zajączek wielkanocny
AdobeStock
Święta i uroczystości

Zajączek wielkanocny – kiedy przychodzi, co symbolizuje?

Zajączek wielkanocny jest komercyjnym symbolem Wielkanocy, ale nie tylko. Choć ma pogański rodowód, na dobre rozgościł się między barankami i pisankami. Wyjaśniamy, kiedy zając przynosi prezenty i skąd wziął się zwyczaj obdarowywania słodyczami podczas świąt wielkanocnych. Sprawdzamy, w jaki sposób postać zająca zainspirowała twórców czekoladowych figurek i dlaczego niektórzy nazywają go królikiem wielkanocnym.

Zając wielkanocny tak mocno wrósł w pejzaż świąt Wielkiej Nocy, że stał się jednym z symboli wielkanocnych i dziś trudno wyobrazić sobie święta bez niego. Dla jednych zajączek jest tylko czekoladową figurką lub pretekstem, a czasem także przymusem do kupowania prezentów, dla innych – okazją do wspaniałej wielkanocnej zabawy, której urokowi ulegają nie tylko dzieci.

Święconka - symbolika pokarmów w koszyczku wielkanocnym [WIDEO]

Kiedy zajączek przynosi prezenty – w Wielki Czwartek czy Niedzielę?

Utarło się, że wielkanocny zając przychodzi z prezentami w pierwszy dzień świąt wielkanocnych. Dzieci dostają prezenty w Wielką Niedzielę, z samego rana, przed śniadaniem. Tak jest w całej Polsce, z wyjątkiem południa kraju. W niektórych regionach Śląska zgodnie ze zwyczajem dzieci otrzymują prezenty od zajączka już w Wielki Czwartek – to ostatni dzień przed Wielkanocą, kiedy można jeszcze zjeść coś słodkiego.

Najczęściej zajączek przychodzi z prezentami do domu, Niektóre dzieci odnajdują je pod poduszką (tak jak prezent od Mikołaja), inne wystawiają w Wielką Sobotę wieczorem własnoręcznie zrobione koszyczki, w które zając ma podrzucić prezent.

W wielu rodzinach żywy jest zwyczaj ukrywania prezentów od zajączka w mieszkaniu lub – najlepiej – w ogrodzie, zgodnie ze starą tradycją. Dzieci wstają rano i ruszają na poszukiwania czekoladowych jajek lub innych słodyczy i drobiazgów. We Francji np. maluchy razem z rodzicami szukają jajek schowanych przez zająca w miejskich parkach.

Zajączek wielkanocny z czekolady – kto to wymyślił?

Czekoladowe zajączki wielkanocne pochodzą z Niemiec. Zaczęto je produkować w XIX w. i bardzo szybko stały się popularne w wielu krajach, także w Polsce. To za sprawą niemieckich sąsiadów dotarł do nas również zwyczaj nagradzania  grzecznych dzieci słodkimi prezentami od zajączka. Najpierw pojawił się na Śląsku i w Wielkopolsce – w regionach, w których silne były wpływy niemieckie – a potem rozszerzył się na niemal cały kraj. Do tej pory można jednak znaleźć miejsca lub rodziny, w których tradycja prezentów na zajączka nie jest znana.

Co wspólnego z zającem wielkanocnym ma Goethe?

Podobno wielkim miłośnikiem organizowania poszukiwań prezentów od zajączka był niemiecki poeta Johann Wolfgang Goethe. W Wielki Czwartek przed Wielkanocą ukrywał w swoim ogrodzie jajka i zapraszał dzieci, aby ich szukały. Do dziś w domu pisarza w Weimarze kontynuowana jest ta tradycja.

Skąd się wziął zajączek wielkanocny i co symbolizował?

Zając był popularnym symbolem w czasach pogańskich, zarówno u Słowian, jak i u Celtów. Dla Słowian, którzy na przedwiośniu obchodzili Jare Gody (święto nadchodzącej wiosny), aktywne na przedwiośniu zające były jednym z symboli odradzającej się przyrody. W zająca przeistaczała się również anglosaska bogini wiosny, Eostre (Ostara). To od jej imienia powstała nazwa Wielkanoc (ang. Easter, niem. Ostern).

Co oznacza zając w symbolice religijnej?

Religia chrześcijańska wchłonęła część obrzędów i symboli pogańskich, wraz z nimi trafił do niej zając. Zanim przybrał kształt wielkanocnego zajączka, pojawiał się w symbolice religijnej, oznaczając grzesznika lub człowieka, który czerpie siłę z nauki Chrystusa (takim symbolem stał się w sztuce wczesnochrześcijańskiej). Ze świętami wielkanocnymi zając jest utożsamiany od około XVII w. Do Polski dotarł dopiero na początku XX wieku.

List do zajączka jak do Mikołaja

Wielkanocny Zajączek, podobnie jak Święty Mikołaj, ma swoje miasteczko. Jest nim Ostereistedt – mała miejscowość w Dolnej Saksonii (polskie tłumaczenie nazwy to Wielkanocne Miasteczko). Istnieje w nim tradycja pisania przez dzieci listów do zajączka Hanni Hase (muszą to być listy tradycyjne). Odpowiada na nie podobno pracownik miejscowej poczty.

Zajączek wielkanocny a może królik?

Polacy mają zajączka wielkanocnego. Anglicy natomiast Easter Bunny, czyli wielkanocnego królika. Skąd się wziął królik – zapewne stąd, że zającowate, do których należą króliki i zające, są często ze sobą mylone. Co ciekawe – kraje niemieckojęzyczne, które przyczyniły się do wypromowania zająca, jako symbolu Świąt Wielkanocnych, nie są w 100 proc. wierne tej tradycji. W niektórych regionach Niemiec, Austrii czy Szwajcarii w przynoszeniu dzieciom prezentów na Wielkanoc zająca zastępuje kogut, lis, a nawet kukułka. 
 

 


Zobacz:

 

jak_zrobic_lancuch_wielkanocny.jpg
DIY: jak zrobić...?
Zajączek wielkanocny – szablon i przepis na piękną girlandę z papieru [WIDEO]
Nie masz pomysłu jak przystroić dom na święta? Zrób z dzieckiem łańcuch wielkanocny, którego motywem przewodnim będzie zajączek wielkanocny – szablon zająca do druku i instrukcja na filmie pozwolą ci stworzyć niepowtarzalną dekorację.

Warto włączyć dzieci w wielkanocne przygotowania i zaprosić je do robienia świątecznych dekoracji. Poza kolorowymi pisankami możecie przygotować także kolorowy papierowy łańcuch z wielkanocnymi zajączkami. Nie umiesz narysować zająca? Nic nie szkodzi. Mamy dla ciebie specjalny szablon z zajączkiem wielkanocnym do wydrukowania. Wzór zająca jest prosty, więc  wykonanie dekoracji nie zajmuje dużo czasu. Jest to dużo fajniejsze niż kupowanie gotowych gadżetów dekoracyjnych. A dom zyskuje niepowtarzalny nastrój.  Zajączek wielkanocny z papieru – szablon  Do przygotowania girlandy z zającami będziesz potrzebować  szablon zająca wielkanocnego do wydruku (to bardzo prosty wzór, który dziecko z łatwością odrysuje i wytnie). Kliknij w miniaturkę obrazka, żeby wydrukować lub zapisać go w oryginalnym rozmiarze.  Potrzebny będzie ci także:  kolorowy papier sznurek klej nożyczki waciki. Girlanda z zajączkami – instrukcja krok po kroku Na sztywniejszym kartoniku wydrukuj szablon wielkanocnego zająca, a potem go wytnij. Wybierz kolorowe kartki. Fajnie jeśli wzory i kolory będą dobrze ze sobą współgrać. Wybrane kartki zegnij na pół. Pamiętaj, by na raz zginać maksymalnie 3-4 kartki. W przypadku większej liczby będzie trudno ci je później wyciąć. Odrysuj zajączka według szablonu na zgiętej połówce kartki. Wytnij zajączka odrysowanego według wzoru. Przyklej do jednej z połówek kartki sznurek, a następnie sklej ją z drugą połówką. Możesz łączyć ze sobą kartki o tym samym lub różnym wzorze, ogranicza cię tylko twoja wyobraźnia. Do gotowego dwustronnego zajączka przyklej ogonek z waty. Im więcej zajączków, tym dłuższy łańcuch. Możecie wykonać kilka łańcuchów na Wielkanoc i zawiesić w oknach lub na ścianach. Szablon zajączka...

zajączek z jajka
DIY: jak zrobić...?
Zajączek z jajka - instrukcja krok po kroku [WIDEO]
Zajączek z jajka będzie przepiękną wielkanocną ozdobą! Dekoracja jest bardzo oryginalna, a co najważniejsze - prosta w wykonaniu. Zobacz film z instrukcją i zaproś dziecko do wspólnej zabawy. Możecie zrobić także zajączka z jajka styropianowego - będzie można się nim wtedy bawić bez obaw, że się uszkodzi.

Zajączek z jajka wygląda dużo ciekawiej niż tradycyjna pisanka , a robi się go tak samo łatwo. Pamiętajcie, własnoręcznie wykonane dekoracje cieszą dużo bardziej, niż kupione gadżety. Jeśli macie ochotę na więcej zabawy, możecie zrobić jeszcze inne ozdoby, np. palmę wielkanocną  lub zajączka z rolki po papierze toaletowym .  Zajączek z jajka - czego potrzebujesz do zrobienia? biały i szary filc, biała włóczka, jajko ugotowane na twardo lub wydmuszka, klej vicol, nożyczki, kolorowy drucik na nosek (różowy lub czerwony), samoprzylepne oczka. Jak zrobić zajączka wielkanocnego z jajka?  Zacznij od posmarowania jajka vikolem. Następnie obklej dokładnie jajko białą włóczką - ważne, by nie pozostawały puste miejsca. Jeśli chcesz, by zając był bardziej fantazyjny możesz użyć kilku kolorów włóczki. Wytnij z filcu nóżki zajączka. Połączone nóżki powinny mieć kształt przypominający serce Przyklej filcowe nóżki do jajka. Wytnij uszy z filcu - im dłuższe tym fajniejsze. Możesz je także pokolorować markerem lub farbami. Przyklej uszy do jajka. Wytnij z filcu wąsy zajączka - im cieńsze tym lepsze. Możesz też użyć sztywnej nitki lub włóczki. Nosek wielkanocnego zajączka zrób z kawałka kolorowego drucika. Na koniec przyklej samoprzylepne oczka. Jeśli dziecku spodoba się taka zabawa, możecie zrobić całą rodzinę wesołych wielkanocnych zajączków. Dla odmiany zamiast zwykłego jajka możecie użyć jajka ze styropianu - jest to bezpieczniejsza opcja, ponieważ trudniej zniszczyć takie jajko (trzeba się wręcz bardzo postarać, by je uszkodzić). Będzie to dobra propozycja dla młodszych dzieci.    Zobacz także: Wielkanocne ozdoby i dekoracje Wielkanoc - ciekawostki dla dzieci oraz zwyczaje wielkanocne na świecie ​ Koszyczek wielkanocny kolorowanka [8...

zajączek z rolki po papierze toaletowym
AdobeStock
Święta i uroczystości
Zajączek z rolki po papierze toaletowym: instrukcja krok po kroku
Zajączek z rolki po papierze toaletowym to prosta i ciekawa ozdoba wielkanocna, którą możesz wykonać razem z dzieckiem. Wszystkie potrzebne rzeczy najprawdopodobniej masz już w domu, więc od razu możecie zabrać się do pracy. Wykonanie jednego zajączka z rolki po papierze zajmie wam ok. 10 minut.

Jednym z bardziej popularnych symboli Wielkanocy jest zajączek wielkanocny, dlatego podpowiadamy, jak w łatwy sposób zrobić zajączka z rolki po papierze toaletowym i miło spędzić w ten sposób czas z dzieckiem. Dekorowanie domu przed świętami to jedna z przyjemniejszych rzeczy. Zamiast (albo oprócz) kupowania gotowych ozdób, warto pokusić się o wykonanie ich samemu, zwłaszcza że można zaprzęgnąć do pomocy dzieci, co będzie dla nich dodatkową atrakcją. Spis treści: Zajączek z rolki po papierze toaletowym: potrzebne rzeczy Jak zrobić zajączka z rolki papieru toaletowego – instrukcja Jak zrobić królika z rolki papieru – inne pomysły (zdjęcia) Zajączek z rolki po papierze toaletowym: potrzebne rzeczy Aby zrobić wesołego zajączka z rolki po papierze toaletowym, potrzebujesz jedynie kilku rzeczy, które prawdopodobnie masz w domu w dziecięcej szafce z przyborami plastycznymi. Jeśli nie znajdziesz ich w domu, z łatwością kupisz je w każdym sklepie papierniczym. fot. Adobe Stok Do zrobienia zajączka z rolki po papierze toaletowym przygotuj: rolki po papierze toaletowym (jedna na jednego zajączka), nożyczki, klej, farby, flamastry, papier kolorowy, ewentualnie oczka ruchome i małe pomponiki. Jak zrobić zajączka z rolki papieru toaletowego - krok po kroku fot. Adobe Stock Krok 1: Pomalujcie rolki papieru na wybrane kolory. Inna możliwość: oklejcie rolki papieru papierem kolorowym (może być bibuła lub krepina). Aby zrobić to ładnie, przygotuj prostokąty papieru, których krótszy bok będzie miał długość taką, jaką ma wysokość rolki po papierze toaletowym. Dłuższy bok prostokąta powinien mieć długość nieco większą niż obwód rolki. Posmaruj rolkę (albo jedną stronę prostokąta) dokładnie klejem i oklej ją prostokątem z papieru kolorowego. fot. Adobe Stok Krok 2: Wytnij dla każdego...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj