Jak podnosić i nosić niemowlaka - 5 rad dla taty
Noszenie dziecka to idealne zadanie dla taty. W dużych rękach ojca - dziecko czuje się bezpieczniej i mniej płacze! Zobacz, jak brać dziecko na ręce i jak je nosić. Radzi położna, prowadząca szkołę rodzenia.
1 z 5
Większe dłonie, szeroka klatka piersiowa i mocniejsze mięśnie pleców - od razu widać, że to tata, a nie mama, jest lepiej przygotowany do noszenia dziecka. Do noszenia, bujania, uspokojania. W dodatku w rękach taty - dużych i wygodnych - większość dzieci czuje się lepiej i bezpieczniej, niż na rękach mamy.
Jak wziąć niemowlę na ręce? W jakich pozycjach nosić i jak prawidłowo odkładać? Oto wskazówki. Rad udziela Małgorzata Gierada-Radoń, położna, prowadząca własną szkołę rodzenia w szpitalu Św. Zofii w Warszawie.
Wsuń obie dłonie pod główkę
Podchodząc do dziecka opanuj nerwy, bo ono czuje napięcie - wtedy właśnie płacze. Nie denerwuj się, jeśli będziesz postępować zgodznie z naszymi radami, nie zrobisz dziecku krzywdy.
Na początku, biorąc dziecko na ręce, przede wszystkim podtrzymuj jego główkę. Aż do czwartego miesiąca życia dziecka, mięśnie karku są za słabe aby utrzymać głowę. Jeśli nie będziesz jej podtrzymywał, może odchylić się za bardzo do tyłu.
Zanim podniesiesz dziecko, nachyl się nad nim, zagugaj do niego, spójrz mu w oczy. Podnoś delikatnie, aby nagła zmiana położenia ciała nie przestraszyła dziecka.
O tym, że noszenie na rękach nie rozpuści dziecka (a może pomóc przy różnych kłopotach) przeczytaj: Noś dziecko na rękach - dużo i często!
2 z 5
Przytul do swojej klatki piersiowej
W tej czułej pozycji dziecko brzuszkiem ciasno przylega do twojego ciała, a jego pupka opiera się na twojej dłoni. Kolanka są rozłożone „na żabkę”, co jest dobre dla stawów biodrowych dziecka.
Najwięcej korzyści przynosi noszenie „skóra do skóry”, kiedy dziecko jest rozebrane i tuli się do twojej nagiej klatki piersiowej.
Warto przeczytać: Dysplazja stawów biodrowych - jak ją leczyć? Kiedy minie?
3 z 5
Pozycja pionowa – dobra do odbijania
Obie rączki dziecka powinny być symetrycznie przełożone przez twoje ramię. Dłonią podtrzymuj mu główkę, a przedramieniem plecy.
Przeczytaj też: Do kiedy odbijanie?
4 z 5
Patrz dziecku w oczy
Aby nawiązać konatkt wzrokowy, ułóż dziecko tak, by z jednej strony wspierał się na twojej klatce piersiowej, a z drugiej - na przedramieniu.
Główka dziecka spoczywa w zgięciu łokcia. Delikatnie rozszerz dziecku nożki.
5 z 5
Odkładaj bokiem do podłoża
Dzięki temu dziecko będzie czuło się bezpieczniej. Zwracaj też uwagę, aby przy odkładaniu główka była trochę wyżej niż reszta ciała - ją kładziemy na ostatku.
Polecamy też: Witaj w domu - wielki powrót noworodka