Koniec roku sprzyja podsumowaniom. Zastanawiasz się, czego udało ci się dokonać, co powinieneś jednak zmienić... Efekt? Noworoczne postanowienia. My podpowiadamy, jakie mogą być te dotyczące rodziny. Może uda ci się wprowadzić w życie przynajmniej niektóre...

Reklama

1. Wszystkie weekendy poświęcę mojemu dziecku

Praca jest ważna, ale dziecko tak szybko rośnie! Poświęcaj mu zatem dużo czasu. Z niemowlakiem przytulaj się, chodź na spacery. Ze starszym dzieckiem układaj klocki, zabierz je do wesołego miasteczka. Dzięki temu staniesz się dla niego przyjacielem i dużym autorytetem. Wkrótce usłyszysz: „Tata jest najmądrzejszy i najsilniejszy”. Przyznaj, po takich słowach można pękać z dumy!

2. Co wieczór przeczytam dziecku bajkę

Kwadrans przed snem to niedużo, prawda? A tyle czasu wystarczy, by przytulić dziecko, przeczytać mu książeczkę. Pozwól maluchowi wybrać bajkę i zdecydować, kiedy ją skończyć czytać. Po bajeczce dziecko smacznie zaśnie, a i tobie wyda się, że codzienne problemy są troszkę mniejsze.

Czy wiesz: Dlaczego to dorosły (a nie dziecko) powinien czytać na głos?

3. Zawsze wysłucham tego, co chce mi powiedzieć dziecko

To bywa trudne, zwłaszcza jeśli dziecko nie mówi tylko podczas snu. Pamiętaj jednak, że dziecięca opowieść o piesku, którego przestraszył się na spacerze, jest równie ważna, co twoja historia o zmianach w pracy. Gdy dziecko opowiada, odkrywa swój świat. Dowiadujesz się, co jest dla niego ważne, czego się boi, a z czego cieszy. Dzięki temu zaczynasz rozumieć swoje dziecko, a jednocześnie przekazujesz mu wartości, które uczą, jak żyć.

Zobacz także

4. Dam dziecku więcej swobody

Chodzi o to, żeby pozwalać dziecku na rzeczy, które je uszczęśliwią, ale nie rozpieszczą. Dlaczego dziecko nie może podczas spaceru chodzić po kałużach? Wystarczy włożyć mu kalosze. Z jakiego powodu nie pozwalasz maluszkowi na wysypanie wszystkich zabawek z pojemników? Przecież potem może je posprzątać. Jesteś zagorzałym fanem piłki nożnej, ale twój syn woli rower? Nie próbuj tego zmieniać, tylko wybierzcie się razem na wycieczkę rowerową, a piłkę pokopiesz z kolegami. Dzięki temu, że staniesz się bardziej elastyczny, dziecko będzie mogło rozwijać swoje zainteresowania i pasje.

Czytaj też: Tego nigdy nie rób – 5 rzeczy niszczących samoocenę dziecka

5. Nie będę krzyczeć na dziecko

W pracy szef o coś się czepiał, wracając do domu, stałeś w korku, a jak już dojechałeś, okazało się, że zapomniałeś dokumentów z biura. Wpadasz do mieszkania, a dziecko woła, że chce na barana. Tobie jednak chce się krzyczeć. Tylko że dziecko nie jest niczemu winne. A gdybyś dziś dostał podwyżkę i do domu wrócił pustą drogą, co byś odpowiedział na jego prośbę? Pewnie szybko wziąłbyś dziecko na ręce i bawilibyście się cały wieczór. Zanim zatem podniesiesz na smyka głos, spójrz na niego i zapytaj siebie w duchu, jak bardzo go kochasz. Bardzo, prawda? Więc zamiast krzyczeć, wytłumacz, że miałeś trudny dzień i musisz chwilę odpocząć.
[CMS_PAGE_BREAK]

6. Nie zapomnę o rodzinnych uroczystościach

Urodziny dziecka, partnerki, rodziców, rocznice ślubu – rzeczywiście trudno je wszystkie spamiętać... Ale trzeba. Przede wszystkim dlatego, że „zapomnianym” jubilatom jest przykro. Poza tym jeśli urządzasz rodzinne uroczystości, dziecko uczy się, że warto kontynuować tradycję, a sprawianie prezentów innym jest przynajmniej tak samo miłe, jak ich otrzymywanie. Dlatego jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś, koniecznie jak najszybciej kup mały kalendarz, w którym skrupulatnie zapiszesz wszystkie ważniejsze daty.

Czytaj też: Radość dawania

7. Postaram się więcej pomagać w domu

Twoja partnerka pracuje tak samo jak ty (także wtedy, gdy opiekuje się cały dzień dzieckiem). Jest więc tak samo jak ty zmęczona, brakuje jej, podobnie jak tobie, czasu i nie zawsze ma siłę na kolejne prasowanie połączone z odkurzaniem. Zaproponuj więc swoją pomoc. Może twoja partnerka nie lubi zmywać, za to chętnie zrobi zakupy. A ty wręcz przeciwnie – przy zlewie znajdujesz wreszcie czas na rozmyślania, nie lubisz natomiast sklepowych tłumów. A może ustalicie, że każdego dnia będziecie dzielić się obowiązkami w zależności od waszych chęci czy zmęczenia? Wariantów podziału prac domowych jest wiele i na pewno znajdziecie dobre dla siebie rozwiązanie.

Sprawdź też: Jak dziecko może ci pomagać w domu

8. Zaczniemy znów chodzić na randki

Obiecaj sobie, że przynajmniej raz w miesiącu zabierzesz partnerkę do kawiarni, teatru albo kina. A może przygotujesz czasem kolację przy świecach? Ważne, byście choć przez chwilę pobyli sami (dzieckiem mogą zaopiekować się w tym czasie dziadkowie), mieli czas na rozmowy nie tylko o tym, kto odbiera dziś córkę z przedszkola, ale także o was: waszych pragnieniach, marzeniach, potrzebach. Dzięki temu odpoczniecie od codzienności, a twoja partnerka będzie pewna, że bardzo ci na niej zależy.

9. Codziennie powiem partnerce coś miłego

„Jak ładnie ci w tej sukience!” – takie zdania wprawią twoją partnerkę w dobry nastrój, a przecież tak lubisz, gdy ukochana się uśmiecha. Zyska także twoje dziecko, bo szybko nauczy się, jak łatwo można poprawić sobie humor i jak przyjemnie jest wywoływać uśmiech na czyjejś twarzy.

10. Będę powtarzał, jak bardzo kocham

Wyznań miłości nigdy za wiele. Powtarzając je dziecku i jego mamie, sprawiasz, że są szczęśliwi. I właśnie szczęścia życzymy tobie i twoim bliskim w nowym roku.

Reklama

Sprawdź: Dlaczego tata jest ważny

Reklama
Reklama
Reklama