Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
oparzenia u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie

Oparzenia u dzieci – pierwsza pomoc, przyczyny, leczenie

Oparzenia u dzieci, zwłaszcza w przypadku niemowląt i małych dzieci to bardzo poważna sprawa. Odpowiednio udzielona pierwsza pomoc może nawet uratować życie!
Oparzenia u dzieci są znacznie głębsze niż u dorosłego, bo skóra małego człowieka jest nieporównywalnie cieńsza. To, co u dorosłego mężczyzny spowoduje najwyżej rumień i krótkotrwałe poczucie dyskomfortu, u kilkumiesięcznego niemowlęcia doprowadzi do głębokiego oparzenia ze zniszczeniem wszystkich warstw skóry.

Spis treści:

Oparzenia u dzieci – pierwsza pomoc

Bardzo ważna jest pierwsza pomoc przy oparzeniu. Od niej może zależeć stopień oparzenia i konsekwencje z nim związane. Jeśli twoje dziecko się oparzy:
 • Natychmiast ochłodź oparzone miejsce zimną wodą. Jeśli powierzchnia oparzenia jest duża, postaw dziecko w wannie i polewaj prysznicem.
 • Nie ściągaj ubranka na siłę.  Możesz w ten sposób dodatkowo urazić skórę.
 • Wezwij pogotowie i podaj środki przeciwbólowe. Pamiętaj, że musi to być preparat przeznaczony dla dziecka. Okryj ranę jałowym opatrunkiem.
 • Jeśli oparzenie jest lekkie wystarczy schłodzenie. Pamiętaj, że nie wolno przekłuwać pęcherzy ani smarować oparzonego miejsca tłuszczem. Możesz za to użyć maści na oparzenia albo pianki Panthenol.
Uwaga! Jeśli poparzeniu uległo niemowlę albo dziecko, które ma mniej niż dwa lata, skontaktuj się z lekarzem, niezależnie od tego, na ile poważne wydają ci się obrażenia. Zrób to także, gdy dziecko(niezależnie od wieku) ma  oparzoną twarz, dłonie, stopy albo krocze.

Głębokie oparzenia u dzieci

Głębokie oparzenie u dzieci trzeba leczyć operacyjnie, a blizny po oparzeniu zostają do końca życia. Długie gojenie się oparzenia w okolicy stawu może doprowadzić do przykurczu, a w konsekwencji do kłopotów z poruszaniem się.
Jeśli dziecko jest ubrane, wysoka temperatura działa na nie znacznie dłużej niż mogłoby się wydawać: nie tylko w momencie wylania się na ciało gorącego płynu, ale także później, gdy skóra dosłownie gotuje się w zetknięciu z nasączonymi ukropem ciuszkami.

Najczęstsze przyczyny oparzeń u dzieci

Nie ma się co czarować: winę za oparzenie u dziecka ponosi najczęściej opiekun. Choć trudno w to uwierzyć, najpowszechniejszy scenariusz jest taki:
 • niemowlę siedzi na kolanach mamy, która pije gorącą herbatę albo kawę. Zaciekawiony maluch wyciąga rączkę i zawartość kubka wylewa się na niego.
 • dziecko ciągnie za obrus i ściąga na siebie talerz z parującą zupą.
 • najtragiczniejszy przypadek: wykorzystując moment nieuwagi opiekunów mały odkrywca drepcze do kuchni i ściąga z palników garnek z wrzącym rosołem.  
 • oparzenie chemiczne - środkami do czyszczenia, które trzymamy w domu.

Zapobieganie oparzeniom u dzieci

Aby zminimalizować ryzyko oparzenia u dziecka, trzymaj je z dala od tego, co gorące:
 • Nigdy nie pij niczego gorącego, mając malucha na kolanach. Prędzej czy później dziecko się tym zainteresuje.
 • Przewiduj. Trzymaj dziecko na dystans nie tylko od gorących zup, gotujących się w garnkach potraw, czajników elektrycznych, żelazek, farelek.
 • Ucz dziecko, że to, co gorące, jest groźne i nie wolno się do tego zbliżać.
 • Pamiętaj też, żeby chronić dziecko przed oparzeniami słonecznymi!

Zapobieganie bliznom po oparzeniu u dzieci

Pytanie do specjalisty: Czy po każdym oparzeniu pozostaje blizna? Jak można jej uniknąć?
Odpowiada dr hab. n. med. Jan Godziński, ordynator oddziału chirurgii dziecięcej Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka – centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu:

W przypadku niemowląt i małych dzieci tylko bardzo powierzchowne oparzenia (takie, które powodują jedynie rumień albo bardzo małe, płytkie pęcherzyki)  mają szansę zagoić się bez blizn. Te poważniejsze niestety pozostawiają ślad. Czasem konieczny jest przeszczep skóry.  Skórę przeszczepia się nie dlatego, żeby ciało nie było zeszpecone, tylko po to, by zamknąć ranę, bo bez tego goiłaby się bardzo długo.

Głębokie oparzenia u dzieci polegają na tym, że skóra staje się na całej swojej grubości martwa i z czasem toksyny z tej martwej tkanki zatruwają cały organizm. Zniszczony fragment trzeba więc usunąć, a miejsce wycięcia pokryć cienka warstwą naskórka pobrana z innego miejsca. Nie da się tego zrobić tak, by nie pozostała blizna.

Artykuł pierwotnie opublikowany w 2013 r.

Zobacz też: 
 

Dlaczego małe dziecko nie może się opalać? Wyjaśnia dermatolog

pierwsza pomoc, oparzenie
fotolia
Zdrowie
Pierwsza pomoc - oparzenie u dziecka - film
Poznaj zasady udzielania pierwszej pomocy przy oparzeniu u dziecka. Sprawdź, jak postępować, gdy dziecko się oparzy.

Jeśli dziecko oparzyło się : Miejsce oparzenia spłukuj zimną, bieżącą wodą . Następnie okryje je opatrunkiem. Ponownie włóż pod wodę. Oparzenie wymaga konsultacji lekarskiej . Pierwsza pomoc - zobacz pozostałe filmy Film powstał przy współpracy PCK www.pck.pl

oparzenia, dziecko, pierwsza, pomoc
Zdrowie
Pierwsza pomoc przy oparzeniach u dzieci
Co robić, gdy dziecko się oparzy? Nie polewaj oparzonego miejsca lodowatą wodą, bo możesz tylko bardziej zaszkodzić. Nie smaruj też białkiem kurzym. Prawidłowa przeprowadzona pierwsza pomoc przy oparzeniu może zapobiec lub złagodzić blizny.

Pierwsza pomoc przy oparzeniu u dziecka polega na schłodzeniu uszkodzonego miejsca. Oparzenia są bardzo bolesne. Jeśli twoje dziecko dotknie gorącego żelazka, piecyka albo wyleje na siebie gorącą herbatę, sama zachowaj zimną krew . W zależności od stopnia oparzenia, możesz pomóc dziecku sama lub musisz niezwłocznie pokazać je lekarzowi. Sprawdź, co robić w przypadku lekkiego oparzenia i jak wygląda pierwsza pomoc przy oparzeniu 2 i 3 stopnia. Pierwsza pomoc przy oparzeniu Oparzenie u dziecka to poważna sprawa, bo jego skóra jest wyjątkowo delikatna. Jeśli zdarzy się wypadek, zastosuj się do tych zasad udzielania pierwszej pomocy przy oparzeniach: zanurz chore miejsce w zimnej wodzie na kilkanaście minut. To ważne, by nie robić tego zbyt krótko. Możesz włożyć dziecko pod prysznic i polewać oparzone miejsce wodą. To przyniesie dziecku ulgę. Woda nie może być lodowata! Podobnie postępuj w przypadku oparzenia słonecznego ; jeśli miejsce po oparzeniu jest tylko zaczerwienione, przykryj ranę jałowym opatrunkiem; zaczerwienienie po oparzeniu możesz popsikać pianką Panthenol lub posmarować np. kremem Bepanthen Derm. nie smaruj uszkodzonej skóry białkiem kurzym lub tłuszczem , by nie doprowadzić do zakażenia. Kiedy do lekarza z oparzeniem? W przypadku poważniejszego oparzenia  konieczna jest jak najszybsza interwencja lekarska ! Jeśli na skórze pojawiły się pęcherze to znak, że dziecko musi zobaczyć lekarz. W przypadku niemowląt i dzieci poniżej 2 roku życia, zawsze powinnaś pokazać dziecko, które się oparzyło lekarzowi. Jeśli dziecko doznało oparzenia chemicznego (np. detergentami do sprzątania), zabierz do lekarza opakowanie środka, które je oparzyło. Pierwsza pomoc przy poważnym oparzeniu Jeśli na skórze pojawiają się pęcherze lub dziecko oparzyło dużą powierzchnię ciała, pojedź z nim od razu do szpitala lub wezwij...

oparzenie
Fotolia
Zdrowie
Czym smarować oparzoną rączkę?
Pytamy pediatrę, czym smarować oparzenia u małego dziecka i czy zwykła maść na oparzenia będzie skuteczna.

Synek poparzył się w domu, bo dotknął otwartymi dłońmi nagrzany piekarnik. Była to dosłownie sekunda, gdy spuściliśmy go z oczu, ale niestety tyle wystarczyło by na rączkach pojawiły się bąble. Czy mogę sama opatrzyć jego rany? Czego użyć w takim przypadku? Czy sprawdzi się maść na oparzenia, okład z kefiru albo natłuszczająca oliwka? Magda z Jabłonowca Oparzenia nie trzeba smarować żadną maścią, oliwką, białkiem jaja ani niczym innym, co w powszechnym mniemaniu ma lecznicze właściwości. Pierwsza pomoc przy oparzeniu powinna być jak najszybsza, wykonana w domu, ale potem i tak należy udać się do lekarza. Dziecko powinno od razu zanurzyć rękę w zimnej wodzie na co najmniej 10 minut. Potem należy ją owinąć czystym płótnem. Jeśli oparzenie jest większe niż 2,5 cm, trzeba zgłosić się do lekarza , bo konieczny jest specjalny, jałowy opatrunek. Odpowiada: dr Andrzej Malinowski, pediatra Zobacz także:  Jak opatrzyć ranę po oparzeniu chemicznym? Co pomoże na oparzenie słoneczne? Pierwsza pomoc w przypadku oparzenia u dziecka Kremy dla dzieci - testy i opinie

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz