Pierwsza pomoc przy oparzeniu chemicznym
Dzieci wylewają na siebie żrące środki do czyszczenia toalet, wysypują na dłonie proszki zawierające substancje drażniące. Dochodzi wówczas do oparzenia chemicznego. Jak pomóc dziecku?
1 z 3
Dziecko mogą poparzyć kwasy, zasady i inne drażniące substancje organiczne. W tym przypadku oparzenie, w zależności od substancji, która działa na skórę, może pojawić się od razu lub po pewnym czasie. Tego typu oparzenia u dzieci najczęściej powodują środki czyszczące zawierające substancje drażniące. Jeśli dziecko oparzyło się substancją chemiczną, bardzo ważne jest, by do lekarza zabrać opakowanie danego środka. Najczęściej znajdują się na nim informacje dotyczące składu produktu, które pomagają wybrać odpowiedni sposób leczenia i sposób pierwszej pomocy przy oparzeniach.
Co robić, gdy dziecko poparzy się środkami chemicznymi?
Na etykietach niektórych substancji chemicznych zawarte są odrębne procedury postępowania w przypadku oparzenia chemicznego - należy wtedy postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Jednak w większości przypadków, jeśli dziecko oparzyło się substancją chemiczną w formie stałej (np. proszkiem):
Usuń substancję
Mechanicznie usuń substancję ze skóry (np. strzep proszek ręcznikiem albo ścierką). Pamiętaj, aby nie strzepywać proszku ręką. Załóż jednorazowe rękawiczki i zachowaj ostrożność.
Czytaj też: Niebezpieczna chemia gospodarcza
2 z 3
Jak usunąć resztki substancji żrących, które poparzyły dziecko?
Polewaj wodą
Dopiero po strzepaniu proszku schładzaj miejsce oparzenia wodą. Choć w pewnych sytuacjach substancja może zareagować w kontakcie z wodą pienieniem, dymieniem, syczeniem, nie przerywaj polewania!
Zobacz też: Oparzenia barszczem sosnowskiego
3 z 3
A co po usunięciu źródła oparzenia?
Załóż opatrunek
Jeśli istnieje taka konieczność, załóż jałowy opatrunek (albo opatrunek hydrożelowy na oparzenia). Możesz też zastosować siatkę opatrunkową - zabezpiecza oraz podtrzymuje opatrunek i nie uciska rany.
Konsultacja medyczna konieczna jest zawsze, gdy:
- oparzenie obejmuje dłonie, stopy, krocze, większe powierzchnie twarzy lub okolice oczu czy uszu
- oparzenie dotyczy dziecka poniżej 2. roku życia
- istnieje podejrzenie oparzenia dróg oddechowych
- przyczyną było oparzenie elektryczne
- przyczyną było oparzenie chemiczne (trudne w gojeniu)
- kiedy występują objawy wstrząsu
Zobacz też: Jak pomóc dziecku porażonemu prądem
konsultacja: Małgorzata Bochniak i Marcin Podstawka,
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy