Reklama

Tata uczy dziecko wyjątkowych umiejętności. Pomaga stawiać kolejne kroki ku samodzielności. I jak nikt inny dopinguje do rozwoju.

Reklama

Psychologowie o ojcach

Emocje taty mniej zależą od zmian w rozwoju dziecka. Między ojcem a maluchem rzadziej dochodzi do napięć. Psychologowie zajmujący się ojcostwem zaobserwowali, że mężczyźni:

– mniej się złoszczą i obrażają, nie próbują grać na uczuciach dziecka;
– zachowują bardziej jednoznaczną postawę wobec dziecka, czasem kategoryczną, różną od uległości, jaką zwykle okazuje mama;
– częściej bawią się tak, by wykorzystać swą siłę i sprawność dziecka, dzięki czemu uczą go odwagi i pewności siebie.

Dziecko przy tacie stara się bardziej

Zachwyt taty ma wyjątkową moc. Mama łatwiej wpada w uwielbienie. By wywołać uczucie dumy u taty, trzeba się bardziej postarać. Warto dla niego chwycić piłeczkę, przekręcić się na plecki.

Tata zachęca do komunikacji

Mama potrzeby dziecka wyczuwa intuicyjnie, a tata musi się dowiedzieć, o co prosi maluch. Mobilizuje dziecko do porozumiewania się: by wyciągnął rączkę w stronę kubeczka, podpełzł do zabawki.

Tata jest bardziej opanowany i wymagający

Tata nie przeżywa tak mocno płaczu malca, mniej się denerwuje dolegliwościami. Umie trzeźwo ocenić sytuację i znaleźć rozwiązanie. Nie wyręcza, nie panikuje, że nie smakuje zupka, że brzdąc protestuje przy ubieraniu. Więcej wymaga.

Tata pokazuje dziecku świat

Chwile z tatą to zwykle wielkie niespodzianki. Bo tata zabierze na basen, do lasu, z klocków zbuduje małe miasteczko.

Dziecko przy tacie jest bardziej samodzielne

Przy mamie maluch domaga się noszenia na rękach, a z tatą próbuje sam dreptać za rączkę. Bo skoro tata wierzy, że to się uda, czemu by nie spróbować...?

Co tata musi załatwić w urzędzie po narodzinach dziecka?

Lista spraw do załatwienia dla taty, gdy rodzina się powiększa:
Rejestracja. Szpital ma obowiązek zgłosić narodziny w USC, ale można to zrobić samemu w ciągu 14 dni. Trzeba wziąć kartę urodzin i zgłoszenie urodzenia (wydane w szpitalu), skrócony odpis aktu małżeństwa, dowody osobiste. Po miesiącu odbiera się w urzędzie gminy PESEL malca.
Zasiłek. By uzyskać zasiłek macierzyński, w miejscu pracy mamy składa się skrócony odpis aktu urodzenia i zaświadczenie ze szpitala o urodzeniu dziecka.
Wybór lekarza. Nim malec skończy cztery tygodnie, trzeba go zapisać do wybranej przychodni. Na pierwszą wizytę potrzebne będą: rodzinna książeczka ubezpieczeń, książeczka zdrowia dziecka i jego PESEL.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama