Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Edipresse
Karmienie

Jak wybrać dobrą butelkę

Jest wiele rodzajów butelek. Zastanawiasz się, jaką kupić? Najpierw poznaj ich cechy.

Szklana.
Łatwo utrzymać ją w czystości, nie zarysowuje się i nie pęka, gdy nalejesz do niej wrzątku. Niestety, jest ciężka i łatwo ją stłuc. Raczej nadaje się tylko wtedy, gdy to ty podajesz maluszkowi butelkę. Kiedy zacznie z niej pić sam, lepsza będzie butelka plastikowa.

Plastikowa.
Jest lekka, niestety szybko niszczy się i zabarwia od mleka, herbatki czy soku. Musisz ją dokładnie myć (w zarysowaniach gromadzą się resztki jedzenia) i często zmieniać (co 2–3 miesiące). Przed zakupem sprawdź jej jakość: nie powinna się uginać przy ucisku.

Antykolkowa.
Warto ją kupić, jeśli dziecko szybko pije mleczko, a przy tym łyka dużo powietrza i potem często boli je brzuszek. Specjalny sposób wykonania tego typu butelek ma powodować, że dziecko nie łyka tak dużej ilości powietrza.

Samosterylizująca.
Na przykład butelka samosterylizująca Lovi, która posiada kapsel umożliwiający szybką sterylizację w kuchence mikrofalowej. Butelka ta wyposażona jest w dynamiczny smoczek Lovi, dzięki czemu uczy dziecko aktywnej pracy podczas ssania.

 

 

tm_dopisek.gif

 

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

wyparzanie butelek
Adobe Stock
Karmienie
Wyparzanie butelek – czy jest konieczne i do kiedy trzeba sterylizować butelki?
Wyparzanie butelek ma na celu wyjałowienie ich, czyli pozbycie się bakterii, które mogłyby zaszkodzić dziecku. Ten sam cel można osiągnąć za pomocą sterylizatora do butelek. Skuteczne wyparzanie jest szczególnie ważne w przypadku noworodków karmionych z butelki. Sprawdź, jak często sterylizować butelki i do kiedy trzeba to robić.

Mycie i wyparzanie butelek to bardzo ważny element higieny noworodka i małego niemowlaka. Pozostałości pokarmu stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii, które po przedostaniu się do układu pokarmowego dziecka mogą mu zaszkodzić, wywołując dolegliwości sprzyjające odwodnieniu dziecka . Dlatego dokładne wyparzanie butelek i smoczków, albo poddawanie ich sterylizacji, powinny wejść w nawyk każdej młodej mamie, która podjęła decyzję o karmieniu (lub dokarmianiu) dziecka butelką. Spis treści: Wyparzanie butelek: do kiedy trzeba to robić? Jak wyparzyć butelkę dla noworodka Jak często sterylizować butelki niemowlaka Jak myć butelki noworodka Wyparzanie butelek: do kiedy trzeba to robić? Do kiedy wyparzać butelki? Ogólne zalecenia mówią o tym, aby butelki i smoczki wyparzać do czasu, aż dziecko ukończy 6 miesiąc życia . Jednak granicę tę trzeba traktować orientacyjnie. Jeśli dziecko ma osłabiony układ odpornościowy, cierpi na skłonność do biegunek, ma wrażliwy układ pokarmowy, często ma zmiany w jamie ustnej, wyparzanie butelek trzeba przeciągnąć do czasu, aż dziecko skończy rok. Z kolei, kiedy niemowlę raczkuje albo pełza po podłodze i pcha wszystko do buzi, wyparzanie butelek lub ich sterylizacja mijają się z celem, bo maluch i tak ma kontakt z wieloma drobnoustrojami. Dobrym pomysłem jest też skonsultowanie się z pediatrą i zasięgnięcie jego opinii w tej sprawie. Jak wyparzyć butelkę dla noworodka Po zakupie, ale przed pierwszym użyciem butelkę i smoczek trzeba wygotować przez 10-15 minut. Później, za każdym razem przed użyciem, wystarczy wyparzyć butelkę w czystym garnku, zalewając ją wrzątkiem. Dla większej pewności można wyparzyć butelkę gotując ją 3-5 minut.  Do skutecznego pozbywania się bakterii służą też sterylizatory różnego rodzaju: parowe, elektryczne, z funkcją gotowania na parze albo takie do...

Karmienie
Butelka to nie wszystko
Wcale nie musisz zapełniać kuchni stosem butelek, smoczków i podgrzewaczy! Jednak karmienie może być prostsze, jeśli masz kilka nowoczesnych akcesoriów.

Najtrudniejszy jest oczywiście pierwszy miesiąc podawania butelki. Nie potrafisz przewidzieć, kiedy i ile twój maluszek będzie chciał jeść. Nie zawsze też dobrze rozpoznajesz, dlaczego płacze. Zdarza się więc, że niepotrzebnie przygotowujesz mleko. Albo malec budzi się w nocy, a ty półprzytomna, w pośpiechu szykujesz mu jedzenie. Po to, by dawać sobie radę w takich sytuacjach, warto mieć kilka rzeczy pod ręką. Mały zapas mleka Malec może mieć któregoś dnia większy apetyt niż zwykle. Najlepiej więc mieć zawsze jedno opakowanie mleka na zapas. Nie martw się: ma ono długi termin ważności – na pewno się nie zepsuje. Nie musisz go nawet przechowywać w lodówce. Pamiętaj tylko, by po otwarciu zawsze szczelnie zamykać opakowanie. Butelki na mleko Dwie lub trzy to minimum. Jest wiele rodzajów butelek: niektóre mają kształt prosty, inne wygięty, jeszcze inne u wlotu są szersze (dzięki temu łatwo wsypać do nich mleko w proszku, a potem umyć naczynia). Są także takie, które po założeniu specjalnego dysku można zamienić w pojemnik do przechowywania i zamrażania pokarmu. Niektóre mają wewnątrz czujnik temperatury, a specjalny wskaźnik zmienia kolor, gdy mleko jest za gorące. Jaką butelkę wybrać? To zależy: od ciebie i dziecka. → Szklana. Łatwo ją utrzymać w czystości, nie zarysowuje się i nie pęka, gdy nalejesz do niej wrzątku. Niestety, jest ciężka, może się stłuc. Nadaje się właściwie tylko wtedy, gdy to ty podajesz maluszkowi butelkę. Kiedy zacznie z niej pić sam, lepsza będzie plastikowa. → Plastikowa. Jej zaletą jest lekkość. Niestety dość szybko niszczy się i zabarwia pod wpływem mleka, herbatki czy soku. Musisz ją dokładnie myć i często zmieniać (co około 2–3 miesiące). Przed zakupem sprawdź jej jakość, lekko naciskając: nie powinna się uginać. → Antykolkowa. Warto ją kupić, jeśli dziecko szybko pije...

mama, karmienie butelką, niemowlę
Karmienie
Przykazania dla karmiącej butelką
Wybrać mleko, dodać wodę, rozmieszać i podać dziecku. Dziecinnie proste. Niby tak, ale przy butelkowym karmieniu również często robimy coś nie tak, jak trzeba.

Najważniejsze to nauczyć się rozróżniać płacz dziecka spowodowany głodem od innych rodzajów płaczu. Bo podawanie butelki maluchowi, gdy boli go brzuszek, jest zmęczony lub nie może zrobić kupki, może go tylko zdenerwować. A w ten sposób łatwo wychować niejadka. Jak rozpoznać, że jeden rodzaj płaczu oznacza „jestem głodny!”, a inny „nudzi mi się i chcę, żeby ktoś mnie ponosił na rękach”? Cóż, chyba nie da się go opisać, bo każdy maluch płacze inaczej. Musisz jedynie uważnie obserwować malca. Z każdym dniem jego mowa, czyli płacz, będzie dla ciebie coraz bardziej zrozumiały. O czym jeszcze nie powinnaś zapomnieć? Oto lista. Nie trzymaj się sztywnych godzin karmienia Każdego dnia maluszek może mieć nieco inny apetyt. Na jeden posiłek czasem zje więcej, a wtedy na kolejny chętnie poczeka cztery godziny, aż spokojnie wszystko ułoży mu się w brzuszku. Gdy zaś zje mniej, szybciej jest głodny. Karm swoje dziecko na żądanie, podobnie jak karmi się maluchy ssące pierś. Zobaczysz, nauczysz się rozróżniać, kiedy płacze z głodu i jak się przy tym zachowuje. Poza tym z czasem twój malec przyzwyczai się do mniej więcej stałych pór posiłków. Pamiętaj: napisałam „mniej więcej”. Nie przekarmiaj Nie zmuszaj dziecka, by zjadło zawsze wszystko do końca. Niech je tyle, na ile ma ochotę. I – jak już pisałam na początku – nie biegnij od razu z butelką, gdy tylko malec zapłacze. Powodem niezadowolenia może być też ból brzuszka, niewygodna pieluszka czy ubranko. Butelka z mlekiem nie jest lekarstwem na wszelkie problemy. Poza tym nie tłumacz sobie, że jeśli dziecko za każdym razem wypija wszystko, co mu dajesz, oznacza to, że na pewno jest głodne. Niektóre maluchy bardzo lubią jeść i z rozkoszą wypiją wszystko, co znajdzie się w butelce. Niestety, w takim przypadku łatwo o nadwagę. [CMS_PAGE_BREAK] Nie powiększaj...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak