Zostaliście rodzicami, wasze niemowlę potrzebuje całodobowej opieki. Wiele rzeczy przy dziecku może zrobić tata. Wbrew stereotypom, tata wspaniale sprawdza się jako opiekun i przyjaciel niemowlęcia. Sprawdź, w jakich dziedzinach jest prawdziwym specjalistą!

Reklama

Tata myje i przewija

Tata ma większe dłonie od mamy i mocniejszy kręgosłup, nic więc dziwnego, że pochylanie się nad wanienką i mycie dziecka przychodzi mu o wiele łatwiej. Męski uchwyt sprawdza się także podczas zmiany pieluszki niemowlaka.

Ola, mama miesięcznej Ani: Po cesarskim cięciu nie mogłam wstawać, więc pierwsze przewijanie należało do męża. Maciek spokojnie poprosił położną o instrukcję i już po chwili brudna pieluszka wylądowała w koszu, a nowa na pupce naszej córeczki.

Taty zabawy z dzieckiem

Psychologowie twierdzą, że dziecko, gdy skończy roczek, często zaczyna preferować zabawę z tatą: turlanie, huśtanie, podskoki przy muzyce. W tym okresie budzi się niezależność dziecka, a do tego coraz bardziej samodzielnemu dziecku przestają wystarczać pieszczoty i przytulanie.

Monika, mama półtorarocznego Kacpra: Wieczorem nie mam już sił na zabawę z Kacperkiem. Ale wtedy na szczęście wraca z pracy stęskniony tata. On wreszcie ma okazję nacieszyć się synkiem, a ja – odpocząć.

Zobacz także

Tata karmi butelką

Jeśli dziecko oprócz piersi dostaje mieszankę, tata ma wielkie pole do popisu. Karmienie sprzyja tworzeniu się więzi między ojcem a dzieckiem, bo maluch przestaje kojarzyć uczucie pełnego brzuszka (czyli komfortu) wyłącznie z osobą mamy. Aby karmienie się powiodło, zaopatrz tatę dziecka w antykolkową butelkę i dynamiczny smoczek, którego kształt jest maksymalnie podobny do piersi.

Weronika, mama ośmiomiesięcznej Ali: Gdy widzę, z jaką uwagą mój mąż obserwuje jedzącą Alusię, jak odmierza, ile zjadła i jak z dumą chwali jej apetyt, wiem, że karmienie wzmacnia bliskość między tatą a dzieckiem.

Tata walczy z kolką niemowlęcą

Nosisz, śpiewasz i kołyszesz, a dziecko nie może się uspokoić? W takich chwilach puszczają ci nerwy, tymczasem często wystarczy chwila w ramionach taty, aby niemowlak usnął. Dlaczego tak się dzieje? Najpewniej dlatego, że tacie zazwyczaj łatwiej niż tobie zachować zimną krew podczas kolki albo w trakcie szczepienia, a wtedy dziecko „zaraża” się jego spokojem i daje się szybko ukołysać.

Iza, mama trzymiesięcznego Wojtka: Pewnego dnia mały płakał od godziny. Nie miałam już sił. Podałam więc synka mężowi i wyszłam do łazienki. I nagle cud. Mały przestał płakać. Okazało się, że wystarczyły spokojne ramiona taty, aby odczuł ulgę.

Tata chodzi na spacery

Aby relacja między dzieckiem a tatą dobrze się rozwijała, warto, aby mieli także czas wyłącznie dla siebie. Jeśli od czasu do czasu zostawisz ich samych, łatwiej uda im się poznać nawzajem. Wspólne wyjście na plac zabaw to wymarzona okazja, aby tata pokazał się dziecku z najlepszej strony!

Marta, mama dwuletniej Małgosi: Po urlopie macierzyńskim dla dobra mojej małej zostałam w domu. Ale kiedy nadchodzi weekend, przekazuję stery tacie Gosi. Zaczęłam zaoczne studia podyplomowe i dzięki mężowi mogę zrealizować moje plany.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama