
Pierwsza pomoc przy oparzeniu u dziecka polega na schłodzeniu uszkodzonego miejsca. Oparzenia są bardzo bolesne. Jeśli twoje dziecko dotknie gorącego żelazka, piecyka albo wyleje na siebie gorącą herbatę, sama zachowaj zimną krew. W zależności od stopnia oparzenia, możesz pomóc dziecku sama lub musisz niezwłocznie pokazać je lekarzowi. Sprawdź, co robić w przypadku lekkiego oparzenia i jak wygląda pierwsza pomoc przy oparzeniu 2 i 3 stopnia.
Pierwsza pomoc przy oparzeniu
Oparzenie u dziecka to poważna sprawa, bo jego skóra jest wyjątkowo delikatna. Jeśli zdarzy się wypadek, zastosuj się do tych zasad udzielania pierwszej pomocy przy oparzeniach:
- zanurz chore miejsce w zimnej wodzie na kilkanaście minut. To ważne, by nie robić tego zbyt krótko. Możesz włożyć dziecko pod prysznic i polewać oparzone miejsce wodą. To przyniesie dziecku ulgę. Woda nie może być lodowata! Podobnie postępuj w przypadku oparzenia słonecznego;
- jeśli miejsce po oparzeniu jest tylko zaczerwienione, przykryj ranę jałowym opatrunkiem;
- zaczerwienienie po oparzeniu możesz popsikać pianką Panthenol lub posmarować np. kremem Bepanthen Derm.
- nie smaruj uszkodzonej skóry białkiem kurzym lub tłuszczem, by nie doprowadzić do zakażenia.
Kiedy do lekarza z oparzeniem?
W przypadku poważniejszego oparzenia konieczna jest jak najszybsza interwencja lekarska! Jeśli na skórze pojawiły się pęcherze to znak, że dziecko musi zobaczyć lekarz. W przypadku niemowląt i dzieci poniżej 2 roku życia, zawsze powinnaś pokazać dziecko, które się oparzyło lekarzowi. Jeśli dziecko doznało oparzenia chemicznego (np. detergentami do sprzątania), zabierz do lekarza opakowanie środka, które je oparzyło.
Pierwsza pomoc przy poważnym oparzeniu
Jeśli na skórze pojawiają się pęcherze lub dziecko oparzyło dużą powierzchnię ciała, pojedź z nim od razu do szpitala lub wezwij pogotowie. Oczekując na pomoc lekarską, w ramach pierwszej pomocy oparzonemu dziecku:
- rozbierz dziecko, by odsłonić oparzoną powierzchnię skóry. Nie zdzieraj na siłę ubrania, jeśli nie da się go zdjąć. Delikatnie zanurz oparzone miejsce w zimnej wodzie lub przemywaj je pod kranem lub prysznicem.
- Owiń dziecko w czyste prześcieradło lub ręcznik. Zawiń w koce, żeby nie traciło już więcej ciepła.
- Nie polewaj rany spirytusem, nie smaruj jej oliwką, dermosanem, gencjaną, nie wiesz, co na oparzenie danego typu będzie najlepsze. Przeszkodzi to też lekarzowi w ocenie głębokości rany.
Zobacz też: