Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Formalności po porodzie
Adobe Stock/Drazen
Prawo i finanse

Formalności po urodzeniu dziecka 2023: co należy załatwić po porodzie?

Formalności po urodzeniu dziecka to obowiązek rodziców. Gdy opadnie euforia wywołana przyjściem na świat potomka, należy pomyśleć o zarejestrowaniu dziecka, sporządzeniu aktu urodzenia, zgłoszeniu urodzenia dziecka u pracodawcy. Sprawdź, co trzeba załatwić po narodzinach dziecka i gdzie należy to zrobić.

Formalności po urodzeniu dziecka to między innymi sporządzenie aktu urodzenia, zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia, zapisanie do lekarza, złożenie wniosku o 500 plus i inne świadczenia. Wyjaśniamy, co trzeba załatwić po urodzeniu dziecka, co można zrobić przez internet i ile jest na to czasu.

Jakie formalności po urodzeniu dziecka?

Rejestracja dziecka w USC

Dziecko musisz zarejestrować w urzędzie stanu cywilnego (USC). Urząd wie, że dziecko przyszło na świat – powiadamia go o tym szpital. Na zarejestrowanie dziecka masz 21 dni, licząc od daty wpisanej w karcie urodzenia, którą wystawia szpital.

Urodzenie dziecka należy zgłosić w urzędzie w miejscowości (lub w dzielnicy), w której dziecko przyszło na świat (zaświadczenie, do którego urzędu musisz się zgłosić, dostaniesz jeszcze w szpitalu). Jeśli dziecko przyszło na świat poza miejscem zamieszkania rodziców, rejestracji również można dokonać w urzędzie stanu cywilnego właściwym dla miejsca zamieszkania mamy lub taty.

Zgodnie z nowymi przepisami do zarejestrowania dziecka wystarczy okazanie dowodu osobistego rodzica. Jeśli zgłoszenia dokonuje pełnomocnik, potrzebne będzie również stosowne pełnomocnictwo.

Narodziny dziecka można zarejestrować przez internet na stronie www.obywatel.gov.pl. Potrzebny jest do tego Profil Zaufany (stworzysz go na www.gov.pl) lub e-dowód

Akt urodzenia

Urzędnik w USC sporządza akt urodzenia od ręki i nie pobiera za niego opłaty. Wydaje też za darmo jeden egzemplarz odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka. Jeśli chcesz więcej egzemplarzy, musisz wnieść opłatę skarbową w wysokości 22 zł (znaczek skarbowy kupisz w kasie urzędu lub jeśli załatwiasz sprawę online, możesz też zrobić przelew).

Nazwisko dziecka

Gdy rodzice są małżeństwem i mama nosi nazwisko męża, dziecko automatycznie otrzyma nazwisko rodziców. Jeżeli rodzice mają różne nazwiska – dziecko będzie nosić nazwisko takie, o jakim zdecydowaliście w momencie zawierania ślubu (mamy, taty lub nazwisko podwójne).

Jeśli tata i mama nie są małżeństwem, sytuacja wygląda inaczej. Ojciec dziecka może od razu uznać je i dać mu swoje nazwisko. Jeżeli tego nie zrobi, mama może zarejestrować dziecko tylko na swoje nazwisko. Ojciec może uznać dziecko również w terminie późniejszym.

PESEL i meldunek

Po zarejestrowaniu w USC dziecko zostanie również zameldowane w miejscu stałego albo czasowego pobytu rodziców (lub tego z rodziców, u którego faktycznie będzie mieszkało). 

Podczas rejestracji w urzędzie stanu cywilnego dziecko otrzyma też numer PESEL. Czas oczekiwania na nadanie dziecku numeru PESEL wynosi ok. 30 dni.

Urodzenie dziecka – zgłoszenie pracodawcy

Do formalności, które trzeba załatwić po porodzie, należy zgłoszenie narodzin dziecka w pracy. Trzeba to zrobić w ciągu 7 dni w dziale kadr/HR. Stamtąd pobierzesz niezbędne formularze do wypełnienia. Dokumenty te będą się różniły zależnie od wymogów konkretnego zakładu pracy. Do pracy należy także dostarczyć zaświadczenie o odbytym porodzie lub kopię aktu urodzenia dziecka.

Dzięki prawidłowemu wypełnieniu tych formalności będziesz mogła spokojnie przejść na urlop macierzyński. Zakład pracy informację o narodzeniu dziecka przekazuje także do ZUS-u, a to zapewni dziecku ubezpieczenie.

Złożenie wniosku o urlop macierzyński

Jeśli planujesz rozpocząć urlop macierzyński tuż po urodzeniu dziecka, wystarczy, że po porodzie przedstawisz pracodawcy zaświadczenie ze szpitala o porodzie oraz akt urodzenia dziecka.

A jeżeli zaraz po urlopie macierzyńskim chcesz pójść na urlop rodzicielski, wniosek o jego udzielenie powinnaś złożyć nie później niż w ciągu 21 dni po porodzie.

Złożenie wniosków o świadczenia rodzinne

Po urodzeniu dziecka należą ci się zasiłki.

  • Jak najszybciej złóż wniosek o 500 plus (uwaga, wnioski przyjmowane są tylko drogą elektroniczną).
  • Jeśli nie masz prawa do zasiłku macierzyńskiego, w ciągu 3 miesięcy od porodu złóż wniosek o kosiniakowe (przez internet na stronie emp@tia.mpips.gov.pl lub w gminie, w instytucjach realizujących świadczenia rodzinne, np. MOPS-ach).
  • Jeśli dochód w rodzinie w przeliczeniu na osobę nie przekracza 1922 zł netto, w ciągu 12 miesięcy od urodzenia dziecka złóż wniosek o becikowe (przez internet za pośrednictwem portalu Emp@tia lub w urzędzie miasta, gminy lub w ośrodku pomocy społecznej).

Jeśli dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym wynosi maksymalnie 674 zł netto miesięcznie złóż wniosek o zasiłek rodzinny (w urzędzie miasta, gminy lub w ośrodku pomocy społecznej). Przysługuje ci: zasiłek na dziecko do lat 5 – 95 zł miesięcznie oraz dodatki:

  • z tytułu samotnego wychowywania dziecka – 193 zł miesięcznie na dziecko, nie więcej jednak niż 386 zł na wszystkie dzieci,
  • z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej – 95 zł na dziecko miesięcznie.

W przypadku, gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne, kryterium dochodowe jest wyższe i wynosi 764 zł netto miesięcznie w przeliczeniu na osobę i możesz ubiegać się o dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego – 90 zł miesięcznie na dziecko do 5. roku życia oraz 110 zł miesięcznie na dziecko pomiędzy 5 a 24 rokiem życia.

Zapisanie dziecka do poradni lekarskiej

Po urodzeniu dziecka należy zapisać je do poradni lekarskiej, wybrać lekarza prowadzącego oraz położną środowiskową. Najlepiej wybrać się do przychodni osobiście i na miejscu wypełnić deklarację. Zrób to 2-3 tygodnie po porodzie, bo ok. 4-6. tygodnia życia dziecka powinna odbyć się pierwsza wizyta lekarska.

Po porodzie trzeba zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego, dzięki czemu będzie miało prawo do świadczeń NFZ. Jeśli rodzice są zatrudnieni na umowę o pracę, zgłaszają dziecko do swojego pracodawcy. Jeżeli prowadzą działalność gospodarczą, informują o narodzinach dziecka ZUS. Jeśli z kolei rodzic jest bezrobotny, musi zgłosić dziecko do ubezpieczenia w urzędzie pracy. Jest na to 7 dni od porodu.

Uznanie ojcostwa po porodzie

Do uznania ojcostwa wystarczy oświadczenie mężczyzny, w którym stwierdzi, że jest ojcem dziecka. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ojciec uznał dziecko jeszcze przed jego narodzinami – musi wówczas pokazać w urzędzie stanu cywilnego zaświadczenie od ginekologa, w którym lekarz potwierdza fakt, że jego partnerka jest w ciąży. Za każdym razem do uznania potrzebna jest zgoda matki dziecka.

Uznanie dziecka może nastąpić:

  • przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub przed sądem opiekuńczym,
  • w sytuacjach wyjątkowych, np. zagrożenia życia – przed notariuszem lub terenowym organem administracji państwowej, polskim konsulem (za granicą).

Idąc do urzędu stanu cywilnego, by uznać dziecko, trzeba zabrać ze sobą następujące dokumenty:

  • podanie ojca o uznanie dziecka,
  • dowody tożsamości rodziców dziecka,
  • gdy mama jest wdową – skrócony odpis aktu zgonu męża, a jeżeli się rozwiodła – skrócony odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie.

Przyjęcie oświadczenia o uznaniu ojcostwa jest zwolnione z opłaty skarbowej.

Jeżeli ojciec nie uznał dziecka dobrowolnie, można dochodzić ustalenia ojcostwa przez sąd. Prawo do złożenia pozwu w tej sprawie przysługuje nie tylko matce. Może wnieść je również domniemany ojciec, a także dziecko (po osiągnięciu pełnoletności) oraz prokurator.

Zobacz też:

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
300 plus - kiedy wypłata świadczenia dobry start
Aktualności
300 plus – kiedy wypłata świadczenia „Dobry start”?
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
ugryzienie szerszenia
Zdrowie
Ugryzienie szerszenia może być groźne (ale nie musi!)
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak