Zabawy walentynkowe to coś, co naprawdę może umilić Dzień Zakochanych. Poza prezentami na walentynki dzieci mogą czerpać radość ze wspólnego przygotowywania kartki walentynkowej lub nauki walentynkowych wierszyków. A także z pełnych emocji zabaw walentynkowych w przedszkolu i w szkole, które nie pozwolą nudzić się nawet przez chwilę.

Reklama

Fajne zabawy walentynkowe dla dzieci:

Gry walentynkowe dla przedszkolaków i uczniów

Dzięki różnym grom walentynkowym ani przedszkolaki, ani uczniowie z pewnością nie będą się nudzić. Poza naszymi pomysłami możecie wykorzystać też inne propozycje, np. na zabawy ruchowe. Okazuje się, że bardzo dużo zabaw można zorganizować w klimacie walentynkowym, wystarczy odrobina kreatywności...

Złamane serca

Każdy z uczestników musi dostać po połówce przeciętego serca (możecie je wykonać z papieru). Na znak osoby prowadzącej wszyscy uczestnicy muszą sprawdzić, który z pozostałych uczestników gry ma połówkę serca pasującą do ich połówki. Na koniec, gdy już każdy znajdzie swoją parę, powinien wykonać piękny taniec. Jeśli nie ma wystarczająco wielu osób do zabawy, możecie ze „złamanych” serduszek zrobić memo z papieru o różnych wzorach – zadaniem dziecka będzie dopasowanie połówki serduszka.

Gorące serce

Ta gra to po prostu „gorący ziemniak”, jednak pod walentynkową nazwą. Uczestnicy siadają na podłodze w kółku. Prowadzący siada w środku. Ma on za zadanie rzucić do jednego z uczestników „gorące serce” i zamknąć oczy, by nie widzieć, kto jest posiadaczem serca w tym momencie. Gra toczy się dalej i dzieci szybko rzucają do siebie serce. Jeżeli serce wypadnie poza koło – musi po nie pójść osoba, która jako ostatnia go dotknęła. Po jakimś czasie osoba prowadząca krzyczy „gorące”. Ten, kto w tym momencie ma w rękach serce, odpada z gry. Gra toczy się do momentu, gdy zostanie tylko jeden zawodnik. To on zwycięża.

Zobacz także

Zagadka cukierkowa

Należy wypełnić dużą torbę cukierkami. Każde z dzieci chwyta tyle cukierków, ile tylko zmieści mu się w rękach. Następnie każdy uczestnik ma za zadanie odgadnąć, ile cukierków udało mu się chwycić. Jeśli maluch podał prawidłowy wynik, wszystkie cukierki są jego, jeżeli nie, musi oddać tyle słodyczy, ile wyniosła różnica między faktyczną liczbą a podaną przez niego. Zabawa może trwać aż do momentu, gdy każde z dzieci będzie miało garści pełne cukierków (tak, by nikt nie czuł się smutny i zawiedziony!).

Co w tobie kocham/lubię

Fajna zabawa walentynkowa do wykorzystania w rodzinie lub w bliskim gronie w szkole albo przedszkolu. Uczestnicy łączą się w pary, po czym każdy ma za zadanie wymienić cechy, które lubi bądź kocha u drugiej osoby. Może być wzruszająco! I to bez względu na to, czy zorganizujecie tę zabawę w przedszkolu, czy szkole...

Walentynka dla każdego z klasy lub grupy

Przed walentynkami poprośmy dzieci, by każde przygotowało kartkę walentynkową. Umówionego dnia wszystkie kartki niech trafią do jednego, walentynkowego pudełka (czy też sporego worka). Kolejno każdy wylosuje z niego dla siebie walentynkę. To bardzo miłe otworzyć taką walentynkę i przeczytać np. „Dobrze, że jesteś” lub „Szczęśliwego dnia św. Walentego”, zwłaszcza gdy walentynka będzie wykonana w niepowtarzalny sposób...

Wróżby walentynkowe w przedszkolu i szkole

Walentynki są wspaniałą okazją do wróżb miłosnych. Można w ten sposób poznać imię przyszłego ukochanego lub ukochanej, wywróżyć miłosną historię. Należy jednak pamiętać, by do tej walentynkowej zabawy podchodzić z bardzo dużym dystansem i w ten sposób walentynkowe wróżby prezentować dziecku.

Piekło-niebo

Do tej wróżby będziecie potrzebować kartki papieru. Zróbcie z niej znane ze szkoły origami, zwane „piekło-niebo” (patrz: instrukcja wideo poniżej). W środku wpisujecie imiona wybranków lub wybranek i odgadujcie, kto będzie wam przeznaczony.

Wróżba z obrączką

Napiszcie na kartkach papieru imiona różnych osób, a na nitce zawieście obrączkę. Przesuwajcie ją nad karteczkami, a te imiona, nad którymi się nie porusza, odrzućcie – z tymi osobami nie powinniście się wiązać...

Wróżba z pestkami jabłka

Przetnijcie jabłko na pół i policzcie pestki. Właśnie tyle będziecie mieć dzieci!

Pomysły na przedszkolne i szkolne konkursy walentynkowe

Dzieci zawsze mają dużo frajdy z brania udziału w konkursach. Jest to również dobra okazja, by nauczyć dziecko mądrej rywalizacji, umiejętności pogodzenia się z porażką i pogratulowania zwycięzcy. Walentynki są wyjątkowym dniem, dobrze byłoby więc zadbać także o nagrody pocieszenia dla dzieci.

„Co wiecie o walentynkach”

Podczas tego konkursu dzieci będą mogły wykazać się swoją wiedzą na temat święta zakochanych. Pytania muszą być dostosowane do wieku uczestników, nie mogą być zbyt trudne. Odpowiednie pytania to np.: jaki kolor kojarzy się z walentynkami, kto jest patronem zakochanych, czyja strzała kojarzy się z miłością.

Najpiękniejsza kartka walentynkowa

Ten konkurs polega na wykonaniu najpiękniejszej kartki lub laurki walentynkowej. Kryteriami oceny może być np. kreatywność, estetyka wykonania itp.

Recytowanie wierszyków

W tym konkursie dzieci mają za zadanie pięknie wyrecytować wierszyk (ewentualnie zaśpiewać piosenkę). Jego tematem powinna być oczywiście miłość. Decydować o zwycięzcy mogą np. najgłośniejsze lub najdłuższe brawa publiczności.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama