Rady dla taty: przewijanie, kąpiel, ubieranie, karmienie
Mama do opieki, a tata do zabawy? Ten podział już dawno odszedł do lamusa. Po tej lekturze tata na pewno poradzi sobie z opieką nad dzieckiem. Podpowiadamy, jak przewijać, kąpać, ubierać i karmić niemowlę.
- Marta Kwiatkowska
Karmienie, kąpiel, przewijanie, ubieranie malucha... zajęć z pewnością wystarczy dla dwojga. Jeśli jeszcze nie rozgryzłeś „obsługi” niemowlęcia, najwyższy czas włączyć się do gry. Najtrudniejszy jest oczywiście ten pierwszy raz. Ale dzięki naszym wskazówkom na pewno już wkrótce każdy tata dojdzie do wprawy.
Przewijanie niemowlaka krok po kroku
No cóż, nie będziemy cię przekonywać, że przewijanie niemowlaka jest źródłem wyjątkowych doznań. Ale jeśli poćwiczysz, niedługo uda ci się zrobić to... szybko. Oto co powinieneś zrobić krok po kroku:
1. Zgromadź akcesoria
Upewnij się, że masz wszystko, co będzie ci potrzebne. W zasięgu ręki musisz mieć czystą pieluszkę (lepiej weź dwie!), ciepłą wodę i mydło, chusteczki pielęgnacyjne i krem do smarowania pupy.
2. Rozbierz dziecko
Rozepnij pieluchę i unieś pośladki dziecka. Włóż rękę pod jedno kolanko i chwyć dłonią drugą nóżkę dziecka tuż przy pachwinie – dzięki takiemu chwytowi będziesz pewny, że nie uszkodzisz bioderek.
3. Zdejmij brudną pieluszkę
Wolną ręką wycieraj pupę nawilżonymi chusteczkami (u dziewczynki rób to zawsze w kierunku od sromu do pupy). Gdy smyk ma podrażnioną skórę, dokładnie zbierz kupkę chusteczkami, a potem umyj pupę wodą z mydłem.
4. Załóż nową pieluszkę
Ale zanim to zrobisz, pozwól dziecku chwilę poleżeć na golasa. Potem posmaruj pośladki kremem przeciw odparzeniom. Tylną część pieluchy podłóż pod pupę, a przednią przełóż między nogami. U chłopca sprawdź, czy siusiak leży prosto. Jeśli „ucieknie” w bok, malec może posikać się po samą szyję.
Uwaga! W żadnym wypadku nie podciągaj niemowlaka do góry za stópki. To wygodny sposób, ale niezdrowy dla nóżek dziecka.
Jak ubrać niemowlę?
Kiedy patrzysz z boku, ubieranie niemowlęcia nie wydaje się skomplikowane, ale w praktyce możesz natknąć się na pułapki. Na szczęście już po kilku dniach poradzisz sobie z najbardziej opornym zatrzaskiem.
Body - delikatnie nałóż je przez główkę. Przeciągnij przez rękawek jedną rączkę, potem drugą. Delikatnie przeturlaj dziecko na boczek albo brzuszek i obciągnij body na pleckach. Na sam koniec ułóż smyka na plecach i zapnij ubranko między nóżkami.
Kaftanik - wciągnij rękawek na jedną rączkę. Połóż smyka na boku (na stronie nieubranej rączki) i podłóż kaftanik pod plecy. Powoli i delikatnie przeturlaj dziecko na drugi bok, wyciągnij ubranko spod plecków. Teraz możesz założyć drugi rękaw.
Śpioszki - nałóż nogawki na nóżki, a gdy już to zrobisz, przeturlaj dziecko z jednego boczku na drugi i obciągnij ubranko na plecy.
Pajacyk - rozepnij i rozłóż na łóżku. Połóż na pajacyku dziecko. Teraz musisz już tylko włożyć rączki do rękawków, nóżki do nogawek i zapiąć ubranko.
Czapka - załóż ją na głowę dziecka, zaczynając od czółka. Aby przesunąć ją na tył głowy, przekładaj główkę dziecka na boki. Niemowlęta zazwyczaj nie lubią zakładania czapeczki, więc lepiej zostaw sobie tę czynność na koniec.
Kąpiel niemowlaka: instrukcja
Staraj się jak najczęściej uczestniczyć w wieczornym rytuale kąpieli dziecka. Boisz się, że sobie nie poradzisz? Postępuj według naszych rad, a na pewno ci się uda!
1. Przygotuj stanowisko
Nagrzej do odpowiedniej temperatury pomieszczenie, w którym masz zamiar wykąpać dziecko (najlepiej, by było w nim około 23°C) i przygotuj płyn do kąpieli lub mydełko, ręcznik, mleczko do posmarowania ciałka, krem zapobiegający odparzeniom, pieluszki i ubranko, które założysz swojemu dziecku na noc.
[CMS_PAGE_BREAK]
2. Zanurz dziecko w wodzie
Jedną rękę podłóż pod główkę, aby woda nie dostała się do uszu dziecka. Sprawdź temperaturę wody – powinna mieć około 37°C. Jeśli jest odpowiednia, powoli ułóż maleństwo w wanience.
3. Umyj dziecko
Zacznij od szyi, potem namydlaj dziecku ramiona, brzuch, pupę i nóżki. Na końcu umyj włoski – uważaj, by piana nie dostała się do oczu malca.
4. Wytrzyj dziecko
Nie pocieraj, ale przyciskaj miękki ręcznik do kolejnych partii ciała dziecka. Zacznij od głowy, potem szyjka, miejsca pod pachami, nóżki oraz pupa. Starannie osusz wszystkie fałdki małego ciałka.
Jak karmić dziecko? Rady dla taty
Jeśli wasze dziecko oprócz piersi dostaje mleko z butelki – masz wielkie pole do popisu. Żeby przygotować mleko, postępuj według tej instrukcji:
1. Rozrób mieszankę
Zawsze zgodnie z zaleceniami producenta. Nie rozrzedzaj ani nie zagęszczaj mleka. Rozmieszaj proszek z wodą tuż przed samym rozpoczęciem karmienia, bo w stojącym dłużej mleku mogą namnażać się niebezpieczne bakterie.
2. Usiądź wygodnie
Karmienie może potrwać dobrą chwilę, dlatego zanim podasz butelkę usiądź w ulubionej pozycji i podłóż pod plecy twardą poduszkę. Zadbaj też o stabilne podparcie dla stóp.
3. Wybierz dobry smoczek
Dynamiczny i najbardziej zbliżony kształtem do brodawki mamy. Najlepszy jest taki, który podczas karmienia idealnie dopasowuje się do kształtu jamy ustnej dziecka, wydłużając się i napinając w taki sposób, w jaki wydłuża się pierś karmiącej kobiety. Dzięki anatomicznemu kształtowi dynamicznego smoczka niemowlę angażuje podczas ssania więcej mięśni
i ćwiczy prawidłowy zgryz.
4. Przytul dziecko
Ułóż dziecko na swoim przedramieniu pod takim kątem, aby jego główka była nieco wyżej niż klatka piersiowa, a bródka i pępek leżały w jednej linii. Taka pozycja sprawia, że dziecko ssie aktywnie.
5. Zrelaksuj się
Niech karmienie będzie dla was pełnym czułości wydarzeniem. Możesz cichutko nucić kołysankę albo delikatnie głaskać dziecko po główce.
6. Podaj butelkę
Trzymaj ją pod takim kątem, aby wnętrze smoczka było cały czas wypełnione mlekiem. Wargi malca powinny szczelnie przylegać do szerokiej części dynamicznego smoczka. Dzięki temu dziecko, jedząc, nie nałyka się powietrza, które może wywołać ból brzuszka.
7. Wylej resztki mleka
Nigdy nie zostawiaj niedojedzonej porcji mleka „na potem”. Takie odgrzewane jedzenie bardzo łatwo się psuje i może wywołać nieprzyjemną rewolucję w brzuszku dziecka.
Zobacz też: