy trwa okres wielkanocny? Święta w okresie wielkanocnym  Okres wielkanocny – symbole, ciekawostki Okres wielkanocny: czym jest? Okres wielkanocny w kościele katolickim to czas między Wielkanocą a uroczystością Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki, Pięćdziesiątnica). Trwa 50 dni. Dla katolików oznacza on 50 dni wypełnionych radością związaną ze zmartwychwstaniem Jezusa. Z okresem wielkanocnym wiąże się również obowiązek przyjęcia komunii świętej, poprzedzony spowiedzią . Mówi o tym trzecie przykazanie kościelne: „Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym , przyjąć komunię świętą”. Dawniej w tymże przykazaniu zamiast określenia „okres wielkanocny” widniało „czasy wielkanocne”: „Przynajmniej raz w roku spowiadać się, a w czasach wielkanocnych  komunię świętą przyjmować”. Aktualnie przykazanie przystąpienia do spowiedzi przynajmniej raz w roku stanowi oddzielne przykazanie, lecz wielu wiernych wciąż korzysta z sakramentu pokuty przed przyjęciem komunii właśnie w okresie wielkanocnym.  Od kiedy do kiedy trwa okres wielkanocny? Okres wielkanocny rozpoczyna się w Niedzielę Wielkanocną. W 2023 roku zacznie się on 9 kwietnia i potrwa do tzw. Pięćdziesiątnicy, czyli niedzieli Zesłania Ducha Świętego, które to święto wypada w niedzielę, 28 maja. W związku z tym, że Wielkanoc jest świętem ruchomym – Zielone Świątki również wypadają każdego roku innego dnia. Oba święta obchodzone są w niedzielę, dlatego Dzień Zesłania Ducha Świętego...

wierszyki na wielkanoc dla dzieci
adobe stock
Święta i uroczystości
Wiersze wielkanocne znanych poetów, religijne, krótkie – dla dzieci i dorosłych
Wiersze wielkanocne dla dzieci mogą być częścią przygotowań do świąt w przedszkolu lub w domu. Czytajcie je razem, nauczcie się ich na pamięć i wyrecytujcie przed wielkanocnym śniadaniem! Sprawdź, jakie wierszyki na Wielkanoc dla dzieci (i nie tylko) wybrała nasza redakcja.

Wiersze o Wielkanocy dla dzieci to świetny sposób na wprowadzenie dziecka w atmosferę świąt. Przy okazji mogą posłużyć jako życzenia wielkanocne dla bliskich  – jeśli dziecko nauczy się wierszyka wielkanocnego i wyrecytuje przed niedzielnym śniadaniem (lub gdy spędzacie Wielkanoc z dala od bliskich: powie go przez telefon lub wideo komunikator). Wiersze wielkanocne dla dzieci Rymowanki i wierszyki wielkanocne dla dzieci mogą świetnie sprawdzić się np. w przedszkolu podczas lekcji o Wielkanocy. Oprócz tego umilą wam przygotowania do świąt i mogą także zachęcić twoje dziecko do nauki nie tylko czytania, lecz także śpiewania! Spis treści: Wiersze wielkanocne znanych poetów Religijne wiersze wielkanocne Krótkie wiersze wielkanocne dla dzieci Wiersze wielkanocne znanych poetów Patrzcie, ile na stole pisanek Każda ma oczy Malowane, Naklejane. Każda ma uśmiech kolorowy I leży na stole grzecznie Żeby się nie potłuc przypadkiem  W dzień świąteczny. Pisanki Nie są do jedzenia. Z pisanek się wyklują  Świąteczne życzenia Dorota Gellner *** Kot w pisankach Wśród pstrokatych pisanek, Zdobnych w kółka i kreski, Stoi biały baranek Z chorągiewką niebieską. Stolik zielem przybrany Dźwiga szynki i ciasta, Nawet kwiat z marcepanu Z ślicznej babki wyrasta. Usiadł kotek w okienku, Patrzy chciwie na stolik, Myśli, czy mu Zosieńka Coś spróbować pozwoli. Ale Zosia z daleka Groźnie kiwa paluszkiem. – Ej, Mruczusiu, poczekaj, Jutro dam ci okruszki. Kotek trochę się boi, Mruży ślepki i drzemie. Zosia wyszła z pokoju, Kot hyc! – z okna na ziemię. Hyc! – z podłogi na stolik Prosto między jajeczka, Sam spróbuje do woli, Czy to lepsze od mleczka. Liznął listek zeschnięty, Pacnął łapką w...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak