tata, noworodek
Tata

Jak być dobrym tatą od samego początku?

Nie piersi pełne mleka, ale entuzjazm, poczucie humoru, upór i oddanie są potrzebne, żeby zostać dobrym tatą. Podpowiadamy, jak od samego początku być świetnym ojcem.

Dobrym tatą można być już od dnia porodu. Ciąża twojej partnerki to jedyny czas, w którym nie miałeś wpływu na opiekę nad swoim dzieckiem. Reguły się zmieniają, gdy pępowina zostaje odcięta. Teraz masz prawo i obowiązek zajmować się nim na równi z jego mamą. I możesz to robić naprawdę dobrze.

Dodatkowa wiadomość: w Europie zanika patriarchalny model rodziny. Zastępuje go model partnerski, w którym kobieta i mężczyzna dzielą się obowiązkami. Pokażemy ci, jak zostać modnym tatusiem już teraz.

Tata nie zrobi krzywdy niemowlakowi

Wielu mężczyzn czuje się bezradnie w pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka. Mówią, że się boją, że brak im doświadczenia. Czasem debiutujący w swojej roli tatusiowie, podobnie jak mamy, mogą nawet przechodzić poporodową depresję. Do zadań zawodowych przygotowują szkolenia, jest wsparcie techniczne, nadzór pracowniczy, zaś „bycia tatą” musisz się nauczyć w trakcie pracy. A najlepszy sposób nauki to praktyka. Noworodek jest bardziej odporny i zniesie więcej niezdarności, niż sądzisz. Nie ucierpi z powodu twojego braku doświadczenia. Nie „przełamie się” przy twoim niepewnym dotyku. Nie skrzywdzi cię żadną oceną – nie ma punktu odniesienia, nie zna innego, „idealnego” ojca, z którym mógłby cię porównać.

Śmiało przewiń noworodka, obejrzyj, przytul. Wbrew pozorom z takim maleństwem można nawiązać świetny kontakt. Jeżeli zaspokoisz wszystkie jego potrzeby, a ono wyczuje twoje dobre intencje – zaakceptuje cię razem z twoimi niedoskonałościami, krzywo założoną pieluchą i poplamionym kaftanikiem.

Tata pomaga w karmieniu piersią!

Nie pozwól się odsunąć. Świeżo upieczonym mamom wydaje się, że one wszystko zrobią najlepiej. Uczestnicz w pielęgnowaniu, nie daj sobie wmówić, że się na tym nie znasz. Możesz zostać specjalistą od kąpieli albo mistrzem usypiania. Nawet w karmieniu piersią – dziedzinie pozornie zastrzeżonej dla kobiet – odgrywasz znaczną rolę. Z badań wynika, że kobiety częściej podejmują karmienie i je kontynuują, gdy mają opiekuńczych mężów.

Tata równie wrażliwy jak mama

Kiedy dziecko ma mokro, po prostu je przewiń. Nie czekaj, aż poprosi cię o to żona. Nie uciszaj swojej intuicji. Dowiedziono, że ojcowie na sygnały, które wysyła dziecko, są równie wrażliwi jak mamy, np. tak samo reagują na jego płacz. Gdy już ustąpi pierwsze uczucie nieporadności, może się okazać, że masz większe zdolności rodzicielskie niż twoja żona. Niemowlęta doskonale zdają sobie z tego sprawę – po roku będą protestować tak samo przeciw rozdzieleniu i z tatą, i z mamą. Może w nagrodę za kołysanie w ramionach to właśnie ty zostaniesz adresatem pierwszego niemowlęcego uśmiechu?

Tata jest potrzebny dziecku

Na pewno ciężko pracujesz, starasz się przecież zapewnić rodzinie jak najlepsze warunki. Postaraj się jednak nie uciekać w pracę, gdzie wszystko wydaje się znajome, spokojne, przewidywalne. Rodzicielstwo dwojga rodziców jest doskonalsze niż jednego. Spróbuj tak zaplanować dzień, żeby jak najwięcej czasu spędzać z maluchem, nawet jeśli miałoby to oznaczać ograniczenie innych dziedzin życia.

Nie tylko ty tracisz, odsuwając się od opieki nad dzieckiem. Już półroczni chłopcy obdarzani uwagą przez swoich ojców są radośniejsi i szczęśliwsi, a małe dziewczynki – pewniejsze siebie i bardziej ufne. Poza tym to właśnie tata, a nie mama lepiej może uczyć malca samodzielności.

Chwila dla taty

Choć dziecko jest teraz najważniejsze, postaraj się być uważny, aktywny i czuły, nie tylko w stosunku do tej małej istotki, ale też do żony. Ona właśnie zdała najważniejszy egzamin i może być z tego powodu zmęczona, pozbawiona chęci do życia. Zadbaj też o siebie. Potrzebujesz żelaznych nerwów, niekończących się pokładów cierpliwości i optymizmu. Regeneruj siły, poczytaj książkę, idź na spacer. Staraj się spać, kiedy śpi reszta rodziny. A potem bądźcie razem ze sobą, jak długo się da.

Zarządzanie czasem dla taty

- wychodź z domu, kiedy dziecko się obudzi, przynajmniej rano będzie cię widziało,
- jeśli możesz zaczynać pracę trochę później, spędzaj z dzieckiem poranki,
- pokochaj swoje obowiązki, poproś żonę, by czekała na ciebie z kąpielą dziecka,
- ogranicz zajęcia dodatkowe, wieczorne zebrania lub uprawianie sportu w weekend. Dziecko szybko rośnie i trudno będzie nadrobić stracone chwile,
- jeżeli nie możesz wygospodarować więcej czasu, dobrze wykorzystaj ten, który masz. Zabaw dziecko, kiedy nie śpi, w niedzielę zabierz je na spacer itp.

Rady dla mamy: doceń tatę dziecka

Twój mąż stara się jak umie. Nie zniechęcaj go, nie pouczaj, nie odsuwaj od opieki nad dzieckiem! Dzięki temu szybciej oswoi się z nową rolą.
Pozwól mu zaangażować się w opiekę nad dzieckiem, nie protestuj, kiedy chce mu zmienić pieluchę czy posmarować kremem pupę. Skoro masz większe doświadczenie w pielęgnacji noworodka, podpowiedz, jak się nim zająć. Taktownie, bez nerwowego wyrywania z rąk męża pieluchy czy kremu.
Pamiętaj, że on też kocha to dziecko i chce dla niego jak najlepiej. Kiedy nosi maluszka na rękach, nie zerkaj co chwilę, przerażona, że może twój mężczyzna upuści go, zrobi mu krzywdę.
Nie bądź panią wiem-wszystko-lepiej, bo doczekasz się tylko tego, że wiecznie pouczany tatuś straci wiarę w swoje możliwości i większość obowiązków po prostu sceduje na ciebie.

Zobacz też:

Cytaty o tacie – 14 wzruszających, mądrych, wesołych i dowcipnych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

tata i noworodek: jak nawiązać więź
Fotolia
Tata
Jak od początku budować więź z dzieckiem? Radzimy tacie
Znacznie szybciej poczujesz się tatą, jeśli od narodzin dziecka będziesz spędzał z nim jak najwięcej czasu. Podpowiadamy, jak budować więź z dzieckiem i jak po porodzie ułożyć relacje z żoną.

No i stało się - dziecko przyszło na świat. Ale czy ty jesteś już ojcem, czy na razie ograniczasz się do roli pomocnika mamy? Nie czekaj , aż dziecko zacznie mówić lub chodzić. Twoje dziecko już dziś potrzebuje taty! Kiedy stajesz się ojcem noworodka Mówi się, że kobieta zostaje matką w momencie porodu (choć wiele z nich poczuło falę miłości macierzyńskiej, gdy tylko zobaczyły pozytywny wynik testu ciążowego). A kiedy mężczyzna staje się ojcem? O tym nie decyduje biologia: moment zapłodnienia czy nawet narodziny dziecka. Wszystko zależy od tego, czy chce on zbudować z dzieckiem niepowtarzalną więź , wziąć za niego odpowiedzialność, uczestniczyć w jego rozwoju. I choć tatą można poczuć się w pierwszej minucie życia dziecka, niejeden mężczyzna traci wiele miesięcy, zanim zrozumie, na czym polega ojcostwo . Tracą również dzieci. Niemowlęta, którym w pierwszych miesiącach tatusiowie nie poświęcają odpowiednio dużo czasu, są mniej radosne i mniej ufne niż te, które wychowują się w ich bliskości. Tata jest potrzebny żonie i noworodkowi  Dawniej do obowiązków mężczyzny należało zarabianie pieniędzy, utrzymywanie dyscypliny w domu i dawanie malcowi "buzi na dobranoc". Jeśli taki był również twój ojciec, nie miałeś od kogo nauczyć się, jak być tatą zaangażowanym . Może obawiasz się, że zrobisz krzywdę kruchemu dziecku. Wydaje ci się, że nie rozumiesz potrzeb niemowlęcia i nie wiesz, jak się nim opiekować. To poczucie niekompetencji mogą jeszcze utwierdzać twoja żona, matka lub teściowa, przekonane, że tylko kobiety znają się na wychowywaniu dzieci . Ale zanim pozwolisz zepchnąć się na drugi plan i sprowadzić do roli "pomagacza" ("Umyj butelkę, kochanie"), "przeszkadzacza" ("Odsuń się, bo nie mogę go przewinąć") lub "policjanta" ("Bądź grzeczny, synku, bo powiem...

niania, opiekunka, szukanie niani
Fotolia
Niemowlę
Niania w domu
Doskonała opiekunka to prawdziwy skarb. Często staje się przecież ważnym członkiem rodziny! Kto w tej roli będzie najlepszy? I jak zorganizować jej pracę?

Doskonała opiekunka to prawdziwy skarb. Często staje się przecież ważnym członkiem rodziny! Kto w tej roli będzie najlepszy? I jak zorganizować jej pracę? Wracasz do pracy. To już postanowione. Zastanawiasz się, kto zajmie się dzieckiem. Twoja mama lub teściowa? Niania? A może... tata? Każda opcja ma swoje wady i zalety. Każda wymaga dobrej organizacji. Babcia na etacie Być może rozważasz możliwość zostawienia dziecka pod opieką mamy czy teściowej. Taka sytuacja ma wiele zalet. Nie musisz martwić się o przeszłość, referencje i doświadczenie twojej „opiekunki”. Najpewniej też nie będziesz płacić jej pensji. A że każda babcia całym sercem kocha wnusia, więc czułości i troski mu nie zabraknie. Minusem może być zaawansowany wiek mamy, a co za tym idzie gorsza kondycja fizyczna i kłopoty z własnym zdrowiem. Nawet najbardziej oddana babcia dość szybko odczuje zmęczenie, opiekując się ruchliwym maluchem czy targając po schodach wózek z niemowlakiem. Raczej też nie ponosi zbyt długo płaczącego maleństwa na rękach i nie pofika koziołków z wnusiem na tapczanie. Pamiętaj: Decydując się na babciną pomoc, musisz również wziąć pod uwagę fakt, że będzie ona chciała wychowywać dziecko swoimi sprawdzonymi sposobami. Jej wiedza o małych dzieciach z reguły ma co najmniej kilkadziesiąt lat i obecne metody wychowawcze może przyjmować z rezerwą. Z doświadczenia wielu młodych mam wynika, że negocjacje z babcią, co jest dobre dla dziecka, a czego powinna unikać, bywają dużo trudniejsze niż z wynajętą opiekunką. Obowiązki opiekunki Przeprowadziłaś rzetelne rozmowy, odbyłaś kilka spotkań, posłuchałaś też własnej intuicji – i wreszcie wybrałaś. Ale to jeszcze nie wszystko. Aby osoba, której zaufałaś, była naprawdę dobrą nianią, musisz przekazać jej swój model wychowania (np. że nie pozwalasz oglądać dziecku telewizji, że nie uznajesz...

alimenty na dziecko
Adobe Stock
Związki i seks
Gdy rodzina się rozpada
Podczas rozwodu, postarajcie się zrobić wszystko, aby maluch wyszedł cało z tej katastrofy.

Rozwód to sprawa dorosłych – o tym przede wszystkim musisz pamiętać. Dziecko nie może być wciągane w Wasze spory, zmuszane do opowiedzenia się po jednej ze stron, informowane szczegółowo o przyczynach. Choćby w jego życiu wszystko miało zostać przebudowane, jedno ma pozostać nie zmienione – wciąż jesteście jego rodzicami .     Jak to wyjaśnić? Twój mąż – bez względu na to, jak bardzo Cię zranił – dla dziecka pozostanie ukochanym tatą. Choć to może być trudne, nie mów o nim nic złego. Jedyne dopuszczalne wytłumaczenie przyczyn rozwodu to: „mama i tata przestali kochać się tak, jak rodzice kochać się powinni”. Ale uwaga! W głowie malucha może zaświtać myśl, że w takim razie rodzice mogą przestać kochać i jego, więc temu oświadczeniu musi towarzyszyć wyjaśnienie, że dziecka nigdy nie przestaje się kochać. Nie zapomnij też zapewnić, że rozwód to nie jest w najmniejszym nawet stopniu jego winą! Jeśli rozwód jest zawiniony przez partnera, w Tobie może rodzić się bunt – dlaczego mam brać część winy na siebie? Odpowiedź jest prosta: aby nie skrzywdzić dziecka . Choć ciśnie Ci się na usta: „Tata porzucił nas, bo zakochał się w innej kobiecie” – nie wypowiadaj tych słów! Maluch takiego ciężaru nie udźwignie! Twoim zadaniem jest pomóc dziecku nazwać uczucia lęku i zagubienia. Zachęcaj, by mówiło, czym się martwi. Może tym, że tata nie będzie jadł z Wami w niedzielę śniadania albo przychodził do Was rano do łóżka? A może boi się, że nie zobaczy już ojca ? Pokazuj mu nowe perspektywy – będzie jeździł do jego nowego mieszkania, tata będzie go odwiedzał, zabierał na lody i do kina, wyjadą razem na wakacje... Zobacz też: Jak się rozstawać, by najmniej cierpiało dziecko. [CMS_PAGE_BREAK]       I co dalej? Najlepiej...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz