Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
skąd się bierze instynkt ojcowski
Tata

Instynkt ojcowski: jak się rodzi?

Być ojcem jest łatwo – wystarczy mieć dziecko. O wiele trudniej być… tatą. Czy ojcostwo jest trudniejsze od macierzyństwa?

Nie jest łatwo być tatą. Najczęściej musi ciężko pracować, zostawać w pracy po godzinach, a w domu czeka mama i maluszek, bardzo za nim stęsknieni… Dużo pisze się o tym, jak połączyć bycie mamą z pracą zawodową, niewiele – jak to ma zrobić tata.

Mamie pod wieloma względami łatwiej. Mnóstwo rzeczy robi instynktownie, bo mądra natura wyposażyła ją w instynkt macierzyński. Tata – jak twierdzili do tej pory naukowcy – w taki instynkt nie został wyposażony. Wszystkiego musi się dopiero nauczyć. Ale czy tak jest naprawdę?

Mężczyzna też „jest w ciąży”

– wiadomość o ciąży napawa dumą, poczuciem siły. Potem pojawia się niepokój, często o sprawy materialne, i poczucie opuszczenia (wszyscy interesują się przyszłą mamą, a nie tatą).
– niepokój się powiększa. By go zagłuszyć, tata rzuca się w wir pracy zawodowej albo np. remontu mieszkania. Zobaczenie dziecka podczas USG to chwile wielkiej radości. Uwaga! Przyszły tata często w tym okresie tyje!
– mężczyzna staje się bardziej opiekuńczy w stosunku do żony, ale silniej odczuwa niepokoje (przed porodem, przed tym, „jak to będzie”). Może mu doskwierać poczucie utraty wolności (niektórzy „uciekają” z domu).

Ojciec działa zadaniowo

Niejedna mama zauważa przecież, że jej mąż też ma coś w rodzaju instynktu, tyle że „działa” on inaczej. Bywa, że ujawnia się już podczas ciąży i wtedy objawia się przede wszystkim jako dążenie do otoczenia partnerki i dziecka jak najlepszą opieką.
Mężczyźni, jak utrzymują naukowcy, postrzegają życie zadaniowo. Będę ojcem – więc jakie zadania teraz przede mną stoją? Zawieźć żonę na badania. Kupić ogórki kiszone, bo może znów będzie miała na nie ochotę. Wybrać bezpieczny fotelik samochodowy. Pomalować sypialnię. Nawet uczucia, które wywołuje myśl o dziecku: wzruszenie, radość, przywiązanie mają przede wszystkim wyzwalać potrzebę działania. Trudniej mężczyźnie natomiast wyobrazić sobie córeczkę czy synka, mimo że na swój sposób już kocha.

Instynkt ojcowski po porodzie

Przełomem, o którym często opowiadają ojcowie, jest wspólny poród i pojawienie się maleństwa na świecie. Duma, wzruszenie, radość… ale i wzmożone poczucie obowiązku – tak określają ojcowie uczucia, które wyzwala pierwszy kontakt z dzieckiem. Psychologowie twierdzą, że jest to zalążek ojcowskiego instynktu. Będzie dojrzewał wraz z rozwojem maleństwa. Ma on jednak nadal charakter „zadaniowy”. Tata wykąpie, pójdzie na spacer, nawet nakarmi – i będzie bardzo dumny, że maleństwo wypiło całą porcję mleka.

Tata ma lepszy kontakt ze starszym dzieckiem

Mężczyzna zdecydowanie lepiej czuje się w roli ojca, gdy dziecko nie jest już niemowlakiem. Im łatwiej nawiązać z nim kontakt, tym mocniej dochodzi do głosu ojcowski instynkt. Tata z „instytucji chroniącej” zmienia się w przewodnika przekazującego wiedzę i doświadczenie, wprowadzającego w świat.
Ojcowie doskonale sprawdzają się w nauce pierwszych kroków czy słów. Są w swoim żywiole, a w ich oczach pojawia się charakterystyczny błysk wzruszenia połączonego z dumą. Dobry kontakt z dzieckiem w wieku 2-4 lat będzie jednak możliwy tylko wówczas, gdy od pierwszych miesięcy życia zaistnieje między tatą a malcem silna więź.

Jak pomóc mężowi budować więź z dzieckiem

Ojcowski instynkt, w jaki sposób by się nie ujawniał, będzie dla dziecka podstawą budowania zaufania, które zaprocentuje w późniejszym życiu! Chociaż budzi się on spontanicznie i naturalnie, możesz w odnalezieniu go troszkę mężowi „pomóc”.
- W ciąży chodźcie do szkoły rodzenia. Podsuwaj też mężowi artykuły o tym, jak dziecko się rozwija w brzuszku, od kiedy poznaje tatę, jak opiekować się noworodkiem…
- Po narodzinach opowiadaj o dziecku, tłumacz jego zachowanie: płacz, minki, gesty.
- Pozostawiaj tatę sam na sam z maleństwem. Nie krytykuj go, nie pouczaj.
- Jak najwięcej rozmawiajcie. Niech tata dowie się, że Ty też nie wiesz wszystkiego, że wielu rzeczy musisz się nauczyć.
To jedyna droga do powstania najlepszego dla dziecka instynktu… rodzicielskiego.

Konsultacja: Izabela Barton-Smoczyńska, psycholog, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej

Mamy pytają o ojców

– Czy to prawda, że mężczyźni miewają depresję poporodową?
Izabela Barton-Smoczyńska, psycholog: Tak, ostatnie badania wykazały, że dotyka ona około 10 proc. mężczyzn. Niektórzy naukowcy wyciągają z tego wniosek, że tatusiowie też muszą mieć instynkt ojcowski (inaczej depresja nie byłaby możliwa). Objawy ich depresji poporodowej są bardzo podobne do kobiecej: rozdrażnienie lub uczucie smutku, niechęć do dziecka.

– Czy zaproponowanie mężowi urlopu „tacierzyńskiego” to dobry pomysł? Zarabiam więcej i chętnie wróciłabym do pracy.
Izabela Barton-Smoczyńska, psycholog: - Pomysł dobry, ale pod wieloma warunkami – wcale nie najważniejsze powinny być finansowe. Urlop „ojcierzyński” można powierzyć tacie, który do tego na pewno dojrzał i bez nacisku podjął decyzję o pozostaniu z dzieckiem w domu. Nie spełni się jednak w roli troskliwego i kochającego taty, jeśli podświadomie będzie się czuł niedowartościowany, zepchnięty na margines domowych pieleszy. Przed podjęciem decyzji konieczna jest szczera rozmowa i wyważenie argumentów.

Zobacz też:

„Wszystko jest na mojej głowie, mąż mnie nie wspiera” – pisze mama [WIDEO]

Fotolia.pl
Święta i uroczystości
T jak tato, czyli co znaczy być dobrym ojcem
Od momentu narodzin rola, jaką odgrywa ojciec ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. Dlatego tato nie czekaj na dobry moment, by włączyć się w wychowanie malucha. Rób to od pierwszych chwil od poczęcia!

Pępkowe to mały element ojcostwa Dla wielu mężczyzn ojcostwo zaczyna się z dniem narodzin dziecka i tradycyjną imprezą tzw. pępkowym , zazwyczaj w męskim gronie. Warto przypomnieć, że więź między ojcem a dzieckiem nawiązuje się 9 miesięcy wcześniej. To wtedy w mężczyźnie powinna narodzić się świadomość nowej życiowej roli i obowiązków które są z nią związane. Okres ciąży i sam poród to etap w którym ojcowie powinni aktywnie uczestniczyć. To czas na wsparcie partnerki w codziennych aktywnościach i wspólne wizyty u lekarza. To także doskonały okres na budowanie bliskości z nienarodzonym dzieckiem poprzez mówienie do niego czy dotyk brzucha partnerki . Tego typu postawy korzystnie wpływają na poczucie bezpieczeństwa partnerki, wysyłają także pozytywny, ojcowski sygnał do otoczenia – członków najbliższej rodziny czy przyjaciół. - Powinniśmy skończyć z myśleniem, że ojciec w okresie ciąży i zaraz po porodzie jest aktorem drugiego planu - komentuje Halina Biedroń, położna, ekspert kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na medal". - Najwyższy czas, żeby zacząć uświadamiać, ale także doceniać znaczenie jakie odgrywa ojciec w życiu dziecka i przyszłej matki. Czytaj też: Dlaczego warto być tatą. Pięć korzyści które mogą was zaskoczyć   Nie warto czekać na „odpowiedni moment" Podstawowym błędem jaki popełniają młodzi ojcowie , jest oczekiwanie na odpowiedni moment, w którym należy włączyć się w wychowywanie dziecka. Stereotypowo, okres niemowlęctwa zarezerwowany jest dla matki, której przypisuje się wyjątkową bliskość i czułość w stosunku do maluszka. Tatusiowie zazwyczaj rezygnują z czynności opiekuńczych tłumacząc się brakiem doświadczenia i predyspozycji – nieporadność, niezgrabne ręce i za dużo siły. Nic bardziej mylnego, nawet w tym okresie ojcowie mają szansę się wykazać....

Fajny tata, dobry ojciec, jak być dobrym ojcem, ojcostwo, tacierzyństwo, rola taty, jak wychowuje tata, czego tata uczy dziecko
Fotolia
Tata
Ekspert wyjaśnia, jak być fajnym ojcem
Każdy mężczyzna może stać się dobrym tatą, ale najpierw musi tego chcieć – mówi dr Tomasz Srebnicki, psycholog i psychoterapeuta, i wyjaśnia, kogo warto naśladować, skąd wiadomo, że jest się dla dziecka fajnym rodzicem i jakie znaczenie ma stan uczuć w związku.

Dr n. med. Tomasz Srebnicki, psycholog, psychoterapeuta z Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Centrum CBT w Warszawie. Zajmuje się terapią dzieci, młodzieży i dorosłych. Dobry ojciec – kto to taki? – To po prostu dobry rodzic . Ktoś, kto robi to samo co mama? – Raczej ktoś, kto robi to samo, co każdy dobry rodzic bez względu na płeć. Charakteryzując go krótko – dobry ojciec jest zaangażowany, odpowiedzialny, dostępny, chroniący. Czy każdy mężczyzna, który ma dzieci, może taki być? – Jeśli spytalibyśmy wszystkich tatusiów, czy chcieliby być dobrymi ojcami , zdecydowana większość odpowie bez wahania, że tak. Niestety niewielu z nich chce dowiadywać się, w jaki sposób bawić się z dzieckiem , jak radzić sobie z jego problemami i emocjami – mężczyźni nie byli tego uczeni przez wieki. Ojciec dzisiejszego młodego taty trzydzieści lat temu też najczęściej tylko pracował, był bytem zapewniającym stabilność i bezpieczeństwo całej rodzinie, ale niezbyt dostępnym dla dziecka. Ale dziś panowie blogują o ojcostwie, bez poczucia wstydu wożą niemowlaki w wózku, przewijają je, kąpią, usypiają. Chyba dojrzeli do roli ojca... – Powiedziałbym raczej, że rola taty bardzo się zmieniła. Na początku ojciec miał tylko przekazywać wartości, np. to co było napisane w Biblii, jak Mojżesz. Potem mieliśmy ojców, którzy mieli za zadanie tylko i wyłącznie uczyć dzieci, szczególnie synów, zdobywania dóbr. A dojrzewanie, o którym pani mówi, jest wynikiem zmian, które nastąpiły dopiero w drugiej połowie XX w. Wtedy zaczęto postrzegać ojca jako przekaziciela roli związanej z płcią. Mężczyźni walczyli w tym czasie, aby postrzegano ich jako bardzo męskich. A im bardziej byli męscy, tym mniej męscy stawali się ich synowie. Dopiero około 30–40 lat temu pojawił się nurt ojców...

tata i noworodek, ojcostwo
Fotolia
Tata
Kiedy mężczyzna staje się tatą
Tata i niemowlę mogą stać się zgraną parą. Trzeba jednak troszkę czasu i cierpliwości. Sprawdź, jak wyglądają narodziny taty, co może czuć ojciec i jak potrafi się zmienić dla swojego dziecka.

Kiedy pojawia się nowy członek rodziny, wraz z nim pojawiają się nowe emocje u mężczyzny, który został tatą... Co to znaczy być dobrym ojcem? Pamiętaj, że nie istnieje uniwersalny wzór przeżywania ojcostwa i bycia dobrym ojcem. To, na ile pojawienie się dziecka zmieni dotychczasowy rytm życia, jak będzie wyglądało twoje tacierzyństwo, zależy od wielu rzeczy, np. od tego jak szybko adaptujesz się do zmian. Z czego są dumni tatusiowie? Ojcowie bardzo szybko stają się dumni z tego, że ich niemowlę jest właśnie takie, jakie jest: na pewno rozwój umiejętności ich dziecka jest szybszy niż podręcznik przewiduje, zatem pod jakimś względem ich dziecko będzie absolutnie wyjątkowe. Tatusiowie, podobnie jak i mamy, pragną określić coś, co odróżnia ich niemowlę od masy innych dzieci. Mężczyźni, zanim staną się ojcami, mówią często, że wszystkie dzieci są do siebie podobne. Diametralnie zmieniają zdanie w momencie przyjścia na świat własnego dziecka. Wtedy okazuje się, że np. noski noworodków mogą mieć tysiące „fasonów”. Jak wygląda kontakt taty z niemowlakiem? Ojcowie twierdzą, że narodziny dziecka uzmysłowiły im, jak niezwykłą rzeczą jest samo obcowanie z niemowlęciem. Przekonują się, że robienie min, granie maluchowi na instrumencie albo gimnastykowanie się, gdy dziecko się przygląda, nabiera nowej jakości, ponieważ ono reaguje, i to jak! Kontakt z dzieckiem zmienia sposób przeżywania krzywdy doznawanej przez inne dzieci. Cierpienie obcych dzieci staje się mężczyznom bliższe. Koniecznie sprawdź, dlaczego fajnie być z tatą [CMS_PAGE_BREAK] Co czuje mężczyzna, gdy zostaje tatą? Mężczyźni, gdy znajdą się w roli ojców, zaczynają się zastanawiać: „Jak mnie ukształtowano, co z tego chcę przekazać mojemu dziecku?". Wracają do książek z własnego dzieciństwa. Rola taty skłania również do zweryfikowania...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta