Bycie ojcem to bardzo odpowiedzialne zadanie. Jak nie popełniać błędów w wychowaniu? Przede wszystkim, nie wolno podejmować żadnych działań pod wpływem impulsu. Przypomnij sobie siebie w dzieciństwie, jak źle się czułeś, kiedy ojciec nie poświęcał ci dostatecznie dużo uwagi. Przecież nie chcesz powtórzyć jego błędów. Postaraj się spędzać z synem maksimum czasu i dzielić z nim jego troski i zainteresowania. I przestań wykręcać się pracą oraz zarabianiem pieniędzy. Twoje dziecko ma tylko jedno dzieciństwo!

Reklama

Psychologia płci: chłopcy są bardziej wrażliwi

Według opinii psychologów, chłopcy są bardziej wrażliwi i gorzej radzą sobie w życiu z problemami niż dziewczynki. Na dodatek od chłopaka wymaga się większej wytrwałości, opanowania, odwagi i wiary w swoje siły. Tą sprzeczność można pogodzić poprzez odpowiednie wychowanie chłopca. A w tej kwestii bardzo wiele zależy od taty. Tata jest dla dziecka największym autorytetem, przyjacielem, obrońcą i kompanem do zabawy, a oprócz tego, po prostu, człowiekiem ze swoimi zaletami, kompleksami i poglądami. Uważaj, żeby nie przekładać syna swoich niezrealizowanych marzeń i planów. Oceniaj własne działania, zastanów się co nimi kieruje.

Tata - wzór do naśladowania

Własny przykład jest najefektywniejszą metodą wychowania. Dziecko nieświadomie przejmuje twój (i mamy) model zachowania, niezależnie od tego, czy wam się to podoba czy nie. Oczywiście, bycie ideałem ojca we wszystkim jest bardzo trudne. Jednak nikt tego od ciebie nie wymaga. Obowiązkowo natomiast musisz być konsekwentny i starać się, by cechy charakteru, które chcesz wykształcić u syna, znajdowały odzwierciedlenie w twoich czynach. Chcesz, żeby syn nigdy nie rozrzucał rzeczy po pokoju? W takim razie ty również musisz dostosować się do ustalonych reguł. A jeśli je złamiesz, bądź przygotowany na uwagę ze strony malca. W tym przypadku nie masz prawa gniewać się na syna.

Jeśli w rodzinie troska o innych jest nieodłączną częścią stosunków między domownikami, to dziecko automatycznie będzie zachowywać się podobnie. Codziennie obserwując zachowanie rodziców, syn uczy się odróżniać "męskość" i "kobiecość". Zapamiętuje, że mężczyzna w rodzinie to siła, autorytet i gotowość przyjścia z pomocą, kobieta natomiast symbolizuje czułość, wrażliwość i kruchość, która wymaga opieki. Nie bądź zbyt wymagający w stosunku do synka, by był on wzorem męskości. Przecież to dopiero dziecko! Jeśli chłopiec lubi bawić się lalkami - nie należy go karcić.

Znana ukraińska psycholog Swietłana Rojz twierdzi, że w każdym człowieku obecny jest pierwiastek męski i żeński. Do 5 lat zabawki dla wszystkich dzieci są jednakowe. A jeśli syn odmawia zabawy samochodem czy mieczem w starszym wieku? To też normalne. Już prędzej ta sytuacja informuje o braku ojcowskiej uwagi lub zbyt wysokich wymaganiach rodziców.

Zobacz także

Tato, chwal dziecko

U podstaw wychowania powinna leżeć miłość - to ona daje spokój, szacunek do siebie i siłę. Obserwuj swoje dziecko, a niezależnie od tego, co by ono nie zrobiło, powinno czuć twoją aprobatę. Dzięki niej, chłopiec stanie się bardziej pewny siebie. Jak wiesz z własnego doświadczenia: jeśli szef pochwali twoje zdolności organizatorskie albo pomyślnie napisane sprawozdanie - twój entuzjazm rośnie. Dziecko reaguje na pochwałę z większym zapałem. Powtarzaj, jak wszystko dobrze mu wychodzi. Jakim jest zuchem, że zbudował wieżę z pięciu klocków (zwłaszcza jeśli widzisz, jak się zmartwił, kiedy jego budowa się rozsypywała). Przecież, oprócz oceny rodziców, dziecko nie ma wskazówek na temat tego co jest "dobre" a co "złe".

Tylko nie przesadź z pochwałami! Jeśli "przechwalisz" malucha, wówczas kiedy dorośnie, będzie przekonany, że on ma zawsze rację. Niech uczy się naprawiać swoje błędy. Stymuluj go do tego, by zaczynać od nowa, objaśniaj, że gniewanie się, oczywiście, nie jest zabronione, ale znacznie lepiej jest starać się dążyć do wyznaczonego celu. Syn powinien zrozumieć pewną prawidłowość: jeśli podejmuje się jakiegoś zadania i daje sobie z nim radę - tata go chwali. A jeśli tego zadania nie kończy, wówczas tata wpiera go, pomaga, zachęca, ale czeka na dalsze działania i decyzje ze strony dziecka. Jeśli ojciec będzie tak postępował, dziecko nabierze pewności siebie, nauczy się być bardziej upartym i zawsze pokonywać trudności. A te cechy charakteru są potrzebne w życiu!

Więź między ojcem a synem: spędzajcie czas razem

Pozwól synowi włączyć się do swoich spraw. Kiedy robicie coś wspólnie, w świadomości chłopca kształtuje się przekonanie, że jego uczucia są tobie bliskie i ważne dla ciebie. Właśnie od takich męskich zajęć rozpoczyna się zażyły związek między ojcem a synem, który będzie umacniać się z każdym dniem i doprowadzi do prawdziwego porozumienia. A w przyszłości uda się wam uniknąć konfliktów. Przecież jesteście najlepszymi przyjaciółmi i zawsze umiecie znaleźć wspólny język.

Bawcie się razem. Zagrajcie na komputerze, chłopcy uwielbiają wirtualne wyścigi, zwłaszcza kiedy kierują "samochodem" razem z tatą.
Pozwalaj synowi bawić się dorosłymi "zabawkami". Nie zabieraj mu swojego telefonu komórkowego (potem jakoś objaśnisz szefowi, dlaczego dzwoniłeś w niedzielę o 7 rano).
Rozmawiaj z maluchem jak z kimś równym sobie. Nie bój się, że on nie zrozumie twoich emocji związanych z piłką nożną. Objaśnij mu, dlaczego tobie tak się podoba ta gra.
Często przypominaj swoje dzieciństwo: o czym marzyłeś, jak oceniałeś czyny dorosłych. Pamiętasz, jak kiedyś zapewne mówiłeś: "Jak dorosnę - za nic nie będę taki, jak mój tata"? Opierając się na własnym doświadczeniu, postaraj się nie powtarzać cudzych błędów.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama