Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
wielkanoc ciekawostki
Adobe Stock
Święta i uroczystości

Wielkanoc – ciekawostki i tradycje dla dzieci. Zwyczaje wielkanocne w Polsce i na świecie

Wielkanoc to także ciekawostki i tradycje, które przyniosą dzieciom dużo frajdy. Opisujemy zwyczaje malowania jaj, pieczenia mazurków, święcenia palm czy pokarmów. Zastanawiacie się, jak wygląda Wielkanoc na świecie? Często różni się od naszej, polskiej, dlatego warto przyjrzeć się różnym tradycjom.

Ciekawostki o pieczeniu mazurków i drożdżowych babek, malowaniu pisanek, święceniu palemek i pokarmów nabierają w czasie Wielkanocy głębszego sensu. Pozwalają lepiej zrozumieć kulturę chrześcijańską z jej tradycjami, inspiracjami oraz wierzeniami, które są głęboko zakorzenione w kulturze Zachodu. Przedstawiamy najciekawsze zwyczaje i tradycje wielkanocne, atrakcyjne także dla dzieci.

Wielkanoc – ciekawostki i tradycje dla dzieci:

Święconka - symbolika pokarmów w koszyczku wielkanocnym [WIDEO]

Skąd wzięła się nazwa Wielkanoc?

Wielkanoc jest świętem nawiązującym do ostatnich dni życia Jezusa Chrystusa. W tradycji chrześcijańskiej obchodzi się Wielki Tydzień, w którym najważniejsze dni to piątek, sobota i niedziela, zwane Triduum Paschalnym. Wedle tradycji biblijnej Chrystus zmartwychwstał nocą, stąd też nawiązanie w nazwie świąt i podkreślenie tej pory dnia (tak jak całego tygodnia) mianem „Wielkiej Nocy”.

Wielki Tydzień: znaczenie poszczególnych dni

 • Wielki Piątek upamiętnia śmierć Jezusa na krzyżu;
 • Wielka Sobota to dzień, w którym święci się pokarmy w koszykach, odwiedza symboliczny grób, w którym znajduje się ciało mesjasza, który niebawem zmartwychwstanie;
 • Wielka Niedziela to dzień, w którym celebrujemy zmartwychwstanie Chrystusa i jest to najważniejszy dzień świąt wielkanocnych;
 • Poniedziałek Wielkanocny, zwany także lanym poniedziałkiem oraz śmigusem-dyngusem. W polskiej tradycji jest to dzień, w którym oblewamy się wzajemnie wodą.

Rezurekcja, czyli msza z wystrzałami 

Rezurekcja to uroczyste nabożeństwo, najczęściej odprawiane skoro świt (często o 6 rano). Dawniej, aż do XVIII wieku, msza rezurekcyjna odbywała się o północy, jak pasterka. Nabożeństwo poprzedzał też przez wieki huk z dział armatnich. Hałas miał upamiętniać przesuwane głazy w grobie Jezusa…

Ciekawostką jest, że w dawnej Polsce wierzono, że procesja rezurekcyjna to jeden z najlepszych metod demaskowania czarownic… Podobno żadna prawdziwa czarownica nie była w stanie trzykrotnie obejść kościoła. 

Znany był również zwyczaj związany z tzw. tarabaniarzami, którzy chodzili po wsi w niedzielny ranek i budzili dziewczęta, by żadna z nich nie zaspała na rezurekcję.

Śniadanie wielkanocne: dawniej bez jajek

Tradycja nakazuje, by po rezurekcji zacząć przygotowania do wielkanocnego śniadania. Główne miejsce na świątecznym stole zajmuje święconka – pokarmy poświęcone w Wielką Sobotę. Aby wyobrazić sobie, na jaką skalę odbywały się dawniej śniadania wielkanocne, wystarczy wiedzieć, że pieczono babki nawet z 60 jaj.

Trudno uwierzyć, ale do XII w. jedzenie jajek w Wielkanoc było przez Kościół zakazane i uważane za grzech, jako że był to symbol pogański.

Śmigus-dyngus: oczyszczenie po zimie

Śmigus-dyngus to tradycja wielkanocna szczególnie lubiana przez dzieci. To zwyczaj słowiański polegający na polewaniu wodą, które symbolizować miało nadchodzące po zimie oczyszczenie i radość z nadejścia wiosny. Lany poniedziałek początkowo miał znaczenie magiczne. Wylewanie wody miało zapewnić odpowiednią ilość deszczu w ciągu roku i gwarantować obfite plony.

Pierwsze informacje o tym zwyczaju pochodzą z XIV wieku. Śmigus-dyngus był przez lata kultywowany głównie we wsiach, gdzie młodzi chłopcy obficie polewali wodą mieszkające w okolicy dziewczyny. Tradycja mówi, że te dziewczęta, które nie zostały oblane wodą, powinny mieć powody do niepokoju, gdyż brak zainteresowania ze strony chłopców w tym szczególnym dniu mógł być wróżbą o staropanieństwie.

Uważa się, że słowo „śmigus” oznacza polewanie się wodą, z kolei „dyngus” wywodzi się od niemieckiego słowa „dingen”, co oznacza wykupywać się. Ma to związek ze zwyczajem, według którego panny mogły wykupić się, obdarowując kawalerów pisankami.

Pieczenie mazurków: nagrody dla wytrwałych

Mazurki przywędrowały do Polski najprawdopodobniej z Turcji. Dekoracje wykonane z bakalii i lukru wyglądem miały nawiązywać do zdobionych tureckich dywanów. W naszym kraju zaczęto je wypiekać w XVII wieku. Od początku ciasto stanowiło symbol zakończenia Wielkiego Postu, a więc czasu poprzedzającego Wielkanoc. Dawniej był on nagrodą dla tych, którzy wytrzymali czterdzieści dni bez spożywania słodyczy i potraw mięsnych. Ciasto aż po dziś dzień nazywamy „mazurkiem”, ponieważ podobno jego wypiekiem jako pierwsze zajęły się kobiety mieszkające na Mazowszu – a mieszkańców tego regionu zwano Mazurami aż do końca XIX wieku.

Święcenie pokarmów: nie zawsze w kościele

wielkanocny stół
adobe stock

Święcenie pokarmów ma związek z dawnym błogosławieniem dań spożywanych podczas świątecznej uczty. Co ciekawe, w przeszłości pokarmy święcono w domach, a nie w kościele. Do tej tradycji z konieczności musieliśmy wrócić w okresie pandemii, gdy podczas Wielkanocy obowiązywał lockdown.

Zgodnie z tradycją, w wielkanocnym koszyczku powinno znaleźć się 7 pokarmów o symbolicznym znaczeniu: jajko, chleb, sól, mięso, masło, chrzan oraz kawałek wielkanocnego ciasta.

Zwyczaj dzielenia się jajkiem przy świątecznym śniadaniu ma podobne znaczenie do dzielenia się opłatkiem w czasie wigilijnej wieczerzy. Bliscy życzą sobie wszelkiego dobra i sił witalnych, w nadziei, że nie opuszczą ich przez cały rok.

Malowanie pisanek: słowiańska tradycja

pisanki
adobe stock

Zwyczaj malowania jaj wywodzi się ze starosłowiańskich obrzędów. Dla Słowian jajo miało ważne znaczenie i pośredniczyło między ludźmi, duchami i bogami. Wierzyli oni, że bóg narodził się ze słonecznego jaja, a sam świat ma również taki kształt.

Słowianie zdobili pisanki symbolami, które odnosiły się do sił przyrody i bogów. Taki zwyczaj, w zmodyfikowanej formie, został przejęty przez Kościół. Do dzisiaj jajo symbolizuje początek nowego życia. Kiedyś jedzenie jajek w okresie Wielkanocy było zakazane przez Kościół, jednak po jednym z soborów z zakazu zrezygnowano.

Niedziela Palmowa: święcenie palm

palma wielkanocna
Adobe Stock

Niedziela Palmowa otwiera Wielki Tydzień. Jest dniem, w którym wierni idą do kościoła, by poświęcić palmy. Zwyczaj ten upamiętnia przejazd Jezusa przez Jerozolimę.

Według tradycji ludowej poświęcona palma wielkanocna zapewnia zdrowie i szczęście całej rodzinie, dlatego przyjęło się, aby nie wyrzucać uschniętych palm aż do następnych świąt. Pobłogosławione palmy miały chronić domy przed kataklizmami i nieurodzajem przez cały rok. Dekorowano nimi domy, by odganiały wszelkie nieszczęścia.

Wielkanocny zajączek: dzieło niemieckich cukierników

Wielkanocny zajączek jest symbolem nowego życia oraz odradzającej po zimie ziemi. Jest również symbolem płodności. Zaś zwyczaj obdarowywania prezentami przez wielkanocnego zajączka przywędrował do Polski z tradycji germańskiej. To niemieccy cukiernicy również jako pierwsi w XIII wieku wprowadzili do świątecznego menu słodkie zajączki wykonane z ciasta lub cukru.

Wielkanoc na świecie: ciekawostki dla dzieci

Wielkanoc w Polsce obchodzi się nieco inaczej niż w innych państwach. Każdy kraj ma swoją tradycję:

 • Niemcy – nieodłącznym elementem Wielkanocy w Niemczech są pisanki i zajączek wielkanocny. To właśnie on chowa czekoladowe jajka dla dzieci w domu i w ogrodzie. Mniej znaną tradycją jest toczenie lub zrzucanie jaj z pagórków. Zawody wygrywa osoba, której uda się rozbić jajka o siebie. Ten zwyczaj króluje we wschodniej Fryzji i nazywa się „Eiertrüllen”. Z kolei „bitwa na jajka” to uderzanie o siebie jajkami przed obraniem w taki sposób, by zbić skorupkę jajka przeciwnika.
 • Anglia – dzieci biorą udział w tzw. egg hunt. Podobnie jak w Niemczech, wielkanocny zajączek zostawia w domu i w ogrodzie czekoladowe jajka. Podczas Wielkanocy je się tzw. hot cross buns (bułeczki wielkanocne), a na obiad przygotowuje się jagnięcinę.
 • Rosja – nie obchodzi się w tym kraju święta Wielkiej Nocy, lecz Paschę. To bardzo ważne święto dla wyznawców prawosławia. Jest to święto ruchome, poprzedzone 40-dniowym postem. Podobnie jak w chrześcijaństwie – obchodzona jest Niedziela Palmowa. W sobotę Rosjanie także święcą pokarm, a w nocy odprawiane jest kilkugodzinne nabożeństwo. 
 • Irlandia – w Wielką Sobotę odbywa się „pogrzeb śledzia”. W trakcie miejskiego pochodu, któremu przewodzi rzeźnik, wiesza się na kiju śledzia. Mieszkańcy manifestują swoje zmęczenie postem, symbolicznie bijąc śledzia kijami. Następnie wrzucają go do rzeki, a jego miejsce zajmuje udziec barana.
 • USA – w Wielkanoc kobiety zakładają na głowę ogromne, pięknie przyozdobione kapelusze. Znajdują się na nich ozdoby nawiązujące do świąt wielkanocnych: kurczaki, pisanki. Organizowany jest także konkurs na najpiękniejszy kapelusz. 
 • Armenia – jednym ze świątecznych zwyczajów jest wypiekanie chlebka, który nazywa się „cheorek”. Ormianie wierzą, że gdy Matka Boska stała pod krzyżem Chrystusa, miała przy sobie właśnie chleb, który jego krwią został zabarwiony na czerwono.  


Zobacz też:

Prezent na zajączka dla dziecka
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Prezent na zajączka dla dziecka: słodycze na Wielkanoc i inne fajne prezenty [MAŁE I TANIE]
Prezent na zajączka dla dziecka to przede wszystkim pyszne słodycze, ciasteczka i czekoladowe jajka. Ale dzieci ucieszą też inne drobne upominki, które kojarzą się z wiosną i świętami. Nie znasz jeszcze tradycji dawania prezentów na Wielkanoc? Nie szkodzi! Koniecznie sprawdź, jaki prezent na zajączka kupić dziecku w tym roku.

Prezent na zajączka dla dziecka powinien być niewielki i skromny. Dzieci uwielbiają dostawać słodycze na Wielkanoc, ale w roli prezentu świetnie sprawdzą się też inne, fajne drobiazgi związane z Wielkanocą: kolorowanki, figurki czy drobne zabawki. Zajączek symbolizuje zbliżającą się wiosnę i budzenie się nowego życia, dlatego polecamy takie prezenty wielkanocne dla dzieci, które niosą radość i pozwalają poczuć klimat świąt. Prezent na zajączka: co kupić dziecku na Wielkanoc? Prezent na zajączka powinien być symboliczny (trochę na odwrót niż prezenty na Boże Narodzenie), więc jeśli chcesz nawiązać do tradycji, nie wydawaj majątku. Zamiast drogich gadżetów proponujemy fajne, ale małe prezenty, które będą budziły miłe, wiosenne skojarzenia. Słodycze na Wielkanoc dla dzieci Jako prezent na zajączka szczególnie polecamy własnoręcznie przygotowane ciasteczka lub babeczki. W pieczeniu pomogą wielkanocne formy i foremki do ciastek w kształcie królików, pisanek czy baranków (upieczcie wspólnie z dziećmi upominki dla innych członków rodziny!). A jeśli na co dzień twoje dziecko nie przesadza z ilością zjadanych słodyczy, w Wielkanoc zróbcie wyjątek. Na prezent na zajączka kup świąteczny zestaw słodkości. Słodycze na Wielkanoc dla dziecka to np. czekoladki w opakowaniu w kształcie koszyczka albo duże jajko-niespodzianka z cukierkami w środku. Radości nie będzie końca! Fajne prezenty na zajączka: figurki wielkanocne Prezent na zajączka to nie tylko słodkości! Jeśli słodycze na Wielkanoc cię nie przekonują, pomyśl o bardziej praktycznym prezencie dla dziecka. Fajny pomysł to np. drewniane figurki dla młodszych dzieci lub porcelanowe dla starszych. Ozdoby mogą przedstawiać zajączki, kury lub pisanki. Ciekawy prezent na zajączka to także wielkanocna figurka ze światełkami LED bądź zawieszka. Prezent na zajączka: wiosenne...

Piosenki na Wielkanoc do śpiewania z dziećmi
AdobeStock
Święta i uroczystości
Piosenki wielkanocne dla dzieci: teksty i melodie, które wpadają w ucho przed świętami
Piosenki wielkanocne powinny być radosne, jak samo święto Zmartwychwstania Pańskiego. Znajdziecie tu wesołe i śmieszne piosenki o Wielkanocy, zajączkach, pisankach, kurczaczkach. Możecie je śpiewać z dziećmi np. podczas robienia pisanek.

Piosenki wielkanocne to nie tylko religijne, patetyczne pieśni, lecz także wesołe melodie, które wasze dzieci będą śpiewać z radością np. podczas malowania jajek lub dekorowania koszyka ze święconką. Przedstawiamy kilka piosenek na Wielkanoc dla dzieci – znajdziecie tu całe teksty utworów i wideo do obejrzenia. W sam raz na przedświąteczne przygotowania dla całej rodziny!  Piosenki wielkanocne dla dzieci: Piosenka wielkanocna dla dzieci Piosenka o zajączku wielkanocnym Piosenka o zajączku i pisankach Piosenka o pisankach Piosenka wielkanocna dla dzieci Piosenka wielkanocna o tym, że święta tuż-tuż, sprawi, że oczekiwanie na najbardziej uroczyste śniadanie w roku będzie jeszcze przyjemniejsze. Poniższa propozycja to idealna piosenka na przedwielkanocny czas.  Idą święta, wielkanocne idą święta. O tych świętach każdy zając pamięta. Do koszyczka zapakuje słodycze i na święta ci przyniesie moc życzeń. Idą święta, wielkanocne idą święta. O tych świętach i kurczątko pamięta. W żółte piórka się ubierze, wesołe wśród pisanek będzie biegać po stole. Idą święta, wielkanocne idą święta. O tych świętach nasz baranek pamięta. Ma na szyi mały dzwonek dźwięczący, będzie dzwonił, będzie skakał po łące. Idą święta, wielkanocne idą święta. O tych świętach każde dziecko pamięta. Pomaluje jajka w kwiatki i w gwiazdki, zrobi na pisankach śliczne obrazki. Posłuchaj:   Piosenka o zajączku wielkanocnym Dzieci bardzo lubią zające, śmigus-dyngus też... Dlatego może właśnie to ta wielkanocna piosenka będzie waszym rodzinnym hitem muzycznym podczas zbliżających się świąt? Skacze drogą zając, skacze pomalutku. Przykucnął za płotem, hop i już w ogródku. Kic, kic, kic cichutko, skrada się do domu....

przerwa wielkanocna w szkole
Adobe Stock/natalialeb
Święta i uroczystości
Przerwa wielkanocna w szkole: kiedy wypada? Wielkanoc 2023
Przerwa wielkanocna w szkole w 2023 roku trwa dość długo. Rodzice będą musieli zaopiekować się dziećmi także przed świętami i po nich. Podajemy daty: kiedy się zaczyna i kiedy się kończy przerwa wielkanocna w szkole.

Przerwa wielkanocna w szkole to przerwa obejmująca Wielkanoc, ale nie tylko. Wolne będą także dni przed świętami oraz po świętach. Wyjaśniamy, kiedy jest przerwa wielkanocna w szkole i kiedy rodzice będą musieli wziąć urlop w pracy. Przerwa wielkanocna w szkole Szykując się do świąt wielkanocnych, rodzice muszą najpierw sprawdzić, kiedy w szkole przewiduje się rekolekcje wielkopostne , a następnie, kiedy jest przerwa wielkanocna w szkole. Teoretycznie wolna powinna być Niedziela Wielkanocna i Poniedziałek Wielkanocny, w praktyce jednak dni wolnych jest więcej. Wielkanoc 2023 Wielkanoc 2023 wypada w niedzielę, 9 kwietnia. Poniedziałek Wielkanocny to zaś 10 kwietnia. To oczywiście dni wolne od pracy i szkoły. Przerwa wielkanocna w szkole trwa jednak o wiele dłużej: zaczyna się już w Wielkim Tygodniu i kończy dopiero po świętach. Święta wielkanocne nie mają stałej daty, ale wypadają w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca (tzw. pełni paschalnej określanej według kalendarza lunarno-solarnego). Wielkanoc obchodzimy zawsze między 22 marca a 25 kwietnia. Kiedy przerwa świąteczna w szkole? Przerwa wielkanocna w szkole w 2023 roku obejmuje dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota, Wielkanoc, Poniedziałek Wielkanocny oraz wtorek po świętach. W tym roku dzieci nie pójdą więc do szkoły w dniach 6-11 kwietnia. To niemal cały tydzień, choć jeśli nie liczyć weekendu, wolne od szkoły będą tylko 4 dni. Uczniowie wrócą do szkół w środę, 12 kwietnia. Przerwa wielkanocna w szkole a majówka Ponieważ przerwa wielkanocna 2023 wypada na początku kwietnia, niespełna miesiąc później uczniów  czeka kolejny wolny długi weekend. Wystarczy spojrzeć w kalendarz ferii, świąt i wakacji : po powrocie do szkoły 12 kwietnia miną tylko niecałe trzy tygodnie, zanim dzieci znów będą mogły...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak