godzenie macierzyństwa z pracą
Fotolia
Mama

Pracująca mamo, podziwiam cię i wielbię!

Być świetną matką i dobrym pracownikiem, nie zaniedbywać żadnych obowiązków i jeszcze znaleźć czas dla siebie i partnera... O pracująca matko, składam ci hołd i współodczuwam!

Pewnie zastanawiasz się, czy jesteś dobrą mamą. Znowu nie przyjdziesz do przedszkola na przedstawienie córki, bo w pracy masz akurat obowiązkowe szkolenie, a ostatni tydzień spędziłaś przecież na L4, bo dziecko miało zapalenie oskrzeli... Nie masz czasu uszyć kostiumu na bal przebierańców, bo te cztery popołudniowo-wieczorne godziny to za mało czasu, by sprostać obowiązkom matki, żony, człowieka i jeszcze wyciągnąć maszynę do szycia. 

Syn potrzebuje na jutro bibuły do szkoły, ale już jest 19.00 i nie zdążysz kupić. "Powiedz pani, że mama kupi bibułę w weekend" – mówisz dziecku, które tylko przewraca oczami i w ciszy pakuje tornister. W weekend, czyli za cztery dni. Wtedy zrobisz też zakupy spożywcze, opłacisz rachunki, pójdziesz z córką do dentysty, zwieziesz syna na urodziny kolegi, upieczesz ciasto i przygotujesz raport do pracy. O tak, weekendy są świetne, tyle można wtedy zrobić! Nawet jeśli tak naprawdę chciałabyś tylko wyłożyć się na kanapie i nie myśleć, nie mówić, nie ogarniać, tylko oglądać "House of Cards" i pić kakao...

Pani wychowawczyni prosi, żeby rodzice pomogli w trakcie święta szkoły. Patrzy wyczekująco. Odwracasz wzrok, przecież nie weźmiesz urlopu, te 26 dni musi ci wystarczyć na całe wakacje (43 dni) i ferie (10 dni), dni wolne od nauki w trakcie roku szkolnego (tu i tam, sporo tego), przerwy świąteczne (kto by to zliczył?). Udajesz więc, że cię nie ma i patrzysz na swoje paznokcie - przydałby się manicure, skórki można by obciąć, lakier znowu odpryśnięty – dobra, lakier wieczorem, reszta w weekend. Za dwa tygodnie, w ten już nie zdążysz.

I tak sobie żyjesz od weekendu do weekendu, ciągle na najwyższych obrotach: zdążyć do placówek edukacyjnych, zdążyć do pracy, wykonać zadania, zdążyć przed zamknięciem placówek, zdążyć być mamą, dać uwagę, załatwić, wykonać, przegadać, przełożyć. Życie matki pracującej, ikony wielozadaniowości. I tylko czasem nagły wybuch złości, i ten dzień, kiedy rano nie masz siły zwlec się z łóżka, i ten wyrzut teściowej, że nie upieczesz ciasta na przedszkolny Dzień Babci, a do tego spojrzenie niepracującej mamy, kiedy mówisz, że nie pamiętasz, kiedy ostatnio ważyłaś dziecko i niestety nie będziesz mogła spotkać się z nią i jej dziećmi na placu zabaw w czwartek o 13.00.

I patrzysz w lustro i myślisz, że wyglądasz na zmęczoną, cera poszarzała, włosy dawno niepodcięte i naprawdę nie wiesz, czy te kilka godzin dziennie to wystarczająco, by być mamą, odrzucasz więc propozycję awansu, bo kto będzie wtedy matkować twoim dzieciom? I ocierasz zakatarzone nosy, martwiąc się, że nie ma cię w pracy, i odbierasz telefon w środku dnia, że dziecię z gorączką, i patrzysz pełna winy na szefa, bo znowu musisz wcześniej, a potem patrzysz z wyrzutami sumienia na dziecko, bo pakujesz w nie syrop i posyłasz do szkoły. I ciągle chciałabyś być bardziej i lepiej: bardziej zaangażowana, lepiej zorganizowana, bardziej dostępna, lepiej zorientowana. 

Dlatego, droga pracująca mamo, zanim znowu zaczniesz kwestionować swoje kompetencje jako matki i pracownika, wiedz, że jesteś wielka. Jesteś mistrzynią organizacji, jesteś silna, zdolna i najlepsza w tym, co robisz. Nieważne, czy jesteś tą, która ma czas na fryzjera, czy tą, która od dwóch lat nie była na zakupach ciuchowych: robisz rzeczy wielkie. Składam ci hołd i podziwiam! 

Przeczytaj też:

Jak odzyskać wiarę w swoją wartość na rynku pracy? [WIDEO]

Fotolia
Aktualności
Od kiedy zaczęłam myśleć tylko o „kupkach”? - zwierzenia młodej mamy
O czym tak naprawdę myślą mamy? Jak zmienia się ich życie? 9 zabawnych i … prawdziwych tematów.

Życie kobiety po narodzinach dzieci zmienia się nieodwracalnie. Świeżo upieczona mama zaczyna myśleć i mówić o sprawach, które do tej pory wydawały jej się albo zbyt banalne, by o nich mówić, albo zbyt wstydliwe . Wyobrażacie sobie panie na prestiżowych stanowiskach, gadające w kółko o kolorze i konsystencji kupek ich dzieci? Tak! To właśnie rewolucja, która przychodzi jak tsunami! Posłuchajcie, o czym tak naprawdę myśli mama - blogerka amerykańska, Karen Veenstra. 1. Gorący prysznic Po urodzeniu dziecka, z braku czasu, nie robisz już wszystkiego na co masz ochotę. Zaczynasz wybierać: Drzemka, czy oglądanie tv? Drzemka, czy jedzenie? Jeść trzeba, tak samo jak myć się. Ale to prysznic, daje nam upragniony odpoczynek. Chwila pod prysznicem, w samotności, bez asysty wiecznie o coś pytających dzieci i męża, potrafi zastąpić wszystko co dobre na świecie. To chwila naprawdę wyłącznie dla nas.  2.Wyglądam jak bezdomna! Nieważne ile mamy specjalnych ciuchów do karmienia, zawsze będzie za mało. Dziecku odbija się w najmniej oczekiwanym momencie. Niestety, nie zawsze wtedy kiedy my tego chcemy i cierpliwie trzymamy niemowlę 5 minut, by nie ulało. 3. Powiedzenie „Nie płacz nad rozlanym mlekiem”, jest najgorsze! Powiedzcie to mamie, która godzinę siedziała z laktatorem w dłoniach, a potem niefortunnie postawiła butelkę na zabawce dziecka! Widok rozlanego mleka, potrafi doprowadzić do łez. 4. Ciągle płaczesz, albo mówisz o płaczu. Mężowie patrzą na nas przerażeni, gdy nagle, bez powodu, zalewamy się łzami. Czasem będzie to widok innego dziecka, a czasem wiadomości w telewizji. Hormony! 5. Kiedy słyszę „będzie lepiej”, mam ochotę pobić kogoś! Nie, nie jest lepiej. Kiedy jesteś niestabilna emocjonalnie i marzysz o choć jednej przespanej nocy, słuchanie o tym, jak to kiedyś będzie lepiej,...

mama dziecko idą do szkoły
Fotolia
Aktualności
25 czynności, które mama robi przed 9. rano!
Pamiętasz jeszcze te leniwe poranki, kiedy budziły Cię promienie słońca, zapach parzonej kawy i poczucie, że jesteś absolutnie wyspana? Nie? To tak jak my ;-)

Ach miło jest powspominać te wspaniałe chwile, kiedy w niedzielny poranek człowiek nigdzie się nie spieszył, a lenistwo było wskazane po całym tygodniu ciężkiej pracy... Dziś życie wygląda zupełnie inaczej, bo te prace, które musisz wykonać w ciągu dnia, często robisz zanim wstaną dzieci. Najgorsze są dni, kiedy dzieci idą do szkoły, a ty do pracy . Ilość czynności, które musisz wykonać, zanim wyjdziecie z domu, jest zatrważająca! To tylko 25 zadań ;-) 1.Budzisz dzieci - albo one ciebie. 2. Idziesz nastawić ekspres do kawy . 3. Budzisz starsze dzieci jeszcze raz – rzadko się zdarza, by wstały po pierwszej  prośbie. 4. Wybór ubrania – po ostrych negocjacjach czy spiderman będzie dziś lepszy od batmana , pomagasz dzieciom się ubrać. 5. Wspólne siusianie (dzieci uwielbiają towarzyszyć ci w łazience). 6. Robisz śniadanie , oczywiście inne dla każdego dziecka, bo jedno nie lubi jajek, a drugie nie zje płatków z mlekiem (nie zapomnij o właściwych kolorach kubków i talerzy). 7. Bierzesz najszybszy prysznic na świecie. 8. Wybór ubrania i układanie włosów – masz na to 5 minut. 9. Czeszesz włosy dzieci – przy krzykach i marudzeniu. 10. Sprawdzasz czy umyły ręce, zęby i buzie. 11. Szykujesz wszystkim 2.śniadanie. 12. Starasz się ogarnąć kuchnię po wspólnym śniadaniu. 13. Zbierasz piżamy i inne ciuchy porozrzucane po całym domu. 14. Nastawiasz zmywarkę. 15. Przyłapujesz synka, że zamiast szykować plecak gra na playstation. 16. Sprawdzasz, czy wszyscy zabrali książki, jedzenie, picie i prace domowe. 17. Odnajdujesz w plecaku syna ważny list od wychowawcy, który pilnie oczekuje odpowiedzi. 18. Szukasz torebki i kluczyków. 19. Szukasz także ukochanej zabawki córki, która z pewnością nie pójdzie bez niej do przedszkola. 20. Zastanawiasz się, czy wypiłaś kawę, którą robiłaś wcześniej i nastawiasz kolejny raz ekspres....

Apel męża do żony
Aktualności
Doceńcie nas! - prosiłyśmy. Oto szczera i szokująca odpowiedź męża
Stanął w obronie mężczyzn! Przeczytaj niezwykły list młodego ojca do redakcji.

Artykuł: " Drogi mężu: Nie pragnę twojego podziwu tylko szacunku! " wzbudził dużo emocji nie tylko wśród kobiet. Dostaliśmy w odpowiedzi na niego niezwykły list młodego ojca do żony, stającego w obronie mężczyzn. "Droga Żono, Mam nadzieję, że to przeczytałaś i doceniłaś teraz, że nie musisz zmywać po mnie pasty w zlewie, że moje skarpetki potrafią się wyprać i położyć na suszarce bez twojej pomocy, że śniadanie z mężem widujesz tylko w weekendy, kiedy Ci je podaję, a pianka po goleniu do naszego domu nie zawita. Również fakt, że zużyte rolki z papieru znikają bez twojej ingerencji (chyba że Mąż się zdenerwuje i sam Ci przypomni, że je można wyrzucać), że puste opakowania po milionie twoich kosmetyków znikną, gdy ty jesteś zajęta oglądaniem serialu. A ten jeden kubek i talerz, który musisz ściągnąć ze stołu, gdy ja w pełnym pośpiechu staram się zagonić nasze dziecko do przedszkola i zdążyć na ostatni tramwaj do pracy, może nie sprawi, że odpadną Ci ręce. Doceń dodatkowo fakt, iż nasze konto bankowe "magicznie" się zasila raz w miesiącu akurat, zanim zdążysz opróżnić je całkowicie, kupując wszystkie "niezbędne" kosmetyki i nowe ciuchy byś miała się, w czym pokazać. Przepraszam również, że nie mogę wziąć wolnego za każdym razem, gdy boli Cię brzuch lub masz ochotę spędzić dzień w moim towarzystwie. "Magia" napełniająca nasze konto bankowe wymaga pewnych przygotowań. Również przepraszam, po powrocie z pracy wymagam 15 minut na to, żeby odzyskać siły, zanim się będę mógł bawić z dzieckiem, zmywać naczynia, albo wykonać jakąkolwiek inną pracę, by Ci pomóc. Przepraszam też za to, że Cię proszę, byś mi raz na jakiś czas odgrzała obiad, gdy po powrocie nie mam już w ogóle sił, nawet na stanie nad garnkiem. Natomiast do kobiety, która napisała ten "apel", znajdź sobie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj