Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
jak siać rzeżuchę
Adobe Stock
Święta i uroczystości

Jak siać rzeżuchę? [INSTRUKCJA]

Ile dni przed Wielkanocą siać rzeżuchę, by pięknie prezentowała się na wielkanocnym stole? Podpowiadamy, kiedy należy to zrobić i jak: będziesz potrzebować tylko nasionek, waty i skorupki jajka. Całość jest bardzo prosta, warto więc zaangażować również dzieci.

Rzeżuchę najpierw należy posiać, później można obserwować, jak rośnie, a na końcu delektować się smakiem małych listków! Warto mieć ją na wielkanocnym stole. Rzeżucha ma sporo cennych właściwości: zawiera witaminę C, A, B1, sole mineralne, olejki eteryczne. Ale to nie jedyne jej zalety, wysiana do dekoracyjnych naczyń będzie ozdobą wnętrza. Kiedy wysiać rzeżuchę na Wielkanoc? Musisz pomyśleć o tym już około 10 dni przed świętami. 

Zajączek wielkanocny – szablon i przepis na piękną girlandę z papieru [WIDEO]

Jak zasiać rzeżuchę w skorupce jajka

Rzeżuchę uprawiać można na podłożu ziemistym, jednak łatwiejszym sposobem jest posianie jej na wacie lub ligninie. Potrzebne będą:

  • opakowanie lub dwa nasion rzeżuchy (ok. 2 zł za torebkę)
  • wata lub lignina
  • woda
  • skorupka jajka


Jak siać rzeżuchę w skorupce jaja - instrukcja
1. Do skorupki jajka włóż watę lub ligninę. Jeśli masz ochotę - możesz też rozłożyć ją na płaskim talerzu albo obłożyć nią zewnętrzną stronę salaterki (wówczas rzeżucha będzie przypominać zieloną górkę).
2. Zwilż watę wodą. Rozsyp nasiona. Postaraj się zrobić to w miarę równomiernie, by nie było „łysych” miejsc. Spryskaj je wodą.
3. Przez cały okres uprawy podlewaj ją wodą (trzeba to robić codziennie, bardzo ważna jest tu regularność).

Kiedy wysiać rzeżuchę na Wielkanoc?

Jak długo kiełkuje rzeżucha? Okres jej uprawy trwa około 1,5 tygodnia, jednak pierwsze nasiona kiełkują już po 2–3 dniach. Rzeżucha wyrośnie szybciej, jeśli postawisz ją w słonecznym, ciepłym miejscu. Po ok. 10 dniach można ją już ścinać i jeść. Jeśli chcesz mieć piękną ozdobę na wielkanocnym stole – listki rzeżuchy zetnij dopiero w niedzielę. 

Zobacz też:

Dieta
Domowe nowalijki
Świeże i pełne witamin – o takie pyszności trudno pod koniec zimy. Przy odrobinie pracy kiełki, szczypiorek i natkę możesz wyhodować na swoim parapecie.

Wcale nie jesteś skazana na sklepowe nowalijki, które są teraz sztucznie nawożone, by szybciej rosły i pięknie wyglądały. Przechowywane przez całą zimę warzywa też nie zawierają tylu składników odżywczych co świeże. Nie mówiąc już o smaku. Co zrobić, by w waszej diecie znalazły się tak potrzebne witaminy i składniki mineralne? Załóż własną plantację na okiennym parapecie. Dodatkowo twoja pociecha będzie miała mnóstwo radości, obserwując rosnące roślinki! Kiełkujące witaminki Nasiona zawierają cenne składniki, które są niezbędne, by wyrosły z nich nowe rośliny. Korzystne są również dla człowieka, a te ze skiełkowanych ziaren są też łatwo przyswajalne przez nasz organizm. Kiełki bogate są w witaminy oraz składniki mineralne. Najlepiej jeść je na surowo, bo nie tracą swych właściwości. Przed jedzeniem najlepiej je opłukać. Najpopularniejsze są kiełki: Brokułu: mają pikantny smak. Dobre do sałaty i kanapek. Zawierają sulforafan, który zapobiega nowotworom. Słonecznika: o orzechowym smaku. Można je chrupać zamiast czipsów. Są m.in. źródłem magnezu, potasu i żelaza. Lucerny: delikatne w smaku. Świetne do kanapek i surówek. Zawierają dużo witaminy A i witaminę B12. Rzodkiewki: mają ostry, wyrazisty smak. Można je mieszać z twarożkiem, jogurtem, są bogate w witaminę C. Fasoli Mung: lekko kwaskowate, chrupiące. Dobre na zimno i na gorąco. Fasola to doskonałe źródło białka. Soczewicy: o delikatnym, mącznym smaku. Doskonałe do sałatek, past kanapkowych. Dostarczają kwasu foliowego (uwaga, przyszłe mamy!). Jak to zrobić: w sklepach ze zdrową żywnością dostępne są nasiona do kiełkowania oraz tzw. kiełkownice – piętrowe naczynia z plastiku, w których umieszcza się ziarna. Trzeba tylko pamiętać, by nawilżać każde piętro osobno, bo kiełki potrzebują natlenionej wody. Można je też uprawiać bez...

dziecko, dziewczynka, kuchnia, owoce
Żywienie
Nie kupuj dziecku suplementów! Zimą też można znaleźć witaminy w jedzeniu!
Twoje dziecko jest blade i osowiałe po zimie? Nie musisz sięgać po suplementy diety, chyba że zaleci je lekarz. Witaminy i mikroelementy znajdziesz nie tylko w aptece. Znajdziesz je we własnej lodówce i spiżarni. Zobacz, gdzie jeszcze znajdziesz wartościowe jedzenie dla dzieci, gdy nie ma świeżych owoców i warzyw.

Witaminy dla dziecka z warzywniaka To prawda, że długo przechowywane owoce i warzywa są teraz mniej cenne niż latem i wczesną jesienią, ale to nie znaczy, że są bezwartościowe! Nadal zawierają mnóstwo witamin, soli mineralnych, flawonoidów i błonnika. Dlatego trzeba ich jeść jak najwięcej. Postaraj się, by na talerz dziecka trafiały najróżniejsze produkty, a nie tylko jabłko, marchewka i ziemniaki. Niech pozna smak cukinii, bakłażana, kalarepki czy różnych sałat. Poza jabłkami niech zjada także cytrusy, melony i inne egzotyczne owoce. Witaminy dla dziecka w słoiczkach i buteleczkach „Słoiczkowe” zupki i soczki dla niemowląt są pełne witamin, za to nie mają w sobie żadnych konserwantów ani innej chemii. Przygotowuje się je z przebadanych produktów, a długi termin ważności zawdzięczają pasteryzacji . Można je podawać nie tylko bobasom – w przypadku starszych dzieci mogą być kołem ratunkowym („O rany, nie zdążyłam ugotować obiadu”) albo bazą do bardziej „dorosłej” zupy – łatwo dodać do nich np. koncentrat czy przecier pomidorowy, przyprawy ziołowe, posiekaną natkę, koperek czy np. bazylię.   Witaminy dla dzieci w zamrażalniku Mrożone warzywa i owoce są niemal tak wartościowe jak świeże (np. 100 g świeżych malin zawiera 32 mg witaminy C, a mrożonych – 30!). W dobrze zaopatrzonych sklepach wybór mrożonek jest naprawdę imponujący: od truskawek czy malin po wydrylowane wiśnie i śliwki, od fasolki szparagowej czy szpinaku w liściach po najróżniejsze mieszanki, np. bukiety warzyw czy warzywa na patelnię (wcale nie trzeba ich na nią wrzucać, można je ugotować na parze). Kupuj jednak tylko mrożonki, w których warzywa czy owoce nie są zbrylone (pewnie już raz się rozmroziły).   Witaminy dla dziecka u babci w spiżarni Jeden z najcenniejszych skarbów, jaki możesz tam (albo w warzywniaku)...

dziecko, jajka, wielkanoc
Panthermedia
Żywienie
Powiew wiosny na talerzyku
Już za chwileczkę, już za momencik wszystko za oknem zacznie rozkwitać. Wtedy mamy ochotę na mniej kaloryczne i bardziej kolorowe dania. Poszalejcie na talerzu, przełamcie rutynę!

Wielkanocny stół to symboliczne powitanie wiosny i upragniona odmiana w naszym menu. Mimo że nie będzie jeszcze na nim sezonowych owoców ani warzyw, można powalczyć z nudą. Wystarczy, nieco na przekór tradycji, kilka nietypowych dań (przygotowanych wspólnie z maluchem), by wszyscy domownicy nabrali apetytu. Warto też nie tylko do dekoracji wyhodować na ligninie zielony kopczyk rzeżuchy. Kiełki to teraz świetna porcji witamin. Jajka-zajączki zamiast jajek w majonezie Jajka znajdą się na każdym świątecznym stole – nie tylko w formie pisanek. Te do jedzenia nie muszą pływać w majonezie posypane szczypiorkiem. Na sałatowej łące możesz postawić stadko wielkanocnych zajączków. I koniecznie zaproś do ich przygotowania dzieci – z chęcią ci pomogą. Jak to zrobić: Do zrobienia zajączka potrzebne będą: jajko (tyle, ile chcesz zrobić zajączków), szczypiorek, odrobina gęstego twarożku, marchewka, ziarenka pieprzu (dwa razy więcej niż zrobisz zajączków), odrobina ketchupu. Jajka ugotuj na twardo (ok. 8 min), ostudź w zimnej wodzie, obierz ze skorupki i opłucz. Marchewkę umyj, obierz i obieraczką zrób kilka cieniutkich plasterków. Wytnij z nich uszka zajączka. Obetnij ostry koniec jajka i postaw tak, by stało ono stabilnie. Zrób delikatne nacięcia na jego wierzchołku i umocuj marchewkowe uszka. Z ziarenek pieprzu zrób oczka, z twarożku nosek, a do niego włóż pocięty na krótkie paseczki szczypiorek jako wąsy. Na czubek noska nałóż odrobinę ketchupu. A potem koniecznie zróbcie zdjęcie na pamiątkę! Uśmiechnięty talerzyk zamiast nudnych warzyw Surówka z marchewki, kiszony ogórek lub kapusta, jarzynka z mrożonych warzyw – jedliście je przez całą zimę. I bardzo dobrze, bo są źródłem koniecznych przez cały rok witamin i składników mineralnych. Ale jeśli podobnie jak robaczek z wiersza Jana Brzechwy...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak