Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
jak zrobić palmę wielkanocną
Adobe Stock/Robert Przybysz
Święta i uroczystości

Jak zrobić palmę wielkanocną: tradycyjną, egzotyczną, z bukszpanu lub papieru

Jeżeli zastanawiasz się, jak samodzielnie zrobić palmę wielkanocną, mamy 5 różnych propozycji: od tych „egzotycznych” po bardzo tradycyjne. Tłumaczymy, jak zrobić palmy wielkanocne krok po kroku.

Palma wielkanocna to symbol odradzającego się życia. Robi się ją na Niedzielę Palmową, która rozpoczyna tydzień przygotowań do Wielkanocy. To czas nadziei na zmiany i na odrodzenie się życia po zimie. 

Podajemy sposób wykonania prostej palmy i podpowiadamy, jak zrobić ją z rzeczy, które macie w domu. Mało jest tak kolorowych i zwiastujących nadzieję świąt, jak Wielkanoc. Także dla dzieci są to niezapomniane chwile. Kolorowanie jajek, szykowanie koszyczka ze święconką, szukanie słodyczy od zajączka i śmigus-dyngus to wspaniała zabawa. Włączcie do niej szykowanie własnoręcznie zrobionej palmy.

Spis treści: 

Zajączek wielkanocny – szablon i przepis na piękną girlandę z papieru [WIDEO]

Z czego zrobić szybko palmę wielkanocną?

W tradycji chrześcijańskiej palma wielkanocna jest symbolem męczeństwa i triumfu – męki i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa oraz nieśmiertelności duszy. Palmami dekoruje się mieszkania, a ich pojawienie się w domu oznacza, że do świąt wielkanocnych jest już bardzo blisko.

Ze względu na klimat panujący w Polsce trudno o prawdziwe liście palmowe w naszym kraju. Dlatego tradycyjną polską palmę wielkanocną robi się z:

  • gałązek trzciny,
  • wierzby,
  • ziół,
  • bukszpanu,
  • jałowca.


Polska palma wielkanocna ma z reguły postać smukłego, dość wysokiego pionowego bukietu. Przyozdabiana jest suszonymi kwiatami lub wstążkami. Palmy wielkanocne w Polsce osiągają wysokość od kilkunastu centymetrów do kilkudziesięciu metrów. Poświęcone są przechowywane przez cały rok aż do Środy Popielcowej. Wówczas spala się je, a tak powstały popiół służy do posypania głów wiernych.

Jak zrobić tradycyjną palmę wielkanocną: instrukcja

Jak zrobić palemkę? Do jej przygotowania potrzebne są gałązki, np. bazie zwane też kotkami (czyli charakterystyczne puchate kwiatostany wierzby), gałązki brzozy z pierwszymi listkami, kwitnąca leszczyna z kotkami z charakterystycznym złotawym pyłkiem lub forsycje. Możecie zrobić wiązankę z kilku gałązek, przewiązać ją kolorowymi wstążkami, paskami różnobarwnej bibuły lub papieru.

Do przygotowania wielkanocnej palemki można wykorzystać:

  • gałązki bazi,
  • suszone trawy,
  • zboża – zwłaszcza nadają się: dmuszek jajowaty, tymotka łąkowa, proso, owies;
  • gałązki bukszpanu,
  • mocną nić,
  • nożyczki,
  • ewentualnie farbki – można nimi ufarbować rośliny, aby nabrały ładnych jaskrawych kolorów.


palma wielkanocna
Adobe Stock

fot. Adobe Stock


Jak zrobić palmę wielkanocną z dzieckiem:

  1. Z kilku gałązek traw (albo traw i bazi) przygotujcie bazę – wąski bukiecik. Całość mocno zwiążcie nitką. 12 cm poniżej jej czubka przywiążcie krótko przycięte puchate trawy.
  2. Poniżej traw ułóżcie bukszpan – przyczepcie jego pojedyncze gałązki nitką do palemki, a potem okręćcie je wszystkie razem jeszcze raz.
  3. Podobnie upnijcie kolejne warstwy roślin, układając je coraz niżej, przeplatając kolory traw. Wszystkie łodyżki owińcie ściśle nitką, aby wygodnie było je trzymać.

Jak zrobić palmę wielkanocną z bazi i bukszpanu?

palma wielkanocna
Adobe Stock

fot. Adobe Stock


Palemka jest tylko symbolem, dlatego może być mniej ozdobna, a bardziej symboliczna. Najprostszą palmę wykonuje się z bazi (gałązek wierzby) i bukszpanu. Może to być taki zwykły bukiet, jak na zdjęciu powyżej, ale można też go formować tak, aby dłuższe gałązki bazi były w dolnej części obłożone gałązkami bukszpanu. Całość trzeba na dole ciasno obwiązać nitką.
Jeżeli będzie mieć kłopot ze zdobyciem bukszpanu – możecie go zastąpić innymi zimozielonymi roślinami: np. trzmieliną – jest bardzo ozdobna, zielono-biała lub zielono-żółta

Palma z bukszpanu i ozdobnej wstążeczki 

Będziecie potrzebować:

  • zielonych gałązek bukszpanu,
  • nitki,
  • wstążki,
  • kleju do klejenia na gorąco,
  • patyka o średnicy ok. centymetra lub kilka cieńszych.


Do patyczków przywiążcie nitką bukszpan, tak, aby utworzył zieloną miotełkę na jednym końcu patyków.

Z wąskiej wstążki, takiej jak do kwiatów, zróbcie dekorację. Potnijcie wstążeczkę na odcinki o długości 4-5 cm i przygotujcie klej do klejenia na gorąco. Każdy odcinek wstążeczki składajcie na pół, tworząc z niego pętelkę. Jej końce przykleić trzeba do patyczków, zaczynając tuż pod miotełką z bukszpanu. Oklejajcie patyczki pętelkami dookoła, układając ich kolejne warstwy. 

Można też do przygotowania palmy wielkanocnej wykorzystać gałązki roślin, które uprawiacie w domu, np. paproci, które ozdobicie kwiatem storczyka lub kwiatkami wyciętymi z kolorowego papieru.

Palmy wielkanocne z papieru

Możecie zrobić też bardziej oryginalne palmy wielkanocne. Oto dwa sposoby, jak wykonać je z papieru. Metody te sprawdzą się też wtedy, gdy akurat nie możecie udać się do sklepu po rzeczy potrzebne do wykonania tradycyjnej palmy.

Egzotyczna palma wielkanocna z papieru

palma wielkanocna
Adobe Stock

fot. Adobe Stock


Przygotujcie papier kolorowy, a jeszcze lepszy będzie kolorowy karton. Wytnijcie z niego długie, smukłe listki (długość ok. 25-30 cm, szerokość 1 cm), takie, jakie ma prawdziwa palma. Na jedną palemkę wystarczy wyciąć tylko trzy takie liście. Następnie potnijcie papier lub kolorowy karton na paski o szerokości 0,5-1 cm i długości 20 cm. Zróbcie z nich przeplatankę tak, aby każdy paseczek przechodził na zmianę pod i nad ułożonymi poprzecznie do niego paseczkami. Sklejajcie paski podczas przeplatania.

Gdy klej wyschnie, otrzymacie arkusz z plecionego papieru. Zetnijcie rogi na jednym boku, aby otrzymać zamiast niego szpic. Teraz zwińcie arkusz plecionki w rożek, tak aby szpic był na górze w bardziej otwartej części rożka. Zwiążcie rożek u dołu i przywiążcie wstążką do patyka. Od wewnątrz rożka wklejcie trzy listki palmowe. Gotowe!

Palma-wyklejanka

Palma wielkanocna może mieć postać wyklejanki z kolorowego papieru, np. dodatkowo udekorowanej jajkami lub pisankami. Co prawda nie wstawicie jej do wazonu, ale można ją położyć na stole, aby stanowiła jego świąteczną dekorację:

jak zrobić palmę wielkanocną z dzieckiem
AdobeStock

fot. Adobe Stock

Palma wielkanocna z bibuły

Do zrobienia palmy z bibuły wystarczy patyczek lub kilka gałązek bazi, brzozy albo suszonych traw oraz parę kawałków kolorowej bibuły. Podstawę, czyli patyk lub gałązki, okręć bibułą i sklej ją, by się nie zsunęła. Następnie nacinaj kawałki bibuły i owijaj nimi gałązki, tak aby postrzępione końce były skierowane ku górze palemki. Kolejne warstwy bibuły naklejaj jedna pod drugą, aż pokryją prawie całą długość gałązek (na samym dole zostaw miejsce do trzymania palmy).
 

Skąd wywodzi się Niedziela Palmowa?

Niedziela Palmowa („Niedziela Męki Pańskiej”, zwana też „Kwietną” lub „Wierzbną”) rozpoczyna Wielki Tydzień, czyli czas bezpośrednio poprzedzający święta wielkanocne (w tradycji żydowskiej święto Paschy). W tym dniu chrześcijanie obchodzą pamiątkę uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, na pięć dni przed jego męczeńską śmiercią na krzyżu. Według Ewangelii zgromadzone wówczas tłumy słały płaszcze na drodze, rzucały gałązki oliwne i palmowe, wołając: Hosanna Synowi. Nazwa święta pochodzi od wprowadzonego w XI w. zwyczaju święcenia palm. Dotarł on także na Zachód w V-VI w. W Polsce tradycja Niedzieli Palmowej sięga średniowiecza.

Nasza rada: możesz wyjaśnić dziecku, skąd się wzięły wielkanocne tradycje, opowiedzieć o tym, jak Chrystus przybył do Jerozolimy na święto Paschy. Mieszkańcy miasta ujrzawszy Jezusa jadącego na osiołku, zaczęli z radością go witać. Wiedzieli, że czyni on cuda i wierzyli, że stanie się królem Jerozolimy, który pokona ich wrogów. Rozkładali przed nim swoje szaty i radośnie wymachiwali palmowymi gałązkami, trzymanymi w dłoniach.

Na pamiątkę tamtych wydarzeń chrześcijanie co roku obchodzą Niedzielą Palmową. Tego dnia wierni gromadzą się poza kościołem na wyznaczonym miejscu. Tam kapłan święci przyniesione palmy – symbol odradzającego się życia – i czyta Ewangelię o wjeździe Jezusa do Jerozolimy. Następnie procesja z palmami rusza do kościoła, śpiewając pieśń ku czci Chrystusa. Na jej czele niesie się krzyż przyozdobiony palmą.

Kiedy wypada Niedziela Palmowa i Wielkanocna?

Niedziela Palmowa jest ruchomym świętem w kalendarzu uroczystości chrześcijańskich, przypadającym 7 dni przed Wielkanocą. Rozpoczyna Wielki Tydzień. Najwcześniej może wypaść 15 marca, najpóźniej 18 kwietnia. Ma to związek z ruchomością daty Wielkanocy. Na soborze nicejskim, w 326 roku ustalono, że Wielkanoc świętowana powinna być w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, następującej po 20 marca. Stąd możliwe aż 4 tygodnie rozpiętości: Wielkanoc najwcześniej może wypaść 22 marca, a najpóźniej – 25 kwietnia.

Zobacz też:

święconka - symbolika
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Święconka - symbolika pokarmów w koszyczku wielkanocnym [WIDEO]
Symbolika święconki współcześnie zaczyna być zapominana. Wiesz, co symbolizują potrawy w koszyczku wielkanocnym? Dla naszych dziadków były to oczywiste. A dla nas? No właśnie! Zobacz, jakie produkty włożyć do koszyczka i dlaczego właśnie te. Co symbolizuje chleb wielkanocny, baranek, sól? Sprawdź i opowiedz o tym dziecku, w trakcie przygotowywania święconki.

Symbolika święconki ma wymiar religijny i jest częścią polskiej tradycji. Poza tym przygotowywanie i zdobienie koszyczka jest też po prostu... bardzo miłe! Ale koszyk wielkanocny ma znaczenie symboliczne, a produkty, które się w nim znajdują - nie są przypadkowe. Baranek wielkanocny, babka drożdżowa, sól, chrzan, a nawet bukszpan, którym ozdabiamy rączkę koszyczka – każda z tych rzeczy coś oznacza. Święcenie pokarmów - symbolika Symbolika pokarmów święconych w Wielką Sobotę jest bardzo ważna dla chrześcijan. Tradycja święcenia jedzenia sięga prawdopodobnie Vlll wieku. W żadnym koszyczku nie może zabraknąć baranka oraz podstawowych pokarmów, takich jak: chleb, sól, jajka. Są to symbole wiary, dobra, Chrystusa. Z biegiem lat ludzie jednak coraz bardziej modyfikują zawartość koszyczka i pojawiają się tam nowe rzeczy, np. czekoladowe jajeczka.  Koszyczek wielkanocny - symbolika i znaczenie potraw Zastanawiasz się, co oznaczają święcone pokarmy? Każdy z nich symbolizuje coś innego:    Baranek wielkanocny – to symbol zwycięstwa życia nad śmiercią i dobra nad złem. Babka wielkanocna – symbolizuje dostatek i mnożenie dobra. Tak jak ciasto, z którego piecze się babkę, rośnie na drożdżach, tak samo rośnie nasza wiara, nadzieja i miłość. Chleb  – jest dla chrześcijan symbolem ciała Chrystusa. Nasi przodkowie wierzyli, że jeśli włożą chleb do koszyka wielkanocnego, to będą cieszyć się zdrowiem i szczęściem przez cały kolejny rok.  Sól – symbolizuje prawdę i strzeże dom przed złem. Wysypana przed progiem chroniła rodzinę przed diabłem. Jajka – oznaczają początek („ab ovo” to po łacinie znaczy „od jajka”, czyli właśnie „od początku”) i życie. To najbardziej popularny symbol Wielkanocy! Chrzan – oznacza siłę fizyczną. Nasi...

wielkanoc dla dzieci
AdobeStock
Święta i uroczystości
Wielkanoc dla dzieci – jak wytłumaczyć dziecku symbole i tradycje wielkanocne?
Wielkanoc dla dzieci nie musi być mniej atrakcyjna niż Gwiazdka. Wiele zależy od ciebie. Rozmowy o symbolice świąt, o tradycjach oraz wielkanocne zabawy sprawią, że będzie to wyjątkowe i wesołe święto. By nie straciło jednak religijnego wymiaru, podpowiadamy, jak opowiedzieć dziecku o męce i zmartwychwstaniu Chrystusa.

Wielkanoc dla dzieci może być radosnym przeżyciem. Wystarczy, że umiejętnie wytłumaczysz dziecku, co świętujecie i dlaczego jest to tak znaczące wydarzenie w waszym życiu. Wspólne spędzanie czasu i pielęgnowanie tradycji to przepis na to, aby twoje dziecko miało wspaniałe wspomnienia z dzieciństwa. Spis treści: Wielkanoc: co oznacza dla dzieci, chrześcijan, rodziny Jak opowiedzieć dziecku o ukrzyżowaniu i zmartwychwstaniu Jezusa?  Symbole wielkanocne i ich znaczenie dla dzieci Tradycje Wielkanocne Wielkanoc dla dzieci: ozdoby wielkanocne Wielkanoc: co oznacza dla dzieci, chrześcijan, rodziny Wielkanoc w tradycji chrześcijańskiej to najważniejsze święto religijne. Obchodzona jest w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Jest świętem ruchomym. Wielkanoc najwcześniej może przypadać 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. Nie trzeba czekać, aż maluch podrośnie, aby wyjaśnić mu sens Wielkanocy. Już całkiem małemu brzdącowi można powiedzieć, że świętujecie nadejście radości. W prosty sposób powiedz dziecku, że Wielkanoc jest pamiątką zwycięstwa życia nad śmiercią. Przedszkolakowi można już opowiedzieć historię zmartwychwstania Chrystusa. Wielkanoc dla dzieci to także czas dużej radości i zabawy: prezentów od Zajączka, Śmigusa Dyngusa, czekoladowych jajek. Nie warto im tego żałować! Warto wiedzieć, że ruchomość daty Wielkanocy jest związana bezpośrednio z ruchomością żydowskiego święta Paschy. Według apostołów: Łukasza, Marka i Mateusza, ukrzyżowanie Jezusa miało miejsce następnego dnia po święcie Paschy. Przypada ono z kolei na ostatnią dobę przed pełnią Księżyca, która następuje po wiosennej równonocy. Święty Jan twierdził z kolei, że ukrzyżowanie Chrystusa nastąpiło w dniu święta Paschy. Na soborze nicejskim, w 326 roku ustalono, że Wielkanoc świętowana powinna być w...

co to jest wielkanoc
drubig-photo/Adobe Stock
Święta i uroczystości
Co to jest Wielkanoc? A Wielki Post? Wytłumacz dziecku religijne znaczenie święta
Co to jest Wielkanoc? To przede wszystkim najważniejsze święto chrześcijańskie. Podpowiadamy, jak obchodzi się Wielkanoc i w jaki sposób ciekawie opowiedzieć dziecku o tym wyjątkowym czasie.

Co to jest Wielkanoc? Wiele dzieci na pewno zada nam to pytanie, a odpowiedź na nie może być skomplikowana. W przeciwieństwie do Bożego Narodzenia święto to niesie ze sobą spory ładunek trudnych emocji – jest w nim śmierć, cierpienie, smutek, ale i odrodzenie, radość. Wszystko owiane jest wielką tajemnicą zmartwychwstania Chrystusa. Warto jednak je odkrywać, włączając dziecko w uroczystości Wielkiego Tygodnia i czas je poprzedzający. Razem z nim poznawać znaczenie wielkanocnych symboli – każdy z nich niesie ze sobą potężną dawkę radości, optymizmu i nadziei. Spis treści: Co to jest Wielkanoc? Czym jest Wielki Post? Początek Wielkiego Tygodnia: Niedziela Palmowa Wielki Tydzień: wielkie zamieszanie Wielki Czwartek i Wielki Piątek: smutek i zaduma Wielka Sobota: święconka Niedziela Wielkanocna: Alleluja! Co to jest Wielkanoc? Wielkanoc to czas upamiętniający mękę i zmartwychwstanie Jezusa, obejmujący cały tydzień, zwany Wielkim Tygodniem. Zaczyna go Niedziela Palmowa. Tydzień później wypada Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, która jest pierwszym dniem świąt wielkanocnych. Drugim dniem świąt jest wypadający po niej poniedziałek, zwany lanym poniedziałkiem, który jest dniem wolnym od pracy. Dlaczego obchodzimy Wielkanoc? Obchody świąt wielkanocnych upamiętniają zmartwychwstanie Jezusa. Wielkanoc, a dokładniej Niedziela Wielkanocna, to dla Chrześcijan święto o największym znaczeniu, najważniejsze, gdyż upamiętnia śmierć, mękę i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, a więc odkupienie ludzkich grzechów. Niedzielę Wielkanocną poprzedza Wielki Tydzień i Wielki Post. Jeśli nie wiesz, jak opowiedzieć dziecku o cierpieniu Chrystusa, pomocne będę wskazówki księdza Stanisława Dziekońskiego. Ten wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, autor publikacji o tematyce katechetycznej...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak