Formalności po porodzie
Adobe Stock/Drazen
Prawo i finanse

Formalności po urodzeniu dziecka 2022: co należy załatwić po porodzie?

Formalności po urodzeniu dziecka to obowiązek rodziców. Gdy opadnie euforia wywołana przyjściem na świat potomka, należy pomyśleć o zarejestrowaniu dziecku, sporządzeniu aktu urodzenia, zgłoszeniu urodzenia dziecka u pracodawcy. Sprawdź, co trzeba załatwić po narodzinach dziecka i gdzie należy to zrobić.

Formalności po urodzeniu dziecka to między innymi sporządzenie aktu urodzenia, zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia, zapisanie do lekarza, złożenie wniosku o 500 plus i inne świadczenia. Wyjaśniamy, co trzeba załatwić po urodzeniu dziecka, co można zrobić przez internet i ile jest na to czasu.
 

Jakie formalności po urodzeniu dziecka?

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Rejestracja dziecka w USC

Dziecko musisz zarejestrować w urzędzie stanu cywilnego (USC). Urząd wie, że dziecko przyszło na świat – powiadamia go o tym szpital. Na zarejestrowanie dziecka masz 21 dni, licząc od daty wpisanej w karcie urodzenia, którą wystawia szpital.

Urodzenie dziecka należy zgłosić w urzędzie w miejscowości (lub w dzielnicy), w której dziecko przyszło na świat (zaświadczenie, do którego urzędu musisz się zgłosić, dostaniesz jeszcze w szpitalu). Jeśli dziecko przyszło na świat poza miejscem zamieszkania rodziców, rejestracji również można dokonać w urzędzie stanu cywilnego właściwym dla miejsca zamieszkania mamy lub taty.


Zgodnie z nowymi przepisami do zarejestrowania dziecka wystarczy okazanie dowodu osobistego rodzica. Jeśli zgłoszenia dokonuje pełnomocnik, potrzebne będzie również stosowne pełnomocnictwo.

Narodziny dziecka można zarejestrować przez internet na stronie www.obywatel.gov.pl. Potrzebny jest do tego Profil Zaufany (stworzysz go na www.gov.pl) lub e-dowód

Akt urodzenia

Urzędnik w USC sporządza akt urodzenia od ręki i nie pobiera za niego opłaty. Wydaje też za darmo jeden egzemplarz odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka. Jeśli chcesz więcej egzemplarzy, musisz wnieść opłatę skarbową w wysokości 22 zł (znaczek skarbowy kupisz w kasie urzędu lub jeśli załatwiasz sprawę online, możesz też zrobić przelew).

Nazwisko dziecka

Gdy rodzice są małżeństwem i mama nosi nazwisko męża, dziecko automatycznie otrzyma nazwisko rodziców. Jeżeli rodzice mają różne nazwiska – dziecko będzie nosić nazwisko takie, o jakim zdecydowaliście w momencie zawierania ślubu (mamy, taty lub nazwisko podwójne).

Jeśli tata i mama nie są małżeństwem, sytuacja wygląda inaczej. Ojciec dziecka może od razu uznać je i dać mu swoje nazwisko. Jeżeli tego nie zrobi, mama może zarejestrować dziecko tylko na swoje nazwisko. Ojciec może uznać dziecko również w terminie późniejszym.

PESEL i meldunek

Po zarejestrowaniu w USC dziecko zostanie również zameldowane w miejscu stałego albo czasowego pobytu rodziców (lub tego z rodziców, u którego faktycznie będzie mieszkało). 

Podczas rejestracji w urzędzie stanu cywilnego dziecko otrzyma też numer PESEL. Czas oczekiwania na nadanie dziecku numeru PESEL wynosi ok. 30 dni.

Urodzenie dziecka – zgłoszenie pracodawcy

Do formalności, które trzeba załatwić po porodzie, należy zgłoszenie narodzin dziecka w pracy. Trzeba to zrobić w ciągu 7 dni w dziale kadr/HR. Stamtąd pobierzesz niezbędne formularze do wypełnienia. Dokumenty te będą się różniły zależnie od wymogów konkretnego zakładu pracy. Do pracy należy także dostarczyć zaświadczenie o odbytym porodzie lub kopię aktu urodzenia dziecka.

Dzięki prawidłowemu wypełnieniu tych formalności będziesz mogła spokojnie przejść na urlop macierzyński. Zakład pracy informację o narodzeniu dziecka przekazuje także do ZUS-u, a to zapewni dziecku ubezpieczenie.

Złożenie wniosku o urlop macierzyński

Jeśli planujesz rozpocząć urlop macierzyński tuż po urodzeniu dziecka, wystarczy, że po porodzie przedstawisz pracodawcy zaświadczenie ze szpitala o porodzie oraz akt urodzenia dziecka.

A jeżeli zaraz po urlopie macierzyńskim chcesz pójść na urlop rodzicielski, wniosek o jego udzielenie powinnaś złożyć nie później niż w ciągu 21 dni po porodzie.

Złożenie wniosków o świadczenia rodzinne

Po urodzeniu dziecka należą ci się zasiłki:

  • Jak najszybciej złóż wniosek o 500 plus (uwaga, wnioski przyjmowane są tylko drogą elektroniczną).
  • Jeśli nie masz prawa do zasiłku macierzyńskiego, w ciągu 3 miesięcy od porodu złóż wniosek o kosiniakowe (przez internet na stronie emp@tia.mpips.gov.pl lub w gminie, w instytucjach realizujących świadczenia rodzinne, np. MOPS-ach).
  • Jeśli dochód w rodzinie w przeliczeniu na osobę nie przekracza 1922 zł netto, w ciągu 12 miesięcy od urodzenia dziecka złóż wniosek o becikowe (przez internet za pośrednictwem portalu Emp@tia lub w urzędzie miasta, gminy lub w ośrodku pomocy społecznej).

Zapisanie dziecka do poradni lekarskiej

Po urodzeniu dziecka należy zapisać je do poradni lekarskiej, wybrać lekarza prowadzącego oraz położną środowiskową. Najlepiej wybrać się do przychodni osobiście i na miejscu wypełnić deklarację. Zrób to 2-3 tygodnie po porodzie, bo ok. 4-6. tygodnia życia dziecka powinna odbyć się pierwsza wizyta lekarska.

Po porodzie trzeba zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego, dzięki czemu będzie miało prawo do świadczeń NFZ. Jeśli rodzice są zatrudnieni na umowę o pracę, zgłaszają dziecko do swojego pracodawcy. Jeżeli prowadzą działalność gospodarczą, informują o narodzinach dziecka ZUS. Jeśli z kolei rodzic jest bezrobotny, musi zgłosić dziecko do ubezpieczenia w urzędzie pracy. Jest na to 7 dni od porodu.

Uznanie ojcostwa po porodzie

Do uznania ojcostwa wystarczy oświadczenie mężczyzny, w którym stwierdzi, że jest ojcem dziecka. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ojciec uznał dziecko jeszcze przed jego narodzinami – musi wówczas pokazać w urzędzie stanu cywilnego zaświadczenie od ginekologa, w którym lekarz potwierdza fakt, że jego partnerka jest w ciąży. Za każdym razem do uznania potrzebna jest zgoda matki dziecka.

Uznanie dziecka może nastąpić:

  • przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub przed sądem opiekuńczym,
  • w sytuacjach wyjątkowych, np. zagrożenia życia – przed notariuszem lub terenowym organem administracji państwowej, polskim konsulem (za granicą).


Idąc do urzędu stanu cywilnego, by uznać dziecko, trzeba zabrać ze sobą następujące dokumenty:

  • podanie ojca o uznanie dziecka,
  • dowody tożsamości rodziców dziecka,
  • gdy mama jest wdową – skrócony odpis aktu zgonu męża, a jeżeli się rozwiodła – skrócony odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie.


Przyjęcie oświadczenia o uznaniu ojcostwa jest zwolnione z opłaty skarbowej.

Jeżeli ojciec nie uznał dziecka dobrowolnie, można dochodzić ustalenia ojcostwa przez sąd. Prawo do złożenia pozwu w tej sprawie przysługuje nie tylko matce. Może wnieść je również domniemany ojciec, a także dziecko (po osiągnięciu pełnoletności) oraz prokurator.

Zobacz też:

Zdrowie
Jak przebiega pierwsza wizyta szczepienna? [WIRTUALNE WARSZTATY]
Jak przygotować dziecko (i siebie także!) do pierwszej wizyty szczepiennej i jak taka wizyta przebiega? Jak wygląda dokumentacja dotycząca szczepień? Czy obrzęk w miejscu wkłucia to powód do niepokoju? Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Dowiesz się tego, uczestnicząc w bezpłatnych wirtualnych warsztatach dla przyszłych mam, na które zapraszamy wraz z dr n.med. Anetą Górską-Kot, pediatrą.

Nie możesz się doczekać chwili, gdy twoje dziecko przyjdzie na świat? Gromadzisz dla niego wyprawkę, malujesz jego pokoik i szukasz najpiękniejszej karuzeli nad łóżeczko? W ferworze przygotowań nie zapomnij o tym, co najważniejsze, a więc o sprawach związanych ze zdrowiem maleństwa.  Chcesz wiedzieć więcej o pierwszych szczepieniach? Zapraszamy do udziału w wirtualnych warsztatach „Mamo, To Ja”, podczas których dr Aneta Górska-Kot wyjaśni ci, co trzeba wiedzieć o pierwszej wizycie szczepiennej , związanej ze szczepieniami dokumentacji i o tym, co może się dziać po szczepieniu.  Szczepienia w szpitalu Pierwsza wizyta szczepienna nie oznacza, że dziecko będzie szczepione po raz pierwszy. Zgodnie z obowiązującym w Polsce kalendarzem szczepień swoje pierwsze 2 szczepienia w życiu – przeciwko gruźlicy i przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B – dziecko dostanie już na oddziale noworodkowym zanim zostanie wypisane do domu.  – Zgodę na nie, wraz ze zgodą na wszelkie inne niezbędne zabiegi, przyszła mama podpisuje w momencie przyjęcia na oddział porodowy. Jeśli ma jakiekolwiek wątpliwości albo potrzebuje dodatkowych wyjaśnień neonatologa, powinna zgłosić to właśnie na tym etapie – tłumaczy dr Górska-Kot. – Warto dodać, że jeśli mama zdecyduje, że nie chce szczepić dziecka na oddziale noworodkowym, a na przykład później, po 1. czy 2. miesiącu życia, nie wystarczy jej słowna deklaracja: musi złożyć pisemne oświadczenie, że nie wyraża zgody na szczepienia obowiązkowe. Jednak uwaga! Choć z późniejszym zaszczepieniem dziecka przeciwko WZW typu B nie ma kłopotu (takie szczepionki są w każdej przychodni), ze szczepieniem przeciwko gruźlicy może być problem – szczepionkę mają tylko wybrane placówki, zazwyczaj jedna, dwie przychodnie na województwo. Decydując się na taką opcję, musimy więc liczyć się z...

alimenty na dziecko
Adobe Stock
Prawo i finanse
Alimenty na dziecko: wszystko o alimentach, na co są, od kiedy, jak je wyliczyć?
Aby otrzymać alimenty na dziecko, trzeba złożyć pozew do sądu i dołączyć do niego odpowiednie dokumenty. Można też ubiegać się o alimenty z Funduszu, jeżeli sądownie przyznane alimenty nie są wypłacane. Wyjaśniamy, na co są przeznaczone alimenty na dziecko, jak się o nie starać i jak wyliczyć ich kwotę.

Alimenty na dziecko to często drażliwa kwestia. Ich wysokość oraz zasady przyznawania zależą od wielu czynników. Z reguły alimenty są ustanawiane przez sąd, ale nie zawsze. Jeżeli rodzice zgadzają się co do wysokości i sposobu wypłacania alimentów, wystarczy, że zawrą stosowną umowę, najlepiej w formie aktu notarialnego. Może się również zdarzyć, że osoba sądownie zobowiązana do płacenia alimentów uchyla się od tego obowiązku. W takich przypadkach przysługuje prawo do ubiegania się o środki z Funduszu Alimentacyjnego. Podpowiadamy, jakie warunki trzeba spełnić, by starać się o alimenty na dziecko. Sprawdź, kiedy alimenty na dziecko nie przysługują. Wszystko o alimentach na dziecko: Jak starać się o alimenty: jakie dokumenty złożyć? Alimenty natychmiastowe na dziecko: od kiedy? Od czego zależy wysokość alimentów na dziecko? Alimenty na dziecko: co zrobić, gdy ojciec dziecka nie płaci? Co grozi za niepłacenie alimentów na dziecko? Alimenty na dziecko: kto jeszcze może je płacić? Alimenty na dziecko z Funduszu Alimentacyjnego: dla kogo? Czy alimenty na dziecko wliczają się do dochodu? Czy trzeba płacić alimenty na dorosłe dziecko? Jak starać się o alimenty: jakie dokumenty złożyć? Alimenty przysługują dziecku zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Wysokość alimentów ustala sąd. Aby jednak uzyskać alimenty na dziecko, musisz przede wszystkim wnieść do sądu pozew o alimenty . Trzeba do niego dołączyć: odpis skrócony aktu urodzenia dziecka; wyrok rozwodowy lub akt ślubu (jeżeli nadal jesteś mężatką); oświadczenie o uznaniu dziecka lub wyrok ustalający ojcostwo (gdy dziecko jest z wolnego związku); zaświadczenie o zarobkach z twojego zakładu pracy lub z urzędu pracy, jeżeli jesteś bezrobotna i pobierasz zasiłek; wyliczenie kosztów utrzymania dziecka (warto...

jak pobrać bon turystyczny
AdobeStock
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Aby pobrać bon turystyczny i go aktywować, trzeba mieć konto na portalu PUE ZUS. Rejestracja na platformie może odbyć się w całości online, jeśli ma się profil zaufany, podpis elektroniczny lub korzysta z bankowości elektronicznej.

Bon turystyczny (Polski Bon Turystyczny) przysługuje na każde dziecko, podobnie jak  świadczenie 500 plus . Bon turystyczny wprowadzony został w 2020 roku, ale przysługuje również na dzieci urodzone w 2021 . Aby go otrzymać, nie trzeba spełniać żadnego kryterium dochodowego lub innego. Nie jest jednak wypłacany w formie gotówki, a elektronicznego bonu. Aby pobrać i aktywować bon turystyczny, trzeba zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Podpowiadamy, jak pobrać bon na wakacje lub ferie krok po kroku.  Ważna informacja: bon powinien pobrać ten rodzic, na którego konto wpływa świadczenie 500 plus (inne osoby nie będą widziały w panelu ZUS-u opcji aktywowania bonu). Rejestracja na PUE ZUS krok po kroku PUE ZUS, czyli Platforma Usług Elektronicznych ZUS umożliwia pobranie bonu turystycznego, czyli rządowego wsparcia na wakacje z dziećmi. Aby aktywować bon, trzeba mieć konto na PUE . Rejestracja na platformie jest dość szybka i łatwa. Trzeba: 1. Wejść na stronę zus.pl i kliknąć „ Zarejestruj w PUE ”. 2. Wybrać sposób rejestracji: Dla Ciebie (czyli dla beneficjenta bonu). 3. Zarejestrować się. Można to zrobić online poprzez: profil zaufany, kwalifikowany podpis elektroniczny, bankowość elektroniczną. Jeżeli nie można skorzystać z żadnego z powyższych sposobów, należy wybrać żółte pole „DO REJESTRACJI”, wypełnić wszystkie wymagane pola i zarejestrować profil (niezaufany). W tym przypadku konieczna jest jeszcze osobista wizyta w ZUS-ie w celu potwierdzenia tożsamości . Beneficjent (czyli osoba, której należy się bon) ma na to 7 dni od momentu zarejestrowania profilu. 4. Podać swój aktualny adres e-mail oraz ewentualnie numer telefonu. 5. Wpisać hasło składające się z minimum 8 znaków, w tym małych i dużych liter, znaków specjalnych i cyfr (Ważne! W haśle nie może być imienia, nazwiska...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
Polecamy
Porady
imiona dla dzieci, imiona amerykańskie
Imiona
Imiona amerykańskie – żeńskie i męskie, stare, rzadkie i popularne
Magdalena Drab
Życzenia na Dzień Dziecka
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Dziecka 2022: wierszowane, wzruszające, śmieszne, poważne
Milena Oszczepalińska
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse
Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]
Małgorzata Wódz
Podróż kleszczowy
Poród naturalny
Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka
Ewa Janczak-Cwil
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
co jeść w ciąży
Dieta w ciąży
Co jeść w ciąży, a czego lepiej unikać? Lista produktów
Małgorzata Wódz
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek
Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)
Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja
Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?
Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny
Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?
Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu
Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?
Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży
Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!
Joanna Biegaj