Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wielkanoc w Ukrainie
Adobe: tygrys74
Święta i uroczystości

Wielkanoc w Ukrainie: czy Ukraińcy obchodzą święta wielkanocne? Zwyczaje i tradycje

W Ukrainie dominującym wyznaniem jest prawosławie. Stąd też wielu Polaków zadaje sobie pytanie, czy w Ukrainie obchodzi się święta wielkanocne, a jeśli tak – jakie są wielkanocne tradycje i potrawy Ukraińców? A ty znasz odpowiedź?

Wielkanoc w Ukrainie jest celebrowana bardzo podobnie jak w Polsce. Łączą nas ludowe, słowiańskie zwyczaje, a prawosławie i katolicyzm są wyznaniami chrześcijańskimi. Jednak różne religie i inny kontekst kulturowy sprawiają, że tradycyjna Wielkanoc w Ukrainie nie jest obchodzona dokładnie tak samo, jak u nas. Sprawdź, czy znasz wszystkie zwyczaje ukraińskiej Wielkanocy.

Spis treści:

Święconka - symbolika pokarmów w koszyczku wielkanocnym [WIDEO]

Kiedy w Ukrainie odchodzi się Wielkanoc?

Zgodnie z prawosławnym kalendarzem liturgicznym Wielkanoc w Ukrainie (w 2022 roku) obchodzi się w niedzielę 24 kwietnia. W Polsce święta Wielkiej Nocy rozpoczynają się 17 kwietnia.

Tradycje wielkanocne w Ukrainie: co nas łączy?

Pisanki i kraszanki

Dekorowanie i zdobienie jaj jest tradycyjnym zwyczajem w wielu ukraińskich domach. Dużą popularnością cieszą się barwione na czerwono jajka. Jajko dla Słowian ma szczególne znaczenie: łączy w sobie tradycje ludowe i chrześcijańskie. Jest symbolem płodności i nowego, odradzającego się życia oraz zwycięstwa nad śmiercią. Wierzono, że jajko pośredniczy między światem ludzi a światem istot nadprzyrodzonych.

Koszyczek wielkanocny

Zgodnie ze zwyczajem wiklinowe koszyczki wyścieła się białą, często ozdobnie haftowaną serwetą i dekoruje zielnymi gałązkami. Prawosławna święconka składa się z: jaj, wędlin, paschy serowej, babki wielkanocnej zwanej kluliczem, masła, tartego chrzanu, soli, octu i kawałka chleba. Tradycyjnie do koszyczka wkłada się także świeczkę. W Wielką Sobotę, po nabożeństwie, w cerkwiach święci się pokarmy, które zostaną wyłożone na stoły podczas niedzielnego śniadania.

Śniadanie wielkanocne

Do tradycyjnego śniadania wielkanocnego wierni, tak jak w wielu domach w Polsce, zasiadają wspólnie z rodziną i najbliższymi. Popularnym zwyczajem wielkanocnym jest zabawa w bicie się jajkami. Stukając się jajkami, wypowiada się słowa: „Chrystus Zmartwychwstał” – „Prawdziwie Zmartwychwstał”.

Lany poniedziałek

Lany poniedziałek, czyli śmigus-dyngus, jest obchodzony w Ukrainie tak samo, jak w Polsce. Polewanie wodą ma znaczenie symboliczne i zwyczaj ten sięga tradycji ludowych, przedchrześcijańskich. Woda ma moc życia, oczyszczenia, zdrowia i płodności.

Zwyczaje wielkanocne w Ukrainie: co nas różni?

Niedziela Wierzbna

Na tydzień przez Wielką Nocą, na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy, w cerkwiach święci się palmy. W odróżnieniu od znanych nam palemek, tradycyjna, ukraińska palma wielkanocna jest wykonana z gałązek wierzbowych. Zwyczaj ten ma pogańskie korzenie. Dawniej wierzono, że wierzba to święte drzewo, które przynosi zdrowie i szczęście.

Hrobki

Tydzień po Wielkiej Nocy w Ukrainie obchodzi się święto zmarłych. Jest to jedno z najwyższych i najbardziej rodzinnych świąt. W tym czasie wszyscy krewni odwiedzają groby najbliższych i urządzają pikniki. Nierzadko są one zakrapiane alkoholem. Tradycja nakazuje podzielić się posiłkiem ze zmarłym. Dlatego też na grobach pozostawia się jedzenie, a napoje, w tym alkohol, rytualnie wylewa na groby. Zwyczaj nakazuje, aby w tym dniu podzielić się symbolicznym grosikiem oraz jedzeniem z osobami ubogimi i żebrakami.

Tradycyjne potrawy wielkanocne w Ukrainie

Tradycyjne potrawy wielkanocne w Ukrainie, jak i zawartość koszyczka wielkanocnego, są bardzo podobne do potraw wielkanocnych w Polsce. Mają też wspólną, słowiańską symbolikę. Jednak na ukraińskich stołach wielkanocnych pojawiają się dania, które nie są u nas znane.
 

  • Paska to specjalny, wielkanocny chleb obecny w każdym ukraińskim domu. Wyglądem przypomina babkę lub plecione w warkocz ciasto drożdżowe. Tradycyjnie paska jest przygotowywana na słodko. Do ciasta dodaje się rodzynki, orzechy, kandyzowane i suszone owoce. Paska jest symbolem ciała Chrystusa oraz zwiastuje obfitość i powodzenie. Zgodnie z tradycją, powinna się ona  zaleźć w koszyczku wielkanocnym, a także należy się nią podzielić ze zmarłym podczas świętowania Hrobki.

 

  • Chołodziec to tradycyjne i obowiązkowe danie na każdym wielkanocnym stole. Jest to specjalnie na tę okazję przygotowana galareta z mięsem, u nas znane jako „nóżki w galarecie”. Warto wiedzieć, że w Ukrainie, po 40-dniowym poście, na wielkanocnym stole dominują różnego rodzaju mięsiwa, wędliny, kiełbasy oraz… chrzan.
Wielkanoc w Ukrainie i w Polsce łączą ludowe, przedchrześcijańskie tradycje. I najważniejsze, niezależnie od tego, czy święta są obchodzone zgodnie z tradycją katolicką, czy prawosławną, łączy nas jedno: najważniejszy jest czas spędzony w gronie rodziny i najbliższych.


Zobacz także:

rzeżucha
PatriciaDz/Adobe Stock
Święta i uroczystości
Rzeżucha – jak i kiedy posiać, żeby wyrosła na Wielkanoc
Rzeżucha to nie bez powodu popularna dekoracja wielkanocna. Jest apetycznie zielonym akcentem na stole, łatwo ją wyhodować, a w dodatku jest bardzo zdrowa. Sprawdź, jak i kiedy ją posiać, aby wyrosła na czas.

Zanim zabierzesz się za przygotowywanie tradycyjnych świątecznych potraw i przygotowywanie wielkanocnego koszyczka , warto pomyśleć o tym, jak sprawić, by stół w Wielkanoc prezentował się wyjątkowo. Zieleń rzeżuchy  pięknie komponować się będzie z bielą obrusa i baranka wielkanocnego , z żywymi kolorami żonkili czy tulipanów, oraz apetycznymi barwami zapełnionych półmisków. Podpowiadamy, jak posiać rzeżuchę, ile rośnie i dlaczego warto ją jeść. Spis treści: Kiedy posiać rzeżuchę? Jak posiać rzeżuchę? Pomysły na sadzenie rzeżuchy Właściwości rzeżuchy Kiedy posiać rzeżuchę? Jeśli rzeżucha ma wyrosnąć na Wielkanoc , najlepiej zasiać ją 7-8 dni przed świętami, a najpóźniej 5-6 dni wcześniej. Kiełkowanie i wzrost rzeżuchy są uzależnione od ciepła, natomiast światło słoneczne nie jest niezbędne do kiełkowania. Ile kiełkuje rzeżucha? W korzystnych warunkach po pierwszym dniu nasiona napęcznieją, a po 2-3 pojawią się pierwsze kiełki. I to niezależnie od tego, na jakim podłożu rzeżucha zostanie posiana. Aby cieszyć się zieloną łączką, trzeba będzie poczekać kolejne 2-3 dni. Aby rzeżucha była intensywnie zielona, po wykiełkowaniu warto ustawić ją w jasnym miejscu. Jak posiać rzeżuchę? Rzeżuchę można posiać w uniwersalnej ziemi ogrodowej, na wacie lub na ręczniku papierowym . Jedyna różnica między tymi podłożami jest taka, że ziemia z korzeniami rzeżuchy jest odpadem zielonym, który można kompostować. Natomiast watę i ręczniki papierowe trzeba będzie z korzeniami wyrzucić do śmieci zmieszanych, komunalnych, więc ta metoda uprawy nie jest zbyt ekologiczna. Jak posiać rzeżuchę. fot. Poliuszko/Adobe Stock Jeśli rzeżucha ma wyrosnąć wysoka , należy bardzo gęsto posiać nasiona – dosłownie jedno przy drugim. Wtedy kiełkujące roślinki będą...

Baranek wielkanocny: co symbolizuje, historia, ciekawostki
Adobe Stock
Aktualności
Baranek wielkanocny: co symbolizuje, historia, ciekawostki
Co symbolizuje baranek wielkanocny? Jakie znaczenie ma baranek paschalny z chorągiewką? Dlaczego od wieków towarzyszy nam podczas świąt wielkanocnych pod postacią figurki z ciasta, masła, marcepanu, cukru, czekolady lub... porcelany czy złota?

Baranek to jeden z najważniejszych  symboli Wielkanocy . Od zarania dziejów, to właśnie cierpliwe i łagodne jagnięta, owce i baranki bardzo często stanowiły ofiary na przebłaganie bóstw czy bogów. Historia baranka wielkanocnego ma swój początek w Piśmie Świętym. Już w Starym Testamencie mowa jest o tym zwierzęciu jak o ofierze przebłagalnej za grzechy, składanej na ołtarzu.  Baranka wielkanocnego wiele osób wkłada do koszyczka wielkanocnego, by następnie umieścić figurkę baranka na stole, wśród tradycyjnych potraw świątecznych . Obok specjalnie posianej na Wielkanoc rzeżuchy lub owsa , lub tradycyjnie – bezpośrednio na tych zielonych roślinach. Spis treści: Baranek wielkanocny: jakie ma znaczenie Baranek wielkanocny w Biblii – symbolika Baranek wielkanocny w polskich święconkach – historia Baranek wielkanocny – ciekawostki Baranek wielkanocny – jakie ma znaczenie Przez całe wieki chrześcijaństwa utrwalała się tradycja, według której baranek wielkanocny symbolizuje: ofiarę, łagodność (uległość), czystość, niewinność, niezasłużone cierpienie, triumf życia nad śmiercią. Przede wszystkim jednak baranek wielkanocny to symbol Jezusa, który ofiarował swe życie podczas męki na krzyżu, a po trzech dniach zmartwychwstał. Zmartwychwstanie Chrystusa świętujemy w Wielkanoc, najważniejsze święto chrześcijańskie. Baranek jako symbol ofiary i związek z ogniem (łac. agnus – baranek, sanskr. agni – ogień) oznacza odnawianie się świata. Baranek wielkanocny w Biblii – symbolika „Baranek Boży” lub po prostu „baranek” bardzo często pojawia się na kartach Starego lub Nowego Testamentu. Między innymi: w Księdze Wyjścia, gdzie ofiarą są dwa barany (Wj 29,38-42) w Księdze Liczb, gdzie ofiarą...

życzenia wielkanocne
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Życzenia wielkanocne 2023: poważne, krótkie, religijne, śmieszne, oficjalne
Życzenia na Wielkanoc coraz częściej są rozsyłane mailowo i SMS-owo, dlatego przygotowałyśmy dla was ściągawkę z różnymi wzorami życzeń do rozesłania. Znajdziecie tu poważne, oficjalne, ale też krótkie i oryginalne oraz religijne życzenia wielkanocne.

Życzenia wielkanocne to piękna tradycja, którą należy pielęgnować. Najpiękniejsze życzenia świąteczne to takie, które napiszemy sami. Jeżeli jednak brakuje czasu lub po prostu nie za bardzo nam to wychodzi, przygotowałyśmy dla was najciekawsze propozycje życzeń na Wielkanoc, które można wysłać na kartce, SMS-ie lub mailem, albo złożyć osobiście. Przedstawiamy najpiekniejsze życzenia na święta wielkanocne . Mamy różne propozycje, które ułatwią wam składanie życzeń: poważne, mądre, śmieszne, krótkie i religijne, ale też oficjalne – sami wybierzcie! Spis treści :  Życzenia wielkanocne poważne Mądre życzenia wielkanocne  Krótkie życzenia wielkanocne Religijne życzenia wielkanocne Ś mieszne życzenia wielkanocne Oficjalne życzenia wielkanocne Osobiste składanie życzeń wielkanocnych Życzenia wielkanocne poważne Kolejny rok wojny tuż za wschodnią granicą, niestabilna sytuacja ekonomiczna w kraju to powody, dla których składanie poważnych wielkanocnych życzeń może być bardzo na miejscu. Tego typu życzenia sprawdzą się, gdy chcemy je złożyć osobie, której nie znamy zbyt dobrze lub z którą łączą nas np. wyłącznie służbowe relacje. Oto kilka podpowiedzi. *** Spokoju w sercu i pokoju na świecie. Niech Wielkanocny czas odrodzi wszystko, co dobre.  Przegoni troski i smutki. Obudzi nadzieję na lepsze jutro. *** Zdrowych i smacznych świąt oraz ciepłej rodzinnej atmosfery przy wielkanocnym stole. Niech ta Wielkanoc będzie dla nas wszystkich zapowiedzią odrodzenia pokoju na świecie i nadzieją na lepsze, spokojne i pomyślne czasy. *** Niech dom będzie dla Was zawsze ostoją spokoju, a na stole nigdy nie zabraknie chleba. Niech Wielkanoc jednoczy i wzmacnia całą rodzinę. Niech nigdy nie zabraknie Wam tego, co w życiu najważniejsze: zdrowia, miłości i...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz